Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

kako se cita nemacka rec 'Zinne', da li se prvo slovo izgovara kao 'c' ili 'z'. takodje adoumicu vezanu za izgovor prvog glasa imam i u slucaju reci 'seid'.unapred fala lepa!

Link to comment
kako se cita nemacka rec 'Zinne', da li se prvo slovo izgovara kao 'c' ili 'z'. takodje adoumicu vezanu za izgovor prvog glasa imam i u slucaju reci 'seid'.unapred fala lepa!
"c" jednako kao i u Spinoza, Špinoca. U "sein", "seid" i sl. je standardan izgovor sa zvučnim alveolarnim frikativom, ali se vrlo često čuje i bezvučno "s". Tj. mnijem.
Link to comment
treba mi tacna definicija i poreklo TREPETA - strah i trepet
Oka treptaj? Třepotat je na češkom tresti, třepetat lepršati (krilima) ili pljeskati. Po ovome sudeći je slavenska riječ.
Link to comment
"c" jednako kao i u Spinoza, Špinoca. U "sein", "seid" i sl. je standardan izgovor sa zvučnim alveolarnim frikativom, ali se vrlo često čuje i bezvučno "s". Tj. mnijem.
hvala ti, samo sto ovo boldovano ne razumem, al nema veze. ne treba mi toliko detaljno. :D
Link to comment

OK, priznajem, htio sam malo i ja zazvučati kao redbus. Ali ima još jedan razlog. Najme kaj, rečeni glas se najčešće čuje kao nešto između našeg "s" i "z", kao da jezik pravi prostor za strujanje zraka na prednjem dijelu nepca kao kod "s", ali je glas ipak čujno zvučniji od našeg "s".

Link to comment

"Bio me blam" ili "bilo me blam"? Kad kažem "bila me sramota", zvuči mi ispravno, ali kad pomislim na "bila me sramota", zaboli me čelo.(Mislim da su mi lektorke definitivno blokirale broj, imaju valjda cure život i nevezano za mene...)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...