Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

2 hours ago, mraki said:

Šta je to pričao Mandić? Ja sam sam kraj uhvatio…

 

- Ovo što Rusija radi u Ukrajini je agresija i zločin bez "ali"

- Ukrajina ima svako pravo da se brani, pa i tako što će prihvatati pomoć od onih koji je nude

- Ovo nije ništa bolje od onog što radi Amerika

- To što drugi rade slične stvari nije nikakvo opravdanje

 

Ja zaista mislim da niko osim najzagriženijih putinofila u Srbiji ne misli da je Ukrajina predstavljala bilo kakvu pretnju po Rusiju i da to što su Rusi uradili može doneti dobro bilo kome. Problem je što smo se kao društvo odlučili da zažmurimo i ignorišemo slona u sobi, i pritom u ovu situaciju učitavamo sve moguće vlastite projekcije i frustracije. I zato je jako bitno da se čuje neko ko će ovako bez rukavica i šakom u glavu reći kako stvari stvarno stoje, pa se nekome možda i otvore oči.

Edited by Halvard
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Halvard said:

 

- Ovo što Rusija radi u Ukrajini je agresija i zločin bez "ali"

- Ukrajina ima svako pravo da se brani

- Ovo nije ništa bolje od onog što radi Amerika

- To što drugi rade slične stvari nije nikakvo opravdanje

 

Ja zaista mislim da niko osim najzagriženijih putinofila u Srbiji ne misli da je Ukrajina predstavljala bilo kakvu pretnju po Rusiju i da to što su Rusi uradili može doneti dobro bilo kome. Problem je što smo se kao društvo odlučili da zažmurimo i ignorišemo slona u sobi, i pritom u ovu situaciju učitavamo sve moguće vlastite projekcije i frustracije. I zato je jako bitno da se čuje neko ko će ovako bez rukavica i šakom u glavu reći kako stvari stvarno stoje, pa se nekome možda i otvore oči.

 

Neće se nikom otvoriti oči, gnev i resentiman (+retardirani relativizatori) su nedodirljivi, ali je uživanje čuti nekog ovako no bulšit whatsoever pametnog lika koji priča tvoj maternji jezik. Ponekad godine prodju da ne čuješ ovako nekog...

  • +1 3
Link to comment

Mandić je pomenuo svoju knjigu Gangsteri i drugi državnici, za koju je Olja sa podsmehom dodala da je u izdanju Zepter knjige i da je možemo

naći u svim bolje opremljenim Zepter knjižarama (parafraziram) , a on dodao po pristupačnoj ceni (videh da je oko 1500din). Pa eto, koga zanima.

  • Hvala 1
Link to comment
9 hours ago, pbg12345 said:

ponesen nastupom mandica i slusajuci ponosa ciji se nastup, odnosno politika sustinski ne razlikuje od  vuciceve/sns (osim sto je pristojniji, elokventniji ali to u ovom slucaju nije narocito bitno)

 

to je resenje za opoziciju, korenita promena ugla iz kog se posmatraju stvari

pa nek se bude i naivan ili kakav god

muka mi od tog "razumevanja kako svet funkcionise" i pristajanje da se sve posmatra iz ugla gde obican covek nije bitan i gde nista ne moze da promeni, vec se sve posmatra iz ugla ovih ili onih elita, nacija

u tom svinjcu gde nema nikakvih vrednosnih sistema, vucica u srbiji nikad niko nece promeniti

 

naravno. ne bi to bilo naivno, vrijednosti jesu temelj svake ideologije, a fakat da preovladjujuca vecina politickih stranaka u srbiji njihovu relativizaciju i negiranje naziva realpolitikom upravo i jeste dio politickog, a  nemalo i civilizacijskog sloma. mladic na zidovima, srbija uz rusiju, srbija jedina zrtva (za razliku od nekadasnjeg ds diskursa 'i srbija zrtva'), na dnevnom nivou to ishoduje situacijom kakva je u lucanima kada radnici vrijedjaju kolegu koji je izgubio sina, doslovno krseci tabu koji postoji jednako u hipermodernim i tradicionalnim zajednicama. i niko nista (ili nista bitno).

 

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, morgana said:

reakcije odusevljenja danilom mandicem, koje dijelim, su precizna mjera ocaja srbije. covjek je samo rekao, i to namjerno svakodnevnim govornim jezikom, ono sto je spontana eticka norma u civilizaciji kojoj i srbija pripada. 

 

 

 

Upravo je i meni to najveći utisak od sinoć. Stvari su toliko bolno očigledne da istina prosto vrišti, samo što smo mi poklopili uši i vičemo "La, la, la", uz svesrdnu podršku gotovo čitavog političkog establišmenta koji takvu atmosferu stvara i/ili podržava.

Onu budalu koja se sinoć javila da kenja Mandiću kako je to zapravo rat Rusije i Amerike se lako može poklopiti konstatacijom da nisu bombardovani Enkoridž i Sijetl već Harkov i Mariupolj, i da ne ginu Amerikanci već Ukrajinci, i mislim da je u suštini zapravo to već svima manje-više i jasno, samo treba priznati sebi. 

Nije uopšte komplikovano, samo neko konačno treba da se usudi na počne da naziva stvari pravim imenom. 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Meni su najjači utisak facialne ekspresije™ Danila Mandića koje idu od suznih očiju preko polusmeha koji vrišti iz njega “halo ljudi jel ste toliko idijoti?!” pa do onog pogleda koji bi te naveo da pomisliš da je čovek lud (kad bi isključili ton) onaj pogled čoveka koji se upravo vratio sa ratišta.

 

Neumesno je praviti ovakva poredjenja, ali krajnje lično, ove godine sam izgubio jednog Mandića (Igora) a dobio drugog Mandića (Danila). 

  • +1 6
Link to comment

nije tema ali ne mogu da ne pomenem vulina koji je nekidan u areni postrojavao policiju rekavsi da ce je drzava naoruzati i da stoji pod barjakom, dakle koristeci ne cak ni vojnu, nego ratnu retoriku. bolest.

  • +1 2
Link to comment

Odgledala utisak danas, ne baš sve od početka ali glavninu, mislim.

Sve bih se složila sa utiskom oko Danila, čovek obrazovan, inteligentan, elokventan, racionalan, otvoren, pošten i beskompromisan u nastupu.

To bih rekla i za drugog gosta, beše Nikola, pravnik, ne znam što je problem par njegovih "tako je". On je govorio više o oblasti koja njega žulja i kojom se bavi i ne nalazim zamerku.

U vezi Ponoša 

Volela bih da čujem šta je on to sinoć rekao a što ga klasifikuje kao "vučića u rukavicama". Iskreno me to zanima 

Ja sam čula da čovek govori o razorenom institucijama i uništenoj državi. Takođe je pričao o tome gde je nama mesto i to na sasvim jasan način.

Može biti da sam nešto propustila. Volela bih da čujem šta to konkretno.

Jer, iskreno, tuga me hvata od stavova tipa "čekamo idealnog mesiju'". Iskrena i duboka tuga. Umreću (što reče Peca) sa ovom žgadijom na vlasti.

 

Edited by dùda
  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, John Coltrane said:

Mandić je pomenuo svoju knjigu Gangsteri i drugi državnici, za koju je Olja sa podsmehom dodala da je u izdanju Zepter knjige i da je možemo

naći u svim bolje opremljenim Zepter knjižarama (parafraziram) 

Nije njen podsmeh ili osmeh bio u vezi sa Zepter izdanjem, nego kao reakcija na njegovu samohvalu (rekao je nešto u stilu “Ima jedna genijalna knjiga koju sam napisao ja a zove se…”).

Barem je moj utisak takav. 
Malo mi je štrčao taj njegov komentar u odnosu na ono o čemu i kako je govorio, zato sam i upamtila celu scenu.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...