Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

evo jedan konkretan primer.svi znamo sta libertarijanci misle o privatnoj svojini. jedan americki politicar, inace libertarijanac, je pre mesec dana izjavio da on smatra da vlasnici restorana imaju pravo da zabrane crncima ulazak u restoran zato sto je to njihova privatna svojina. covek nije rasista, daleko od toga, samo je principijelan. da li mislis da bi on recimo 1960. trebao to da precuti i da jednostavno izabere stranu?
Ja ne mislim da bi trebalo da precuti, samo mislim da bi trebalo nakon toga i da doda sta on misli o onima koji na takav nacin zloupotrebljavaju svoje pravo svojine. Ako vec nije rasista. Oblast ljudskih prava ce verovatno trajno ostati nedovoljno uredjena i kontraverzna, narocito u onom delu u kojem se dva razlicita prava sukobljavaju na istom prostoru, stoga se neke stvari nikada i nece resiti primenom zakona. Zato postoje politika, moral, civilizacijski nivo, javna rec i druge mogucnosti da se neko i necije ponasanje javno sankcionise u tom prostoru koji ne pokrivaju zakoni. Podesavanje svojih stavova zbog brige o kontekstu ponekad moze kratkorocno da donese neku korist ili da pokaze zdrav razum i osecanje takta kod onog koji stavove iznosi ali je u sustini vrlo opasan oblik cenzure.
Link to comment
da, ciriliov je izabrao stranu. neko je ovde napisao da je gledao neku emisiju pre gej parade gde je cirilov sve vreme pricao o pravima homoseksualaca, da bi, kada je mislio da su kamere iskljucene, rekao da je on protiv paradiranja. dakle i on je bio svestan da u tom trenutku treba da precuti. sad kada se sve zavrsilo odlucio je da kaze sta misli i to je ok.
Ja sam to napisao, bilo je u emisiji na B92. Dakle, on jeste javno podrzao paradu, ali je nezvanicno rekao da se ne slaze sa taktikom, sto je njegovo pravo. Da ne govorim o tome koliko je bio u pravu sto se promasenosti taktike tice - od nekoliko desetina hiljada gejeva u Srbiji, parada je okupila cirka par stotina + one koji nisu gej ali se osecaju posebnim.Ekskluzivna zurka za odabrano drustvo. Cirilov je ocigledno u (gej) vecini koja je paradu propustila. Edited by CowBoy
Link to comment
Ekskluzivna zurka za odabrano drustvo.
nema potrebe za ovakvim cinizmom. gej parada se moze analizirati na razne nacine ali niko normalan je ne moze nazvati ni zurkom niti je drustvo bilo odabrano.za pocetak, ulaz je bio slobodan, kao sto znamo, a to za pravila odabranih drustava ne vazi.
Link to comment
od nekoliko desetina hiljada gejeva u Srbiji, parada je okupila cirka par stotina + one koji nisu gej ali se osecaju posebnim.Ekskluzivna zurka za odabrano drustvo.
meni je zaista neverovatno da neko moze da ne razume zasto je na paradi, kojoj su prethodile pretnje premlacivanjem, fotografisanjem i objavljivanjem fotografija, bilo malo gejeva.i, bi l objasnio kako se ti koji su bili na paradi, a nisu gej, osecaju posebnim? Edited by palchica
Link to comment
Ja sam to napisao, bilo je u emisiji na B92. Dakle, on jeste javno podrzao paradu, ali je nezvanicno rekao da se ne slaze sa taktikom, sto je njegovo pravo. Da ne govorim o tome koliko je bio u pravu sto se promasenosti taktike tice - od nekoliko desetina hiljada gejeva u Srbiji, parada je okupila cirka par stotina + one koji nisu gej ali se osecaju posebnim.Ekskluzivna zurka za odabrano drustvo. Cirilov je ocigledno u (gej) vecini koja je paradu propustila.
dobro, znaci slozili smo se da cirilov smatra da je pametnije precutati.bas me zanima sta na ovo imaju da ti kazu oni koji se osecaju posebnim a pisu na ovom forumu.gej parade je odlicna taktika koja je milion puta isprobana u praksi. pisao sam vec vise puta o tome pa ne bih da se ponavljam.
Link to comment
nema potrebe za ovakvim cinizmom. gej parada se moze analizirati na razne nacine ali niko normalan je ne moze nazvati ni zurkom niti je drustvo bilo odabrano.za pocetak, ulaz je bio slobodan, kao sto znamo, a to za pravila odabranih drustava ne vazi.
Ok, jeste cinicno i ne odgovara trenutku - nije im bilo lako tamo niti im je bilo veselo niti je to bila zurka. Poenta je: kada se resava problem, ne sme se biti autistican. Prvo pogledas u kakvom se blatu nalazis, te na osnovu toga biras nacin na koji ces iz blata da izadjes. Balkan kao geografski pojam nije ispostovan u konceptu gej parade. Balkanski peder (npr. Jovan Cirilov, Konstantin Kavafi) nije isto sto i engleski (Oskar Vajld). Nemojmo od svega praviti MTV plicak po svaku cenu.Vec sam pisao na ovu temu, sazecu u jednu recenicu: 10-tog oktobra trebali smo da imamo jedan veliki, masovan front za prava manjinskih grupa u Srbiji. Umesto toga, dobili smo cool MTV shpicu sa jedne i provalu klasicnog balkanskog bezumlja sa druge strane. Ni jedna od te dve strane nije moja - a ja bih rado da podrzim/prisustvujem/ucestvujem u tom frontu koji bi se borio za prava manjinskih grupa.Hocu reci, nisam se prepoznao (nije ni Cirilov) u "paradi ponosa". Ne osecam se toliko posebnim. Ja sam realista. Edited by CowBoy
Link to comment
apropo emisije o oktobarskom salonu koju su radile maja uzelac i tijana todorovic, da, RTS je, kao i Studio B, odbio da emituje 1. emisiju i to ce emitovati B92. dakle emisija je cenzurisana od strane 2 javna servisa. to sto su emitovali je druga epizoda. da li ce emitovati i trecu, ostaje da se vidi.
Hvala na pojašnjenju. Trebalo je sam da pretpostavim obzirom da juče nisam video ovaj političko-kulturni deo. Ako neko od uključenih u priču čita nas ovde, izvinjavam se.
Link to comment

Nisam gledao, ali na nevidjeno tvrdim... Karleusa bi obrisala pod nesretnim Skaboom ... da voditeljka nije imala ideju da je napravi glupom u kao pametnijem okruzenju.

Link to comment

pa mislim...Ja prvi ne osecam ponos povodom neceg cemu nisam nikako doprineo. Nemam straight ponos, nemam nacionalni ponos a imam i razne diskusije sa drugovima i drugaricama koji osecaju klasni ponos... ja ni to ne osecam(biti ponosan sto sam radnicka klasa jer ko da sam ponosan sto imam nos). Ali, Cirilov sere ako kaze da ne razume odakle gay protestima taj naziv i odakle dolazi to.Isto tako, zna se kad je gay pride PARADE a kad je gay pride protest march sto je BG PRide i bio. Cirilov je gay Djilas. Nezameranje kao najvisi ideal. Istina je uvek negde na sredini (pobijeno je samo 3 miliona!).A BG pride je (kako sam ja razumio i zasto sam isao) bio skup solidarnosti strejtasa sa pederima. Da stamo uz one najhrabrije medju srpskim gejevima i lezbejkama i da sa njima podelimo sve posledice te hrabrosti.

Link to comment
...Jelena "ako se NJIHOV odrice, kako ja da pomognem"... Aluzija da je Jovan Cirilov gej...
Nema tu šta da se aludira. Ti si verovatno veoma mlad, pa ti nije poznato da se Ćirilov izjasnio kao gejpre jedno 2o-3o godina, ali se nikada nije aktivno borio za bilo kakva prava LGBT. Njegov image uglednogkulturnjaka zasenio je taj detalj iz njegove biografije, pa ga niko nije javno prozivao. Prošle godine u jednomintervju je govorio o toj strani svoje ličnosti (mislim da je reč o listu Blic Puls i novinarki Mirjani Jurčić).Ovo njegovo večerašnje "reteriranje" glede jasno profilisane sex. orijentacije, malo mi deluje neubedljivo ikukavički, jer ga niko nikada o tome nije pitao pred milionskim auditorijem (bar koliko je meni poznato), nateleviziji, pa se verovatno uplašio reakcije i malo uzmaknuo.Doduše, uporište kojim može da brani to iznenadnu sex. "konfuziju", nakon višedecnijskog gej staža, može biti jedino činjenica da je nekada davno bio oženjen. Ne znam koliko dugo, ali je s puno saosećanja govorio o svojoj supruzi koja je u to vreme imala intenzivne psihoterapeutske razgovore sa nekim njihovim prijateljem, kome se žalila na nefunkcionalnost njihovog braka.
Link to comment
Da ne govorim o tome koliko je bio u pravu sto se promasenosti taktike tice
Taktika možda jeste bila promašena, ali koliko znam, to je bila jedina taktika koju je neko zaista predložio i potom sproveo u delo.
Link to comment
Treba dati dovoljno vremena, pa ce stvari doci na svoje. Parade ponosa, gde god su se prvi put odrzale, zavrsile su tucama i haosom (cak i u ovom danas tako gej Sidneju). Ubih se pricajuci da parade dokazano rade za prava GLBT populacije, znaci dokazano. Nije bitno da li nekom to izgleda "besmisleno", da li je nekom "groteskno", da li je ovo ili ono. Bitno je da ljudi koji moraju da zive u misjoj rupi (vremenom) dodju u situaciju da mogu relativno normalno da zive. I to funkcionise, a funkcionisace i u Srbiji, ako ne za 5, ono za 25 godina.
Nece me mrzeti da ovaj post koji objasnjava sustinu potrebe za Gay Pride-om ponavljam sve dok bude bilo potrebe cool.gif
Link to comment
Nema tu šta da se aludira. Ti si verovatno veoma mlad, pa ti nije poznato da se Ćirilov izjasnio kao gejpre jedno 2o-3o godina, ali se nikada nije aktivno borio za bilo kakva prava LGBT.
Hvala ti za ovo mlad :DZnam da gej istoriju Jovana Cirilova, to nije neka tajna, poenta je sto on to nije u emisiji jasno i glasno rekao.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...