Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Objasnjenje same autorke:

Tamara Maksimovic Pozdrav svima, hajde da se obratim i ja na celu diskusiju...pre svega Emile, lep je ovaj dizajn i moja prvobitna zamisao na prvu loptu bio je livery sa istom kolicinom "boje" ALI nazalost ne moze da se radi avion koji nosi status aviona vise klase i standarda,a da bude boje na telu aviona..to je jedna bitna stavka i "jezik" svih aviokompanija -tj nacin na koji se raspoznaju avioni koji su na visem novou komfora i ponude za razliku od low cost aviona...tako da beli avion predstavlja obelezje raspoznavanja i predstavlja "visu" klasu i po tome se raspoznaje. To su neki standardi i tehnicke stvari koje su bile zahtevane od mene Sto se tice logoa,ornament je detalj iz Miroslavljevog Jevandjelja i Dusanovog zakonika jer je ceo rebrand baziran na bogatoj i uspesnoj Srbiji srednjeg veka,Srbiji koja pre turaka i svih ratova bila u punom sjaju i usponu,pa je ideja bila da se ozivi taj "kraljevski" stil iz perioda nase istorije na koji mozemo samo da budemo ponosni. Zanimljivo je kako vecina kultura sirom sveta koristi svoja istorijska obelezja i predstavlja ih u modernom stilu,odrzavajuci kulturu i tradiciju...to je glavni razlog zasto neke ljude ovo podseca na arapski stil, upravo zato sto su arapi svoj stil uveli i u modernu kulturu i dizajn i postali prepoznatljivi po tome. Samim tim OVO je cilj airserbie, da istakne srpsku kulturu i tradiciju koju smo svi zaboravili...toliko lepih simbola i grafickih elemenata postoji u nasim najvrednijim zdanjima umetnosti,a nigde niko to nije koristio,vreme je da Srbija dobije vizualni identitet i da ozivi bogatu istoriju kojom moze da se ponosi,kao npr sto se Arapi ponose svojom. Provela sam mesec dana u Abu Dabiju i mogu samo da vam kazem da je neverovatno videti tradicionalnu umetnost u modernoj verziji i nama upravo isto to i treba,jer sem boja zastave i grba,ne pokazujemo nikakva obelezja koja ce ljude sirom sveta uputiti kakvu kulturu nosimo i koliko bogatu istoriju imamo. Zbog toga dizajn aviona odskace od standardnog dizajna za aviokompanije,jer treba nesto novo uvesti i skrenuti paznju na sebe, a sta drugo bolje moze od dvoglavog orla u kombinaciji sa istorijskim stilom i ornamentima iz jevandjelja da predstavi nasu kulturu...Pozz svima
Link to comment
Srbija nije dobila ništa u kešu, Etihad će uložiti novac kroz lizing novih aviona, unapređenje BEG Terminala 1 i naravno unutarkompanijske investicije (obuka, preobuka, marketing, ketering, logistika...)Država preuzima kompletan dug, nešto ide na otpis (tamo gde su poverioci u državnom vlasništvu) a nešto na otplatu i to je to. Plus socijalni program za oko 500 prekobrojnih.
Evo sta pisu na aviokarti:
Prema postignutom dogovoru koji je danas krunisan Air Serbia će ostati nacionalna aviokompanija Srbije, koja će u njoj zadržati 51% vlasništva. Etihad Airways će biti vlasnik 49% kompanije ali će imati uprvljačko pravo na period od pet godina. Kompanija će imati Nadzorni odbor preko koga će Srbija sačuvati pravo da utiče na važne odluke. U odboru će biti pet predstavnika Srbije i četiri predstavnika Etihada.Arapska kompanija će odmah uložiti 40 miliona evra u vidu pozajmice za pokrivanje trenutnih operativnih troškova kompanije, a kasnije još 60 miliona evra. Srbija će takođe uložiti 100 miliona evra, većinom kroz već postojeće vlasništvo nad slotovima na inostranim aerodromima i poslovne ugovore. Vlada će takođe preuzeti dug sadašnjeg Jat Airwaysa koji se kreće oko 195 miliona evra i izdvojiće sredstva za otpremnine za višak radnika.Iz Jat Airways-a treba da ode oko 500 radnika, ali to će biti radnici u neletačkim delatnostima, dok će pilota i kabinskog osoblja nedostajati imajući u vidu da će Air Serbia dobiti do kraja godine 10 novih aviona Airbus A319, koje će Etihad obezbediti iz lizinga, najverovatnije od svoje partnerske aviokompanije Airberlin.Air Serbia će od početka zimskog reda letenja (27. oktobar 2013) leteti do 12 novih destinacija. Najavljeno je uspostavljanje redovnog svakodnevnog saobraćaja ka: Banja Luci, Ljubljani, Pragu, Varšavi, Kijevu, Budimpešti, Bukureštu, Sofiji, Varni, Bejrutu, Kairu i Abu Dabiju. Kasnije se očekuje otvaranje i novih linija.Sporazum osim Jat Airways-a obuhvata i Jatova zavisna preduzeća Jat Ketering i SU-Port u koja će partneri uložiti po 20 miliona evra. Zahvaljujući ovom Sporazumu veliku korist će imati i aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu koji će postati pravo međunarodno čvorište zahvaljujući planiranom povećanju transfernih putnika.Aerodrom će takođe morati da prođe značajne promene pošto Etihad planira da Air Serbia dobije na korišćenje zaseban terminal. Da li će to biti Terminal 1, kome predstoji renoviranje, ili će se izdvojiti deo Terminala 2 ostaje da se vidi, a naši sagovrnici čak ne isključuju mogućnost ni izgradnje novog terminala koji će biti eksluzivni terminal za nacionalnog avioprevoznika.
Link to comment

Nije orijentalan, nekako je bas...to - medjuratni jugoslovenski, balkanski, ako hocete. Logo je meni najbolji deo novog "vizuelnog identiteta". Ovo kako rep izgleda mi je bez veze, ime je bullshit, a font je katastrofa. A njeno objasnjenje je :yucky:

Link to comment

+150a pogotovo ovaj deo

nacin na koji se raspoznaju avioni koji su na visem novou komfora i ponude za razliku od low cost aviona...tako da beli avion predstavlja obelezje raspoznavanja i predstavlja "visu" klasu i po tome se raspoznaje.
:twak:Nije morala ni da leti, mogla je na netu da istrazi pre nego izjavi ovako nesto...
Link to comment
Jebi ga, nisu ni u One World, niti u Star Aliance. :-(
EY ima codeshare sa dosta OW kompanija, plus udeo u Air Berlinu. Mozda ce u nekoj blizoj/daljoj buducnosti biti moguce zaradjivati/trositi milje...Ako ikad udju u neku alijansu, mislim da ce to biti OW.
Link to comment

ja bih u (još jednom :)) naletu nerd ragea rekao da su jednu od prvih, ako ne i prvu vizuelno poznatu zastavu nemanjići (stefan dečanski) dobili na poklon od mamelučkih sultana iz kaira, tako da istočnjačka veza fercera odavno. :heart:to je onaj crveni dvoglavi orao na žutoj podlozi, oslikan kod skoplja na portolanu angelina dulcerta iz 1339.eto, sad imamo novu iteraciju dvovrate tice na orijentalan, arabesque način.edit: sad sam iščitao tekst o t.m. na tangosixu i prilično sam oduševljen celom pričom, dakle no name osoba sa talentom, poslovnim aspiracijama i snalažljivošću da sve to predstavi globalnom tržištu biva izabrana na osnovu svog rada i truda da kreira novi brand image. kudos!ps - da, svestan sam da se naglupirala o eurowhite livery-ju.ps2 - i da, kontam da su elementi iz mir_jevanđelja a ne baš istočnjački, ali ajde, meandriraju misli :)

Link to comment

moram priznati da nisam ocekivala da se vecini svidi logo. koji je meni grozan :Da tipografija djeluje neozbiljno.

Edited by morgana
Link to comment

Ako pogledas njen behance portfolio, vec je radila Jat rebranding (mislim da sam ja kacio link direktno ka tome) - Air je isto kao tada na Airways. Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
moram priznati da nisam ocekivala da se vecini svidi logo. koji je meni grozan :Da tipografija djeluje neozbiljno.
meni je sustinski najgore ime. "Air Serbia" mi je od-vra-tno. Ja bih najradije uzeo nešto geografsko, a ako već mora nacionalno onda mi je uvek sto puta lepše Serbian (pa nešto, mada ovde konkretno ne mora ni to "nešto") nego "to i to" Srbije. Pisao sam već, mada je naravno to samo lični utisak i preferencija, mnogo mi je ružno to Putevi Srbije, Vojska Srbije, Železnice Srbije...fuj.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...