Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

kaloLifer mi je jedan od hejtova :yucky: negde na nivou rubLike <_<
:lol: e baš sam tražila neki takav primer... prelaska r u l... kao ono jel i jer
Link to comment
cekaj, jer se ne kaze karolifer?
Не он не лиферује каро (карте?), него носи (fero, лат. носим) калорије.Мада, за мене је то и даље грејалица, нек се носе (fero, лат. носим) они с тим њиховим калофирерима и рејонским грејачима (енг. area heater :isuse:).
Link to comment

Ne znam da li je previše stručno: <_< Odakle potiče konstrukcija perfekta sa pomoćnim glagolom "imati" i pasivnim participom? Prisutna je u skoro svim evropskim jezicima, bez obzira kojoj porodici pripadaju. Na primer, engleski ima "have written", italijanski "ho scritto", španski "he scrito", makedonski slično tome, ... svi imaju neki takav oblik, samo srpski sa par ostalih zabušava. <_< Konstrukcija je itekako intuitivna ("imam napisano"="napisao sam"), ali je valjda morala odnekud da krene.

Edited by anantaram
Link to comment
samo srpski sa par ostalih zabušava. <_<
srpski koristi pomoćni glagol "biti" za te stvarinapisala sam, rekao sam, itd itda nemački i francuski koriste oba, u zavisnosti od tipa glagola a tip glagola za jedan ili za drugi se određuje pravilima, koja nisu ista za D i za F :)tako da živeo srpski i živeo španski, tu je lepo uvek sa "biti" tj "imati" i nema šta da se razmišlja :D
Link to comment

Ma, znam, smara kad ima i biti i imati. :isuse: Mi smo po Frommu. ;) Ali odakle potiče? Ko se prvi setio? :unsure:

Edited by anantaram
Link to comment

Sad će neko da te pita a šta je prednji bastion muškog šovinizma. Naravno, takva osoba bi u najboljem slučaju zaslužila facepalm, a u najgorem bitchslap. -_-

Link to comment
Listam nesto onu Mrdjinu fudbalsku istoriju pa sam primetio da se u ranim posleratnim godinama pojavljuje termin potsavez koji je u jednom trenutku mutirao u podsavez. Kako i zašto se to dogodilo?
odstupanje od jednačenja suglasnika po zvučnosti. d ispred s i š ostaje nepromenjeno iako bi trebalo da pređe u t da bi bezvučni suglasnici bili jedan kraj drugog.hm, sad me zanima kad je pravilo uvedeno.recimo nekad davno je bilo pravilno pisati ne uz glagole. to je ono o čemu nam je bus (šmrc) često govorio- pravilno je ono što se dogovorimo da bude.
Link to comment

Po ovim Mrdjinim sličicama 1955. je bio potsavez, a 1960. je bio podsavez. Nema sličica iz godina između, pa se ne vidi tačno kad je uvedeno. Meni je po ovom osnovu prirodniji stari pravopis.

Link to comment

Jedino ako ti je prirodnije i pretsednik. Nema potrebe za jednačenjem po zvučnosti kad je D ispred S. Verovatno zato što T+S zvuči previše kao C...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...