Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Nego opet nedoumica. Ko ili sta bi bio Miholj?
Da, rešena. Hvala busu.Ali ima još jedna. Kako je miholjsko postalo bablje?Pozno leto= matoro leto?
Link to comment
Da, rešena. Hvala busu.Ali ima još jedna. Kako je miholjsko postalo bablje?Pozno leto= matoro leto?
Ja´bash zato i rekoh da je u slovenske jezike ovaj izraz jednostavno doshao iz nemackog,a i u nemackom je zabluda ( a zabluda josh uvek traje jer ta paucina cije su niti kao od srebrapodseca na sede vlasi starih zena, a i 99,99 ljudi ne zna da "altweiber" u tom izrazu nema dibiduz veze sa starim zenama nego sa pratstarim glagolom "weiben" = tkati).Zanimljivo ( a i govori u prilog moje pretpostavke) da se taj izraz cuo tek u 19.veku.Pre toga su te srebrne niti bile vlasi Presvete Device Marije ;)
Link to comment

Na engleskom za tu paučinu postoji reč gossamer, koja verovatno dolazi od "guščije leto" (ili aluzija na paperje ili na vreme kad guske odleću?). Gossamer je u Engleskoj takođe označavalo i miholjsko leto. I da, postojala je legenda da je te niti ostavila Presveta Kamila Marija kad se vaznela na bone.

Edited by crveni autobus
Link to comment

potrebna mi je reč kojom bih opisao radnju kada neki prostor emituje neprekidni jednolični (i prilično depresivni) ton niske frekfencije koji simbolizuje letargiju/umrtvljenost tog prostora. reči kao što su ječi, zuji, bruji itd. - se ne uklapaju. iz nekog razloga nametnula se reč tuli (iako nisam do kraja siguran šta ova reč znači). dakle, prostor tuli (umrtvljen). može li se reč tuljenje upotrebiti na ovaj način?

Edited by Willow
Link to comment
potrebna mi je reč kojom bih opisao radnju kada neki prostor emituje neprekidni jednolični (i prilično depresivni) ton niske frekfencije koji simbolizuje letargiju/umrtvljenost tog prostora. reči kao što su ječi, zuji, bruji itd. - se ne uklapaju. iz nekog razloga nametnula se reč tuli (iako nisam do kraja siguran šta ova reč znači). dakle, prostor tuli (umrtvljen). može li se reč tuljenje upotrebiti na ovaj način?
Да. Чак сам чуо да туле црева кад су празна.Помоћни кандидат: хуји.
Link to comment
Да. Чак сам чуо да туле црева кад су празна.Помоћни кандидат: хуји.
tenks. huji vetar kroz krošnje breza ;). provalio sam da je reč ječanje ipak vrlo podesna da se upotrebi u ovom konkretnom kontekstu, zajedno sa tuli. prostor koji tuli i ječi (umrtvljen, letargičan).
Link to comment
Šta je pačka (odevni predmet), tj. kako izgleda? :unsure::blush:
Никад чуо (бар не са прстом упереним на предмет), али би могла бити варијанта од пачни, што су натикаче. Нешто као грубо штрикане патике, које се нит обувају нит назувају, него се натичу.
Link to comment

Ne bih rekla da je baletska patika jer sam tu reč negde čula u kontekstu naručivanja od krojačice i u jednini. Dakle, neko voli da nosi pačku ili nekom je baba sašila pačku.I šta je tačno ~"#&% libade (muški rod, vidim i srednji ponekad)? angry.gif Prsluk, kapa, jaknica, prsluk/jaknica sa kapuljačom, jelek :lol: ili šta?Edit: sad nađoh. A nije bilo pre nekoliko nedelja. :mellow:http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9F%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0Edit 2: našla i ovo drugo. Ko mi kriv što ne guglam ćirilicom. :huh:

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
I šta je tačno ~"#&% libade (muški rod, vidim i srednji ponekad)? angry.gif Prsluk, kapa, jaknica, prsluk/jaknica sa kapuljačom, jelek :lol: ili šta?
to je ko neki zaket sto se samo ogrne, nako shmekerski. rekli mene u shumadiju. as in:nisam pono libade.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...