Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

Ja imao koNplet od 48 flomastera, i magične flomastere, nacrtaš nešto jednom bojom, onda pređeš belim flomasterom, i ono promeni boju

Dono ćale iz Iraka

Gastarbajterče  :)   Sigurno si imao i rapidografe u nižim razredima osnovne, jedan moj školski je i to donosio u pernici koja je bila bogata i puna k'o knjižara.

Uh, sjećam se i tih magičnih flomastera.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Kakva buržoazija, mirišljave gumice nije imao samo onaj ko nije htjeo da ih ima. Crvena buržoazija je štrčala kompletom flomastera npr. Ja sam imao TOZ-ov komplet zvani formula 6, sa šest osnovnih boja, a onda crveni buržuj u lupi ispred mene otvori pernicu sa 36 komada, svaku moju boju ima u šest nijansi. Isto tako su štrčala i djeca gastarbajtera, bili su i bahatiji jer bi kolu i fantu u limenkama donosili da srču pred nama slamčičarima.

pa da, bile su one superfensi pernice sto gore imaju flomastere, u sredini hemijske, penkala i sl, a dole drvene bojice, olovke, gumice, rezace i takoto.

kapiram da su mali burzuji kad im se osusi 1 flomaster menjali celu pernicu.

Link to comment

inace, kad smo vec kod prehrambene nostalgije - ovo dole je najbolji kikiriki usvijet! takav vise ne prave. masan, slan, vakumiran, przen taman kako treba, jednom recju idealan.

 

glavna asocijacija na ovaj kikiriki mi je pozoriste. naime, kad smo bili klinci, keva nas je otprilike jednom mesecno vodila u pozoriste. gledali smo sve - i komedije i drame i opere i operete i balet, ma nema sta nismo. ti izlasci s kevom u pozoriste su bili super, uglavnom zato sto smo krkali sve sto volimo u neogranicenim kolicinama. gospodja vec na putu s posla kupi sve sto treba - ovaj kikiriki, pa razne druge grickalice, pa bombone, pa karamele, pa cokoladice, pa sokove... pun ceger svacega. kad krene predstava, dok smo jos mirni, ne da nista al cim pocnemo da se vrpoljimo na stolicama krece da vadi jedno po jedno da nas smiri i utisa - tako nas je drzala pod kontrolom. jedva bismo se dokotrljali kuci posle tih prejedanja.

 

25c83a2c661df1bb13d5fec5a2dbf766--time-c

Meni je bio bolji onaj makedonski, Kikiritki, aka KNKNPNTKN.

 

Bio je pred raspad i neki u plavoj konzervi, dal iz Sarajeva, isto dobar. Onaj makedonski je znao da usleti i, loš

Link to comment

Crvena buržoazija...

 

tamanio sam i plastelin, onaj što je pisalo neotrovno na kutiji, pravio rolat i druge zajebancije.

plastelin se lepio za zube i ostavljao sloj neke masne naslage za sobom. nisam voleo. mirisljave gumice mi se isto nisu svidele al su zato zetoni sami klizili niz grlo. 

 

nikad nisam kapirao ljude koji su voleli visoki c bombone i one tvrde gumene mentol bombone iz limenih kutijica. to su, valjda, pravili za penzose, da se i oni zaslade. ne znam ni jedno dete koje je to volelo. 

 

najdrazi krekeri - vic, naravno. one dve kese u kutiji. zaraza najopasnija. 

 

04141981_4.jpg?1453051548

Link to comment

Nego, kad ste već na topiku, jel' ste užinali vi štogođ u tim školama ili samo zavideli crvenim buržujima?

 

Mi imali kuhinju u školi, i dežurne učenike koji su raznosili tacne sa užinom po razredima. Istina, imali smo i učiteljicu koja nam je skidala salamu sa sendviča dok još traje čas... (ne lažem)

Link to comment

Meni je bio bolji onaj makedonski, Kikiritki, aka KNKNPNTKN.

 

Bio je pred raspad i neki u plavoj konzervi, dal iz Sarajeva, isto dobar. Onaj makedonski je znao da usleti i, loš

KUKU

PUKU

 

Ovako je pisalo na jednom dijelu ambalaže i tako se i izgovaralo :lolol:

 

 

 

Nego, kad ste već na topiku, jel' ste užinali vi štogođ u tim školama ili samo zavideli crvenim buržujima?

 

Mi imali kuhinju u školi, i dežurne učenike koji su raznosili tacne sa užinom po razredima. Istina, imali smo i učiteljicu koja nam je skidala salamu sa sendviča dok još traje čas... (ne lažem)

 

Plastelin, gumu, plastiku, razna ljepila, zubne paste... pa kako da čovjek ne zavidi buržujima -_-

 

Ja sam jedno vrijeme nosio sendviče od kuće a kasnije sam uglavnom kupovao po trgovinama. Četvrt hljeba i šta mi se već prijede uz to, zdenka sir, razne paštete, deset deka salame, evrokrem, pavlaka...

 

Agrokrem, tako se zvao makedonski krem proizveden u Resenu, njega sam jeo bez ičega, da ga ne skrnavim. Nisam ga vidio petnaestak godina.

 

plastelin se lepio za zube i ostavljao sloj neke masne naslage za sobom. nisam voleo. mirisljave gumice mi se isto nisu svidele al su zato zetoni sami klizili niz grlo.

 

nikad nisam kapirao ljude koji su voleli visoki c bombone i one tvrde gumene mentol bombone iz limenih kutijica. to su, valjda, pravili za penzose, da se i oni zaslade. ne znam ni jedno dete koje je to volelo.

 

najdrazi krekeri - vic, naravno. one dve kese u kutiji. zaraza najopasnija.

 

04141981_4.jpg?1453051548

Gric, gric, kreker vic :-)

 

Odličan, mada sam ga uvijek jeo bez ikakvog namaza, takav mi bio najbolji.

 

 

 

 

pa da, bile su one superfensi pernice sto gore imaju flomastere, u sredini hemijske, penkala i sl, a dole drvene bojice, olovke, gumice, rezace i takoto.

kapiram da su mali burzuji kad im se osusi 1 flomaster menjali celu pernicu.

 

Još je kod ovoga na pernici bila 2D naljepnica Sport Bili, kao one razglednice namiguše pa pod jednim uglom vidiš kako se šteli a pod drugim kako šutira loptu. Ispod pisalo ESPANA '82. tražim sliku ali gugl ne sarađuje.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Imali ste šestare...ja sam imao iglu i konac i na drugom kraju vezan patrljak olovke što je neko bacio u školskom dvorištu.

tzv. nindza sestar. ti si preteca hipstera.

Link to comment

od prvog do cetvrtog bio u celodnevnoj, posle boravak. klopalo se u trpezariji, delile tetkice. rucak uvek kuvano, generalno prekuvano, vodenasto i nejestivo. dorucak obicno nesto na leba (pasteta, salama, pekmez, sardina s lukom, zdenka) i caj/bela kafa a za uzinu keks, vocka, griz, sutlijas, puding, kompot. omiljeni dorucak je bio virsle sa senfom i leba, omiljeni rucak pasulj, uzine sve mrzeo osim voca. uvek zavideo klincima koji su dobijali kintu za uzinu ili donosili sendvice u skolu. 

 

od osnovne ne jedem sutlijas, griz, ajmokac, kompot, sladak kupus, krompir corbu.... ima jos toga... 

 

svanulo mi kad sam se docepao kinte za uzinu. 

Link to comment

 

KUKU

PUKU

 

Ovako je pisalo na jednom dijelu ambalaže i tako se i izgovaralo :lolol:

 

 

 

 

 

Plastelin, gumu, plastiku, razna ljepila, zubne paste... pa kako da čovjek ne zavidi buržujima -_-

 

Ja sam jedno vrijeme nosio sendviče od kuće a kasnije sam uglavnom kupovao po trgovinama. Četvrt hljeba i šta mi se već prijede uz to, zdenka sir, razne paštete, deset deka salame, evrokrem, pavlaka...

 

Agrokrem, tako se zvao makedonski krem proizveden u Resenu, njega sam jeo bez ičega, da ga ne skrnavim. Nisam ga vidio petnaestak godina.

 

Gric, gric, kreker vic :-)

 

Odličan, mada sam ga uvijek jeo bez ikakvog namaza, takav mi bio najbolji.

 

 

 

 

Još je kod ovoga na pernici bila 2D naljepnica Sport Bili, kao one razglednice namiguše pa pod jednim uglom vidiš kako se šteli a pod drugim kako šutira loptu. Ispod pisalo ESPANA '82. tražim sliku ali gugl ne sarađuje.

Juče sam gledao stare albume sa sličicama, i nađem na poster Sport Lilly, onaj što je kao a4 format, pa se otvori na 80x60cm. Sport billy je sa druge strane, na pola toga, a tu je i Naranjito negde.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...