Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

osam meseci posle porodjaja trcim laganica 10km za 60 minuta.
Hail.gifNeki moji drugovi s kojima sam trcao em nisu mogli da istrce toliko, em svakako ne bi mogli za 60 minuta. Ja sam nekad mogao za mozda 45, a sad posle par godina neaktivnosti tesko, crk'o bi' posle 4-5 kilometara.
Link to comment

pa dobro, pitanje je i startne pozicije, odnosno sta je zena mogla pre trudnoce ... moje iskustvo je da kad jednom probijes tu barijeru i pocnes opusteno da trcis duge pruge, nista ne moze da te samelje. vrlo brzo sam se vracala na stazu posle raznih bronhitisa i drugih razloga za duze pauziranje. ali tacno je da mi je ovo bila najduza pauza u trcanju od, cek' da vidim, 1991 :mellow:matoro to.

Link to comment

molim za savet/dva.trkac sam pocetnik, poceo pre godinu dana.poceo sam sa tada nepremostivih 1 km oko bloka, pre dva meseca stigao do 10km/55min i tu ostao. Trcim 3x nedeljno.pitanja su:1. ne zagrevam se pre, niti se istezem posle trcanja. sta rizikujem?2. koliko sam daleko od polumaratona?

Link to comment
molim za savet/dva.trkac sam pocetnik, poceo pre godinu dana.poceo sam sa tada nepremostivih 1 km oko bloka, pre dva meseca stigao do 10km/55min i tu ostao. Trcim 3x nedeljno.pitanja su:1. ne zagrevam se pre, niti se istezem posle trcanja. sta rizikujem?2. koliko sam daleko od polumaratona?
dobar ti je napredak, i postepen. 10 km je solidna duzina, par meseci pred polumaraton ubacis i malo duze, i spreman si. thumbsup.gif ima onaj banalan odgovor, koji je na kraju tacan: dobices odgovor od tela ako radis nesto pogresno.zagrevanje moze da bude sam pocetak treninga, sigurno ne kreces odmah 100%, desetak minuta laganijeg ritma je dovoljno (zavisi i kakav je trening).ni ja se ne istezem na kraju, ili vrlo kratko.
Link to comment

Mene učili na treningu kao malog da su istezanje i pravilan doskok stvari koje smanjuju traume na opterećenim delovima tela i praktično eliminišu dobar deo mikropovreda (što utiče na lični nam i personalni rok trajanja), pa zato posle svake duže deonice opalim istezanje, posle kraćih retko, samo se istresem i prošetam. Ne pada mi teško, dopada mi se ceo taj feeling, taj long run trčim dok ne crknem, često i malo produžim u odnosu na planiranu dužinu, pa me to sve fino opusti na kraju.Ja sam trčao polumaraton posle desetak nedelja redovnog trčanja (tj. tada sam to prvi put pokušao i eto, uspeo), ali to valjda zavisi od puno faktora, npr. ja sam imao nešto zaostale kondicije i prvih par nedelja radio sa rasporedom za spremanje neke brže a kraće trke... Kažem raspored, jer je meni za odlučivanje kada ću i koliko da trčim pomogao SmartCoach sa runnersworld.com, mada ga se nisam držao kao pijan plota, no malo modifikovao u hodu - prvo sam naciljao kratak i hard intensity program, pa osetio da se raspadam u kolenima i posle par nedelja prepravio na duži moderate intensity plan i kao cilj postavio trčanje polumaratona... I predlažem ga zbunjenima i nama laicima ever since.

Link to comment

verovatno vec sada mozes da istrcis polumaraton, samo je pitanje po koju cenu. ako hoces stvar maksimalno da pojednostavis, odnosno ako te kompleksni programi zamaraju >pocni da trcis 4 puta nedeljno, od toga jedan trening postepeno povecavaj, na 12, pa 14, pa 16 ... a jedan drzi na 8 km. preostala dva mozes da ostavis da budu 10 km.gledaj da trcis uvek u isto doba dana. pij puno vode tokom dana, nikad zedan na stazu. ustvari, ako uopste osetis zedj, znaci da negde gresis.ako se zagrevas, manje su sanse da se povredis i vece da u punom kapacitetu iskoristis tih tvojih 55 min. istezanje povecava gipkost na dugi rok.

Link to comment
pij puno vode tokom dana, nikad zedan na stazu. ustvari, ako uopste osetis zedj, znaci da negde gresis.
e, ajde kad vas vec maltretiram...nikad nisam zedan za vreme trcanja, dakle to je normalno!? yupi! mislio sam da je u meni problem.nikada mi nisu bili jasni ovi (ove-uglavnom su devojke) koje nose bocice i piju za vreme trcanja. jednom sam probao i nikako mi nije prijalo.ima jos jedna stvar, u vezi zedji, koju ne razumem: posto uglavnom trcim rano, odmah nakon budjenja, kako ne izaci na stazu zedan? ako popijem vise od par gutljaja onda se ne osecam dobro (na pocetku samo, do 2.km, posle mi je sve ravno).pretpostavljam da organizmu treba voda nakon spavanja. kako resiti ovu kvaku22?tokom dana pijem puno vode, to mi nije problem.
Link to comment
gledaj da trcis uvek u isto doba dana. pij puno vode tokom dana, nikad zedan na stazu. ustvari, ako uopste osetis zedj, znaci da negde gresis.
15-ak km nije problem, nije problem ni svih 20 ako nije prevruce ili jako sparno vreme, ali prosli cetvrtak i petak sam zedneo vec na 15-om. nekad ne zavisi sve od samog tkaca.
Link to comment

pa ja sam pisala o nekim redovnim uslovima kod nas. dakle, da, jeste, trcanje na 35+ ili 15- ima svojih specificnosti ...sto se jutarnjeg trcanja tice - ako ne dehidriras tokom noci, odnosno, ako pijes dovoljno vode celog prethodnog dana, uvece i eventualno tokom noci, onda naravno nema razloga da se teras da pijes vodu pre jutarnjeg trcanja. ali, ako se budis zedan, onda je ubedljivo najgora opcija da odes pravo na trcanje. bolje od toga je da pijes vode i odlozis trcanje, ili da pijes umereno, krenes na trcanje pa dopunis na stazi (ako ima cesma). ni ja ne razumem ljude koji nose flasu. za bas duga trcanja po nigdini i vrucini, dobar je camelbak

Link to comment

Ja zimi nosim flasu samo na preko 8 km. A kad je jako vruce, onda i na krace relacije. A jel si stvarno koristila taj camelback? Mene nervira i onaj pojas koji ima kanije za flasu. Kako vam zavidim sto mozete ujutru da trcite. Ja ujutru ne mogu da se nateram da potrcim za trolom i jos se zadisem ako uspem. A prethodne noci sam trcao recimo 7-8 km. Jedno vreme sam izlazio i u 11 da trcim, a sada se trudim da ne izlazim posle 10.

Link to comment

e hamlete gde ti trcis? camelbac je ok, ima moj muz, samo on vozi mtb.nije to za deonice koje se ovde pominju, 8, 10, 15 ... ali kapiram da nema bolje opcije ako covek ima problem sa zedji, nece da nosi flasu, a nema vodu usput.

Link to comment

Po topciderskom brdu, bulevar mira, uzicka tolstojeva,, neznanog junaka, sekspirova i ulicice izmedjuKada uhvatim dan ili zimi kada nema lisca pa je nocu iole vidljivo, trcim i po hajd parku, ali to mi dodje do 20% trcanja.

Link to comment
  • 5 weeks later...

Poceo sam da trcim pre dve godine, mislim da sam i ovde pisao, ali naravno da sam stao u jednom trenutku. U medjuvremenu sam bio relativno aktivan, tako da su me juce naterali da zajedno trcimo i 'ladno sam istrcao 7km bez mnogo muke (bar kako kaze Google Maps). Tad sam za par meseci dosao od faze potpunog raspada do toga da mogu oko 4km da predjem. Sad kad bolje razmislim, zaista se ne secam da sam ikad u zivotu trcao vise od toga. Tako da, lepo je videti napredak, pogotovo nakon pauze :lol: .

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...