Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Rečnik Matice srpske beležimèdvedina ž. - augm. i pej. od medved (druga značenja su i medveđe krzno i medveđe meso :ph34r:)lìsičina ž. - augm. od lisica (druga značenja isto krzno, jama u kojoj lisica prebiva i neke biljke :D)
hvala ucesnicama u razresavanju dileme i vlasniku ms recnika + posedniku autoriteta :D resenje kviza:lisica - lisicina, lisicetina.medved - medvedina.uciteljku vam, u slucaju negativne reakcije, prosledjujem :wicked: poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
od kojih sto?
Оно издање "српска књижевност у сто књига"... излазило годинама док нису изашле све.
Link to comment
Оно издање "српска књижевност у сто књига"... излазило годинама док нису изашле све.
nisam sigurna šta je to... ali nije to. fotkala sam knjigu iz kompleta, sabrana dela, štampano 1963.
Link to comment
nisam sigurna šta je to... ali nije to. fotkala sam knjigu iz kompleta, sabrana dela, štampano 1963.
Расејани мисли на ”Нолитов” комплет, зелених тврдих корица са златотиском. Ако се добро сећам, излазио је током осамдесетих година прошлог века.
Link to comment

Ulvene, meni taj naglasak mEdvedina za augmentativ nikako ne paše. Za meso da. Ko zna odakle su ga kompilatori izvadili.Ja bih svakako rekao medvEdina (i još bio tempted da ubacim ono Č for good measure :lol:). Siguran sam da se prisutni slažu.

Link to comment
Ulvene, meni taj naglasak mEdvedina za augmentativ nikako ne paše. Za meso da. Ko zna odakle su ga kompilatori izvadili.Ja bih svakako rekao medvEdina (i još bio tempted da ubacim ono Č for good measure :lol:). Siguran sam da se prisutni slažu.
Saglasna, posebno sa medvedčina i to bez ikakvog peglanja po zvučnosti. I lisičetina bih pre rekla nego lisičina, mada mi ima pejorativan prizvuk.Baš me zanima šta će učiteljica da kaže Daltonu. (A šta će tek da mu zada u trećem razredu!? ohmy.gif)
Link to comment

E stvarno. Ne mogu da verujem da govore o augmentativima u prvom razredu. Da li su ti ljudi normalni? :o Mi smo padeže učili u četvrtom i najveći deo razreda pojma nije imao o čemu se tu radi još brat bratu 3 godine.

Link to comment
E stvarno. Ne mogu da verujem da govore o augmentativima u prvom razredu. Da li su ti ljudi normalni? :o
Ma, preteruješ u brizi za juniore. Mojoj ćeri je pravljenje deminutiva i augmentativa bilo omiljenazabava kad je imala tri godine. Posebno je volela da joj zadam neku "šugavu" reč. Normalno, nekadapogodi, nekada odvali neku smejuriju, ali se bar slatko naigra. Sećam se da joj je deminutiv od"slovo" bio "slovence", a od "tepih" - "tepison".
Link to comment

Da, Vinska, ali ne govorim o sposobnosti da se proizvede augmentativ kad je potreban u komunikaciji (to mogu deca čim počnu da koriste izvedenice), nego o razumevanju metalingvističkog koncepta augmentativa i, što je najcrnje, učenju same reči augmentativ u uzrastu kad jedva da umeš da vežeš pertle samostalno i crtaš mamu kao čiča Glišu.

Link to comment
Da, Vinska, ali ne govorim o sposobnosti da se proizvede augmentativ kad je potreban u komunikaciji (to mogu deca čim počnu da koriste izvedenice), nego o razumevanju metalingvističkog koncepta augmentativa i, što je najcrnje, učenju same reči augmentativ u uzrastu kad jedva da umeš da vežeš pertle samostalno i crtaš mamu kao čiča Glišu.
dobro, ovde sam ja uletela s recju augmentativ :D , oni koriste izraze "umanjeno" i "uvecano".ipak, ostaje kao suludarija da se to uci/vezba tako sto ce se od neceg sto je inace veeeliko praviti jos vece (medved). i, kakva je to velika, grdna lisica? :blink: @stormy: ih, dok stignemo do treceg, treba da prezivimo drugi (subjekat, predikat - gde treba obeleziti i pom. gl., itakoto).@indy: meni se cesto ucini da nisam dovoljno stara za I razred. :( poz
Link to comment
hvala ucesnicama u razresavanju dileme i vlasniku ms recnika + posedniku autoriteta :D resenje kviza:lisica - lisicina, lisicetina.medved - medvedina.uciteljku vam, u slucaju negativne reakcije, prosledjujem :wicked: poz
bobe zeno, pa to je kod nas bilo bezbolno, osim sto me ovaj borac za ljucka prava smarao da je babetina - uvredljivo i da on to ne moze da napishe.ali dobro, kod nas su sekundarni problemi uvek primarni ^_^
@indy: meni se cesto ucini da nisam dovoljno stara za I razred. :(
da pogadjam, uchiteljica ima cirka 400 godina? :P
Link to comment
Ulvene, meni taj naglasak mEdvedina za augmentativ nikako ne paše. Za meso da. Ko zna odakle su ga kompilatori izvadili.Ja bih svakako rekao medvEdina (i još bio tempted da ubacim ono Č for good measure :lol:). Siguran sam da se prisutni slažu.
I meni, mada ja i ne bih koristio augmentativ od tih reči. Triput sam proveravao da li sam dobro video. Ali kod akcenata me više ništa ne može iznenaditi - pazi kad Stevanović beleži jèzičina (a RMS i jèzičina i jezìčina)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...