Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

edit: da se razumemo, od ovog Koena nema ništa gore. To je zlo, pogan, ološ, koja će sopstveno dete prodati ako će mu to obezbediti nešto što će mu zadovoljiti sujetu, da bi zatim optužila druge da su mu dete oteli.
Daj stručno mišljenje o njegovom viđenju post-WW2 Nemačke, koja je u preambuli ustava napisala da je Kosovo naše istočna polovina njihova, i tako dalekovido obezbedila pad berlinskog zida još 1949. :DOvakve fantazije o očuvanju Kosova nismo ni od Dr V. i njegovih miniona.
Link to comment
Daj stručno mišljenje o njegovom viđenju post-WW2 Nemačke, koja je u preambuli ustava napisala da je Kosovo naše istočna polovina njihova, i tako dalekovido obezbedila pad berlinskog zida još 1949. :DOvakve fantazije o očuvanju Kosova nismo ni od Dr V. i njegovih miniona.
Pa da. Budala. Jedino zaboravlja da kaže da su oni to ubacili sa podrškom zapada i postavljajući se kao saveznici USA, Britanije, Francuske & sl. a ne kao protivnici kojima je naneta historijska nepravda.
Daj FIlipenko, učitavaš. Sasvim je jasno rekao na šta je mislio - da zapravo država Srbija nikada nije imala podršku većine stanovništva Kosova, i da period tokom kojeg je Kosovom upravljala nije iskoristila da ovu podršku poveća, naprotiv.
Pazi, to proizvodi vrlo specifičnu posledicu. Da, ova država - što nije uvek bila Srbija - nema podršku većine stanovništva Kosova. E sad, ako jedna Srbija, dve Jugoslavije, pa potom i još jedna Srbija (mada se nominalno zvala Jugoslavija) uz sve promene i transformacije koje su se dešavale u tom periodu, od monarhizma i apsolutizma, preko demokratije, do komunizma, uz brojne faze totalitarizama, pa sve do kakvog-takvog vraćanja demokratije SVO VREME nema podršku Albanaca, onda to otvara pitanje ne samo da li je naša uprava bila dobra/loša i sposobna/nesposobna, već da li je možda problem u nečemu drugom, sa druge strane.Na primer, sve se bojim da siroti Albanci nisu mogli da izađu masovno na izbore i u koaliciji sa opozicijom svrgnu Slobu posle 4-5 godina njegove vlasti. Nego nisu hteli.
Link to comment
Daj FIlipenko, učitavaš. Sasvim je jasno rekao na šta je mislio - da zapravo država Srbija nikada nije imala podršku većine stanovništva Kosova, i da period tokom kojeg je Kosovom upravljala nije iskoristila da ovu podršku poveća, naprotiv.
tačno ali mi to nismo učili u istoriji- tamo nas nisu učili da su albanci 1912 bili na strani turaka da smo im se mi zbog toga svetili 1913, da su oni nama vratili 1915, mi ih opet peglali 1918, oni dočekali osvetu 1941 onda je došao naš red 45, onda ih leka pacifikovao 2 decenije, pa je njima ustav 74 dao krila, onda je došao sloba i nastavak smo videli i sami
Link to comment
Pa da. Budala. Jedino zaboravlja da kaže da su oni to ubacili sa podrškom zapada i postavljajući se kao saveznici USA, Britanije, Francuske & sl. a ne kao protivnici kojima je naneta historijska nepravda.Pazi, to proizvodi vrlo specifičnu posledicu. Da, ova država - što nije uvek bila Srbija - nema podršku većine stanovništva Kosova. E sad, ako jedna Srbija, dve Jugoslavije, pa potom i još jedna Srbija (mada se nominalno zvala Jugoslavija) uz sve promene i transformacije koje su se dešavale u tom periodu, od monarhizma i apsolutizma, preko demokratije, do komunizma, uz brojne faze totalitarizama, pa sve do kakvog-takvog vraćanja demokratije SVO VREME nema podršku Albanaca, onda to otvara pitanje ne samo da li je naša uprava bila dobra/loša i sposobna/nesposobna, već da li je možda problem u nečemu drugom, sa druge strane.Na primer, sve se bojim da siroti Albanci nisu mogli da izađu masovno na izbore i u koaliciji sa opozicijom svrgnu Slobu posle 4-5 godina njegove vlasti. Nego nisu hteli.
Pa da, Filipenko, Albanci su genetski pokvareni.Samo da znaš da ponavljaš Antonićeve argumente. Da, da svrgnu Slobu i da dovedu koga - Koštunicu Vojislava? I šta je srpska opozicija učinila da izađe u susret našim albanskim sugrađanima? Kako im je to pružila ruku, ponudila savez, alternativu postojećem režimu? Tako što smo na demonstracijama vikali policiji "Idite na Kosovo"? Pa nemojmo se zajebavati.A naravno da je u SFRJ stvar ipak bila različita nego posle toga, i tu je zapravo jedino i postojao nekakav okvir za suživot. Stvar je krenula nizbrdo kako je taj okvir počeo da se rastura. Edited by Syme
Link to comment
Pa da, Filipenko, Albanci su genetski pokvareni.Samo da znaš da ponavljaš Antonićeve argumente. Da, da svrgnu Slobu i da dovedu koga - Koštunicu Vojislava? I šta je srpska opozicija učinila da izađe u susret našim albanskim sugrađanima? Kako im je to pružila ruku, ponudila savez, alternativu postojećem režimu? Tako što smo na demonstracijama vikali policiji "Idite na Kosovo"? Pa nemojmo se zajebavati.A naravno da je u SFRJ stvar ipak bila različita nego posle toga, i tu je zapravo jedino i postojao nekakav okvir za suživot. Stvar je krenula nizbrdo kako je taj okvir počeo da se rastura.
Ne govorim ja da su Albanci iskvareni, već samo da nisu nikada prihvatali ovu državu, u bilo kom obliku ili formi. I uopšte ne mislim da je to zločin sa njihove strane, niti iskvarenost. Samo, dajte da se to tako konačno kaže, pa da se vidi šta da radimo u budućnosti, umesto da obigravamo oko toga i čudimo se što nećemo jedni druge. A ne da mi neki Paaaaaaavićević priča bajke koje nam je pričao Sloba o zlim Albancima, samo invertovane.
Link to comment
A naravno da je u SFRJ stvar ipak bila različita nego posle toga, i tu je zapravo jedino i postojao nekakav okvir za suživot. Stvar je krenula nizbrdo kako je taj okvir počeo da se rastura.
Ako mogu da se ubacim. U kojem periodu SFRJ je postojao okvir za suzivot Srba i Albanaca na Kosovu?
Link to comment
Pa da, Filipenko, Albanci su genetski pokvareni.Samo da znaš da ponavljaš Antonićeve argumente. Da, da svrgnu Slobu i da dovedu koga - Koštunicu Vojislava? I šta je srpska opozicija učinila da izađe u susret našim albanskim sugrađanima? Kako im je to pružila ruku, ponudila savez, alternativu postojećem režimu? Tako što smo na demonstracijama vikali policiji "Idite na Kosovo"? Pa nemojmo se zajebavati.A naravno da je u SFRJ stvar ipak bila različita nego posle toga, i tu je zapravo jedino i postojao nekakav okvir za suživot. Stvar je krenula nizbrdo kako je taj okvir počeo da se rastura.
Знам из прве руке да су представници ДС тајно ишли у приштину да понуде Албанцима договор да се гласа на изборима против Милошевића. Ови глатко одбили и рекли да их не занима ништа осим независности.
Link to comment
Ne govorim ja da su Albanci iskvareni, već samo da nisu nikada prihvatali ovu državu, u bilo kom obliku ili formi. I uopšte ne mislim da je to zločin sa njihove strane, niti iskvarenost. Samo, dajte da se to tako konačno kaže, pa da se vidi šta da radimo u budućnosti, umesto da obigravamo oko toga i čudimo se što nećemo jedni druge. A ne da mi neki Paaaaaaavićević priča bajke koje nam je pričao Sloba o zlim Albancima, samo invertovane.
Stvar nije baš toliko prosta, ali ajde to na stranu. Pavićević je zapravo rekao ovo što si sada rekao ti, i ja stvarno ne razumem šta ti je zasmetalo.
Link to comment
Знам из прве руке да су представници ДС тајно ишли у приштину да понуде Албанцима договор да се гласа на изборима против Милошевића. Ови глатко одбили и рекли да их не занима ништа осим независности.
Znam i ja za to, ali koje je to godine bilo?
Link to comment

To jeste zanimljivo, ali činjenica da su pregovori bili tajni već ti puno govori, a pretpostavljam da je govorilo i Albancima. Koalicija sa Albancima je bila crvena linjatm preko koje srpska politička scena tog vremena prosto nije mogla da pređe, jer je to narušavalo implicitni nacionalistički kosenzus na kojem se odvijala cela politička igra.

Edited by Syme
Link to comment

Posto me Syme ne voli :P , samo da kazem da se u politici, uglavnom, vode tajni pregovori a da se posle dogovora izlazi u javnost. Mada ni to ne mora biti slucaj, primer 5.10. 2000., kada je postojao tajni dogovor sa delovima Milosevicevog sistema bez da se to javnosti reklo.

Link to comment

Izvini, hteo sam da ti odgovorim, pa se nagomilali sagovornici i ja zaboravio :)Za SFRJ - mislio sam da je sama SFRJ bila potencijalni okvir u kojem Albanci ne bi bili prosto strano telo na našoj teritoriji. O tajnim pregovorima - razlikuju se tajni pregovori sa tajnom policijom i vojskom koji se tiču nereagovanja u konkretnoj prilici, i pregovori o političkom savezu sa predstavnicima najbrojnije manjine. Ako se od Albanac očekivalo da na osnovu tajnog dogovora glasaju za opoziciju, koja će im to posle pozlatiti, onda je jasno zašto bi tako nešto izazavalo podozrenje sa albanske strane.Povrh tog, demokratska politika mora da se vodi i u javnosti - Albance (ne samo njihove vođe) je trebalo ubediti da opozicija ima vrlo drugačiji stav njima nego aktealna vlast. Naravno, tako nešto učiniti u to vreme, u Srbiji se smatralo političkim samoubistvom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...