Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

Ko je voleo onu pastu sa biljkama, ima neka Tenzo cola (to je već bilo devedesetih). Meni je bila OK, a drugi su je opisali sa gađenjem kao Cocu sa pastom za zube.

Meni kao ljubitelju Fernet Branca Mente sa colom je to bilo taman.

Link to comment

Nego, kad ste već na topiku, jel' ste užinali vi štogođ u tim školama ili samo zavideli crvenim buržujima?

 

Mi imali kuhinju u školi, i dežurne učenike koji su raznosili tacne sa užinom po razredima. Istina, imali smo i učiteljicu koja nam je skidala salamu sa sendviča dok još traje čas... (ne lažem)

imali smo tu uzinu koja se donosila u korpama izmedju dva redara. lebac sa nechim ili kifla spekmezom i jogurt ili zlatnekapi srbijanka valjevo sa slamchicom.

 

imala sam shtirkanu krpicu za sto u belom vezu, jer bejah bila crvena burzoazija. samo malkice, ne mnogo ^_^

Link to comment

Nije jedna već tri osnovne škole, ali nijedna brčanska. Lopare, Nemila, Zenica. Plus nekih mjesec i po u Tuzli. Srednja je Haso.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

u prvom osnovne sam zivio na 30 metara od skole. tada smo imali tipa 4 casa dnevno i bilo bi bezveze da kao nesto uzinamo u skoli.

 

kasnije sam se preselio i promijenio skolu, ovaj put sam zivio na citavih 150 metara od skole. doruckujes prije nego sto krenes i jedes kada se vratis, ako ogladnis na sestom casu, trpis. kad ides popodne prije skole rucas a posle veceras. ako preskocis rucak kupis burek kod gege dulaja, 10 deka mortadele, parizera i neki kruh. obavezno jogurt ili vrhnje. bile su dvije vrste vrhnja, jedno sa crvenim poklopcem koje je bilo najbolja stvar na svijetu ikada i jedno sa plavim koje je bilo odvratno.

 

bio je i nekakav sir koji se zvao sport!?!? to je bilo super. redovno sam kod kuce doruckovao izola brand ribicu sa povrcem. i dan danas mi je to najbolji ex yu kulinarski proizvod, samo sto mi trebaju dvije konzerve za dorucak.

 

lokalna cevabdzinica je imala samo jedan prilog, luk. os sa lukom os bez luka. i to je to. kasnije su dodali i kuvane hrenovke u pola velike kifle. rugali smo se sa onima koji su to zvali hot dog. sa hrenovkama je stigao i senf. kecap je stigao sa pomfritom.

 

e, kad su stigle pare za uzinu kupovao se cips pik cacak, half bomboni, smoki i to zdravo.

Link to comment

Mi smo imali menzu sa kuvanom hranom u osnovnoj. Jednom nedeljno lepinja sa pretopom a onda cetiri dana pakla od graska i slicnih radosti.

 

 

meni je skolski rucak ostao u lepom secanju, nema trauma. najvise sam volela crvenu supu za zvezdicama, pasulj i jaja i spanac. imam u glavi i fasirane, al ne mogu da se setim s cim su isle?! u obdanistu sa spanacem?! tu je i velika tamna boca s ribljim uljem, zines i dobijes veliku kasiku niz grlo, nema opiranja, samo progutas svoju kaznu. 

 

al prva asocijacija na rucak u skoli da stojimo u redu ispred pojila na kom se peru ruke, a onda umacemo dlanove u plasticni lavor sa dezinfekcionim sredstvom koje stoji na skolskoj stolici na ulazu u trpezariju. 

 

od osnovne ne jedem sutlijas, griz, ajmokac, kompot, sladak kupus, krompir corbu.... ima jos toga... 

 

 

sutlijasu bi mogao da das drugu sansu :) 

Link to comment

Четри фаворита

1. Крашеве рум плочице

post-11993-0-65884600-1510431063_thumb.jpeg

2. Пионирове чоколадице од кокоса и кестена

post-11993-0-15695300-1510431114_thumb.jpeg

3. Мињон коцке

Link to comment

Imali ste šestare...ja sam imao iglu i konac i na drugom kraju vezan patrljak olovke što je neko bacio u školskom dvorištu.

 

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

За рум плочице знам да су још увијек мрак, а не знам за кестен и кокос, нисам ни загледао нешто, а за мињоне знам да су их упропастили и нису ни налик на оне пријашње.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...