Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

@aleksija: ne mogu ja to tek tako da izbegnem, nije moj tekst, to onda moze da bude odgovor na svaku jezicku nedoumicu. Preformulisi! :) Osim toga, to je jednostavan izlaz, a postoji resenje. Ko je ikad prevodio I've sent this to four women zna sta je problem (koji se umnogome otezava kad u igru udje i peta zena:)@kurdi: ono svoma troma sam se samo salila, nije mi palo na pamet da nekom moze logicno da budekad smo kod te grupe na engleskom, svi pismeni se ne bi slozili s onim sto si napisao ili barem nije tako jednostavno. a group je zajednicka imenica, to u britanskom engleskom ide uz mnozinu uglavnom (zavisi od konteksta, ako je group jedinstvena moze uz jedninu, al ako se unutar grupe razilaze ide u mnozinu), u americkom uz jedninu, al je i mnozina ispravna. meni to bilo dosta cudno, primetila kod dosta pismenih engleza, pa proverila :) @crveni autobus: hvala :)

Link to comment
Ko je ikad prevodio I've sent this to four women zna sta je problem (koji se umnogome otezava kad u igru udje i peta zena:)
Подсети ме ово на моју стару, аутентичну недоумицу. Ако је именица у множини и треба да се мења по падежима - како се то ради? На пример, Олимпијске игре, па је неко четири пута учествовао на њима. Типа, "Пера Перић је освајао медаље на трима Олимпијским игра...ма"? Једна лекторка ме убеђује да пребацим у једнину, једна да третирам множину као једнину (Олимпијским играма), а једна стандардно...матер, пичка, гоњење... Edited by Lrd
Link to comment
... pa ja ne mogu ni da smislim drugi nastavak nego -ma. Možeš da napišeš celu rečenicu s tim drugim lektorskim predlogom?
Пера Перић је освајао медаље на трима Олимпијским играма.Наравно, у реалности је "три пута је освајао медаље на Олимпијским играма", али ја волим да знам. :)едит: кад смо већ код тога, "четири" - "четИрима" или "четрима". Ер постоји клизеће "и"? Edited by Lrd
Link to comment
Пера Перић је освајао медаље на трима Олимпијским играма.
Pa to je valjda u redu. A zar nije druga lektorka imala neki drugi predlog (ili nisam dobro shvatio)?Mada, ja ovo sve jako slabo znam, jer brojeve ne umem u sopstvenom govoru da dekliniram (osim ako slučajno ne nabodem).
Наравно, у реалности је "три пута је освајао медаље на Олимпијским играма", али ја волим да знам. :)
Upravo to. Deklinacija brojeva iznad jedan u modernom srpskom poprima arhaičan prizvuk.
едит: кад смо већ код тога, "четири" - "четИрима" или "четрима". Ер постоји клизеће "и"?
Koliko ja znam, u standardnom jeziku nema nikakvog kliznog "i". Ovo je kolokvijalna pojava (mogla bi da se nazove elizijom ili sinkopom, zavisi kako se posmatra). Naravno, ja lično ne umem da dekliniram četiri, pa se ograđujem.
Link to comment

Postoji neko pravilo o nastavku za vokativ (zajedničkih ili opštih) imenica, kad ide _E a kada _U. Znam da se nastavak vezuje za poslednje slovo u reči.. Zna neko detalje?(primeri: idiotE, debilU, zlotvorE ili zlotvorU, retardE ili retardU, itd..)+ još 1 nedoumica. Šta je pravilno:Hoću da zaspem za računarom.. ili:Hoću da zaspim za računarom..

Edited by Luka
Link to comment
Postoji neko pravilo o nastavku za vokativ (zajedničkih ili opštih) imenica, kad ide _E a kada _U. Znam da se nastavak vezuje za poslednje slovo u reči.. Zna neko detalje?(primeri: idiotE, debilU, zlotvorE ili zlotvorU, retardE ili retardU, itd..)+ još 1 nedoumica. Šta je pravilno:Hoću da zaspem za računarom.. ili:Hoću da zaspim za računarom..
Шта да заспеш, и чим? Да заспеш тастатуру песком? :)
Link to comment
Postoji neko pravilo o nastavku za vokativ (zajedničkih ili opštih) imenica, kad ide _E a kada _U. Znam da se nastavak vezuje za poslednje slovo u reči.. Zna neko detalje?(primeri: idiotE, debilU, zlotvorE ili zlotvorU, retardE ili retardU, itd..)
Imenice muškog roda koje se završavaju palatalnim suglasnicima (u stvari nultom morfemom), lj, nj, j, š, ž, č, dž, ć ili đ, imaju vokativ na -u, tako da se oblik Milošu, koji je meni smejurija, smatra prihvatljivijim od oblika Miloše. Tu dolazi do objašnjena zašto imamo i Miloše, kao jedan od razloga navodi se i rasprostranjenost, a drugi je taj što su palatalni konsonanti vremenom postali tvrđi, pa je nastavak -u ostao samo iza ć, đ, lj, nj i j. Ali ima literature u kojoj stoji teza da tvrdoća suglasnika ne utiče na nastavak u vokativu, tako da odluči čemu ćeš se prikloniti. :(Ostale imenice muškog roda bi trebale da imaju nastavak -e. (To ja namerno pišem trebale jer verovatno ima još nekih zavrzlama kojih trenutno ne mogu da se setim. Kao ovaj debil, recimo gde sam sigurna da je debilu.)Imenice koje se završavaju na r mogu imati i -u i -e u vokativu. Tu ti spada zlotvor. Neke mogu imati oba oblika, sećam se primera pastire i pastiru, ali mi se čini da je kod car samo sa -e, ali nisam sigurna. I tako...A nisi pitala za imenice m. r. koje se završavaju na -a, pa o tome neću. ;)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...