Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

apdejtujte se. latinicom. engleskom. :P (ako bih smela)
А, ажуришка се? Ја већ мислио да треба да будим агрегатисту да пали машину сваки час...
Link to comment

Bio sam proljetos u Vilniusu, sad idem u Rigu, pa velim, vrijeme mi je da naučim koja je Blitva, a koja Blatvija. Litva, Letonija, Latvija, Litvanija, molim vas zaokružite tačne odgovore.

Link to comment
litva ili litvanijaletonija ili latvijazar estonija nema ili?
" Čitalac Ratko Nikolić ima zamerki na članak o baltičkim zemljama u NIN-u br. 2656, gde se upotrebljavaju nazivi Litvanija, Latvija i Estonija. Posebno mu smeta rečenica po kojoj "jugoslovenskih diplomatskih predstavništava... još uvek nema u Vilnu (Litvanija), Rigi (Latvija) i Talinu (Estonija)". "Latvija je hrvatski", piše on, "kod nas se ta zemlja zove Letonija. Dobro je što je rečeno Litvanija a ne Litva (kako mnogi kažu povodeći se za hrvatskim), ali glavni grad te zemlje mislim da se ne zove Vilno, nego ili Vilna ili Viljnus. Na ovaj poslednji oblik smo navikli govoreći o Sabonisu i drugim košarkašima, po kojima je Litvanija poznata." Ah, te baltičke republike! Tri na broju, jedna kraj druge, sa sličnim imenima, kao stvorene da nam se izmešaju u glavi. Nije čudo što Bogdan Terzić, u maločas pomenutoj knjizi (na str. 203), koristi izraz "geografsko-politička zbrka". On citira jednu vest iz "Politike" gde se tvrdi da će Klinton razgovarati s predsednicima "Estonije, Litve i Litvanije" (!) i gde je Riga nazvana "litvanska prestonica". Riga, naravno, nije u Litvaniji nego u Letoniji, kako tu zemlju obično nazivamo prema tradicionalnom latinizovanom obliku imena. Doduše, ni oblik Latvija ne možemo proglasiti pogrešnim, jer se tako zemlja zove u originalu, a i na ruskom. Što se tiče litvanske prestonice, kod nas su je zvali i Vilna (kako glasi u lokalnom dijalektu - a taj oblik su preuzeli i Nemci i Englezi), i Vilno, kao u poljskom (a grad je, podseća nas Terzić, od 1920. do 1939. bio u sastavu Poljske), i Viljnjus kao u ruskom, što je prema litvanskom Vilnius, a što su naši novinari obično menjali u Vilnjus, Viljnus ili Vilnus... Izvol'te - pa birajte. "http://www.nin.co.rs/2001-12/13/21015.html
Link to comment

forum - fora...verovatno su kraljevi i moji predvodnici ekipa bili jednako pompezni (europski) in-telektualci, pa sam predlozila pragmaticno resenje. buse, smatram te u pravu, jer native speakerima ionako nije lako s mnozinom imenica. sto bi jos komplikovali zivot i latinskim obrascima :lol: estonija, letonija, litvanija /talin, riga, vilna. odozgo nanize. ako me ne vara secanje na os geografiju. ucenu u srbiji. u hr su mozda imali nesto isto, al drugacije.-ija. to volimo da dodajemo. kao u portugal-ija.trivia: koleginica nedavno bila u (ne-americkoj) dzordziji :wacko:t. 2: eminentna am. profesorka koja za lep honorar dodje da s nama podeli svoja znanja salje unapred nastavne materijale. u zaglavlju je naslov radionice i mesto: syberia.sto ce reci: kl, kako god kazes, posluzice. navilkli smo :( poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
sto ce reci: kl, kako god kazes, posluzice. navilkli smo.
Ma sigurno, ko kad sam otoič pred 200 ljudi objavio da će slijedeći sastanak biti u Vilniusu, Latvia. Oni Litevci, kakve ih Bog dade skromne&samozatajne, ne pustiše glasa.
Link to comment

o toj samozatajnosti ti i pricam: sve dok se mogu navuci novci iz ec fondova, dobro je.u tome otoic bila majstorica (bar u mom domenu) litva-nija. valjda trend ide navise, ka letoniji. estoniju boli uvo. ionako je blizu finske.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
forum - fora...verovatno su kraljevi i moji predvodnici ekipa bili jednako pompezni (europski) in-telektualci, pa sam predlozila pragmaticno resenje. buse, smatram te u pravu, jer native speakerima ionako nije lako s mnozinom imenica. sto bi jos komplikovali zivot i latinskim obrascima :lol:
I still haven't gone native... те тако и даље мислим да би било јако згодно кад би они имали граматику у виду неких правила која би важила за читаве класе речи, а не у виду списка случајева.
estonija, letonija, litvanija /talin, riga, vilna. odozgo nanize. ako me ne vara secanje na os geografiju. ucenu u srbiji. u hr su mozda imali nesto isto, al drugacije.
Али кад сам стварно прво приметио да је неко у Србији неког уцењивао... па ми после није било јасно како то уцењују географијом...Него, а пропао тих трочланих група земаља, а за случај да сам заборавио да лобирам за назив раније: ако може Бенелукс, онда може и Лестванија као збирни назив.
trivia: koleginica nedavno bila u (ne-americkoj) dzordziji :wacko:
Од вожње преко ове неевропске Ђурђије, остаде нам до даљњег Georgia on my mind као шифра за "200 миља друма, нигде вецеа".
t. 2: eminentna am. profesorka koja za lep honorar dodje da s nama podeli svoja znanja salje unapred nastavne materijale. u zaglavlju je naslov radionice i mesto: syberia.
Тамо би јој отприлике и било место :P . Ако је тако географски изазвана*, а чега је то она професорка?* то са challenged је ваљда један од најблентавијих еуфемизама потеклих одавде (а има их још). Потиче ваљда од тога да нама ништа није тешко, то је само изазов да се трудимо јаче... И онда кад је неко хтео да измисли политички коригован израз за шанадне, шантаве, сакате и богаље, није могла реч инвалид, јер буквално значи "не ваља", "неважећи", него се досетише да су то људи којима је тешко, дакле за које је све то изазов(!). И онда добијемо да није "дудук за географију" него "географски изазван". Већ замишљам тај изазов: уместо бацања рукавице у лице, противника опампрчити глобусом.
Link to comment
sve :D
o ucenju i ucenjivanju mozemo...za secanje: neki su jednom mmfl (miles & miles of fucking desert) trazili po najdetaljnijim vojnim kartama. (dizvinu ovi sistorije, ja je ucila iz romana)disable znaci onesposobljen. onemogucen da...ima palata invalida, pa joj niko ne prigovara. izuzev estecki.sanadne... dodajem cotave, ubaci u recnik pogrda. predlazem.a globus o glavu je dobio bar jedan, dajaznam. nusicev. ali, to je za knjizevnost za decu. odoh tamo. il nekamo?poz
Link to comment
o ucenju i ucenjivanju mozemo...za secanje:
Не сецам се ја тако лако :).
sanadne... dodajem cotave, ubaci u recnik pogrda. predlazem.
Додао. Но ме то подсетило на далматински глагол цотати (што је можда иста реч, с тим што се код њих, у неким крајевима, ћ претвара у ц - како беше онај филм, "Каја, убит цу те") и пригодни виц:- а добијаш ли каки пенжијун за ту ногу?- ма мижерију неку, једва колико за једном попит- е не би ин ја цота за то
a globus o glavu je dobio bar jedan, dajaznam. nusicev.
То из саможивописа (аутобиографије :P )? Не сећам се како је онда ишао двобој након тог изазова... смотали свако по карту као копље па кидисали један на другога?
Link to comment
Но ме то подсетило на далматински глагол цотати ...i prigodni cg vic:- а cootas li, coto?- a evo, cotam.- a, placaju li ti stogod?- a ne, djavoskee.- a ne bi im ga ja cotaa za dzabe, da jebe oca!То из саможивописа (аутобиографије :P )? Не сећам се како је онда ишао двобој након тог изазова... смотали свако по карту као копље па кидисали један на другога?
samozivotopisa, ako moze.nema dvoboj: sumar/ucitelj ih sve rasterao. globusem ^_^ poz
Link to comment
samozivotopisa, ako moze.
Може, што да не :)
nema dvoboj: sumar/ucitelj ih sve rasterao. globusem ^_^
Него, остадох у адоумици™, да ли Ђетићи ћотају или цотају? За Далматинце знам, чуо из прве руке.
Link to comment

Koliko je smisleno uvoditi u upotrebu termin smeško umesto uvreženog smajli (odnosi se na kompjuterski emotikon)?Znači, šta je od ova dva više u duhu našeg jezika: - ukucala je preko 100 znakova i završila sms poruku smajlijem;- ukucala je preko 100 znakova i završila sms poruku smeškom (naravno, ovde ide adekvatno akcentovanje, kako bi se čitaocu razjasnilo da je u pitanju smeško emotikon, a ne smešak na njenim usnama);

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...