Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Olja je ponovo bila u ulozi francuske sobarice i gurala svoju pricu.Na Rajiću je, najmanje u tri navrata, primenila svoj oprobani metod da gosta prekine na ključnim mestima,koji temu žešće problematizuji i držala se proverenih "istina"; o savršeno bezgrešnom Pokojniku koji jeožaljen kako priliči /usput, jebo Ustav i sekularnu državu/; o Predsedniku koji ni korak nije napravio van svogmandata, jer je Situacija tako nalagala / jebo Ustav još jedared, a i one albanske građane preambuliranogKosova, koji nisu zavređivali ni reč saučešća, a kamoli dan žalosti/. I ne, taman posla da se neko zdušno trudio da Sahrana zaseni ispraćaj Zorana Đinđića. Šio mi ga Đura.

Link to comment

Na kraju nisam shvatio, je l' istoričar bio za to da je Henry igrao rukom ili šta?

Ko je ova bivša žrtva vršnjačkog nasilja u sredini?
Mi smo u srednjoj takve ponekad puštali na dbalfu samo da bismo ih tu i tamo otkinuli o ripstol, Vidić-style.Evo jedne par godina stare biografije u pokušaju:

Slobodan G. Marković je rođen u Beogradu 1972. Diplomirao je istoriju na Filosofskom fakultetu, Universiteta u Beogradu. Odbranio je magistraturu iz istorijskih studija, na Univerzitetu Kembridž (University of Cambridge), 2000 godine, a doktorirao je na Beogradskom universistetu, 2004. Bio je gostujući saradnik Centra za studije globalne vladavine na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka 2005.Bio je direktor programa u Beogradskoj otvorenoj školi (1998–2001), saradnik Balkanološkog instituta u Beogradu (2001), a zatim prvi sekretar za štampu i kulturu u Ambasadi SR Jugoslavije u Helenskoj Republici (2001–2002). U Institutu za evropske studije u Beogradu je naučni saradnik, i docent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu od 2005, a od 2003. je savetnik u Beogradskom fondu za političku izuzetnost.Objavio je knjigu British Perceptions of Serbia and the Balkans, 1903–1906 (Paris: Dialogue), 2000. Koautor je i urednik desetak knjiga.

(e-mail: slobamar@EUnet.yu)

 

Khm, unuče. Imao je danas 2 ozbiljne logičke greške

Link to comment

Umerenost! Kad mi to bude zivotna filozofija - obesicu se o svoja creva.-Rajic majstor-Zarkovic vaginin monolog-Self hating gay priziva kolac neomascen na trgu, dok Amfilohije miropomazuje rajsnedlama.

Link to comment
Olja je ponovo bila u ulozi francuske sobarice i gurala svoju pricu.Na Rajiću je, najmanje u tri navrata, primenila svoj oprobani metod da gosta prekine na ključnim mestima,koji temu žešće problematizuji i držala se proverenih "istina"; o savršeno bezgrešnom Pokojniku koji jeožaljen kako priliči /usput, jebo Ustav i sekularnu državu/; o Predsedniku koji ni korak nije napravio van svogmandata, jer je Situacija tako nalagala / jebo Ustav još jedared, a i one albanske građane preambuliranogKosova, koji nisu zavređivali ni reč saučešća, a kamoli dan žalosti/. I ne, taman posla da se neko zdušno trudio da Sahrana zaseni ispraćaj Zorana Đinđića. Šio mi ga Đura.
Rajic se nalupetao kao nikad u zivotu. Ne znam koji mu je kurac bio sinoc ali covek njegove stature trebalo bi da zna da odvojiti crkvu od drzave nije isto sto i podrzaviti crkvu i upravljati njome. A to sa Albancima koji su se utopili u Tisi mu je bilo bas dno dna. Ljubisa moze mnogo bolje od ovoga i kapiram da samo oni koji mu i inace kriticki aplaudiraju mogu pozitivno da ocene njegov sinocnji nastup. Edited by harper lee
Link to comment

Rajic je pricao kako je visestruko prekrsen ustav tokom trodnevne zalosti. Sta znam, mislim da to i nije tako lako odrediti obzirom na bezobalnost tih silnih pravnih normi. Mislim da je mnogo korisnije insistirati na duhu sekularne drzave. Sa druge strane, Markovic se ponasao kao da je pao s marsa. Na ponudjenu tezu da u poslednjim godinama imamo tendenciju k klerikalizaciji drustva, on iznosi podatke istrazivanja da je na uzorku nekih klinaca samo xy% njih reklo vec sta. Na kritiku da nije trebalo stavljati drzavne resurse u sluzbu patrijarhove sahrane, njegov vrhunski argument je - ali to se radi u rusiji povodom smrti tamosnjeg patrijarha, a i papa je na slican nacin sahranjen. Sta sad, hocemo li da nam to budu uzori? Markovic nije izneo svoj stav u prvih sat vremena, u smislu njegovog licnog utiska kako je izgledalo sve to vezano za sahranu. Samo je branio tezu da ustav nije prekrsen, da mi nismo izuzetak, da SPC ima 95% pristalica u Srbiji i da "brojevi ipak igraju neku ulogu".Najzanimljivije je bilo kada su se on i Rakic dotakli teme tretmana crkve od strane komunista. Tu je Markovic izneo neke podatke o ljudima koji su odvodjeni na sud, cak i patrijarhu koji je umro pod nerazjasnjenim okolnostima, uz zakljucak sa sednice CK da u Sumadiji samo 15% ljudi slavi slavu a 20% se sahranjuje uz popa, te je stoga odnos KPJ prema SPC sada moguce vratiti u tokove od pre progona. Onda je na to Rajic odgovorio da je to selektivno citanje podataka, tj izneo je primedbu vise metodoloske nego sadrzinske prirode. Da bi svoj nastup krunisao recenicom "ipak moramo imati na umu da je u to vreme tih "progona" postignut zavidan ekonomski razvoj; od jedne agrarne siromasne zemlje....". Doslo mi je da ga pljunem uglavu i pitam da li bi to isto pricao da je neko od tih zrtava bio iz njegove porodice, i da li istu tu recenicu sme da izgovori i za Pinochetov period vladavine?Sve u svemu, Zarkovic je na pocetku imao neke dobre komentare - "ova sahrana je pre svega poruka crkvi", ali je na kraju malko potonuo u relativizovanje.

Link to comment

Hvala.

"ipak moramo imati na umu da je u to vreme tih "progona" postignut zavidan ekonomski razvoj; od jedne agrarne siromasne zemlje....".
Dno.
Markovic nije izneo svoj stav u prvih sat vremena, u smislu njegovog licnog utiska kako je izgledalo sve to vezano za sahranu. Samo je branio tezu da ustav nije prekrsen, da mi nismo izuzetak, da SPC ima 95% pristalica u Srbiji i da "brojevi ipak igraju neku ulogu".
To je klasična pozicija branitelja manje više svih loših pojava u društvu ne samo kod nas. Ipak imao sam prilike pre par godina da slušam Markovićeva predavanja. On je svakako u toj ulozi zanimljiv lik. Edited by Eraserhead
Link to comment

Svetovnost državeČlan 11.Republika Srbija je svetovna država.Crkve i verske zajednice su odvojene od države.Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.Markovic se nakon toga pozvao na neki zakon koji SPC prepoznaje kao instituciju od znacajnog istorijskog blablalbaa za srpski narod. Nije, doduse, objasnio kako zakon moze imati jacu pravnu snagu od ustava, ali dobro...

Edited by pacey defender
Link to comment

Pa niko nije ni forsirao SPC da bude obavezna religija. Realno stanje je da u Srbiji ima bar 80% Pravoslavaca u odnosu na druge religije, kao i u Hrvatskoj sto ima Katolika ili u Sloveniji ... u svakoj zemlji prakticno postoji vecinska religija, sto ne znaci da svi idu u crkvu i klanjaju se Bogu. Malo je Rajic pomesao loncice ili mozda misli da su one hiljade ljudi cekali ispred Saborne jer ih je neko ubedjivao da to tako treba. Nisam vernik, nisam ni krste, nisam bio ni u Sabornoj ni na sahrani, ali postujem Pavla i sve ono sto je uradio za sebe i crkvu i drzavu . Umro je Patrijarh, trebalo mu je odati pocast, to je uradjeno. Neka pociva u miru, a ne da ga razvlace po novinama kao da je bio los covek.Ako je tacno da ce na Sv. Savu da se bira novi patrijarh, eto nove teme, sto ne puste Pavla na miru.

Link to comment

A što bi Pavle bio nedodirljiv za kritiku ili razgovor?Možda treba sada izneti argument da je prerano za donošenje suda i da treba pustiti istoriji da presudi. Takođe zaista ne vidim kakve veze ima što je 80% vernika parvoslavne vere sa prelaženjem granice dobrog ukusa u vezi sa sahranom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...