Jump to content

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Ja ne kapiram šta mislite da postižete ovakvim stvarima. Menjate teze, to je valjda jasno. Niko ne tvrdi da su svi koji uzmu palicu i prebiju nekog klasni borci, nego da bi takvih stvari bilo manje kada bi se problemi takvih ljudi shvatili sistemski, promišljali kroz teoriju i rešavali kroz aktivnu praksu, umesto da se odjebavaju ili smatraju za marginu, za neprijatelje, za šljam, za nekog kome treba "pomoć", a ne za nekog ko validno i aktivno učestvuje u stvaranju sveta oko nas. Mislim, to što su šljam, ne umanjuje validnost i potrebu promišljanja njihove šljamnosti. Uostalom, sve to sam napisao u prethodnom postu, ali ako ćete da se u odgovor na to gađate kvotovima iz crne hronike i neduhovitim vanlajnerima, jebiga onda.

 

Ok, šta se postiže neduhovidim onelinerima? Pa ništa... ALi se ništa ne postiže ni tim, takozvanim razmevanjem pozicije huligana i otkrivanjem tople vode, kako oni nisu dobili šansu u životu zbog teške situacije njihovih roditelja, zbog toga što su odrasli u zajebanom kraju ili šta sve ne... Pogotovo nekim pričama da oni pripadaju nekakvoj radničkoj klasi koju treba razumeti da bi im se pomoglo...

 

Možda ja sve to pogrešno shvatam, ali ti ljudi uopšte nisu bitni za razumevanje njihove pozicije... Njihova pozicija je odlučena na jednom drugom nivou, na koji oni imaju uticaj(na žalost, samo teoretski) jednom u 3-4 godine, kada dobiju šansu da glasaju... Gotovo svaka ta individualna sudbina je odlučena strateškim kretanjem države, odlukama da se industrija ugasi/ne modernizuje... Odlukama da se radi burazerska/plajčakaška privatizacija... Odlukom da ne umemo da radimo, ali umemo da se bijemo...

 

Ta deca iz radnički porodica, koja su rođena 90-ih i kasnije, nisu imala šansu, nikada, da postanu neko i nešto, jer ih je sistem samoubio... Gledanje pojedinačnih slučajeva, gde će se tražiti neki patern, nema neki smisao, jer,da je na višem nivou rađeno kako treba, sva bi drugačije bilo...

 

Nemoj se ljutiš, ali, meni to razumevanje™ huligana, nema smisla, jer su oni, faktički, napravljni, svesno ili ne, odozgo, od državnog vrha. U devedesteim je uništena radnička klasa.Oni svi imaju razne potresne priče, ali, njihov patern je uvek isti, nije im data šansa da postanu neko i nešto, jer je državom loše upravljano... I to je to...

 

Možda je nekome fenomenološki to zanimljivo, ne znam...

Link to comment

prije par g miskovic je ribao sa svojom ekipom u hnovom, prilicno su dobri svi, i imaju onako visoke ribarske aspiracije. ali nisu uhvatili nista i dodju tim nekim svojim brodicem na mulo i izvade kasetu sa stajaznam malim barbunima. pridje im neka ruskinja i pita kolko kosta riba i miskovic joj kaze kao uzmi, dz je, ne treba nam. i kaze ruskinja, ne dolazi u obzir, vi od toga jedete leba :D

 

meni bilo smijesno i groteskno. sad sam se nesto sjetila jer je tema o siromasima, jel.

 

naravno da ne znam miskovica nego je s njim bio pa mi to prepricao lokalni ribar/ugostitelj kog koliko se sjecam poznaje i ravaneli

Edited by morgana
Link to comment

 

 

Možda ja sve to pogrešno shvatam, ali ti ljudi uopšte nisu bitni za razumevanje njihove pozicije... Njihova pozicija je odlučena na jednom drugom nivou, na koji oni imaju uticaj(na žalost, samo teoretski) jednom u 3-4 godine, kada dobiju šansu da glasaju... Gotovo svaka ta individualna sudbina je odlučena strateškim kretanjem države, odlukama da se industrija ugasi/ne modernizuje... Odlukama da se radi burazerska/plajčakaška privatizacija... Odlukom da ne umemo da radimo, ali umemo da se bijemo...

 

pa brate, ti ovakvim rezonovanjem tim ljudima negiraš slobodnu volju, aktivnu ulogu, negiraš im ljudskost na nekom nivou, mislim jebiga, meni je to pogrešno shvatanje, a još je pored toga na korak od teorije zavere. prezupč pristup mi nekako rezonira jer ih tretira kao subjekte koji mogu voditi neku politiku, jer sve je zapravo politika, čak i kada je neosvešćena kao u slučaju marginalaca ili tih grupa o kojima pričamo, a tu se po mom mišljenju krije ključ za neku novu levicu. samo što mora mnogo dublje, jače i duže da se čačka po tome, po tim temama i po tim ljudima, i da, mnogo aktivnije, nego što je neki sajt na netu i neka prepiska na forumu, ali dobro, to je neka osnova, mora se prvo sesti i misliti, da parafraziram Žižeka.

Link to comment

e, to je upravo to, tretira ih kao potencijalne ali neosvijescene politicke subjekte, to mislim da nije dobro odradjeno, nekako ne znam ko su tu projektovani citaoci

 

ali je zanimljiva teza, svakako

Link to comment

Prezupc je grupa studenata i onih koji su to bili koja pokusava da razume ono sto oni misle da je margina. Posto je lakse da piskaraju po internetu nego da npr sviraju po nekim bendovima ostali smo uskraceni za nove Nove primitivce. #Topli dom, #klikovi

Link to comment

ma super je sve to, i jako mi je dirljiva ta potreba da se margnina romantizuje i mistifikuje.

ali mogli bi mozda da malo kvalitetnije rade to sto rade. nemam nista protiv fikcije kao takve, mozda postanu srpski dejvid simon ako se potrude :)

nek prosetaju hudom za pocetak, nije sve bas skroz isto ko u mrznji ili vajeru.

Edited by ToniAdams
Link to comment

meni je isto wire pao na pamet i pre nego što ga morgana pomenu.

 

Evo dva klasna borca...

 

jadni, nemaju  :cry:

 

da. tačno to sam pričao sve vreme.

Edited by Ravanelli
Link to comment

pa kad imas tu neku percepciju.

 

 

meni je isto wire pao na pamet i pre nego što ga morgana pomenu.

pa to je kad se o zivotu uci iz serija, na kraju ti se sve pomesa :)

 

nego, sta bi sa onim tvojim tekstom? jesu te pitali da ga uzmu?

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...