Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Srednji idiot se zove Miroslav Prokopijevic.
Posto nisam gledao od pocetka, plasio sam se da je ta kvalifikacija mozda preterana. Ali, kako sam procitao ostatak njegovih razmisljanja na ovu temu(u pescaniku) nisam mnogo pogresio.
Sto se tice korupcije, cika iz ministarstva infrastrukture je pokusao da potupi laz da se svake godine ova drzava popravlja po kriterijumu korupcije, na sta mu je prokopijevic rekao sta je imao. Odgovora na repliku nije bilo.
Meni je promaklo to gde je policajac rekao da se svake godine stanje popravlja. Ali je rekao da ce u ovom novom zakonu biti omoguceno da svaka policijska kola imaju video kameru pa ce se snimati svaki kontakt policajca sa onim koje je zaustavio. Na Oljinu primedbu sta ako ga ugao kamere ne uhvati, on je rekao da ce biti i audio snimak. To je ipak nesto konkretno za razliku od Prokopijevica, koji je samo nesto opste trabunjo na Oljino pitanje sta on misli sta treba da se uradi. Kod korupcije ne mogu da postoje neke opste mere. Samo konkretne. Takodje je Prokopijevic, onako samouvereno izjavio, a vidim i u Pescaniku napisao, da kad su poostrene kazne nista se nije dobilo, samo je povecana korupcija. Policajac ga je odmah poklopio sa konkretno cifrom koja kazuje da je broj smrtnih slucajeva smanjen sa 1200 na 800-900 koji su konstantni. 300-400 ljudi je kod njega nista.
I nisi pazljivo slusao. Nije Olja bila protiv toga da bude kaznjena na Ibarskoj i ne nacini nikakav drugi prekrsaj. Imala je problem sa tim da se za takav prekrsaj (neupaljena svetla) ide u zatvor. To je ogromna razlika.
To je nikakva razlika. To je meni isto ko da neko puca u masu i kazni se samo novcano jer nije nikog pogodio. Sto se tice mene kazna zatvora od 60 dana za to je smesna.
A prica o korupciji je u vezi ovog zakona apsolutno kljucna.
Korupcija je veoma vazna i u ovom zakonu joj se mozda po prvi put i obraca. Kamere (na koje je Olja ljuta sto nece imati spisak gde su) i snimanje policajaca dok rade su mere koje je cine tezom.S druge strane ovaj zakon poostrava uslove za dobijanje dozvole i prava za one koji su tek dobili dozvolu, smanjuje brzinu na 50km/h(sto ce meni tesko pasti, ali je razlika u posledicama saobracajki u odnosu na 60km/h na osnovu statistika vidna), uvodi odgovornost putara, uvodi bodove, uvodi precizne kazne za neke prekrsaje gde slobodno sudijsko uverenje nece moci da dodje toliko do izrazaja(opet mera za smanjenje korupcije)...edit: slova Edited by deeps
Link to comment

deeps, da ponovim: Ukoliko bi se ovaj zakon dosledno primenjivao, dakle, na svakom vozaču i u svakoj prilci, dobio bi prelaznu ocenu. Ali kako će neki pandur znati da li neko u džipu sa zatamnjenim staklima ima vezan pojas, da li u tom trenutku razgovara mobilnim, itd. Jedino da ga zaustavi. A nešto ne verujem da će smeti to da uradi ...Drugo, ovaj zakon je u nekim odredbama prilično nejasan i pruža apsolutnu slobodu saobraćajnim pandurima. Evo primera: pešak van obeleženog pešačkog i pod crvenim svetlom preko ulice vodi dete, jednom rukom razgovara telefonom, a u drugom uvetu ima slušalicu od uključenog "ajpoda" preko koga mu svira muzika. Pri tom ima preko 2 promila alkohola. Nigde u zakonu ne piše koliku će kaznu dobiti ovaj pešak.Treće, to sa kamerama i audio zapisom je nešto što će tek biti u perspektivi, a nadležni pandur je u emisiji rekao da trenutno nema sredstava da se uspostavi takav sistem. Dakle, to može da bude za jednu a može i za 10 godina. A šta ćemo u međuvremenu?!

Edited by stoka
Link to comment

Треба укинути и одредбу КЗ која инкриминише убиство. Одредба се не спроводи апсолутно доследно, понеки убица се извуче а понекад и плате да не буду гоњени/осуђени и то прође...Тек када се потпуно искорени корупција, среде затвори и стање у правосуђу, е тек онда вратити горе наведено кривично дело. Кад боље размислим, боље ван снаге ставити цео КЗ док се не остваре ти пожељни циљеви.

Link to comment
i, niko mi ne reče, šta je sa gluvima koji prelaze ulicu?oni se suštinski ne razlikuju od onih koji imaju slušalice u ušima...
Naravno da se razlikuju, nije stvar samo u tome da li čuješ ili ne čuješ nego da li radiš nešto što ti odvraća pažnju, dakle pričaš na mob. telefonu ili slušaš muziku.A verovatno je jasno da gluvima ovo gore nije baš najpreča stvar s kojojom bi prelazili ulicu...
Link to comment
Posto nisam gledao od pocetka, plasio sam se da je ta kvalifikacija mozda preterana. Ali, kako sam procitao ostatak njegovih razmisljanja na ovu temu(u pescaniku) nisam mnogo pogresio.
Odmah da razjasnim, ni meni se ne dopada to što je najveći borac protiv ovog zakona Miroslav "samoubistvo je jedno od osnovnih ljudskih prava" Prokopijević. Mislim da je u nekim stvarima promašio poentu.
Meni je promaklo to gde je policajac rekao da se svake godine stanje popravlja. Ali je rekao da ce u ovom novom zakonu biti omoguceno da svaka policijska kola imaju video kameru pa ce se snimati svaki kontakt policajca sa onim koje je zaustavio. Na Oljinu primedbu sta ako ga ugao kamere ne uhvati, on je rekao da ce biti i audio snimak. To je ipak nesto konkretno za razliku od Prokopijevica, koji je samo nesto opste trabunjo na Oljino pitanje sta on misli sta treba da se uradi. Kod korupcije ne mogu da postoje neke opste mere. Samo konkretne.
Čovek iz ministarstva infrastrukture, ne policajac, je pričao to o korupciji. Klasičan političarčić koji je našao tu priču da prodaje čoveku koji je malko više upućen u tu tematiku. Onda je odlučio da je bolje da ne replicira jer bi se još više zabo. Ovo što kažeš za kameru i snimanje ipak nije tako idilično. Prvo, zakon ne propisuje obavezu za policiju da do određenog datuma uvede ove novine. Pazi, zakon je već stupio na snagu. To kada će kamere biti uvedene, to zavisi od policije. Zar ne misliš da je to moglo da se odredi? I realno, ako te sutra policajac bude zaustavio, koju ti konkretnu korist imaš od toga što će s vremenom doći do uvođenja tih kamera?Dobar zakon je onaj koji sve učesnike podvrgava jasnim i preciznim pravilima. U ovom slučaju, ta pravila postoje samo za vozače.
Takodje je Prokopijevic, onako samouvereno izjavio, a vidim i u Pescaniku napisao, da kad su poostrene kazne nista se nije dobilo, samo je povecana korupcija. Policajac ga je odmah poklopio sa konkretno cifrom koja kazuje da je broj smrtnih slucajeva smanjen sa 1200 na 800-900 koji su konstantni. 300-400 ljudi je kod njega nista.
Ovo je veliki prokopijevićev propust. Policajac mu je rekao da brojka nije presla 897 od te godine kada su uvedena nova pravila, pa je Prokopijević zaćutao. Da me ne razumete pogrešno, svaki spašen život jeste veliki doprinos ovog zakona, ali mislim da su neke odredbe mogle biti odstranjene, a da to ne rezultira novim žrtvama i manjom bezbednošću.
To je nikakva razlika. To je meni isto ko da neko puca u masu i kazni se samo novcano jer nije nikog pogodio. Sto se tice mene kazna zatvora od 60 dana za to je smesna.
Ok, ovde se definitivno ne slažemo. MIslim da je za ovo dovoljno oduzimanje dozvole. Zatvor je ipak nešto drugo.
Korupcija je veoma vazna i u ovom zakonu joj se mozda po prvi put i obraca. Kamere (na koje je Olja ljuta sto nece imati spisak gde su) i snimanje policajaca dok rade su mere koje je cine tezom.S druge strane ovaj zakon poostrava uslove za dobijanje dozvole i prava za one koji su tek dobili dozvolu, smanjuje brzinu na 50km/h(sto ce meni tesko pasti, ali je razlika u posledicama saobracajki u odnosu na 60km/h na osnovu statistika vidna), uvodi odgovornost putara, uvodi bodove, uvodi precizne kazne za neke prekrsaje gde slobodno sudijsko uverenje nece moci da dodje toliko do izrazaja(opet mera za smanjenje korupcije)...
Objasnio sam za snimanje policajaca. Što se tiče snimanja raskrsnica, tu si u pravu; vozač mora da pođe od pretpostavke da je svaka lokacija obuhvaćena kamerom, a ne da bira gde će da poštuje pravila, a gde to neće činiti. Ali, možda jednako važno - značajno je i da se policiji ne dopusti prilika da, znajući da određena lokacija nije pod sistemom kamera, na tim mestima sprovodi izdrkavanja. Drugim rečima, treba iznaći mehanizme da, dok sva policijka vozila ne budu opremljena opremom koju pominješ, bude sprečena samovolja policije. Ovaj zakon se time ne bavi.Ovo za ograničenje brzine je ok.
Link to comment
Треба укинути и одредбу КЗ која инкриминише убиство. Одредба се не спроводи апсолутно доследно, понеки убица се извуче а понекад и плате да не буду гоњени/осуђени и то прође...Тек када се потпуно искорени корупција, среде затвори и стање у правосуђу, е тек онда вратити горе наведено кривично дело. Кад боље размислим, боље ван снаге ставити цео КЗ док се не остваре ти пожељни циљеви.
Sabrao si vesto Samija sa RTS-a pre neki dan i ovog Prokopijevica. :lol: Da covek ne poveruje kakvim se sve likovima dozvoljava da pricaju o stvarima o kojima pojma nemaju. Hajde da covek razume Samija, on mu dodje kao neka opozicija kojoj nisu prosli glupavi amandmani o, mozes misliti, nacelu poverenja umesto policijske logike zakona, pa se od njega nekako i ocekuje da bude protiv vlasti i zakona koje te vlasti donose. Ovaj Prokopijevic je tacno dosao da bude protiv, o cemu god da se prica i kakvi god da su stavovi. Na trenutke me je sinoc podsetio na one "zeceve" sa atletskih mitinga. Nadam se da ga je Olja bar dobro platila da se onako bruka.Podjednako je tragicno sto dvojica ljudi koji su ili ucestvovali u pisanju ovog zakona ili ce biti zaduzeni za njegovo sprovodjenje nisu bili u stanju da zacepe usta ni Prokopijevicu ni Olji na povremene nebuloze koje su ispaljivali. Ipak, pandur je na kraju ispao heroj kad je jasno i glasno raspalio po navijackim grupama i stao u zastitu Brankice Stankovic. Uopste nije bilo pristojno od Beckovicke sto se onako glasno zaprepastila zbog toga.
Link to comment
Треба укинути и одредбу КЗ која инкриминише убиство. Одредба се не спроводи апсолутно доследно, понеки убица се извуче а понекад и плате да не буду гоњени/осуђени и то прође...Тек када се потпуно искорени корупција, среде затвори и стање у правосуђу, е тек онда вратити горе наведено кривично дело. Кад боље размислим, боље ван снаге ставити цео КЗ док се не остваре ти пожељни циљеви.
Pa ja sam ovako i razumeo gospodina sa leptir-mašnom od sinoć...
Link to comment
Sabrao si vesto Samija sa RTS-a pre neki dan i ovog Prokopijevica. :lol: Da covek ne poveruje kakvim se sve likovima dozvoljava da pricaju o stvarima o kojima pojma nemaju. Hajde da covek razume Samija, on mu dodje kao neka opozicija kojoj nisu prosli glupavi amandmani o, mozes misliti, nacelu poverenja umesto policijske logike zakona, pa se od njega nekako i ocekuje da bude protiv vlasti i zakona koje te vlasti donose. Ovaj Prokopijevic je tacno dosao da bude protiv, o cemu god da se prica i kakvi god da su stavovi. Na trenutke me je sinoc podsetio na one "zeceve" sa atletskih mitinga. Nadam se da ga je Olja bar dobro platila da se onako bruka.Podjednako je tragicno sto dvojica ljudi koji su ili ucestvovali u pisanju ovog zakona ili ce biti zaduzeni za njegovo sprovodjenje nisu bili u stanju da zacepe usta ni Prokopijevicu ni Olji na povremene nebuloze koje su ispaljivali. Ipak, pandur je na kraju ispao heroj kad je jasno i glasno raspalio po navijackim grupama i stao u zastitu Brankice Stankovic. Uopste nije bilo pristojno od Beckovicke sto se onako glasno zaprepastila zbog toga.
Ne znam da li si pratio sednicu parlamenta kada je zakon bio na dnevnom redu. Šami (DSS) i Ostojić (LDP) su se najčešće javljali za reč. Od predstavnika izvršne vlasti tu su bili Mrkonjić i troje iz MUPa - ako se ne varam, ovaj što je sinoć bio u emisiji, Veljović i još jedna gospođa.Amandmani su bili takvi da ja kao neko ko prezire DSS nisam mogao da ostanem ravnodušan na smislenost nekih šamijevih amandmana. Znam ja da on te amandmane ne bi prilagao da je njegova stranka isti takav zakon predložila sa pozicije vlasti, znamo kolike su političari ljige i gnjide, ali mene je u toj raspravi fasciniralo to glasno ćutanje predstavnika izvršne vlasti na neke skroz korektne i smislene primedbe koje je opozicija iznosila. Čak se ne sećam da su se udostojili da išta kažu u svoju odbranu, nakon kritika da ovaj zakon daje previše ovlašćenja policiji. Opet kažem, besmisleno je da DSS priča o tome, ali sadržina kritike bila je na mestu.Ova dvojica iz izvršne vlasti i nisu mogli mnogo toga novog da kažu kako bi pokopali Prokopijevića. Kada su imali prilike, to su i činili. Deeps je naveo primer sa brojem žrtava. Za mene je indikativno to da ga nisu češće pokopali, i to ne pripisujem njihovim slabim retoričkim sposobnostima, već manjkom argumenata koji bi se mogli izneti.
Link to comment
Ok, ovde se definitivno ne slažemo. MIslim da je za ovo dovoljno oduzimanje dozvole. Zatvor je ipak nešto drugo.
Jedna napomena, zatvor za vožnju sa ugašenim svetlima je predviđen za vožnju neosvetljenim putem po mraku, novčana za ostalo.Dakle zamisli koliki kreten moraš da budeš da svesno voziš neosvetljenim putem u sred mraka :blink: Ja stvarno ne vidim drugu varijantu osim zatvora ili Laze Lazarevića...
Link to comment
Jedna napomena, zatvor za vožnju sa ugašenim svetlima je predviđen za vožnju neosvetljenim putem po mraku, novčana za ostalo.Dakle zamisli koliki kreten moraš da budeš da svesno voziš neosvetljenim putem u sred mraka :blink: Ja stvarno ne vidim drugu varijantu osim zatvora ili Laze Lazarevića...
Ma znam na šta se odnosi. Kapiram ja ozbiljnost ovakvog ponašanja. Možda si i u pravu, ne znam. Samo mislim da će primena ovog zakona izroditi praktično razgraničenje pojmova "mito" i "iznuda". Pa unapred iznosim protivljenje povećanju arbitrarnosti državih organa koji se ne mogu pohvaliti nepotkupljivošću, naprotiv.Bio je još jedan primer naveden u emisiji gde se ide u zatvor čak i kada se ne proizvede konkretna šteta. Podsetite me o čemu se radi?
Link to comment
Ne znam da li si pratio sednicu parlamenta kada je zakon bio na dnevnom redu. Šami (DSS) i Ostojić (LDP) su se najčešće javljali za reč. Od predstavnika izvršne vlasti tu su bili Mrkonjić i troje iz MUPa - ako se ne varam, ovaj što je sinoć bio u emisiji, Veljović i još jedna gospođa.Amandmani su bili takvi da ja kao neko ko prezire DSS nisam mogao da ostanem ravnodušan na smislenost nekih šamijevih amandmana. Znam ja da on te amandmane ne bi prilagao da je njegova stranka isti takav zakon predložila sa pozicije vlasti, znamo kolike su političari ljige i gnjide, ali mene je u toj raspravi fasciniralo to glasno ćutanje predstavnika izvršne vlasti na neke skroz korektne i smislene primedbe koje je opozicija iznosila. Čak se ne sećam da su se udostojili da išta kažu u svoju odbranu, nakon kritika da ovaj zakon daje previše ovlašćenja policiji. Opet kažem, besmisleno je da DSS priča o tome, ali sadržina kritike bila je na mestu.Ova dvojica iz izvršne vlasti i nisu mogli mnogo toga novog da kažu kako bi pokopali Prokopijevića. Kada su imali prilike, to su i činili. Deeps je naveo primer sa brojem žrtava. Za mene je indikativno to da ga nisu češće pokopali, i to ne pripisujem njihovim slabim retoričkim sposobnostima, već manjkom argumenata koji bi se mogli izneti.
Nisam gledao Skupstinu, a posle par Samijevih virtuoznosti u tumacenju tih divnih amandmana sam odustao i od RTS-a, tako da ne znam citav sadrzaj tih amandmana. Ono sto sam cuo je cista komedija i ne razlikuje se puno od onoga sto cujem od taksista kad me vozaju po Beogradu. Najbolji mi je bio onaj deo o nacelu poverenja, nesto u fazonu da bi saobracajnu policiju trebalo vidno posaditi pored puta kako bi vozaci "smanjili gas" jer je, zaboga, to poenta a ne da se vozaci kazne. Cak i da izuzmemo to sto bismo se onda stvarno pretvorili u policijsku drzavu zato sto bismo morali da zaposlimo sve nezaposlene u Srbiji kao saobracajce, propustam da shvatim zasto je vozacu potreban strah od policije da bi postovao ogranicenje brzine i druge saobracajne znake. Poenta jeste da vozac "smanji gas" a ne da bude kaznjen ali odluka da se krse propisi je samo i iskljucivo (u ovom slucaju) stvar izbora vozaca. Kako mozes imati poverenje u nekoga koji poverenje ne krsi samo kad je na to prinudjen?Iz iste kuhinje su i argumenti o tome kako vozac ne bi bas trebalo da ide u corku ako na neosveteljenom putu u mraku vozi bez svetala, pod pretpostavkom da se kao posledica tog ludila ne desi nista tragicno. To se savrseno uklapa u "nece valjda" logiku koja dominira u Srbiji. Nece valjda pandur da bude bas na tom delu puta, nece valjda da se pojavi auto iz suprotnog pravca u krivini dok ja preticem preko pune, nece valjda da odnekud iznikne pesak dok gazim preko "zebre" sa 100 na sat, nece valjda da mi nadju delove saobracajnih znakova na zidu kokosinjca, nece valjda neko da vidi da sam isekao pet metara zastitne ograde na auto putu da se ne bih okolo vozikao traktorom kad se vracam s njive, nece valjda, nece valjda,... Hoce, jebi ga. Nekome i nekada uvek hoce. Sve dok se ponasanje u saobracaju svodi na logiku "nece valjda" treba zakoni da budu drakonski i policijski, a Sami sa svojim "nacelom poverenja" moze da se igra kad ucesnici u saobracaju pokazu da se u njih moze imati poverenja. Kod nas zakoni odavno nisu samo u sukobu sa krivicnim i prekrsajnim delom vec i sa razmisljanjima tipa "bolje vozim kad sam pijan", "znam svoje vozacke limite i toga se pridrzavam" i slicnim arbitrarnostima koji se obicno zavrse sa "ma, gde to bas meni da se desi, bas sam baksuz".Naravno, nikada i nigde se nijedan zakon nece napisati a da bude savrsen, narocito u drzavi u kojoj zakone unapred u dobrom delu "pojede" pomahnitala korupcija. Ali to ne znaci da sad svi treba da legnemo pored puta i brojimo zvezde dok se korupcija ne resi sama od sebe, a jos manje znaci da treba da se ne pridrzavamo zakona zbog toga sto u Srbiji objektivno postoje ljudi koji su iznad njih.
Link to comment

Zasto me drzava tera da vezujem pojas? Hocu da poginem a ne da budem nepokretan ako se sudarim sa 100 na sat. Drugo, jasno je da je cilj ovog zakona uzimanje love a ne povecana bezbednost. Nema sanse da ne platis min. 3k dinara ako te ikad ikako svinje zaustave. Jednostavno, kazne su prevelike. Oni koji se bahate to mogu da plate i nastavice da se bahate a oni koji se ne bahate, pasce na nesto sitno i odrace ih jer im je to velika lova.

Link to comment
Zasto me drzava tera da vezujem pojas? Hocu da poginem a ne da budem nepokretan ako se sudarim sa 100 na sat. Drugo, jasno je da je cilj ovog zakona uzimanje love a ne povecana bezbednost. Nema sanse da ne platis min. 3k dinara ako te ikad ikako svinje zaustave. Jednostavno, kazne su prevelike. Oni koji se bahate to mogu da plate i nastavice da se bahate a oni koji se ne bahate, pasce na nesto sitno i odrace ih jer im je to velika lova.
Pa, ti uzmi taj pojas iz kola i obesi se o gredu, ako ti se vec gine. Zasto moras da gines tako sto ces i nekog drugog ugrozavati, recimo, izleteti kroz sajbnu i upotrebiti svojih XY kila puta ubrzanje kao orudje za ubijanje slucajnog prolaznika? :D Sto se tice velicine kazni, one su mozda prevelike u odnosu na delo. Nema dela - nema ni kazni, ono sto ne postoji ne moze da bude preveliko. Rekao bih da je to prilicno jednostavno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...