Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

znaci, ovo poslednje nije sigurno
+1ali mi se najviše sviđa. stavi to, šta te briga. laugh.gifmislim da bi tako termalna buba rekla. gde je ona? nema je u novom godu?spontano sagorevanje organizma? našao i ti o čemu ćeš da pišeš. dry.gif
Link to comment

U nekom kontekstu bi pasalo i spontano sagorevanje kod ljudi, a negde bi valjalo i prosto neprevesti to human, jer se podrazumeva. A sve mislim, možda bi neko samozapaljivanje protumačio kao ono, zapalio čovek sam sebe iz protesta. :lol:

Link to comment

Tenks za sugestije povodom prevoda fraze "spontaneus human combustion". Nekako najbolje izgleda prevesti je - spontano samozapaljivanje ljudskog organizma. BTW, ima li neki glagol u našem jeziku koji bi bio suprotan od onog nasloniti se (u naslon stolice)? Znači primer: Šerlok Holms je sedeo (naslonjen) u stolici za ljuljanje, i pućkao lulu udubljen u rešavanje slučaja Džeka Trboseka. Sedeo je tako, i sedeo, i sedeo itd. Zatim se trgao, izvadio lulu iz usta, odvojio leđa iz naslona stolice, podigao kažiprst u vis i povikao - "Votsone, eureka!"Postoji li neki glagol za taj pokret, pri kome odvojimo leđa od naslona? Možda - ripio iz naslona stolice?edit: misli se na pokret pri kom ne ustanemo iz stolice, nego odvojimo samo leđa iz njenog naslona.

Edited by Willow
Link to comment

Ne moze samo uspravio. Ako je odvojio ledja od naslona, mozda 1) se uspravio (ako je kriv naslon; zavisno od stolice, moze se biti uspravljen i naslonjen)2) je ustao iz stolice3) se nagnuo napred ('pogrbio' se)Kako zvuci original na engleskom?I btw, ako postoji nasloniti se, logicno je da postoji odsloniti se.Dakle, Serlok se odslonio od stolice. -_- Samo sto to nekako zvuci kao da je postao otpadnik od krda slonova kome je prethodno pripadao, ili od slonovske vrste generalno, no dobro.

Link to comment

Heh, vidi, "odsloniti" postoji u slovenackom, i bas je znacenje koje se ovde trazi:http://www.spletnislovar.com/odsloniti/

odsloníti -slónim stil. -ím dov., odslônil stil. odslónil (ȋ ọ́, í) star. odmakniti: brez truda je odslonil desko, ki je zapirala vhod / odslonil je vrata in vstopil
+ jos nesto, za nekih jezickih rasprava sa krstarice, naleteh upravo:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/200636-%D0%88%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B5.../page2

Ja sam ubedjen da se pise Odsl'ni miZasloniti je ukorenjena rec u vukokaradzicevskohercegovackom dijalektu nasuprot odsloniti koja zvuci, vukokaradzicevskohercegovackim dijalektom, veoma cudno.A nije tako.Daklem, elem, ne moze se Srpski prevesti na Srpski... jer sve je to ipak samo jedan jezik.
suprotno od "zasloni mi"Odsl'ni mi znaci: Sklon se be pizda ti materina, pravis mi senku pa ne vidim ovo sta radimAli kojica ce to da potvrdi
savrshen prevod 8)

Edited by hazard
Link to comment
Da. Štaviše, književna norma i prihvata isključivo dativ. :)
Znači, bilo bi i "predsedavanje Grenlandu", "predsedavanje Danskoj", "predsedavanje Hrvatskoj i Srbiji"? Ok, ako je tako...
Link to comment

Buh. Meni se nekako čini da je razlika između predsedavati i bti predsednik. BT je predsednik Srbije, a kao takav predsedava savetu za nacionalnu bezbednost. Npr Rektor BU predsedava savetu BU a nije nikakav predsednik. Imho

Link to comment
Zatim se trgao, izvadio lulu iz usta, odvojio leđa iz naslona stolice, podigao kažiprst u vis i povikao - "Votsone, eureka!"[/i]Postoji li neki glagol za taj pokret, pri kome odvojimo leđa od naslona? Možda - ripio iz naslona stolice?edit: misli se na pokret pri kom ne ustanemo iz stolice, nego odvojimo samo leđa iz njenog naslona.
Miožda "odmakao leđa od naslona stolice"?
Link to comment
Tenks za sugestije povodom prevoda fraze "spontaneus human combustion". Nekako najbolje izgleda prevesti je - spontano samozapaljivanje ljudskog organizma. BTW, ima li neki glagol u našem jeziku koji bi bio suprotan od onog nasloniti se (u naslon stolice)? Znači primer: Šerlok Holms je sedeo (naslonjen) u stolici za ljuljanje, i pućkao lulu udubljen u rešavanje slučaja Džeka Trboseka. Sedeo je tako, i sedeo, i sedeo itd. Zatim se trgao, izvadio lulu iz usta, odvojio leđa iz naslona stolice, podigao kažiprst u vis i povikao - "Votsone, eureka!"Postoji li neki glagol za taj pokret, pri kome odvojimo leđa od naslona? Možda - ripio iz naslona stolice?edit: misli se na pokret pri kom ne ustanemo iz stolice, nego odvojimo samo leđa iz njenog naslona.
pridignuti se moglo bi, al ne znas da li je odvojio ledja ili dupe od stolice.
Link to comment

Када сам ишао у школу сећам се да нам је учитељица причала: ,,Знакови навода се пишу прво лево доле па десно горе''.Од недавно почех да примећујем да сви пишу знакове навода горе, ''као проклети Американци'', рекао бих ја.Немам приступ граматици у папирној форми па сам мало гуглао и видео да се спомиње само друга варијанта, тј са оба знака навода гореЗар је могуће да сам ја са своје 24 године толико матор да ме је време прегазило :ph34r: (у моје време се учила прва варијанта)?!?

Link to comment

Dobro pitanje, samo nema veze sa gramatikom, već sa pravopisom. :)U novom Pravopisu (iz 2010. godine) nema piše ništa o grafičkom izgledu navodnika, već samo o njihovoj upotrebi. Ali se u samom tekstu i u naslovu odeljka o navodnicima koristi varijanta „ ”.U Pravopisu iz 1993. godine je navedeno da postoje tri grafičke varijante: „ ”, „ “ i » «, dok je ” ” dopušteno samo u daktilografiji. Ja bih to danas proširio i na sve situacije gde je tehnički lakše koristiti " " navodnike (a to uključuje i pisanje na forumima :)). Ali bi svakako ovi naši trebalo da imaju prednost.Postoje i polunavodnici, gde su oba znaka gore: ’ ’.

Link to comment

da prijavim novu reč - makar je ja prvi put čujem:igrivost - iz rubrike 'pitanja i odgovori' sajta koji prodaje računare. ("karakteriše ga dobra igrivost", "kakva je igrivost na tom i tom modelu?"... itd.)podesnost računara da se na njemu igraju igrice?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...