Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

pa, kad svi autoriteti tvrde, onda sigurno kazem preCednik, iako mi zvucim sa dz :D
Ašta® ti averuj® pseudoautoritetima s kojekakvim prevoznim sredstvima na avatarima, nego obavi sledeće kućanske pokuse:(1) Stavi ruku na larinks (ono što se zove adamova jabučica kod muškaraca, a ne mogu da se setim ima li na srpskom i prikladnije uniseks anatomsko ime; larynx ili voicebox na engleskom) i izgovaraj PREDSEDNIK DZINDZOV PREDSEDNIK DZINDZOV PREDSEDNIK DZINDZOV i vidi ima li razlike u vibraciji između DS i DZ segmenata. Moraš da probaš da produžiš ciljni segment, da bi izbegla prenošenje vibracije (zvučnosti) sa susednih samoglasnika i glasa N. Vibracija se prenosi usled koartikulacije, tj. činjenice da se glasovi ne izgovaraju u nizu odvojenih artikulacija, već se znatno preklapaju jedan s drugim. (2) Isto kao iznad, ali s rukom na temenu glave. U oba slučaja, DZ izaziva vibracije (uporedi sa DŽ i Đ ili B, D, G, Z...), a C ne (kao i Č, Ć, P, T, K, S...).(3) Probaj da šapućeš PREDSEDNIK DZINDZOV PREDSEDNIK DZINDZOV PREDSEDNIK DZINDZOV. Videćeš da prvo možeš da izgovoriš bez promene zvuka DS i kad šapućeš i kad ne šapućeš, dok će DZ preći u C kad šapućeš.
pitanje radoznalog amatera: kako vi, lingvisti, ustvari, odredjujete vrednost glasova? kako ih razlikujete pa, na primer, pirocansko tj svrstate u ć, a ne t?
Ovime se bave fonetičari. Koriste se spektrografskom analizom i metodama koje ti dozvoljavaju da vidiš 'kroz obraz' kako se artikulatori pomeraju u ustima. Piroćansko i makedonsko ć nisu ni T ni Ć, mada su po artikulaciji mešavina oba. Taj glas se fonetski beleži kao /c/. Po zvučnosti je bezvučan, po mestu artikulacije palatalan (kao Ć), a po načinu artikulacije je ploziv (kao T). Glas /ɟ/, piroćansko i makedonsko 'đ' je zvučni palatalni ploziv. Ovo je s fonetske tačke gledišta. Fonetika se bavi artikulacijom i percepcijom glasova. S fonološke tačke gledišta, a fonologija se bavi sistemima zvukova koje jedan jezik koristi da bi kontrastirao značenja (Bas nije isto što i Pas u srpskom jer su B i P različite foneme), ć kakvo izgovaraju neki Piroćanci kad govore standardni srpski je ekvivalent standardnog ć jer se sistematski koristi umesto njega. S fonetske tačke gledišta, pak, to je sasvim druga klasa glasova (ploziv, a ne afrikata). Edited by crveni autobus
Link to comment
zar ne moze onda dalje da se razlaze to "ś" na s+j ili slicno....?
Pa i ne može, jer je artikulacija /s/ + /j/ čak i 'golim uvom' čujno (valjda nisam izmislio reč čujno :unsure: pokušavam da kažem audibly) drugačija od /ç/, što je fonetski simbol za ś. Mada u nekoj istorijskoj perspektivi ima smisla, jer u mnogim jezicima /ç/ upravo i nastaje od /s/ + /j/. U srpskom, istorijski, čini mi se da to nije bio slučaj, već da je "prednji jer", koji je bio samoglasnik sličan /i/, ali se izgovarao malo prema nazad u ustima, imao tu palatalizatorsku funkciju. Ovo iz prethodne rečenice govorim napamet, da ne kopam sad po knjigama. Edited by crveni autobus
Link to comment

Samo da dodam da nase ć zapravo nije palatalno, odnosno nije mu mesto artikulacije tvrdo nepce. Ono je postalveolarno, ali palatalizovano - dakle mesto artikulacije jeodmah iza alveolarnog grebena (dakle nesto ispred pravog tvrdog nepca) ali je jezik izdignut ka tvrdom nepceu pa se stvara efekta palatalizovanosti.S druge strane, Pirocansko ć je kao sto autobus rece palatalni ploziv, dakle mesto artikulacije mu zaista jeste tvrdo nepce.Malo neodoljive trivije: u selima zapadne Srbije svinjokolj se ponekad zove po/ç/ek. Drugim recima posjek kome su se /s/ i /j/ stopili u /ç/.P.S. Ako niste sigurni kako koji glas zvuci ili se naziva, imate sve njih na Wikipediji, sa sve snimkom izgovora. To wit: link

Edited by Father Jape
Link to comment
Samo da dodam da nase ć zapravo nije palatalno, odnosno nije mu mesto artikulacije tvrdo nepce. Ono je postalveolarno, ali palatalizovano
Istina.
Link to comment
Ašta® ti averuj® pseudoautoritetima s kojekakvim prevoznim sredstvima na avatarima, nego obavi sledeće kućanske pokuse:
:lol:
(1) Stavi ruku na larinks (ono što se zove adamova jabučica kod muškaraca, a ne mogu da se setim ima li na srpskom i prikladnije uniseks anatomsko ime; larynx ili voicebox na engleskom)
grkljan :)
Link to comment
Ašta® ti averuj® pseudoautoritetima s kojekakvim prevoznim sredstvima na avatarima, nego obavi sledeće kućanske pokuse:
Немојте радити то код куће!Идите код комшије... биће забавније :lol:
Link to comment

dragi autobuse mocna stasa i s ocima pobesnelog bika*, imas li jos slicnih experimenata, za po kuci i naokolo? ovi su mi razvedrili bezvezan, oblacan i sparan beogradski dan (bila sam kao oni sto se istovremeno jednom rukom tapkaju po temenu a drugom kruzno glade po stomaku) :D jedva cekam da se mayor dalton vrati izrodbine. da ga instruiram jer gresi upisanju, suncemoje.ipak, pokuse sa predlozenim textom nisam obavljala u prevozu, staznam kakog su politickog raspolozenja saputnici, da se ne uvrede :huh: *obnavlja se d. kis: kenoove "stilske vezbe", verzija: otmeno :) poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Većina jednosložnih prideva sa dugim akcentom u pozitivu dobijaju nastavak -ji. vruć+ji > vrući (j se stapa sa ć)tes(a)n+ji > tesnji (jotovanje) > tešnji (jednačenje po mestu tvorbe)Mada ja kažem tesniji, besniji (ovo pogotovo, ne znam da li iko kaže bešnji -_-)

Link to comment

da li je "vruc" pridev koji se poredi?cini mi se da ima: topao-topliji-najtopliji. i vruc, kao 4. stepen poredjenja.poz

Link to comment
da li je "vruc" pridev koji se poredi?
Sto da ne? Danas je, na primer, 38 C (vruc dan), sutra ce biti 40, a preksutra ce biti najvruci dan u nedelji. Doduse, ne secam se da sam poredjenje vruci ili najvruci ikada upotrebio. :D Edited by Nesh
Link to comment
Mada ja kažem tesniji, besniji (ovo pogotovo, ne znam da li iko kaže bešnji -_- )
Не сећам се да сам нешто често чуо беснији. А да је било "ено га онај иза ћошка дотерао нека још бешња кола", било је.Да не кажем да жестији ама никад нисам чуо, а да је неко то рекао, погледали би га жешће бело.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...