Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Etihad ima planove da napravi regionalnu kompaniju, što je jedini održiv model trenutno. U tom smislu, za njih je mnogo važnije da dohvate tranzitne putnike iz Atine, Soluna, Praga, Bukurešta, Podgorice, Skopja, Sajeva, Ljubljane (u dogledno vreme Budimpešte i Zagreba)... nego da se kolju sa lowcosterima za Milano ili London. Oni pre svega idu da iskoriste to što su sve nacionalne kompanije na teritoriji bivše Juge (pa i šire) doživele totalni krah, što otvara solidno tržište za prvog ko bude mogao da utrči sa dovoljno keša, dovoljno linija i dobrom uslugom. Niko pri čistoj svesti ne bi gubio vreme na borbu za lokalno srpsko tržište koje si savršeno ispravno nazvao jadnim. Jedina linija na kojoj može da se ponovi repriza svojevremenog "rata za Beč" je u ovom trenutku Istanbul, budući da je Air Serbia ispušila za slotove na Atatürku i sada će se sa Pegasusom klati na Sabihi Gökçen. Za razliku od Beča gde je bilo viđeno da će Lauda izaći, u Istanbulu se ne bih odmah kladio protiv Pegasusa a Turkish je zahvaljujući državnoj protekciji uspeo ne samo da sačuva već i da potpuno preuzme transfere na Atatürku.Što se tiče ad hoc dozvola, njih je mnogo lakše izdati nego poništiti. Naravno nije nemoguće ali biće reperkusija koje mislim da na prvom mestu ne idu u prilog Etihadu.Edit: sporazum je ratifikovan u skupštini pre više od četiri godine.

Edited by beowl
Link to comment

Ja se samo nadam da ce se promeniti situacija u kojoj je nekom da ode do Londona i vrati se za 4 dana JAT/Air Srbija jedna od najskupljih opcija. Jbt, fckn Lufthansa sa presedanjem je kostala 100 evra manje!

Link to comment

Pa kada se BA povukao sa te linije, to je bilo za očekivati. Wizz linija za LGW može ponekim turistima da odmeni redovnu LHR liniju ali za većinu putnika to nije optimalno rešenje i zato su se okrenuli presedanjima kod drugih legacy carriera (toliko o tome da lowcosteri predstavljaju bilo kakve smrtne neprijatelje legacies-ima pa se sad ovi nešto ubijaju od truda da im pokvare posao).Trenutno nisam baš preveliki optimista po pitanju cene koju će Air Serbia dati za LHR jer će mnogo više pažnje biti posvećeno Parizu odnosno CDG. Za sada deluje da će Air Serbia imati generalnu politiku konkurentnih cena ali to ne znači da neće biti izuzetaka. Bumo videli.

Link to comment
Ja se samo nadam da ce se promeniti situacija u kojoj je nekom da ode do Londona i vrati se za 4 dana JAT/Air Srbija jedna od najskupljih opcija. Jbt, fckn Lufthansa sa presedanjem je kostala 100 evra manje!
Nije nista neobicno da sa presedanjem kosta manje. I ako logika govori da su manji troskovi direktnog leta, to 1) nije nuzno slucaj i 2) kod direktnog leta placas komfor direktnog leta.I tu nije samo Jat u pitanju. Skoro po pravilu mozes da nadjes jeftiniji let izmedju dve "manje" (ili jedne "vece" i jedne "manje" destinacije) ako usput presedas na nekom hub-u, nego da ides direktno...
Link to comment

meni nikada nije bilo jasno zašto su jeftinije karte ako ideš npr u Japan iz Kelna do Amsterdama pa iz Amsterdama u Japan nego da letiš samo iz Amsterdama u Japan? (a iz Kelna da dođeš vozom)nije se slična stvar desila samo jednom niti sa samo jednom kompanijom (ovo gore je inače bio KLM)

Link to comment

Postoji razlog...evo npr. tako je moj drugar hteo da leti Cirih - Moskva. Direktan let (Aeroflot): nesto tipa 800 franaka. Presedanje preko Pariza (Cirih-Pariz-Moskva) - 300 franaka (dali Air France do Moskve, da li Aeroflot ne znam, ali nebitno je, AF i Aeroflot su u Alijansi - Skyteam, tako da ti dodje na isto). On iz ciste radoznalosti, jer mu je cena bila neverovatno niska, pogleda koliko kosta samo let Cirih - Pariz, i to onaj isti putem kog on preseda za Moskvu - i ima sta da vidi, 350 franaka! Logika je sledeca:Svaki let (a to zavisi od leta do leta, kompanije do kompanije, doba godine, i sl.) ima svoj prag profitabilnosti. Nakon sto aviokompanija proda X sedista po cenama koje je postavila, svako sledece prodato sediste je cist profit - prodao ga za 10 ili za 100 ili za 300 evra. Dakle aviokompaniji se isplati da ti proda sedista u jednom od aviona kada presedas za recimo 5, 10, ili 50 evra (i ako karta na toj relaciji kosta recimo 150-250 evra) ako je taj avion vec dovoljno popunjen, da bi te time namamila da da jos 100, 200, 300, 400 evra das za ovaj drugi let koji nije popunjen. Kompanije verovatno nude i "unapred" ovakve dilove (tj. ne cekaju da se jedan od aviona popuni) jer znaju load factor svojih linija i znaju koji broj putnika na liniji Y ide samo direktno a koji preseda, i koliki prihod od toga stize.U slucaju mog drugara, on je verovatno let Cirih-Pariz "platio" tipa 20 franaka, kako bi daljnih 280 "dao" na let Pariz-Moskva (zasto je Pariz-Moskva jeftinije od Cirih-Moskva, to je vec druga prica - drugacija trzista, drugacija ponuda, itd.).E sad, zasto se onda svima ne nude te karte za 20 franaka nakon sto se popuni, recimo, pola aviona? Iz dva razloga1) Avion bi se popunio ljudima koji hoce da lete direktno za manje pare, umesto ljudima koje "namamljujes" na neki drugi let ciji troskovi jos nisu pokriveni;2) Last-minute ponude stimulisu ljude da cekaju da cena padne na nesto sitno i da cekaju dva-tri dana pred let da kupe karte. Ovo je najgore za aviokompaniju, koja generalno cini sve da te stimulise da karte kupis sto ranije. Cashflow je glavna fora u aviobiznisu (gde jos placas uslugu po 6 meseci unapred). Jat je imao taj problem, nudili su jedno vreme last-minute ponude, i onda posle par meseci 7 dana pred let ne znaju da li je avion pun ili prazan. Zato aviokompanije cesto imaju "fiksan" kalendar ponuda za jedan let, sto ranije kupis, to je jeftinije, sto kasnije, skuplje je. Ali kada se taj let upari sa nekim drugim, za presedanje, onda druge kombinacije vaze.

Link to comment

Hazarde, razumem :) mislim, deo tog objasnjenja sam i znao nekoc pa sam zaboravio. Nego bilo mi samo - Lufthansa 229 / Jat 335 funti. Errm...dobro :D A i inace, Zapadna Evropa (ne D i Skandinavija, to nije Zapadna Evropa :D ) iz Beograda je 1 grozomor. A ne cini mi se da ce se to uskoro popraviti...

Link to comment

LH ima solidno pun avion između Beograda i Minhena/Frankfurta, i isto tako solidno pun avion između Mihnena/Frankfurta i Londona. Čist im je ćar da po povoljnoj ceni ubace transfernog putnika na oba ta leta, a najbolji način da dođu do tog transfernog putnika je da daju 100 evra nižu cenu od kompanije koja nudi direktan let. Znači, kao što je Hazard rekao, kombinacija više faktora od kojih je početni i glavni taj da imaš dobro popunjene linije između velikih čvorišta i onda ih do vrha puniš tako što zoveš transferne putnike da po nižoj ceni lete u čvorište B preko tvog čvorišta A umesto direktno. Za to vreme, onaj što iz šupka C leti u čvorište B, mora da nudi skuplje karte jer na liniji šupak-čvorište po definiciji ima manju popunjenost i nema mu druge nego da višom cenom naplaćuje prednost direktnog leta i tako napravi nekakav profit.

Link to comment

hm, meni je jasno zašto je let sa presedanjem jeftiniji nego direktan, ali mi i dalje nije baš potpuno jasno zašto je 1 let jeftiniji od 2 letanpr hoću iz A u Ci onda, direktno iz A u C je skuplje nego iz A u B, pa iz B u Cokali, često je i samo iz B u C skuplje nego iz A u B pa iz B u C, a to mi je već :huh:

Link to comment
hm, meni je jasno zašto je let sa presedanjem jeftiniji nego direktan, ali mi i dalje nije baš potpuno jasno zašto je 1 let jeftiniji od 2 letanpr hoću iz A u Ci onda, direktno iz A u C je skuplje nego iz A u B, pa iz B u Cokali, često je i samo iz B u C skuplje nego iz A u B pa iz B u C, a to mi je već :huh:
Uz ovo sto je beowl objasnio, i uz prethodnu napomenu da razlicita trzista [A i B] diktiraju razlicite cene, ne treba zaboraviti da unutar jedne klase ['ekonomske'] postoji niz karata po razlicitim cenama [basefares].
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...