Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

pratim 4:09 i dizem na 3:50 - za 10 dana je moj trenutak istine, u Budimpesti.
bah, nisam uspeo. 4 sata i 2 minuta.i sada bih kao trebao biti nesretan.ALI NISAM! :0.6: Skacem od srece i nosim ponosno svoju medalju oko vrata.
Link to comment
4 sata i 2 minuta.
:Hail:ima taj x faktor u raznim sportovima, zbog koga je i zanimljivo ucestvovanje/gledanje. ne moze bas sve da se predvidi. ja sam sa skoro istim pripremama, istrcao potpuno razlicite polumaratone. osim standardnih parametara, stanje tela i glave, mislim da najvise uticaja (na mene) ima vreme. da li je toplo, hladno, pada kisa, ima ili nema vetra...pretprosle godine su sa oliverom jevtic trcali takmicari iz nekog atletskog kluba, ali tako da su bili oko nje, da bi smanjili udare vetra.
Link to comment
bah, nisam uspeo. 4 sata i 2 minuta.i sada bih kao trebao biti nesretan.ALI NISAM! :0.6: Skacem od srece i nosim ponosno svoju medalju oko vrata.
Cestitam, bravo!!!
Link to comment
  • 2 weeks later...

Juče se je održao 18. Ljubljanski maraton. Nije pao kakav rekord, osim u učešću, ali, ne znam kako da se opredelim do ovog: polumaraton je završila (0:35:28, 1:13:48, 2:05:47, 2:44:45) i 37 godišnja devojka…u 9. mesecu trudnoče (več je i preko termina). Noro!!! U svakom slučaju čestitam, ali…

Link to comment
  • 4 weeks later...

Nosim se mišlju da počnem da treniram za polumaraton i imam nekoliko pitanja, ali ova tema mi je predugačka da bih je čitala celu pa se unapred izvinjavam ako ponavljam pitanja i računam na one koje ne mrzi da pišu dvaput :)Prvo, da li postoji program pripreme koji biste preporučili? Ja sam gledala jedan, na trcanje.rs, ne deluje teško, naprotiv, ali mi je komplikovan i opterećujući. Prečeste promene tempa, plus se podrazumeva da imam uvek na raspolaganju različite tipove terena što kod mene nije slučaj. Imam jednu prijateljicu koja trči polumaraton i ona mi je rekla da ne prati nikakav program nego uvek trči onoliko koliko joj prija i kojim tempom joj prija. Ja ću najverovatnije slediti njen savet, ali volela bih da čujem i mišljenja drugih.Drugo, ja imam već godinama problem sa kolenima i sa ahilovim tetivama, u smislu da me bole posle duže i/ili intenzivnije fizičke aktivnosti koja podrazumeva opterećenje nogu. Sa ahilovim tetivama mi je jedno vreme bilo ozbiljno loše, išla sam na terapije itd, ali sam posle toga naučila kako treba da ih zagrejem i istegnem, i sada to držim pod kontrolom. Trenutno su mi veći problem kolena. Osećam ih posle trčanja, nije strašno, ali malo boli. Da li imate savet kako da zagrejem kolena?Treće pitanje, verovato dosta glupo, ali ko pita ne skita; je l potencijalno opasno trčati na niskim temperaturama (oko nule)? Mislim, znam da Norvežani trče i po debelom minusu sve u 16, ali Norvežani su ekstremni ljudi i nisu mi reper.Četvrto, trčim već oko mesec ipo dana dosta redovno, 2-3 puta nedeljno + par puta druge aktivnosti tipa spinning, aerobik; počela sam od 7 km, sad trčim oko 10 km. Juče krenula da trčim, istrčala jedva 2 km i krene da me probada sa desne strane donji stomak. Prvo sam mislila da iskuliram i nastavim, ali nije bilo šanse, bol je postajao sve jači i morala sam da stanem i šetam. Uglavnom, dešavalo se to meni ranije par puta, u periodima kada sam bila u mnooogo lošijoj kondiciji nego sad, ali u poslednjih godinu dana mi se nije desilo pa sam se malo iznenadila. Je l se to vama nekad dešava?Elem, instalirala sam neku aplikaciju za trčanje koja kaže da sam danas istrčala 10.38 km za 55:44 minuta. Mi hepi :) Kaže još i da sam spržila 643 kalorije, ali ne znam kako to aplikacija zna kad me nije pitala prethodno koliko sam teška.

Link to comment

zavisi koji ti je cilj za polumaraton. ako hoces samo da ga zavrsis, sa 55 minuta za 10 km si skoro spremna, samo na prolece treba da ubacis ponekad malo duze deonice. specijalni programi su dobri kada se juri odredjeno vreme. ali ako trcis hm prvi put bolje za pocetak da vidis i osetis kako izgleda, a planovi za naredne godine.smanji malo kilometrazu, mozda si preforsirala, pa se bune kolena.trcanje po hladnoci je stvar izbora, nekome se svidja, nekome ne. uz vise slojeva garderobe i opreznije disanje meni ne smeta do -1, -2. veci je problem poledica.meni se na plivanju dogodio par puta taj bol u stomaku, davno. i to obicno nakon duze pauze u treniranju.valjda ima veze sa kondicijom, forsiranjem, nepravilnim disanjem, kasnim jelom pred trening i slicnim stvarima.ali je nestajao nakon par trenutaka kada se uspori, promeni ritam i dise dublje.

Edited by Takeshi
Link to comment

1. ja sam prvi HM istrcao uz program RunnersWorlda, to je bio prvi na koji sam naleteo. program je bio za apsolutne pocetnike, "od 0 do 13.1" (milja). nisam trcao ni intervale, ni fartlek, ni brda - nista. samo ravno. ako planiras da samo zavrsis HM i ako je staza bez uspona, nema potrebe da se nesto patis sa tim. trcao sam uglavnom 3 puta nedeljno.to sto ti prijateljica trci "onoliko koliko joj prija" ne znaci da ce i tebi taj njen sistem pomoci. bice sigurno dana kada ti trcanje "nece prijati" a opet bi trebala da odradis taj trening. zato bih ti ja radije preporucio neki od postojecih programa za pocetnike (RunnersWorld, Nike, Asics). nisu teski i sigurno ce te dovesti do cilja. 2. uz ovo sto Takeshi kaze, bol u kolenu moze da se pojavi i kao posledica povecane tezine trkaca (npr par kg viska), ali i zbog nekvalitetne obuce (preveliki broj kilometara u patikama i/ili obuca neodgovarajuceg kvaliteta i/ili obuca ne odgovara tvojoj pronaciji). mogu da bole i zbog neodgovarajuceg polozaja tela pri trcanju.pokusaj da vezbama ojacas misice, to mnogima pomaze.ako je bol svakodnevni onda ipak zatrazi pomoc lekara.3. nije opasno. 4. taj bol se pojavljuje zbog nedovoljne hidratacije. nastavi da trcis, proci ce.srecno!

Link to comment

SmartCoach sa runnersworld.com je i meni radio radnju, mada posle tih programa nikada na kraju nisam istrčao zvanični polumaraton, nego race day onako za svoju dušu. Dešavalo se da me boli koleno od trčanja vrlo intenzivno i da mi to čak smeta da hodam ili dugo stojim, a da mi ortoped kaže da sam sav okej i da sedim kod kuće dok ne prođe. Second opinion takođe. Kontam da sam možda imao prevelika očekivanja. Uglavnom, mazao sam Fastum Gel i smanjio kilometre, prešao na isključivo zemljanu stazu, više vremena kod kuće provodio ispruženih nogu, pomoglo je da bol prvo bude podnošljiv, a zatim i da skroz nestane. Zimi može da se trči, čak je prilična uživancija, samo valja zaštititi vrat, poneti više slojeva odeće (majica uz telo, majica koja landra i duks sa kapuljačom koju zategnem i ostavim spuštenu tako da radi kao šal su mi okej zimska konfiguracija, pamučna kapa & tanke rukavice pride), paziti na klizanje, pravilno disati i istezati se u zatvorenom. Za bol u stomaku nemam pojma, da si rekla da te boli kad razmišljaš, pa da i podelim neka iskustva, a ovako...

Link to comment

istrcao sam maraton za 3:23:55, treci ove godine.(4:22, 4:02, 3:23) i to bi bilo to, sto se tice moje jurnjave za dobrim maratonskim rezultatom. od sada u obzir dolazi samo trcanje radi pure pleasure.(+ novi ciljevi za 2014. :wicked: )

Link to comment
  • 2 months later...

Krenuo sam juce na trcanje posle duze pauze ali hocu da se zanimam sa onim GPS zajebancijama preko telefona, pedometar ili kako se vec zove to cudo. Jel ima neka besplatna a dobra takva aplikacija? Skinuo sam danas neki Runtastic jer mi je izasao prvi u pretrazi ali verzija koja nije PRO je prilicno ogranicena, kontam da ima nesto bolje a besplatno.

Edited by Zli Gli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...