Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Simpatično mi je tvoje rezonovanje, jer tako najčešće razmišljaju deca, koja su neiskvarena i ne kapiraju logiku i motive nekoga ko je pokvaren.
Samo sam rekao sta se tehnicki desava dok su drugi, po i insajderi, cutali ili cak govorili to je nemoguce.Zayebo si se malo, ostavio sam ja tebe i tvoju vlast pre 20 godina kada sam shvatio skim imam posla. Tada su imali krvave ochi, slali u rat ali nisu bilo ovako temeljno pokvareni kao sto se iz tvog posta vidi, da preokrenu krivicu na drugog.Tek ovo je vrhunac pokvarenosti: sada ce ovakvi kao ja da ti izglasaju vlast da te dalje muze i jashe i ponizava? Idi begaj. Ja sam ti kriv? Zato i jesi gde jesi, sedi i cuti tamo.
Link to comment
Tek ovo je vrhunac pokvarenosti: sada ce ovakvi kao ja da ti izglasaju vlast da te dalje muze i jashe i ponizava? Idi begaj. Ja sam ti kriv? Zato i jesi gde jesi, sedi i cuti tamo.
Eh svašta. Izvini ako sam te nekako uvredio. Pomislih da li ćeš se osetiti prozvanim, pa mislim - neće valjda... Kad ono ispade da ja na tebe preokrećem krivicu za svoj maler?!Ne napadam ni moje kolege i komšije koje su mangupske vlasti prevarile da i dalje glasaju za njih; a kamoli da su mi stranci krivi.Neko ko je stranac (tu ipak ubrajam i tebe) mi bude simpatičan u svojoj naivnosti & neznanju, pa krenem da "objašnjavam". To je bio slučaj i ovom prilikom, over & out.
Link to comment
..Neko ko je stranac (tu ipak ubrajam i tebe) mi bude simpatičan u svojoj naivnosti & neznanju, pa krenem da "objašnjavam".
Trebao di da prvo znas kolika je dubina naivnosti "pravih stranaca", u koje i sebe ubrajam.Nasha naivnost ide to toga da mi duboko verujemo, pa i praktikujemo, da "business takes no prisoners". Po nama, JAT ne bi postojao jos od pre 20 godina. Po nama, firme bi nestajale za dan a otvarale se za nekoliko sati.Tu dolazimo do pravih naivcina: onih koji ne veruju u silu zemljine teze. Citave su nacije ili dobar deo njihovog glasackog tela upravo u grupi tih okultista. Ne mi. Edited by Yoyogi
Link to comment

Glasine kažu da je danas potpisan sporazum Vlade i grupe biznismena o osnivanju novog Jata (New&Co).Šta tu piše i da li se i šta se od resursa van Jat Airwaysa još ustupa... `Bem li ga... Videćemo...

Link to comment
U cemu je srz? U tvom nerazumevanju kako drzava i biznis funkcionisu bilo gde na svetu? Mozes kao panj da ostaris tamo pa neces razumeti ono sto se vidi bilo odakle.
pre nego sto nastavis da slazes ode o koletovom altruizmu, raspitaj se kod rodbine koliko kosta kilo (koletovog) secera u srbiji. a koliko u okruzenju, evropi, "bilo gde na svetu"ps. starim kao panj u drzavi ciji je gdp per capita veci od japanskog :P Edited by Zverilla
Link to comment
pre nego sto nastavis da slazes ode o koletovom altruizmu, raspitaj se kod rodbine koliko kosta kilo (koletovog) secera u srbiji. a koliko u okruzenju, evropi, "bilo gde na svetu"
Nemas ti sta da kazes.
Link to comment
Glasine kažu da je danas potpisan sporazum Vlade i grupe biznismena o osnivanju novog Jata (New&Co).Šta tu piše i da li se i šta se od resursa van Jat Airwaysa još ustupa... `Bem li ga... Videćemo...
Nije to nevidjeno, tako su spasavali i SwissAir, osnovali novu firmu "Swiss". Dook sam pratio, to se isto spremalo i Alitaliji.
Link to comment
Glasine kažu da je danas potpisan sporazum Vlade i grupe biznismena o osnivanju novog Jata (New&Co).Šta tu piše i da li se i šta se od resursa van Jat Airwaysa još ustupa... `Bem li ga... Videćemo...
dare, koliko ti je ovo proverena informacija, tj da li verujes izvoru od koga si dobio info?
Link to comment

Ono sto se verovatno sada desava je "horse trading". Kostic trazi neke garancije, sadasnja vlada mora da ih da.Sta ako izgube na izborima pa Kostic mora da prica sa novim vlastima?Da Kostic da pare pa da posle spaljuju njegove lutke po trgovima? I to moze ali ako je uteran u JAT, to onda nije fer.Sta da otpusti 50% osoblja, ko bi bio kriv? On, niko drugi. A da fraeri van Srbije to urade, bilo bi, kao, lakse?Mislim da se u pozadini desavaju pregovori i sa SNS i sa svima da se Kostic nekako obezbedi. Verovatni su strajkovi ostecenih iz JATa, ko zna sta.Licno, nista vise ne bih mrzeo nego da JAT nestane.

Link to comment

To bi insajderi trebali da znaju ili bar da su culi. Ako je Kostic jos u igri, verovatno trazi nesto kao americki "Chapter 11" gde se suspenduju normalna prava zaposlenih (i potrazilaca) dok proces traje. Moguce, rasformiranje sindikata kojih ima u JAT, banovanje strajkova. Samo slusaj i radi sta ti se kaze.

Link to comment

Cek da malo vidimo ovo (Beta vest sa B92). Moje je u maroon.Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije je saopštio da je pripremio program za uspostavljanje ravnoteže na tržištu avio-prevoza u Srbiji.Sindikat, to ce Kole ili bilo ko ko preuzme JAT mlogo da voli.Oni navode da imaju program za stabilizaciju domaće avio-kompanije Jat koji će uskoro predstaviti javnosti.Međutim, deo stručne javnosti otvaranje interkontinentalnih letova ne vidi kao spas za Jat, već kao nerealne želje pilota. Samo zakup jednog širokotrupnog aviona mesečno košta oko 400.000 evra, a da bi se obavljao interkontinentalni saobraćaj prema destinacijama ka kojima je leteo nekadašnji Jat potrebno je bar pet takvih letilica. Podeljena su mišljenja i oko isplativosti linija ka Americi. Dok jedni tvrde da je to minimum 100.000 putnika godišnje i da će kompanija koja kontroliše interkontinentalni saobraćaj na Balkanu imati garantovanu dobit, drugi pak kažu da je linija ka SAD isplativa samo tokom letnje sezone, a da je na nivou cele godine to veliki gubitak.Evo, vec pocinje. Piloti imaju plan. Pa piloti nisu biznismeni, kada sednu u kokpit, do sletanja, sta njih briga da li je firma low cost ili nije. Najvaznije je pre i posle toga, to ne rade piloti.Kako je navedeno, za primenu tog programa je potrebna podrška Vlade Srbije pre svega u obezbeđenju uslova za rad - potrebna je "pravilna politika izdavanja dozvola za letenje" uz uvažavanje principa reciprociteta prema drugim zemljama, odnosno stranim kompanijama. "Čak i u potpunoj deregulaciji, kada se zvanično Multilateralni sporazum o otvorenom nebu primeni, naše tržište ima ogroman potencijal za otvaranje direktnih interkontinentalnih letova za Ameriku, Kanadu, Australiju i Kinu", istakao je sindikat pilota. Neka dozvola za letenje oduzeta JAT-u od strane vlade Srbije a data nekome drugome? Sindikat je ukazao da se položaj Jata na tržištu pogoršao proteklih deset godina, a razlog je upravo politika izdavanja odobrenja za letove, odnosno to što strane firme imaju veća prava nego domaće. "U Srbiji se promovišu takozvane 'low-cost kompanije' i jeftiniji avio prevoz, dok se u stvarnosti omogućava velikim alijansama da preuzmu putnike sa Aerodroma Beograd i da ih, preko tranzitnih aerodroma, prevezu do udaljenih destinacija u interkontinentalnom saobraćaju. Na taj način se Jatu nameće oštra nelojalna konkurencija", ukazuju piloti.Ovo je glupost. Low-cost idu na sporedne aerodrome odakle treba i-hi-hi truda i para da se stigne do glavnog za vezni let.Zato i jesu low-cost : nemaju vezne letove i sporedni aerodromi. Point to point. Torba predata za recimo Beograd - Luton, ima tamo i da se preuzme pa idi kako znas i umes na Heathrow.JAT ima direktan let za LHR, kako je neko uspeo u tome da ga zayebe?Tako "Jat prevozi samo 36 odsto putnika sa Aerodroma Beograd, što je primer koji nema ni jedna nacionalna kompanija u Evropi. Od ukupnog obrta novca u prodaji aviokarata sa tržista Srbije Jatu pripada samo 20 odsto". Netacno, bar ne kao snazan argument. Koliko prevozi Lufthansa iz Frankfurta? Sta prevozi Thai Airways ili Cathay Pacific ili Singapore Airlines. Mozda ni toliki % putnika koji prolazi kroz njihove aerodrome."To znači da građani Srbije ostaju uskraćeni za prihod od poreza, učešća domaćih dobavljača i ostalih benefita za obrt od 200 miliona evra godišnje", ukazao je Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije.Sta ovo znaci? Kao da ostale kompanije same ciste svoje avione, ako daju neku hranu nose je sa sobom, gorivo ne uzimaju. Moguce, za low cost. Pri tome svi putnici idu kroz srpski check-in, kompanije placaju sletanje, opsluzuje ih lokalno osoblje, koje god takse da postoje placaju se Srbiji. Pa nije dzabe aerodrom odlicna firma a JAT u propasti.

Edited by Yoyogi
Link to comment
"U Srbiji se promovišu takozvane 'low-cost kompanije' i jeftiniji avio prevoz, dok se u stvarnosti omogućava velikim alijansama da preuzmu putnike sa Aerodroma Beograd i da ih, preko tranzitnih aerodroma, prevezu do udaljenih destinacija u interkontinentalnom saobraćaju. Na taj način se Jatu nameće oštra nelojalna konkurencija", ukazuju piloti.Ovo je glupost. Low-cost idu na sporedne aerodrome odakle treba i-hi-hi truda i para da se stigne do glavnog za vezni let.Zato i jesu low-cost : nemaju vezne letove i sporedni aerodromi. Point to point. Torba predata za recimo Beograd - Luton, ima tamo i da se preuzme pa idi kako znas i umes na Heathrow.JAT ima direktan let za LHR, kako je neko uspeo u tome da ga zayebe?
Njih boli to sto na vecini letova LH grupe putnici nastavljaju negde dalje [cak i ja to mogu da primetim po razgovorima iz autobusa u MUC/FRA/ZRH ili po nalepnicama na prtljagu u dolasku u Beograd.Samo sam jednom na nekom forumu procitao [a samu vest nisam nigde ni video] da su krajem prosle godine LH i JU prestali codeshare na relacijama izmedju Nemacke i Srbije. Nekako imam ideju da bi to vise pogodilo Jat nego Lufthansu...
Link to comment
Njih boli to sto na vecini letova LH grupe putnici nastavljaju negde dalje [cak i ja to mogu da primetim po razgovorima iz autobusa u MUC/FRA/ZRH ili po nalepnicama na prtljagu u dolasku u Beograd.Samo sam jednom na nekom forumu procitao [a samu vest nisam nigde ni video] da su krajem prosle godine LH i JU prestali codeshare na relacijama izmedju Nemacke i Srbije. Nekako imam ideju da bi to vise pogodilo Jat nego Lufthansu...
Ihh... Zato sad Turkish ide dva puta dnevno i vuče tranzite za dalje... U najnovijoj/najstarijoj podeli na Švapsko i Tursko nebo, mi smo najbliži da ponovo pripadnemo Turcima (samo su stare granice prebačene sa zemlje na nebo).Generalno ima tu sasvim dovoljno putnika i za Low Cost i za 1 Novi Jat sa 10-12 aviona.Inače piloti i sindikati ne laju sela radi, već sebe radi...Računam da će skoro 60% pilota dobiti pedalu... Mada generalno sigurno 1/3 ima uslove za penziju u koju im se ne ide... Šta će i kako će biti videćemo...Ako su pametni, Miško&Ekipa će samo tresti kavez dok ne dodje septembar i ne prodje letnja sezona, a onda će krenuti u seču... A sada će negde tu biznismensku lovu od ekipe (bar 10-15tak milki) dati za pripremu za sezonu, kupovinu delova i plaćanje računa... Elem... Ako hoće da uzmu kintu od letnjih čartera (čitaj -suvi keš u milionskoj varijanti), moraju da dignu sve avione, jer poslednjih nekoliko meseci su bili obustavljeni radovi na par JAT-ovih aviona zbog neplaćanja i nekupovine delova. Tehnika teško da će imati resursa da radi više od 2 JATova aviona istovremeno, jer su tri linije prodate JET2COM do septembra, a 1 TRANSAERU, tako da će za JAT morati da se izmajmunišu resursi (ljudski i materjalni) za neku O-RUK kombinaciju koja bi omogućila pripremu tako stare flote (ciklusi i flight sati) za leto.Inače plate običnih radnika u JAT-u su veoma male. Običan radnik sa SSS,VSS... npr. u Jat Tehnici ima 10-20 hiljada veću platu nego isti radnik u JAT-u. Ogromne plate imaju samo piloti, menadžeri i savetnici koji su se nakotili preko svake mere...Generalno, aviokompanija je san svakog trgovca - lovca u mutnom. Keš pare uzimaš odmah, a troškove plaćaš kasnije na dodjem ti... Edited by dare...
Link to comment
Ihh... Zato sad Turkish ide dva puta dnevno i vuče tranzite za dalje... U najnovijoj/najstarijoj podeli na Švapsko i Tursko nebo, mi smo najbliži da ponovo pripadnemo Turcima (samo su stare granice prebačene sa zemlje na nebo).
U kom smislu da 'pripadnemo' Turcima?A i TK je u Star Alliance-u :)LH grupa ima [nekim danima] i 12-13 letova dnevno, ukupno oko 100 nedeljno, racunajuci samo original LH, OS, LX, JP, LO letove, ne i codeshares koje neke od njih imaju sa Jat-om.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...