Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Jel' se ovde postavljaju jezicka i pravopisna pitanja?Ako sam na pravom mestu da priupitam: da li se u novogodisnji i bozicni praznici neka rec pise velikim pocetnim slovom i koja?Zahvaljujem. :)

Link to comment
Pa u nepoznavanju činjeničnog stanja i činjenici da Linhenštajn zvuči bliže strukturi srpskih reči nego Lihtenštajn. Kao rajfešlus i rajsferšlus.
Ako ćemo tako, najlakše mi je da izgovorim "Liheštajn" :D Užasno mrzim kad moram da izgovorim š posle bilo kog suglasnika angry.gif A čak sam i učio nemački jedno vreme i u ranoje mladosti bio sposoban da ga govorim :(
Link to comment

aj i ja da pridodam. sta su to uopste bozicni praznici? ima samo jedan praznik, to je bozic. novogodisnji praznici? ima samo jedan - nova godina.to iz tvog pitanja, ako si ga izveo iz Bozica i Nove godine, pise se velikim pocetnim slovom.

Link to comment
Ako ćemo tako, najlakše mi je da izgovorim "Liheštajn" :D Užasno mrzim kad moram da izgovorim š posle bilo kog suglasnika angry.gif
Pa jes. Liheštajn je još lakše. Ima i rafišlus.
Link to comment
Занимљиво је да Већина Посетилаца који макар Шта пишу великим Словом такође не зна ни Целу латиницу.То је изгледа тај англосаксонски вирус... они тек немају мере у томе. Таман помислиш да си намирисао неко правило, кад Наиђеш на изузетак. Или нечији осећај За то чему се треба клањати И указивати штовање.
Link to comment
Jel' se ovde postavljaju jezicka i pravopisna pitanja?Ako sam na pravom mestu da priupitam: da li se u novogodisnji i bozicni praznici neka rec pise velikim pocetnim slovom i koja?Zahvaljujem. :)
Malim početnim slovom pišu se pridevi novogidišnji i božićni.Ova oblast regulisana je Tačkom 15 Pravopisa srpskoga jezika [Mitar Pešikan, Jovan Jerković, Mato Pižurica]:Sva vlastita imena zadržavaju veliko slovo i u prosvojnom pridevu na -ov (-ev) i -in: Mirkov, Petrovićev, Desankin, Zmajev, Venerin, Spartakov, Lao Ceov, Ben Hurov, Ho Ši Minov; u pridevima izvedenim drugim nastavcima (pridevima odnosa) piše se malo slovo: srpski, sarajevski, njegoševski, vukovski, božićni, uskršnji, božji (v. t. 38).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...