Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Pitanje-sta biva kada lat kasni vise od dva sata?Da li putnici imaju pravo na neku nadoknadu iako je let obavljen?
Ništa. Ne.Bar kolko ja znam, ali bolje nek ti JMS odgovori, jer ja retko putujem ko regularni putnik. Nekada su bila pravila igre da kompanija snosi troškove (prevoz-hotel-klopa), do izvodjenja leta, ukoliko je do otkaza došlo iz tehničkih razloga (npr.kvar aviona), ali ako je otkaz nastao zbog loših vremenskih uslova ili vulkanskog pepela kompanija nema obavezu prema putniku.Deo sa vraćanjem novca stvarno ne znam. Elem, apropo tendera za JAT.Onomad (2008) je nudjeno 51% za 50mil. evra i niko se nie javio.Sad se nudi 49% i strateško partnerstvo (ma šta to značilo) i cela mulj kombinacija ne ide preko Agencije za privatizaciju, već je javni poziv raspisan preko Ministarstva za infrastrukturu...Koliko sam razumeo tek kad se dotični strateški partner javi, tek će se onda sesti za sto i ugovarati pravljenje Novog JAT-a, tj.šta se uzima (ljudi i sredstva) a šta se ostavlja na vetrometini u nekim muljava kombinacijama...Trenutno nema nikakvih glasina i pretpostavljam da je krug onih koji nešto znaju veoma uzak...Kao što rekoh, nisam optimista...Šta reći... Ako nemaju već neku ugovorenu šemu (Rusi, Turci, Arapi, Jevreji), onda je ovo samo zamajavanje... Možda neki naš PPPovac iz biznis sveta u ovoj ponudi vidi ono što ja kao laik ne vidim u ovim uslovima:

а) да је авиокомпанија која пружа услуге комерцијалног авиосаобраћаја или финансијски инвеститор који у свом инвестиционом портфељу има заступљеност индустрије ваздушног саобраћаја од минимум 5%, са доказаном способношћу да води посао комерцијалног авиосаобраћаја. Учесници могу учествовати у трансакцији самостално или у конзорцијуму; б) да је остварио, директно и/или кроз компаније у којима има контролни утицај, укупан кумулативни број транспортованих авио путника (у редовном саобраћају) преко 1.500.000 (један милион пет стотина хиљада путника) у 2010. години; в) да му је укупна консолидована билансна сума за претходну финансијску годину (укључујући капитализацију годишњих трошкова проистеклих од оперативног закупа авиона по мултипликатору од 7x) виша од 200.000.000 EUR (две стотине милиона евра);

BTW. Da citiram Kurir:-Agencija za privatizaciju bacila je više miliona evra na konsultantske kuće za „Jat ervejz“. U poslednjih sedam godina pet kompanija je radilo procenu „Jata“, i to za skoro 4 miliona evra, a nijedan izveštaj nije iskorišćen. Reč je o kompanijama „Ernest i Jang“, čiji honorar nije poznat, zatim „Prajs voterhaus“ (240.000 evra), „Internešnal fajnenšel korporejšen“ (milion evra), „Rotšild“ (1,2 miliona evra) i „Dilojt“ (1 milion evra).

Edited by dare...
Link to comment
Onomad (2008) je nudjeno 51% za 50mil. evra i niko se nie javio.
Ne zameri ako sam sve pomešao, ali odavno sam krečana - zar nije Aeroflot godinu dana ranije nudio 200M + 200M ulaganja u određenom periodu? I jel' to beše Mlađa stopirao?
Link to comment
Ne zameri ako sam sve pomešao, ali odavno sam krečana - zar nije Aeroflot godinu dana ranije nudio 200M + 200M ulaganja u određenom periodu? I jel' to beše Mlađa stopirao?
Glasina je bila takva, da je sabotiran dogovor pogodbom (slično kao sa NIS-om), ali je tender valjda nameštan za nekog iz EU. Otud i tih 51% jer smo mi potpisnici EU vazduhoplovnih zakona koji ne dozvoljavaju da zemlje van EU imaju više od 50%. Otud sad ovih 49% da bi mogli Rusi, Turci, Arapi ili Jevreji da utrče...Bivši direktorVlisavljević kaže da je tender nameštan, pretpostavljam za Lufthansu (možda i ne), ali sesa njim zakasnilo 6 meseci, te su ovi odustali...Evo i Branko Pavlović je stručno odgovorio na moje pitanje odozgo, o uslovima koje konkurs postavlja:

- Postavljen je nizak prag kada je reč o kriterijumima za učešće na tenderu, što je izuzetno dobro. Za razliku od prošlog tenderskog postupka kada su uslovi bili daleko zahtevniji pa se niko nije prijavio po svemu sudeći nadležni su shvatili neodložnost da JAT nađe kupca i da se poreski obveznici oslobode balasta održavanja nacionalne avio kompanije što je sada slučaj - ističe naš sagovornik. On naglašava da je zahtev da kandidati za učešće na tenderu moraju da imaju ostvaren transport od više od milion i po prevezenih putnika u 2010. sasvim u redu jer je to promet nešto malo veći od onog koji ostvaruje JAT. Takođe, Pavlović ističe da je prihvatljiv i uslov da je konsolidovana bilansna suma za prethodnu godinu viša od 200 miliona evra.- Uslovi tendera su takvi da ne odbijaju nijednu od potencijalnih zainteresovanih kompanija. Smatram da su ovog puta šanse, bar što se tiče uslova na tenderu, veće da se neko prijavi i kupi JAT nego što su bile na prvom tenderu. Takođe, sada se ne prodaje JAT nego se pravi nova kompanija koja treba da dobije strateškog partnera iz inostranstva - ističe Pavlović.On naglašava da je tenderski poziv sačinjen tako da u njemu mogu da učestvuju i kompanije koje se ne bave avio prevozom. - Zbog toga je u uslovima tendera navedeno da na njemu učešće mogu da uzmu i finansijski investitori koji ima zastupljenost industrije vazdušnog saobraćaja od minimum pet odsto.- Na taj način je omogućeno da na tenderu učestvuju svi koji smatraju da od toga mogu imati korist a ne bave se avio prevozom, ali sa druge strane ispunjavaju tenderske kriterijume. To se prvenstveno odnosi na kompanije koje proizvode avione. I njima i drugim investitorima je data prilika da kupe JAT ako u tome vide interes. Jedini uslov je da imaju minimalno učešće u proizvodnji aviona od 5 odsto. Mislim da je i ovaj uslov sasvim prihvatljiv za zainteresovane za učešće na tenderu - navodi naš sagovornik.

A detalji i dogovori šta, kako, ko će biti tata, ko kosi, a ko vodu nosi, će biti uredjeni po izboru strateškog partnera, ako ga bude bilo...Ne zaboravimo to da su Arapi i Jevreji otkupljivali dokumentaciju, Jata, Adrije i Montenegra, ali su odustali od ulaganja...

Edited by dare...
Link to comment

Jbmlg, da li je bila glasina, meni sve neki novinski članci u glavi... Dakle, ako sam dobro razumeo, ruskih 200M nije valjalo, zato će sad (kad-tad) ići za 1E, a gajbu piva mi plaćamo?

Edited by zorglub
Link to comment
BTW. Da citiram Kurir:-Agencija za privatizaciju bacila je više miliona evra na konsultantske kuće za „Jat ervejz“.
Pare je zapravo bacila država koja je svaki put odustajala od prodaje pa je onda ponovo raspisivala, a procena vrednosti ne može da se radi jednom pa da važi 100 godina već svaki put iznova. Naravno postoji i opcija da je neko u vlasti raspisivao tender samo da bi napravio tal sa konsultantima. U tom smislu su ovi milionski aranžmani indikativni jer procena vrednosti Jata realno može da se uradi za ~200k evra. Opet, pitanje je da li su ugovori obuhvatali samo procenu vrednosti ili i druge usluge poput plana za restrukturiranje, korporativno finansiranje, savetovanje itd. Koliko sam shvatio iz medija, Deloitte je imao i ulogu privatizacionog savetnika a ne samo procenitelja vrednosti. Kurir je prilično nepouzdan izvor informacija.
Link to comment
Kurir je prilično nepouzdan izvor informacija.
Ma slažem se... Kurir je totalno nepouzdan izvor informacija...Ali ipak 5 različitih firmi u 7 godina...
U poslednjih sedam godina pet kompanija je radilo procenu „Jata“, i to za skoro 4 miliona evra, a nijedan izveštaj nije iskorišćen. Reč je o kompanijama „Ernest i Jang“, čiji honorar nije poznat, zatim „Prajs voterhaus“ (240.000 evra), „Internešnal fajnenšel korporejšen“ (milion evra), „Rotšild“ (1,2 miliona evra) i „Dilojt“ (1 milion evra).
E sad tačno je da ja kao laik/radnik-proleter, nemam predstavu šta te konsultantske firme rade...A čitaoci Kurira, još manje...Tja... Ako pukne i ovaj tender, moraće angažovati: Mary&Klinč; Smith&Wesson i Crane&Poole&Schmidt ;) Edited by dare...
Link to comment
Ma slažem se... Kurir je totalno nepouzdan izvor informacija...Ali ipak 5 različitih firmi u 7 godina...
Naravno, to potpuno stoji. Pogotovo ako se uzme u obzir da kod nas uopšte nije retka pojava da je neki ministar (trenutno čak i premijer lično) povezan sa nekim konsultantima. Nije Jat jedino državno preduzeće za koje su uzalud rađene procene vrednosti, ima toga još... Moje mišljenje da je u jednom broju slučajeva reč o proneveri državnih para a u drugom o rasipanju istih usled nesposobnosti ovdašnjih vlastodržaca da upravljaju puževom kućicom a kamoli da uspešno reše pitanje nacionalne aviokompanije.
Link to comment

Inače, zainteresovanost potencijalnih investitora da se uključe u burazersku 51-49 šemu sa novim, još lepšim i još starijim Jatom, premašuje sva očekivanja - još uvek niko nije otkupio tendersku dokumentaciju.

Link to comment
Najatraktivnija promotivna akcija Jata Poštovani putnici, Sa zadovoljstvom vam predstavljamo najatraktivniju promotivna akciju Jata do sada, kojom ćemo od 15. avgusta do 5. septembra prodavati povratne karte po izuzetno povoljnim cenama. Ove cene primenjivaće se za putovanja od 15. septembra 2011. do 15. marta 2012. godine, osim za period od 16. decembra 2011. do 15. januara 2012, u vreme trajanja božićnih i novogodišnjih praznika. U promotivne cene uračunate su sve takse osim usluge izdavanja karte. U toku trajanja akcije, povratnu kartu iz Beograda za Rim, Milano, Istanbul, Solun, Cirih, Berlin, Frankfurt i Diseldorf, moći ćete da kupite po ceni koja se kreće već od 99 evra.Ukoliko želite da putujete iz Beograda za Atinu, Amsterdam, Brisel, Pariz, London, Kopenhagen, Stokholm ili Geteborg, u pomenutom periodu imaćete mogućnost da kupite povratnu kartu po ceni od 139 evra. Ako letite iz Podgorice, Sarajeva i Skoplja na bilo kojoj evropskoj destinaciji Jata, cena povratne karte kreće se od 195 evra.Povratne karte za Podgoricu, Tivat, Sarajevo, Skoplje i Beč i dalje možete da nabavite po ceni od 99 evra.Karte se mogu kupiti i za letove u suprotnom pravcu, odnosno iz svih ovih gradova prema Beogradu. Rezervacije i kupovinu karata obezbeđujemo putem sajta www.jat.com, besplatnim pozivom našeg Call Centera 0800 111 528 sa mobilne i fiksne telefonije Srbije ili telefona +381 3112 rap.gif za pozive iz inostranstva , kao i pozivanjem broja 020 290 240 za pozive iz Crne Gore po ceni lokalnog telefonskog poziva. Promotivne karte mogu se platiti i preko Telenorove mobilne mreže, a prodaja se obavlja u svim poslovnicama u zemlji i predstavništvima u inostranstvu kao i u svim agencijama koje su ovlašćene za prodaju naših karata.Najatraktivnijom promotivnom akcijom do sada izlazimo u susret vama, našim vernim putnicima, čime pokazujemo rešenost da let avionom učinimo što pristupačnijim što većem broju građana Srbije i naše dijaspore.Pored ovog, pripremamo nova prijatna iznenađenja, samo za vas… Vaš Jat Airways www.jat.com
Link to comment
vis' a ja ne vidim razlog da se ne uvede malo konkurencije u aerodromske poslove ako ce cena zbog toga da bude niza.takodje, ne vidim zasto ne bi moglo da se putuje i preko batajnice? svasta se privatizuje pa zasto ne bi i aerodrom beograd?
Batajnica je vojni i tako treba i da ostane.
Link to comment
Inače, zainteresovanost potencijalnih investitora da se uključe u burazersku 51-49 šemu sa novim, još lepšim i još starijim Jatom, premašuje sva očekivanja - još uvek niko nije otkupio tendersku dokumentaciju.
Evo kaže Mrkonjić, Strane diplote, se raspituju o JAT-u samo tako...Ali niko nema celih 10 000$ da otkupi tendersku dokumentaciju... Opet nova kriza na pomolu, a 10 000 nije za bacanje... :D Edited by dare...
Link to comment
  • 2 weeks later...
Batajnica je vojni i tako treba i da ostane.
Ne bi bio prvi a svakako ni poslednji slučaj da se vojni aerodrom kombinuje sa civilnim. Batajnica je jedini aerodrom u regionu sa dve poletno-sletne staze, što je u ovom trenutku kompletno neiskorišćen kapacitet ako se ima u vidu stanje u ratnom vazduhoplovstvu.Doduše, nije da na Surčinu avioni poleću i sleću na svakih pet minuta, pa da nema prostora za dodatni terminal. Za Beograd je bolje da ima jedan ozbiljan aerodrom nego dva večito nedorečena i budžena patuljka.Srbiji je zapravo potreban jedan kršten aerodrom na istoku/severu/zapadu jer je bruka i sramota da 7.5 miliona ljudi sa dijasporom iz svih krajeva zemlje nema drugu opciju za međunarodne letove.
Link to comment

Ne znam ko je ikada dosao na debilnu ideju da Batajnicu koristi kao civilni aerodrom, sada kada Surcin ima svu onu opremu za sletanje po magli (sto je ranije pravilo probleme) i kada su mu nije iskoriscen pun kapacitet - a ima i mesta da se siri, i jos jedna zgrada, i jos jedna pista, i tako dalje. Nepotrebno trosenje para, narocito kada postoji ceo jedan terminal na Surcini koji je neiskoriscen - onaj sto je ranije bio za domace letove, i gde se sada radi checkin za low cost (Wizz i ostali) ali se odatle koliko ja znam i dalje ne polece (svi polasci su sa Terminala 2).A taj jos jedan aerodrom koji je potreban je u Nisu, i imam osecaj da se on svesno sabotira. Nisu nisu potrebni letovi za Forli ili tako neke smesne aerodrome (kada je u pitanju Srbija i kretanje putnika iz nje i u nju), nego letovi za Bec, Cirih (ili Bazel), Frankfurt (Stutgart), i ostale "gasterbajterske" destinacije, i to u nekom normalnom terminu (a ne Jat koji je leteo za Cirih dvaput nedeljno u 10 uvece nedeljom u 8 ujutru subotom ili tako nesto).

Link to comment
A taj jos jedan aerodrom koji je potreban je u Nisu, i imam osecaj da se on svesno sabotira. Nisu nisu potrebni letovi za Forli ili tako neke smesne aerodrome (kada je u pitanju Srbija i kretanje putnika iz nje i u nju), nego letovi za Bec, Cirih (ili Bazel), Frankfurt (Stutgart), i ostale "gasterbajterske" destinacije, i to u nekom normalnom terminu (a ne Jat koji je leteo za Cirih dvaput nedeljno u 10 uvece nedeljom u 8 ujutru subotom ili tako nesto).
Dijaspora je najbrojnija na istoku. Niš im jeste manje loša opcija od Beograda, ali je i dalje loša opcija. Bačku i Sandžak da ne pominjem.
Link to comment

Dijaspora je brojna ali je i kraj generalno siromasan. Ne moze aerodrom ziveti iskljucivo od gasterbajtera i dijaspore. Nis je bolje opcija za mnoge iz dijaspore, a mnogima koji su na pola puta bi ponudio mogucnost da biraju jednako izmedju BG i Nisa. Uz to je Nis poveci grad koji je centar jednog dela zemlje gde ce se naci dosta ljudi koji ce putovati turizma i posla radi, dakle nece svi putnici biti dijaspora. Znam ljude iz vlasotinskog i okolnih krajeva po inostranstvu, i oni se npr. vecito nadaju tom niskom aerodromu, i tako daljeSandzaku je najrealnije verovatno u perspektivi najbolja opcija aerodrom u Pristini (koji je vec sam po sebi isplativ i bez Sandzaka) ali kao sto znamo to je vec neka druga prica. Backa je (tj. bice skorim zavrsetkom Koridora X) dobro povezana sa Beogradom, teren je lak za izgradnju i brzih puteva i zeleznice i ne vidim razlog za postojanja jos jednog putnickog aerodroma bilo gde u Vojvodini. Plus za Backu Osijek moze biti nekakva alternativa Beogradu.

Edited by hazard
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...