Jump to content

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Теодоровић је невјероватно глуп човјек за једног академика

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

 

Ne mislim da je to ograniceno samo na tzv. elitu, pogledati slucaj 5g mreze. Moze lepo da se zivi na fondovima od toga. Mada sigurno ima iskrenih budaletina koji nista ne shvataju.

Reci da ce Evropa(Nemacka) prestati trgovini sa Kinom u trenutku kada je Kina postala najveci trgovinski partner Nemacke(ispred SAD) i kada Nemacka u poslednjih 10 godina zivi od rasta izvoza u Kinu je stvarno glupo. Postoje predlozi da se ogranici kupovina evropskih kompanija od strane Kineza ali u trgovini sigurno nece biti zelje za prekidom. Da nece Nemci da povecaju izvoz u Evrozonu koja stagnira vec poduze sa rastom u proseku od 1-1.5%?! Nemacki bdp zavisi od izvoza skoro 50% a Kina je ogromno trziste sa sve vise imucnih ljudi pa su mislim vec postali najveci potrosac na svetu ukupno, prestigavsi SAD. Na to trziste svaka velika kompanija zeli da udje. Mislim da je drug Marks rekao: istorija se ponavlja kao farsa. Nikakav tzv. Hladni rat po izgledu na onaj od 1945 nije sada moguc sa Kinom. Uslovi su potpuno drugaciji. U stvari su Amerikanci ocajni da udju sto vise na kinesko trziste i cela njihva prica oko tarifa i carina je povezana da Kinezi sto vise otvore svoje trziste za americke kompanije.

Nemački izvoz u odnosu na GDP je tek nešto preko 30%. Glavno tržište za Nemačku je Evropa na koju otpada 66%  izvoza, dok je Kina sa 7,2% manja od USA 8,9%. http://www.worldstopexports.com/germanys-top-10-exports/

 

A zatim i:  Since the 2008-09 financial crisis, German exports to China have grown every year except 2015 - and last fell prior to that in 1997 - hitting a record 93 billion euros in 2018. But even before Trump’s dispute with China, growth had started to recede, from 13.3% in 2017 to 8% in 2018 to 2.7% in the first nine months of 2019, according to official German data. https://www.reuters.com/article/us-germany-economy-china/germanys-chinese-growth-engine-stalls-idUSKBN1XL0PO

 

Koliko će rasti broj imućnih ljudi u Kini u postcovid-19 periodu ostaje da se vidi. Ukolio usledi neka zajednička antikineska akcija "zapada" u smislu vraćanja proizvodnje strateških proizvoda ne verujem u neki takav rast.  

Link to comment
29 minutes ago, Luther said:

Nemački izvoz u odnosu na GDP je tek nešto preko 30%. Glavno tržište za Nemačku je Evropa na koju otpada 66%  izvoza, dok je Kina sa 7,2% manja od USA 8,9%. http://www.worldstopexports.com/germanys-top-10-exports/

 

A zatim i:  Since the 2008-09 financial crisis, German exports to China have grown every year except 2015 - and last fell prior to that in 1997 - hitting a record 93 billion euros in 2018. But even before Trump’s dispute with China, growth had started to recede, from 13.3% in 2017 to 8% in 2018 to 2.7% in the first nine months of 2019, according to official German data. https://www.reuters.com/article/us-germany-economy-china/germanys-chinese-growth-engine-stalls-idUSKBN1XL0PO

 

Koliko će rasti broj imućnih ljudi u Kini u postcovid-19 periodu ostaje da se vidi. Ukolio usledi neka zajednička antikineska akcija "zapada" u smislu vraćanja proizvodnje strateških proizvoda ne verujem u neki takav rast.  

Kineska srednja klasa je vec sada oko 30-35% stanovnistva, sto u zbiru dodje vise od celokupnog stanovnistva US, i skoro ko cela EU. Cak i da stanu sa rastom, vec imaju oko 400 miliona ljudi koji mogu da kupuju i konzumiraju sta god im ponudis. 

Link to comment

Mogu ako se ništa ne promeni, što nije baš najsigurnija opcija. Da bi kupovali moraju da proizvode i prodaju. Ako im "zapad" to poremeti ništa od konzumiranja svega što im ponudiš. 

Link to comment

To je tacno, ali se i onako vec sve proizvodi tamo. Ako se zapadne kompanije povuku, popunice vec druge tu rupu. A ajfon ako se bude proizvodio u americi kostace 2000$ umesto 1000$, ne znam ko ce to da kupuje. 

 

Elem, nista to sa nama nema direktne veze. Ono gde mi imamo sansu je bas ovo sto je snarc rekao, da kinezi izgleda hoce od nas da naprave showcase za druge evropske drzave, da pokazu sta umeju da urade. Pa im nije u interesu onda da od Srbije naprave svinjac nego da npr. stvarno izgrade najsavremeniju infrastrukturu, i mi to treba da iskoristimo. Vucic im se uvukao u bulju, sa mojbratsisjipimg bulaznjenjima je postao viral u kini, a opozicija bulazni o kineskim vakcinama i eksperimentisanju na ljduima, 5g, plus vrti price o eu integracijama kao da smo u godini 2001. Od toga leba nema. Jebeni Vuk Jeremic je sinoc pokazao svu svoju jalovost sa pricom kako eto nastupice kriza sada i Vucic ce da padne. To je nejgopv jedini plan. Smrad sedi u cosku i ceka da ovaj padne sam od sebe, da on opet uvali bulju u fotelju. 

Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Jebe se ljudima za Kinu još i više

 

Kad smo već kod izgradnje brzih pruga i kineskih vrednostitm, ko u stvari finansira izgradnju brze pruge Beograd - Budimpešta preko supergigamega tunela Čortanovci, Rusi ili Kinezi? Tu mi je nešto nejasno. Koliko sam bio informisan, to se se radilo u suradnji sa Kinezima, pa mi nije jasno otkud ruski ambasador na otvaranju završetka radova tunela?

 

4 hours ago, SNARC said:

 

@Filozof manijak Možda (verovatno) im se jebe za Kinu, ali im se ne jebe kad vide konkretne projekte kako napreduju. Eno ti tamo od Beske do Karlovaca tuneli i vijadukti niču, jbg. Kontraproduktivno je kenjati po tome iz ugla opozicije, kao što je bilo kontraproduktivno dok je Vučić srao po Đilasovom mostu. 

 

@SNARC Mislim da Rusi grade taj deo pruge zato što je gomila para ostala neiskorišćena od onog njihovog kredita koji je potpisan mnogo pre nego ovo sa Kinezima, pa je dogovor bio da oni rade tu deonicu od valjda Stare Pazove do NS a Kinezi sve ostalo. Neće Rusi ništa tuda da prevoze, samo njihova kompanija gradi. 

 

Link to comment

Naravno da Kockalone hoće da se uvali u fotelju, pa to je cilj svakog političara. To što sedi u ćošku je po meni više stvar "rešavanja" Kosova i nevoljnosti bilo koga da se prihvati vlasti dok se to ne uradi. Da bi Vučić pao potrebno je malo veće nezadovoljstvo a toga sada nema pa što da se cima i za džabe troši. Nešto tipa kombinacije "izdaje" Kosova, jače ekonomske krize i nekog geopolitičkog zemljotresa koji bi poremetio Vučićeve oslonce.

 

Za tu infrastrukturu što nam Kinezi grade jel to poklon ili se mi zadužujemo? Ja bi rekao da je ovo drugo, bar koliko je meni poznato, tako da ne vidim šta Kinezi time pokazuju.

A ako nema vajde od EU integracija onda lepo da ih batalimo, zahvalimo na svim investicijama iz EU, donacijama, EBRD projektima itd., pa se lepo okrenemo Aziji i Evroaziji.

 

I naravno da se u Kini ne proizvodi sve ma šta to sve značilo. Ali pošto je ovde tema UN ne bi da tu priču širim.

 

  

 

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

Nemački izvoz u odnosu na GDP je tek nešto preko 30%. Glavno tržište za Nemačku je Evropa na koju otpada 66%  izvoza, dok je Kina sa 7,2% manja od USA 8,9%. http://www.worldstopexports.com/germanys-top-10-exports/

 

A zatim i:  Since the 2008-09 financial crisis, German exports to China have grown every year except 2015 - and last fell prior to that in 1997 - hitting a record 93 billion euros in 2018. But even before Trump’s dispute with China, growth had started to recede, from 13.3% in 2017 to 8% in 2018 to 2.7% in the first nine months of 2019, according to official German data. https://www.reuters.com/article/us-germany-economy-china/germanys-chinese-growth-engine-stalls-idUSKBN1XL0PO

 

Koliko će rasti broj imućnih ljudi u Kini u postcovid-19 periodu ostaje da se vidi. Ukolio usledi neka zajednička antikineska akcija "zapada" u smislu vraćanja proizvodnje strateških proizvoda ne verujem u neki takav rast.  

 

Ne razumem sto si stavio taj rojtersov clanak kad on potvrdjuje ono sto sam pisao:

 

Quote

While German trade with China is only a small part of the country’s 3.4 trillion euro (3.8 trillion) economy, it has been one of the few components of GDP that Berlin could count on to grow year after year.

Now, with growth in Chinese demand for goods “Made In Germany” ebbing, and by some measures falling, the once lucrative export market is proving less supportive as the economy stagnates.

When the Berlin Wall fell in 1989, Sino-German trade was tiny. As Beijing embraced globalization, China’s share of German exports soared from 0.6% in 1990 to 7.1% last year. In 2016, China overtook the United States to become Germany’s biggest trading partner, and it still is.

Over the years, the relationship helped Germany shake off its 1990s reputation as “the sick man of Europe” and recover from the global financial crisis much faster than others.

Following the approach of her predecessor Gerhard Schroeder in the early 2000s, Chancellor Angela Merkel has set aside concerns over China’s record on human rights and intellectual property to court its leadership for business. In September, she completed her 13th trip to China in 14 years.

 

U svakom slucaju hvala sto si stavio taj clanak da ja sada ne objasnjavam preterano. I kao sto vidis u tekstu pise da je Kina najveci trgovinski partner Nemacke a ne SAD. Tacno je da Nemacka najvise izvozi u EU ali to nisam ni osporio. Ja sam napisao da je rast izvoza u Kinu razlog uticao na rast nemacke privrede u poslednjih 15ak godina, sto isto pise. Tako da samo malo koncetracije.

Sto se tice zavisnosti Nemcke od izvoza, ako ce se tacno u procente onda je podatak tek nesto preko 38% a ne 30%. To znaci da smo negde na sredini ali i pored toga to je ogromne izlozenost izvozu.

 

Nikakve zajednicke akcije vracanja prozivodnje nece biti, niti ce americki kompanije masovno izlaziti. Hoce delom jer je cena radne snage veca u Kini nego li u Vijetnamu ili Indiji ali ne naglo u velikom broju.  Stavise, amerikanci zele da udju a ne da izadju. Ostalo je predizborno trucanje narednih 5 meseci.

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

Mogu ako se ništa ne promeni, što nije baš najsigurnija opcija. Da bi kupovali moraju da proizvode i prodaju. Ako im "zapad" to poremeti ništa od konzumiranja svega što im ponudiš. 

 

Pa nije to jednosmerna ulica. Primera radi, Kina je najveci proizvodjac retkih zemljinih elemenata, koji se koriste u brojnim visokotehnoloskim uredjajima, i imaju citav niz proizvodnog lanca da bi ti dobio Iphone. Ti mozes da izadjes sa ogromnog trzista od 1.5 milijardi ljude uz velike gubitke i da prebacis proizvodnju u Vijetnam da bi slao kuci jeftino a onda FED mogao da stampa novce i da imas stalni i veliki deficit tekuceg racuna sa sve ogromnim vojnim budzetom da bi kontrolisao morske puteve. Ali ne mozes tako lako da zaobidjes cinjenicu da resursi za brojne vetrenjace, mobilne uredjaje, elekticna vozila itd. se nalaze koncetrisana u Kini sa citavim prozivodnim lancom sto je skoro nemoguce uraditi sa izmestanjem proizvodnje jer sve postaje skuplje. Posto ces nesto morati donositi iz Afrike, nesto iz Indije da bi sklapao u Vijetnamu.

Nije tako jednostavno kako zamisljas, pokupimo se i sve lepo. Trebaju godine obuke, obrazovanja samo radnika, tehnicara i inzenjera da se napravi citav industrijski lanac proizvodnje.

 

Major countries in rare earth mine production worldwide in 2018 and 2019

https://www.statista.com/statistics/268011/top-countries-in-rare-earth-mine-production/

Edited by pasha
Link to comment
55 minutes ago, pasha said:

 

Ne razumem sto si stavio taj rojtersov clanak kad on potvrdjuje ono sto sam pisao:

 

 

U svakom slucaju hvala sto si stavio taj clanak da ja sada ne objasnjavam preterano. I kao sto vidis u tekstu pise da je Kina najveci trgovinski partner Nemacke a ne SAD. Tacno je da Nemacka najvise izvozi u EU ali to nisam ni osporio. Ja sam napisao da je rast izvoza u Kinu razlog uticao na rast nemacke privrede u poslednjih 15ak godina, sto isto pise. Tako da samo malo koncetracije.

Sto se tice zavisnosti Nemcke od izvoza, ako ce se tacno u procente onda je podatak tek nesto preko 38% a ne 30%. To znaci da smo negde na sredini ali i pored toga to je ogromne izlozenost izvozu.

 

Nikakve zajednicke akcije vracanja prozivodnje nece biti, niti ce americki kompanije masovno izlaziti. Hoce delom jer je cena radne snage veca u Kini nego li u Vijetnamu ili Indiji ali ne naglo u velikom broju.  Stavise, amerikanci zele da udju a ne da izadju. Ostalo je predizborno trucanje narednih 5 meseci.

Ako ćemo da cepidlačimo 38 nije sredina između 30 i 50.

 

Ako ćemo dalje  da cepidlačimo ti si napisao: "Nemacka u poslednjih 10 godina zivi od rasta izvoza u Kinu"  Dakle, po tebi, bitan je izvoz a ne ko je najveći trgovinski partner (pošto je tu i uvoz). A članak lepo kaže da izvoz Nemačke u Kinu pada još od 2017. Shodno tome najveće izvozno tržište za Nemačku su u ovom trenutku USA sa 8,9% prema 7,2% Kine.

 

Tako da, naravno, koncentracija je uvek bitna.

 

Što se tiče toga da li će biti nekih akcija kontra Kine da sačekamo 6-12 meseci pa da vidimo. Nije ni Kockalone tikva bez korena.

Edited by Luther
Link to comment

kockalone, gleda pantaru i napaja se na izvorima njegove mudrosti :D

- pantara predviđa zajednički front eu, sad i rusije protivu kine, da će se kada kovid prođe, prase u teheranu osećati prijatinije nego kinez u smokvi :happy:

- da ćemo mi ovde popiti ozbiljne batine zbog izliva ljubavi prema bratu siju

- da će se, zapravo da su se ameri već angažovali da izbacuju afere ove vlasti i da rade na rušenju vučkare, eto zašto kockalone sada mudro ćuti i ne talasa previše, čeka da cia oslabi ili čak sruši ovu vlast

- i kao mali bonus kandidatura kockalonea za genseka un nije prošla jer su je ameri blokirali jer je on ruski kadar :D

Link to comment
54 minutes ago, gone fishing said:

kockalone, gleda pantaru i napaja se na izvorima njegove mudrosti :D

- pantara predviđa zajednički front eu, sad i rusije protivu kine, da će se kada kovid prođe, prase u teheranu osećati prijatinije nego kinez u smokvi :happy:

- da ćemo mi ovde popiti ozbiljne batine zbog izliva ljubavi prema bratu siju

- da će se, zapravo da su se ameri već angažovali da izbacuju afere ove vlasti i da rade na rušenju vučkare, eto zašto kockalone sada mudro ćuti i ne talasa previše, čeka da cia oslabi ili čak sruši ovu vlast

- i kao mali bonus kandidatura kockalonea za genseka un nije prošla jer su je ameri blokirali jer je on ruski kadar :D

Dobar je Pantara mada ga pored glave jebu još neke stvari. Stvar je u tome što pored Pantare i neki ozbiljniji mislioci u USA  izražavaju zabrinutost  ponašanjem i delovanjem Kine, a usput i smatraju da Rusija nije  trenutno neka opasnost za "zapad" jer se sa Putinom zafarbala  i generalno ekonomski loše stoji. Nije Trampara tek tako krenuo u trgovinski rat sa Kinom koji je završen primirijem, ali bi u bliskoj budućnosti mogao ponovo da bukne u postkorona periodu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...