Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Јуче се расправљах на некој седељци. Да ли је конструкција типа:"Реци ми колико је сати", погрешна, у смислу да је "Реци ми" вишак јер "Колико је сати?" може сасвим лепо да стоји само. Наравно није у питању да стоји неколико људи па "ми" стоји уместо "мени" а не њемун него у ситуацији када се у комуникацији две особе једна директно обраћа другој. И да ли у гореспоменутој конструкцији на крају треба да стоји тачка или упитник.

Link to comment

Hm...Ako teramo mak na konac, Reci mi ili Kazi mi bi se moglo proglasiti suvisnim gotovo (da se ogradim za svaku eventualnost <_< ) u svakoj direktnoj komunikaciji (a jos suvisnijim u nedirektnoj <_< ) ako posle te dve reci sledi bilo kakvo pitanje. Reci/ kazi mi...zasto/kako/kada/ko/koliko.... sve bi to moglo sasvim komotno i bez Reci mi... Ako bismo terali mak na konac, za jednu Zmajevu pesmu bi trebalo malo manje stamparske boje: xxxxx, xxxxx kako da te zovem, xxxxx kakvo ime da ti dam...A da moze da se pita Koliko je sati i bez suvisnog Reci mi, moze! :DEDIT: Zaboravih...Reci mi koliko je sati nije upitna recenica, pa na kraju stoji tacka ili, ne daj boze, uzvicnik.

Edited by Nesh
Link to comment

Baš ste se raspisali. :)Ja ne bih stavio dvotačku i stavio bih samo ? posle navodnika. Ipak, nisam siguran, a Pravopis nažalost nije od velike koristi. Još jedna napomena - u srpskom se uvodni navodnik (uvodnik :lol:) uvek piše dole, odnosno kao dva zareza. Naravno, na forumu niko nije u obavezi da to pravilo sledi (naročiti jer je nezgodno), ali ako pišete/kucate zvanični tekst i baš hoćete da vam navodnici budu po Pravopisu, onda znate šta vam je činiti.Takođe mi "ko je i kada rekao" zvuči prirodnije (kao i pretpostavljam većini), zato što je prirodno mesto enklitike na drugoj poziciji u rečenici. Sa druge strane, ni ova druga varijanta ne krši nijedno od pravila gde enklitika ne sme da stoji.

Јуче се расправљах на некој седељци. Да ли је конструкција типа:"Реци ми колико је сати", погрешна, у смислу да је "Реци ми" вишак јер "Колико је сати?" може сасвим лепо да стоји само. Наравно није у питању да стоји неколико људи па "ми" стоји уместо "мени" а не њемун него у ситуацији када се у комуникацији две особе једна директно обраћа другој. И да ли у гореспоменутој конструкцији на крају треба да стоји тачка или упитник.
Problem je u tome što to nisu iste vrste rečenica. Iako bi odgovor na obe bio isti, njihova fukcija je različita. Dok je rečenica "Koliko je sati?" pitanje, tj. njom se traži neka informacija, rečenicom "Reci mi koliko je sati." ti ne samo da tražiš informaciju nego (još bitnije) podstičeš sagovornika da ti je dâ. Njena komunikativna fukcija je molba ili zapovest, sve zavisi od toga kakvu poruku govornik želi da iskaže. Ako je u pitanju molba (naročito ako dodaš molim te), onda ide tačka i blaža intonacija. Ako je u pitanju zapovest (mada mislim da nećeš sresti ovakvu rečenicu u funkciji zapovesti baš često ;)), onda bi trebalo da se stavi uzvičnik i uzvična intonacija. U svakom slučaju, završni znak interpunkcije uvek prati intonaciju. :)
Link to comment

>>>Ja, bedni jezicki laik, ovde ne bih stavio dve tacke.<<< Ne bih ni ja. "Melodija" rečenice govori da je to povezana misao, bez naglašavanja ili izdvajanja nekog dela.Da se u njoj radilo o nekom kratkom nabrajanju nečega, onda bi, eventualno, mogla da prođe dvotačka ili tačka-zarez. Ovako, sasvim je ok bez bilo kakve interpunkcije. I, of course, znak pitanja se stavlja van navodnika, jer ne pripada tvrdnji između navodnika, nego rečenici, kao takvoj, koja je upitna.

Link to comment
Koja od te dve, posto su obe iste? :lol:
Погледај мало боље. Само једна је иста, друга није :o .
Link to comment
:)dobra&nova- ja je'm bar' nečuveh od ranij'ija dana.
ajbeg ju, hold jor horsiz ^_^ dobra i drevna. nazalost, redak.poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
nemoj, aj begju, nego pridonesi/doprinesi gdegod stogod da valja :D
Ово ме подсетило на "ја теби 'беже'...", као из оне"ја теби војводо, ти мени сердаре, а које смо аветиње, знамо и сами"
Link to comment
Ово ме подсетило на "ја теби 'беже'...", као из оне"ја теби војводо, ти мени сердаре, а које смо аветиње, знамо и сами"
varijanta: jA tEbi: sErdaru, tI mEni: vojvOdo, a dOma - znAmo kOjasmo gOvna.ps: kažUje se: budAlo i avEetinjo :D poz
Link to comment
Погледај мало боље. Само једна је иста, друга није :o .
pogledala kad mi se mozak odmorio od navodnika, upitnika uzvicnika i tacaka. slepica, a gledala sam najmanje triput. izvinjavam se crvenom. nego, kad sam vec tu, da pitam ucene i kolege i koleginice laike znalce. bila sam jednom dokona i razmisljala sam o apostrofu. naime, taj znak me muci, jer moram da ga jurim po tastaturi ili da ga izvlacim za karakterne mape. posto sam lenja, gledam da ga izostavim kad god mogu, a vidim da mi i prirucnici koje listam daju za pravo. pitam ko se razume: koji ce srpskom apostrof? ako je temelj srpskog "pisi kao sto govoris" sta smo izgovorili sto smo apostrofom napisali?
Link to comment
pitam ko se razume: koji ce srpskom apostrof? ako je temelj srpskog "pisi kao sto govoris" sta smo izgovorili sto smo apostrofom napisali?
Da označi izostavljeni glas i da je to što smo napisali napisano na žargonu, dijalekatu, da je to stih koji je elidiran zbog metrike, ili da je na neki način stilski markirano u odnosu na standardni jezik. Postoje i drugi elementi pravopisa koji nemaju nikakve veze sa izgovorom, ali imaju svoju funkciju. Banalan primer za to jeste upotreba velikih i malih slova. Mi ni na koji način ne pravimo razliku u izgovoru između A i a, ali znamo (uglavnom :D) kada treba da upotrebimo malo a kada veliko slovo. Edited by Bolek
Link to comment

Kad smo vec kod teme izgovora, dodati na listu i razmake izmedju reci, jer se u govoru ne prave pauze izmedju reci, vec (nekih) fraza i klauza. E, da, morali bi i da zabrljamo ili ispreklapamo slova, jer ni glasovi u izgovoru nisu razdvojeni, vec su koartikulisani :D

Link to comment

1 banalna adoumica. Kako je nominativ množine od petak? Peci ili petkovi? Ne znam šta mi gluplje zvuči. :mellow: Jedino u šta sam sigurna je da sam uvek tražila druge formulacije, a danas mi se omaklo peci.Išla sam po obrascu ponedeljci, utorci, četvrci, peci. Znam da ne mora tako. Kako treba? :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...