Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Ja stvarno ne razumem šta je Olja htela sa ovim šestim predlogom. Cenim da je neko podsmevanje PC-u, ali je prilično glupo. "Ružno je reći retardirano". E, zamisli - stvarno jeste!Meni je neverovatno da je ona iz onakve emisije u kojoj Bora trabunja o Protokolima sionskih mudraca, a Vidojković lupeta o nametanju Prajda, izdvojila kao utisak to što je neka nevladinka rekla da ne treba koristiti reč retadirano.

Edited by Syme
Link to comment

pa ja sam to tako i razumela. kao cepidlacenje.hocu reci: mozda je to bila i poenta predloga - izrecene su mnogo gore i opasnije stvari (na finiji nacin) a neko se hvata za rec retardirano, jer eto, para usi.edit: ustvari mozda dajem olji too much credit, ne znam sta je zaista (ako i ista) htela da postigne.inicijalno sam mislila da samo hoce malo da podjebava o.k. bez neke spec. agende.

Edited by Patty Lee
Link to comment
Ja stvarno ne razumem šta je Olja htela sa ovim šestim predlogom. Cenim da je neko podsmevanje PC-u, ali je prilično glupo. "Ružno je reći retardirano". E, zamisli - stvarno jeste!
Zaziranje od pogrdnih izraza vezanih za realne poremećaje je IMHO glupost. Kad osoba A kaže osobi B da je to što govori "retardirano", ona sugeriše da se osoba B ponaša kao da je mentalno hendikepirana, što može biti zaslužena ili nezaslužena uvreda za osobu B, ali ne govori ama baš ništa o ljudima sa Daunovim sindromom. Poređenje sa pogrdnim izrazima kao što su "nigger" i "faggot" apsolutno ne stoji. Te reči se ne koriste kao poređenja intelektualnog kapaciteta, nego im se direktno pripisuje negativna konotacija na osnovu govornikovih predrasuda. Što bi neki rekli, political correctness gone mad.
Link to comment

Čekaj, dakle s jedne strane su roditelji dece sa posebnim potrebama koji tvrde da upotreba te reči vređa njih i njihovu decu, a s druge strane si ti koji kažeš - nemate pojma, to vas u stvari uopšte ne vređa?

Link to comment

U suštini, da. Vređaju se bez ikakve potrebe, jer niko ništa ne govori o njihovoj deci. (Ni o njima.)Možda im ne prija činjenica da se tehnički termin za stanje njihove dece koristi kao metafora za manjak intelektualnog kapaciteta, ali 1) to poređenje faktički stoji, i 2) neprijatnost nije isto što i uvredljivost.Priznao bih jedino kad bi bili uvređeni u nekom konkretnom slučaju, jer se njihova deca indirektno porede sa nekom budalesinom. Npr. ako bih ja rekao "Ivan Ivanović je retard", razumeo bih da se roditelj deteta sa Daunovim sindromom uvredi zbog poređenja sa Ivanom Ivanovićem. Ali oni to ne rade - samo pokušavaju da učitaju neku uvredljivost u sam termin.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
samo pokušavaju da učitaju neku uvredljivost u sam termin.
ali upravo se to radi korišćenjem termina - upotrebljava se kao uvreda, ne kao dijagnoza. zar ne?
Link to comment

Vini, ne pokušavaju oni da "učitaju uvredljivost u sam termin", već se uvredljivost termina očitava upravo u njegovoj upotrebi.I sam se zaplićeš čim pokušaš da objasniš šta misliš - prvo kažeš da je reč "metafora za manjak intelektualnog kapaciteta", da bi u nastavku zaključio kako to "poređenje faktički stoji". Da zanemarimo brkanje metafore i poređenja, otkad su to metafore "faktički" merljive?Problem je u sledećem - tebi se čini da je reći nekome da je "retardiran" prosto shorthand za neki faktički iskaz, ali to prosto nije tačno. Kada osoba A kaže osobi B da je retardirana, ona ne želi da joj kaže "imaš toliki i toliki IQ", jer to ne bi bila nikakva uvreda, nego faktički iskaz koji bi se lako dao proveriti (možemo li da zamislimo osobu B koja odgovara na uvredu pokazujući svoj uspeh na testu inteligencije? da li bi to imalo ikakvog smisla?). Termin je uvredljiv upravo zato što nije prosto faktički, već je value-laden.

Edited by Syme
Link to comment

Čekaj, po tebi nazvati nekog retardom ne cilja na njegov IQ uopšte? Nego je uvreda koja nosi smisao u nekom širem kontekstu koji ima smisla za govornika, kao da ga je nazvao štajaznam, pederčinom ili crnčugom ili pičkom šiptarskom? :unsure:Kad bi to bilo tačno, naravno da bi "retard" bila neprihvatljiva uvreda - samo što nije. Mentalna retardacija je osobina relativno jasno definisana - za razliku od ostalih gorenavedenih. Kad kažeš nekom da je retard, ti ga prosto zoveš neinteligentnim, hiperbolišeš da bi ga uvredio. Ne govoriš ništa o ljudima koji stvarno imaju neki mentalni poremećaj, osim što kažeš da im je IQ niži od prosečnog pa ih zato koristiš u tom poređenju. (Što nije pogrešno.)Razumeš razliku između "retard" i "nigger"? Korišćenje prvog je zasnovano na činjenici - ni po čemu uvredljivoj za osobe koje stvarno pate od nekog od tih poremećaja. Korišćenje drugog je zasnovano na izmišljenoj, učitanoj, diskriminišućoj predrasudi - koja jeste uvredljiva za ljude koji su sličnim predrasudama izloženi celog života.Ljudi koji dižu dreku oko korišćenja "R-word" su jednostavno preosetljivi. Ne žele da se njima bliske osobe sa posebnim potrebama uopšte pominju u kontekstu manjka inteligencije - što je besmislen zahtev.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Da li je uvredljivo reci nekom da je glup? Naravno uvredljivo je za onoga kome je ovo upuceno, ali da li je uvredljivo i za deo populacije koji ima nizi IQ od prosecnog, ali koji nisu retardirani?

Link to comment

Mišljenja su podeljena. Prošle godine sam prevodio neke crtane filmove, i stizali su nam cirkulari da se kad god je moguće izbegavaju termini "budala", "idiot", "glupan", itd. To je sve, znate, za malu decu i ne treba ih učiti da koriste ružne reči, žalili su se ljudi <_< Ako je tako, onda bi mogli da ne otkupljuju crtaće u kojima svako malo neko viče "you fooools!" i slično, a ne da traže od prevodioca da izmišlja toplu vodu.

Link to comment

bemliga, mene Boško za nijansu više nervira od Đorđija a ovaj Đurić će ga ionako da plačipičkasto tupi pa su sve prilike...ma šta qrac - pa gledam tenis.(dobro, tu i tamo bacim pogled da vidim da nema neko karanje kod Velkačkog Bratka).

Edited by koksy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...