Jump to content
IGNORED

Islam kroz vekove


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pa mi Srbi smo poznati kao dobre duse koje zele da pomognu u nesreci.;)

Isto kao i cetiri B mdju vizantijskim vazalima koji su rezultovali u cetiri ocila na srpskom grbu.
Koliko znam to se zove tetragramaticni krst i predstavlja grb Vizantijiske mornarice pri cemu u poslednjoj fazi carstva bio i zvanicni grb celog carstva odakle ga je verovatno i preuzeo Dusan sa tim sto je on samo preuzeo tetragramaticni krst a ne i grb Sv. Djordja koji se isto nalazio na zastavi Vizanta.Grb ratne mornarice Vizantije,gr~byzn.gifA to B ili Beta znaci Kralj nad Kraljevima, Vlada nad Vladarima ili Βασιλεύς Βασιλέων, Βασιλεύων Βασιλευόντων ili Basileus Basileōn, Basileuōn Basileuontōn i koliko znam u pitanju je citat iz Svetog pisma. Edited by No7
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • No7

    22

  • Аврам Гојић

    19

  • Indy

    12

  • Pontijak

    9

Inace, prica o Arapima koji su sacuvali "staro grecesko mudrost" (sto bi rek'o Sterija) nije sasvim tacna. Zapad ima obicaj da ignorise potojanje Vizantije. Kao, Arapi su proucavali anticke filozofe dok su oni "u Evropi " bili zabranjeni. Jesu, ali samo u katolickom delu. Na zapadu Evrope jeste vladao mracni srednji vek i sve i svasta je bilo ili zabranjeno ili strogo kntrolisano, ali u Romejskom carstvu (ljudi tamo sebe nisu nazivali "Vizantincima" vec Rimljanima, jer su se smatrali preostalim delom Rima, sve sa dinastijom kja potice od Julija Cezara) takve zabrane nisu postojale. Zanimljivo je da se renesansa poklapa sa padom Vizantije i prilivom izbeglica na zapad...
Ali nije ni sasvim pogresna. Od Vizantije u ranom srednjem veku nije mnogo toga vaznog procurelo na Zapad osim jedne knjige koja se pripisivala Dionisiju i na kojoj je Dzon Skot izgradio reputaciju. Za Aristotelove knjige iz fizike i metafizike se manje-vise zna da su do Pariza dospele preko Kordobskog kalifata, a onda se iz Pariza sirile suzbijajuci papsku bulu kojom su najpre bile zabranjivane. Arapi su bili prilicni obozavaoci Aristotela i prakticno se moze reci da su oba velika tumaca Aristotela u ranom srednjem veku bili upravo mislioci iz arapskog sveta - Averoes i Avicena.Takodje ne treba zaboraviti da Otomanska imperija nema nista sa arapskom izuzetnom kulturom. Osmanlije su bili varvari koji su se najpre obracunali sa Arapima pa tek onda nama skrojili kapu. Upravo njima imamo da zahvalimo za nagli i totalni prekid razvoja arapske kulture.edit: iz etike takodje Edited by harper lee
Link to comment
Ali nije ni sasvim pogresna. Od Vizantije u ranom srednjem veku nije mnogo toga vaznog procurelo na Zapad osim jedne knjige koja se pripisivala Dionisiju i na kojoj je Dzon Skot izgradio reputaciju. Za Aristotelove knjige iz fizike i metafizike se manje-vise zna da su do Pariza dospele preko Kordobskog kalifata, a onda se iz Pariza sirile suzbijajuci papsku bulu kojom su najpre bile zabranjivane. Arapi su bili prilicni obozavaoci Aristotela i prakticno se moze reci da su oba velika tumaca Aristotela u ranom srednjem veku bili upravo mislioci iz arapskog sveta - Averoes i Avicena.Takodje ne treba zaboraviti da Otomanska imperija nema nista sa arapskom izuzetnom kulturom. Osmanlije su bili varvari koji su se najpre obracunali sa Arapima pa tek onda nama skrojili kapu. Upravo njima imamo da zahvalimo za nagli i totalni prekid razvoja arapske kulture.
Naravno da nema kada su zapadnjaci u Vizant dolazili da kradu i unistavaju, to ukljucujem i nas.Arapi su bili dobrim delom pod kontrolom prvo Rima a zatim Vizanta i od njih su preuzimali znanja koje su sabom preneli i Mavri.Uzgred budi receno Mavri i nisu iskljucivo Arapi,
U srednjem veku, nazivom "Mavri" ili Mori označava se narod koji je nastao mešanjem antičkih Mavara s Kartaginjanima, Rimljanima, Vandalima i Arapima. U doba arapskih osvajanja, krajem VII veka, brzo prelaze na islam. Većina tog starog naroda tokom sledećih vekova apsorbovani su u arapsku naciju.
Edited by No7
Link to comment

I jedna i druga religija, dakle i islam i hriscanstvo pokazuju jako malo postovanja za pravu evropsku religiju, a to je vera Ahilova, vera Demokritova, vera Agamemnonova, vera u Zevsa i Atinu, i to je velika steta.Nadam se da kada evro postane zaista moneta svih nas, da ce tada i vera sa Olimpa biti ponovo dominantna u nasoj kulturi.To je vera koja je svetu podarila heroje, islam i hriscanstvo to nisu i zato nebi bilo loseda malo iskuliraju i da prepuste Evropu Olimpu i prorocistu u Delfima.

Link to comment
I jedna i druga religija, dakle i islam i hriscanstvo pokazuju jako malo postovanja za pravu evropsku religiju, a to je vera Ahilova, vera Demokritova, vera Agamemnonova, vera u Zevsa i Atinu, i to je velika steta.Nadam se da kada evro postane zaista moneta svih nas, da ce tada i vera sa Olimpa biti ponovo dominantna u nasoj kulturi.
Bog Evro? :lol: Svašta? Kovnice novca budući hramovi Bogovima? :o Nemoj bre da vređaš Demokrita, Pitagoru, Sokrata... Dva novčića sačuvaj za Harona. Ni on ne voli novac, ali će tako tebe lakše prepoznati... :lol: Edited by billadni
Link to comment
Kao, Arapi su proucavali anticke filozofe dok su oni "u Evropi " bili zabranjeni. Jesu, ali samo u katolickom delu. Na zapadu Evrope jeste vladao mracni srednji vek i sve i svasta je bilo ili zabranjeno ili strogo kntrolisano, ali u Romejskom carstvu (ljudi tamo sebe nisu nazivali "Vizantincima" vec Rimljanima, jer su se smatrali preostalim delom Rima, sve sa dinastijom kja potice od Julija Cezara) takve zabrane nisu postojale. Zanimljivo je da se renesansa poklapa sa padom Vizantije i prilivom izbeglica na zapad...
Ovo moram još malo izguglati. Mislio sam da je posljednju filozofsku školu u grčkoj zatvorio već Justinijan. Ova tvoja naznaka navodnog kulturnog kontinuiteta Bizanta s antikom mi je isto potpuno novo viđenje. Iako neizloženo masovnoj najezdi barbara Istočno carstvo je izgradilo potpuno novu kršćansku kulturu bez veze s antikom. Tj. moram se tu izgleda malo obavijestiti. Znam za arapsku i srednjoazijsku muslimansku filozofiju, matematiku, astronomiju, medicinu itd. razvijane na osnovu antičkog naslijeđa, ali mi bizantska dostignuća na tim poljima nisu poznata.
Takodje ne treba zaboraviti da Otomanska imperija nema nista sa arapskom izuzetnom kulturom. Osmanlije su bili varvari koji su se najpre obracunali sa Arapima pa tek onda nama skrojili kapu. Upravo njima imamo da zahvalimo za nagli i totalni prekid razvoja arapske kulture.
Nisu samo Turci dohakali Arapima, svoju ulogu su odigrali i Monogoli od Kublaja do Timura Lenka. Riječ je o tipičnoj azijskoj civilizacijskoj dijalektici nomadskog pokoravanja gradskih civilizacija. Turci se nikad nisu naučili živjeti u gradu. Topkapi je izgrađen stilom "kiosk" arhitekture, gdje su paviljoni i cijeli njihov raspored tek imitacija stepskih čadora. Nije slučajno da su sultani prvi pravi dvorac izgradili polovicom 19og st. u jednom od valova modernizacije; Dolmabahče je valjda projektovao Francuz.
U srednjem veku, nazivom "Mavri" ili Mori označava se narod koji je nastao mešanjem antičkih Mavara s Kartaginjanima, Rimljanima, Vandalima i Arapima. U doba arapskih osvajanja, krajem VII veka, brzo prelaze na islam. Većina tog starog naroda tokom sledećih vekova apsorbovani su u arapsku naciju.
To možda tako izgleda iz perspektive Evropljana. Mauri su skupni naziv za islamizirane narode i plemena sjeverne Afrike, koji su izgradili Kordobski kalifat. Tarik, osvajač španije, je bio Berber, Tuarezi dan danas imaju separatistički pokret u Sahari, najpoznatiji alžirski Kabil je Zinedin Zidane. Eto čak ni eminentno univerzalistički islam nije uspio potrijeti etničke identitete. Još ćemo se na kraju razvrstati u biološke rodove po haplo-naslijeđu. :P Edited by king louie
Link to comment
Eto čak ni eminentno univerzalistički islam nije uspio potrijeti etničke identitete. Još ćemo se na kraju razvrstati u biološke rodove po haplo-naslijeđu. :P
Pametnjakoviću, nemoj da se plaziš naučnom pristupu. angry.gif Neće te primiti u EU. :lol:

Nauka se ne miješa u tvoje nacijone, etnicitete, partije, crkve, transove i slično. Daj i njoj pravo da nešto kaže. Vi se niste proslavili.

Evo kako izgledaju haplo-granice među Din-"narodima" ExYu:kartaux2.jpgNema ih.

E vidiš ova mapa izluđuje malo bolje "istoričare" od tebe. :P Ona kaže: birokratske granice pobija qrac BilovaLadnih.Zabadava Romanizacija, Bizantizacija, Germanizacija, Osmanilizacija, Ugrinozacija...pobediše čobani sa Dinare, Cetine i Neretve. štaš sad!Drž se teme i ne prozivaj genetiku, fiziku oli logiku. Meni je zanimljivo da vas pratim.
:lol:

A jel zna neko od vas, oklen i od kada potiče običaj čuvanja Hrstova groba? I to baš u glavnom gradu u Din-naroda. (centar mape, -dolina rijeke Cetinye?).

Edited by billadni
Link to comment
Pametnjakoviću, nemoj da se plaziš naučnom pristupu. angry.gif Neće te primiti u EU. :lol: Vi se niste proslavili.
Prvo, ja sam u Evropi odavno, da ne rečem od stoljeća sedmog. :P Drugo, do slave mi nije stalo, samo do para. Treće, posljednji sam, ko bi se rugao naučnom pristupu. S tim da u nauci nema svetih krava, što kao da i ostavlja mjesto svakojakoj kritici uključujući porugu. Četvrto, bilo bi zgodno da okomentiraš ovu mapu. Izgleda kao da su tu dva žarišta, na Dinari i na Kosovu, pa se odatle šire? Ili?
Link to comment
Ovo moram još malo izguglati. Mislio sam da je posljednju filozofsku školu u grčkoj zatvorio već Justinijan. Ova tvoja naznaka navodnog kulturnog kontinuiteta Bizanta s antikom mi je isto potpuno novo viđenje. Iako neizloženo masovnoj najezdi barbara Istočno carstvo je izgradilo potpuno novu kršćansku kulturu bez veze s antikom. Tj. moram se tu izgleda malo obavijestiti. Znam za arapsku i srednjoazijsku muslimansku filozofiju, matematiku, astronomiju, medicinu itd. razvijane na osnovu antičkog naslijeđa, ali mi bizantska dostignuća na tim poljima nisu poznata.
Sto se hriscanske teologije (naglasavam rec teologija) tice ona prakticno da ne postoji van antickog filozofskog nasledja. Dva najdominantnija teoloska pravca na zapadu se cesto zovu avgustinsko-platonski i aristotelsko-tominski. U Vizantiji je bio narocito jak uticaj filozofa iz helenistickog perioda kasne antike, narocito neoplatonicara. Vreme patristike je prepuno teoloskih rasprava izmedju ranih hriscanskih teologa i njihovih helenistickih kolega (Origenov Contra Celsum, na primer). Takodje, Jovan Damaskin je izgleda odlicno poznavao Aristotelov filozofski opus. Na Zapadu su Aristotelovi logicki spisi prisutni u kontinuitetu, pouzdano se zna za "Kategorije".Hocu reci da je nerealno ocekivati da anticka filozofija jednostavno bude prekinuta i nasledjena "novom krscanskom kulutrom bez veze s antikom", kako na Zapadu tako i na Istoku. Prevelika je to stvar i prejaka.Ako te interesuje taj period u Vizantiji a ne bi da se bakces sa originalnim tekstovima i "filozofskim" istorijama filozofije, uzmi "Filozofiju srednjeg veka" G. G. Majorova. Dovoljno je informativno a lagano za citanje.
Link to comment
Prvo, ja sam u Evropi odavno, da ne rečem od stoljeća sedmog. :P Drugo, do slave mi nije stalo, samo do para. Četvrto, bilo bi zgodno da okomentiraš ovu mapu. Izgleda kao da su tu dva žarišta, na Dinari i na Kosovu, pa se odatle šire? Ili?
Opet se pogrešno plaziš. Nisi TI u Evropi od sedmog stoleća, već u najboljem slučaju otkad si izašo iz qrca. :P Na isti način u njoj su i drugi forumaši... Epicentar (Cetina-Vrlika-Neretva) I1b predstavlja mesto sa najvećim natalitetom nosioca Dinarskog I1b gena.

Ono poznato.
od devetoro dece, jedan ostaje da čuva ovce na Dinari, a ostatak u beli svet
. Računa se da potomaka
BilLadnog I
po muškoj lozi ima u svijetu između 100 i 200 miliona. Uglavnom među "sadašnjim" slovenskim korpusom, ali i među Nemcima, vikinzima...
I1b
je najstariji europski Y-marker i njegovi nosioci smo mi.
Dakle nema u Evropi straijih od nas? (
što bi kazo ArleCro:
i
Tačka.
Međutim on se opet
"uduvo"
, te sad misli da je
Arapin.
:lol:
)
Sličan rezon važi i za
E3B
epicentar. Ovaj gen dominira kod Kosovskih Albanaca. Zanimljivo je da Kosovski Albanci imaju vrlo malo I1b krvi (oko 2%) za razliku od Albanaca iz Albanije kod kojih je procenat muške I1b loze oko 20%. Smatra se da su oni Alabnizirani Srbi/Hrvati !

širenje haplogrupa I, R1b i R1a. poslije ledenog doba...europe_haplogroups.jpg...i dolazak neolitskih markera u Europuhaplogroup2.jpghttp://thephora.net/forum/showthread.php?t=1691&page=20

Edited by billadni
Link to comment
Zamisli ljude koji na "tamnicu naroda" gledaju kao svetlost i gde treba otici, a svi su zeleli koji su zivli u istoj da pobegnu, to ti jasno govori o Osmanlijama.
Zamisli ljude koji na USA, CA, AU i EU gledaju kao svetlost i gde treba otici, a svi su zeleli koji su zivli u istoj da pobegnu, to ti jasno govori o Srbiji i Srbima.mala igra: samo sam promenio par reci i eto sta se desilo: generalizacije ne dokazuju nista. Edited by Pontijak
Link to comment
Nisi čuo za manastire i crkve koje su ti izgradili Osmanlije i koje su izgrađene za njihovog vremena?
Ко јесте нека нас просвет(л)и... :blink:
Saborna crkva u Sarajevu, npr, pravoslavni hramovi građeni u sjeveroistočnoj Bosni i Dalmaciji pod vlašću Osmanlija i td. Postavlja se i pitanje Stare crkve u Sarajevu za koju se ne zna da li je izgrađena prije Osmanlija ili nakon njihovog dolaska no to već zalazi u historijsku raspravu. Postojala su ograničenja kod građenja crkava, to je tačno, ali su oštećene crkve mogle biti obnovljene, a nove sagrađene na mjestu starih u istoj veličini.
Мрзим овај php који брише претходне цитате па сад морам да убацујем сам...Саборна црква у Сарајеву је завршена 1872. док јој је темељ ударен 1863. Финансирали су је богати српски трговци Сарајева, Дубровника, Беча и Трста као и дела новчане подршке од Руса. Саграђена је посредством страних конзула (читај међународним притиском, илити кецањем болесног човека Европе) и Портином дозволом (читај митом, како је Милош Обреновић изнудио могућност да православна звона зазвоне).Стара Црква у Сарајеву је укопана у земљу, постоје две верзије о њеној саградњи, обе спомињу Србе а не Османлије као њене ктиторе и градитеље. Иначе је црква укопана метар у земљу и ограђена је високим зидом не би ли "вређала очи верницима". Правило је било да се до зоре сврши јутрење и служба не би ли се увредили будни Турци и Османлије ђаурском молитвом. Венчање би се завршило у поноћ не би ли сватовска парада изазвала каквог Турчина да отме младу (или убије старог свата и рани свештеника). Некада би Турци у свом беснилу вешали Србе око цркве, потом су се Срби тужили на тај зулум због чега је султан издао ферман по коме Турци нису смели више да вешају рају о црквена врата већ на другом месту (ферман се налазио потхрањен у црквици, касније је измештен). Мита Живковић је у свом путопису у Сарајево 1889. писао како му је тадашњи стари прота Стеван Баковић памтио један Курбан бајрам када су га Турци терали да служи литургију прескачући лешеве својих парохијана док беше млади поп.Наведи ми молим те имена тих цркава које су саградиле Османлије за време турске окупације Далмације или у североисточној Босни? Edited by savindan
Link to comment
Hocu reci da je nerealno ocekivati da anticka filozofija jednostavno bude prekinuta i nasledjena "novom krscanskom kulutrom bez veze s antikom", kako na Zapadu tako i na Istoku. Prevelika je to stvar i prejaka.
Naravno. Imao sam na umu više neko spenglerovsko viđenje civilizacijskog identiteta, semantičke obrasce koji održavaju reprodukciju socijalno-kulturnog tkiva. U tom smislu su srednjovjekovne kulture iznikle na ruševinama antike, nove. Diskontinuitet zapadnog i istočnog kršćanstva srpam antike je prije svega u novoj konstrukciji značenja pojava i pojmova, u onom kako se opaža i interpretira zbilja. S druge strane, kontinuitet je donekle uspostavljen razvojem antičkih filozofskih pojmova u istočnoj i zapadnoj teologiji, kao i u islamu. Paradoxalno više je zapadna skolastika ostala vjerna helenskoj paradigmi i diskurzivnom mišljenju, nego neoplatonska istočna tradicija s okušajima u neposrednoj mističnoj spoznaji što se upravlja "unutarnjim svjetlom". Jednom sam čitao neku Borgesovu pripovjetku o tome kako se Averroes mučio da prevede riječ komedija iz Aristotelove poetike. Pojmu nije odgovarala nikakva njemu poznata pojava. U njegovom svijetu nije bilo ničeg što bi bilo moguće imenovati komedijom.
Računa se da potomaka BilLadnog I po muškoj lozi ima u svijetu između 100 i 200 miliona.
Vas i njih 200 miliona? Minimum! Pa to je 1 sila.
Link to comment
Islam je otprilike jednako tretirao ljude kao kršćanska Europa predkolumbijske kulture. Podjarmi, pobij, pokrsti. A od kulture koju je Islam pregazio ostalo je puno više od kultura koje je kršćanstvo zgazilo.
С тим што од Велике шизме и Реформације не постоји концепт јединственог хришћанства што поништава сваки твој покушај релативизације мучеништва источних хришћана (православних, монофизита, несторијанаца итд.) под исламом конкистадорским и језуитским подухватима у Америкама (што је само по себи додатан безобразлук узимајући у обзир искуство балканских источних хришћана не толико с Игњацијевим али рецимо Франсисовом војском).
Islamsko društvo danas izraz je siromašnog i neperspektivnog dijela svijeta gdje je smješteno, i pokazuje sve karakteristike 'obranaške' kulture, ksenofobiju, netoleranciju, zavist, terorizam i ideološku mržnju.
У оваквим моментима заиста завидим енглеском говорном подручју на томе што имају реч као што је bullshit у свом речнику. Муслимани живе и у неким изузетно богатим заливским државама што њихова друштва не чини ништа више демократским (чак напротив, степен демократије је виши у сиромашном Египту него богатој Краљевини Ал Сауда или Кувајту), ништа толерантнијим, чак напротив, новац као извор моћи користе ради ширења ксенофобије, нетолеранције, зависти, тероризма и идеолошке мржње широм исламског света што онда постаје бреме неисламског дела.
Osim Sudana, međutim, čak ni danas ne vidim mjesto gdje je Islam vrši izravnu masovnu agresiju prema drugim kulturama.
Балкан, Малезија, Индонезија, Египат, Либан, Ирак.
Kršćanstvo u Iraku i židovstvo u Izraelu, naprotiv, maksimalno humaniziraju svoje protivnike, složit ćemo se, zar ne? :Hail:
Лицемеран си Зоки, којом брзином опада несторијанска или било која друга хришћанска заједница у Ираку након одласка Баасистичког режима (који је од хришћана Асираца захтевао арабизацију - Тарик Азиз) и појаве шиитских и сунитских куранократа?И у Палестини/Израелу су хришћани најјебенија партија, у процепу између две агресивне и нетолерантне културе. Баш као што су то били у Либану што опет не умањује улогу ПЛО и Хизбуле у суноврату једине хришћанске арапске државе које више никада неће бити.
Link to comment
Pa to je 1 sila.
Virtuelni kralju, razumem da ove mape nisu u suglasnosti sa vašim historijskim "čimbenicima", al bga...ne može ni glupost večno. To nisu moje mape, već europske. ------------------------------------------------Eto ja pitao u skladu sa temom. A jel zna neko od vas, oklen i od kada potiče običaj čuvanja Hrstova groba? Tim darom se niko drugi ne može podičiti, osim ljudi sa ognjišta roda našega.Dragi moji istoričari, ima li u knjigama štogod još o običaju ovome? Spominje li se još gde? Od kada traje?Stvarno me zanima. Pozdrav.--------------------------------------------Drevna tradicija Cuvanja Isusovog groba dok svesteno lice obavlja liturgiju u crkvi,je tradicija koja datira jos od rimskog carstva.Predvodnik cuvara-arambasa- (arambacha) bi mjenjao svako 5 min strazu (po cetiri na smenu) tokom bogosluzenja sve do ispracaja do njegovog vecnog konacista.To je jedinstvena tradicija koja je zabeljezena jedino na podrucju vrlike,z bog toga je bila cesta meta raznih novinara sto stranih sto domacih medija.Tradicija je bazirana na dogadjaju kada su rimski vojnici (cuvari)obezbedjivali posmrtne ostatke Isusa hrista u Jerusalemu tokom sahrane sve do njegovog vaskrsenja kada je bljestava svetlost iz groba ispunila prostoriju a rimski vojnici se dali u bjeg od straha! nosnja10.jpg Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...