Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Krilatica bi bila najbliže buzzwordu. Mislim ja.edit: iako joj je osnovno značenje slogan.

Edited by king louie
Link to comment
Slogan mi nekako nema to značenje, bar u duhu srpskog...
Koje značenje? Buzzword ili krilatica? Krilatica je primarno slogan (sekundarno i buzzword), ali buzzword nije slogan.
Link to comment

Pomodna reč, da, ali ima i dodatno značenje želje da se publika zaseni sopstvenom važnošću, npr. kao kad lekar kaže pacijentu da ima ulcus pepticum umesto čir. Takođe, buzzwords se koriste na intervjuima za posao, kad hoćeš da impresioniraš potencijalnog poslodavca. Na kraju, postmodernisti u svom pisanju koriste 90% buzzwordsa i 10% normalnih reči. :DKrilatica... hm... malo mi je izlapelo značenje te reči, ali čini mi se da je to kao neki moto, obično besmislen i olinjao od upotrebe (kao kliše), kao i da može da bude i cela rečenica (ili više rečenica), što baš i ne odnosi na buzzword. Recimo, ovaj ulcus pepticum od gore nije baš krilatica, a ne znam koliko bi se moglo reći i da je pomodna reč.

Link to comment

Meni je to stručan izraz tj. uopšte nije buzzword, jedino je doktor namerio da je iskoristi kao buzzword. Hoću reći da meni sve reči koje se mogu iskoristiti kao buzzword nisu i neminovno buzzword. at kl-otpilike o sloganu i krilatici mislim isto kao i bus

Edited by M16
Link to comment
Meni je to stručan izraz tj. uopšte nije buzzword, jedino je doktor namerio da je iskoristi kao buzzword. Hoću reći da meni sve reči koje se mogu iskoristiti kao buzzword nisu i neminovno buzzword.
E pa 'vako: ako ja upotrebim reč "early anterior negativity" u razgovoru s nekim drugim psiholingvistom ili psihologom, onda je to stručna reč, tj. žargonizam. Ako ga upotrebim da bih nekoga zasenio svojom elokvencijom, onda je buzzword.To uključuje i intervju za posao na kome želim da zvučim kao da se razumem u materiju (posebno ako se u istu samo površno ili ništa ne razumem). :)
Link to comment
mislim isto kao i bus
To ti je tu najsigurnije. ;) Drži se dobrih đaka. Da, krilatica je primarno fraza, slogan, ali je i catchword. Pošto nemamo izraz za buzzword najbolji je kandidat, glavno jer ima tu komponentu brzog prihvatanja i širenja u opticaju.
Link to comment
To ti je tu najsigurnije. ;) Drži se dobrih đaka.
Ta id bre Kiki u peršun. :lol: ...Za ovo značenje buzzworda kao pomodne reči se ovde često može čuti i word du jour .
Link to comment
Buzzcock nije "prava" reč....Buzzword ima mnogo "napakovanije" značenje od reč dana, samo sam ja zaboravio kako bih tu ideju izrazio na srpskom. Buzzwords su obično vezane za užestručna polja. Koriste ih pripadnici tih polja ili da bi pokazali drugim pripadnicima svog polja da su "u toku" ili da bi impresionirali ljude koji nisu u njihovom polju. Lomim glavu, al' ne vredi. Srpski prevod ne dolazi. Nisam siguran da sam ikad i imao posebnu reč za ovu ideju na srpskom. :unsure: ...EDIT: Ah raspon kongruencije opada li opada...
Nema ni na nemackom adekvatnog prevoda. I oni koriste buzzword. Kao neki prevod bi bio Schlagwort ili Stichwort,ali to nije to.Zaboravio si da navedes politicare ,a oni se najradije sluze time.
Link to comment
Slogan mi nekako nema to značenje, bar u duhu srpskog...E krilatica def ubuhvata neke buzzwords, a da li sve...ne znam...
Ма обухвата и авионе. И мени је пало на ум. У ствари, размишљао сам о обрнутом: како се на енглеском каже крилатица?
Link to comment

Hrvatska krilatica:Bog i Hrvati - Vjera u Boga i hrvatska sloga Srpska: samo sloga Srbina spashavaA kako je u Virdziniji ova krilatica?

Edited by Teja
Link to comment

Bosanske krilatice:Jebeš zemlju koja Bosne nema.Zbogom Bosno, odoh u Saraj'vo. Zanimljivo, jedini forumaš s krilaticom je Miralem: 10?!

Link to comment
Zaboravio si da navedes politicare ,a oni se najradije sluze time.
Ма не треба нико да их наводи на то, они то сами од себе...
Hrvatska krilatica:Bog i Hrvati - Vjera u Boga i hrvatska slogaSrpska: samo sloga Srbina spashavaA kako je u Virdziniji ova krilatica?
Хвала на питању, добро :).На којекаквим таблама видим да пише "Virginia is for lovers", ваљда им је то то. Свака држава овде има тако неки вид саморекламе, више у виду симбола него бојног поклича. Edited by расејан
Link to comment

Najbolji je DC: Taxation without representation. Jedini koji ima nekog smisla - politički angažovan. Većina ih je moronska.neki kanadski primeri:Ontario - Yours to discover (Samo nemojte da otkrivate Hamilton <_< )Qu?bec: Je me souviens (Istorija je počela kad su stigli Francuzi i oteli zemlju urođenicima, a završila se dolaskom Britanaca, koji su svima podelili šamare)Alberta: Strong and Free (Make a cowboy hat joke and I'll kick your hippie Ontario ass)Saskatchewan: Land of the Living Skies (kultura i provod živahni kao Slobin puls)The Yukon: The Klondike (zlatna groznica je poslednja uzbudljiva stvar koja nam se desila) itd.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...