Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Evo jedne 50% nedoumice i 50% kviz pitanja:pokušavam da u engleskom jeziku pronađem neki sinonim za "socializing" (u smislu druženja) - ali mora da počinje slovom R. Sve to naravno da bih imao bombastičnu skraćenicu :isuse:Mozak mi prokuvao, pogotovo jer bi bilo poželjno da u pitanju bude neka reč za koju su non-english speakers eventualno čuli, a ne neki književni izraz poslednji put korišćen u viktorijanskom periodu.Imate li neku idejoo?

Link to comment
"U Srpskoj školi u Pekingu đaci će naučiti najsavršenije pismo (srpsku ćirilicu), istoriju, geografiju, kulturu, običaje, muziku, umetnost, folklor zavičaja… kao i kulturu lepog ponašanja i osnove veronauke Pravoslavne crkve".nemam nista protiv inicijative udruzenja srba u kini, cak planiram da prosetam do ambasade sa cerkom. nego, ubode me u oko boldovani deo. je li deli neko misljenje sa udruzenjem srba?i nije mi jasno zasto je srpska cirilica savrsenija od latinice u srpskom jeziku?
odsustvo dijakritickih znakova je prednost u odnosu cak i na latnci kojom je tiskan Jazuov recnik.
Link to comment
"U Srpskoj školi u Pekingu đaci će naučiti najsavršenije pismo (srpsku ćirilicu)...
Ne samo što je ćirilica najsavršenije pismo "na svijet", nego i naši zvaničnici već uobičajeno pate od suviška odmerenosti i dobrog ukusa u davanju izjava. Živ je Enriko Josif, umro nije.
Link to comment

Pet nula, s tim što je (u mom govoru) 5, 0 = pet nUula (dakle sa kratkim silaznim akcentom na U).a 0 0 0 0 0 = pet nUUUuuuuulaaaaaaa; dakle dugosilazni na U i nenaglašena dužina na A. "Pet nuli" mi zvuči kao nešto što bi ljudi rekli kolokvijalno u Vojvodini.

Link to comment

Ne znam, meni je nula kao mula i frula, dakle ja lično ne kažem pet muli i pet fruli, već pet mUUUuuulaaa i pet frUUUuuulaaa. Kopao sam po gramatikama standardnog srpskog koje imam. Jedna kaže da te -a osnove u genitivu množine uzimaju -a sa neakcentovanom dužinom, a da kad je na kraju osnove suglasnička grupa onda arbitrarno od reči do reči uzimaju ili -a (uz nepostojano "a" koje razbije suglasničku grupu) mačka --> mačaka ili -i (bez nepostojanog "a") majka --> majki. Sad, kako nula nema suglasničku grupu pre -a, valjda ne spada u tu grupu koja se koleba između -a i -i (u standardu). Nigde nisam eksplicitno naišao na podatak šta u slučaju reči nula standardni jezik prihvata kao genitiv množine (možda će neko drugi naći). Ja sam svakako čuo druge da tako govore, ali ne verujem da i sam kolokvijalno korisitim "pet nuli". Ne zvuči mi "uhu" pravilno.

Link to comment
Ne znam, meni je nula kao mula i frula, dakle ja lično ne kažem pet muli i pet fruli, već pet mUUUuuulaaa i pet frUUUuuulaaa. Kopao sam po gramatikama standardnog srpskog koje imam. Jedna kaže da te -a osnove u genitivu množine uzimaju -a sa neakcentovanom dužinom, a da kad je na kraju osnove suglasnička grupa onda arbitrarno od reči do reči uzimaju ili -a (uz nepostojano "a" koje razbije suglasničku grupu) mačka --> mačaka ili -i (bez nepostojanog "a") majka --> majki. Sad, kako nula nema suglasničku grupu pre -a, valjda ne spada u tu grupu koja se koleba između -a i -i (u standardu). Nigde nisam eksplicitno naišao na podatak šta u slučaju reči nula standardni jezik prihvata kao genitiv množine (možda će neko drugi naći). Ja sam svakako čuo druge da tako govore, ali ne verujem da i sam kolokvijalno korisitim "pet nuli". Ne zvuči mi "uhu" pravilno.
Управо. Нешто те иде слух ођутрос, баш си лепо срочио оно што сам хтео да кажем.Тј никад, али баш никад нисам чуо за пет нули. Ваљда интуитивно пребацујемо те са непостојаним а да се завршавају на -и, па пет цигала претворимо у пет цигли, дотле да пет мајки никад није било пет мајака. Ал' без те групе и без непостојаног а, баш не могу да се сетим ниједног примера да је било на -и.Примера у супротну страну већ има - да се уместо торби каже тораба, брескви бресака, лопти лопата... ал' и од тога је пола зајебанција.
Link to comment

Ova jedna gramatika koja pominje ovo sa suglasničkim grupama na kraju osnove kaže da je izbor arbitraran od reči do reči (majki ali sestara). Slažem se ovo za analogiju a i za zezanje sa nepostojanim a.

Link to comment
Ova jedna gramatika koja pominje ovo sa suglasničkim grupama na kraju osnove kaže da je izbor arbitraran od reči do reči (majki ali sestara). Slažem se ovo za analogiju a i za zezanje sa nepostojanim a.
majaaaaka ^_^
Link to comment

Tražio sam na internetu dobro objašnjenje za sintagmu "stari majstor", i na više mesta naišao da je to isto što i božje drvce?! :blink: Ima li neko logično objašnjenje za ovo?http://translation.sensagent.com/old/en-sr/http://www.google.com/dictionary?hl=en&sl=en&tl=hr&q=masterhttp://www.google.ru/dictionary?hl=uk&sl=en&tl=hr&q=old+master

Link to comment

Mrzim kada sam siguran oko nečega a onda me naprave ludim...Kada se ime neke institucije u genitivu vezuje za lokaciju tj. mesto, onda i mesto mora da ostane u genitivu, zar ne?Npr. Zemljište se nalazi u posedu specijalne bolnice "Milojka Projić" iz Valjeva.Neki dokon svet ovde, ubeđuje me da je pravilno: "u Valjevu"Ili sam ipak prolupao?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...