Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

pisao u hrvatsko more.
I sad ti nesto pricash o avijaciji u Srbiji?samo Internet moze da nas dovede na isto mesto.I, sta kazes, posle pishanja u hrvatsko more, ti imas neku ideju za JAT?
Link to comment

Yoyogi, ajmo prvo na Svežinu Sobe, da ti predstavim svoje nove revolucionarne ideje, a onda na neku temu gde nismo bili. Vodiću te, samo reci gde™.

Link to comment
Yoyogi, ajmo prvo na Svežinu Sobe, da ti predstavim svoje nove revolucionarne ideje, a onda na neku temu gde nismo bili. Vodiću te, samo reci gde™.
Mnogo si me naljutio, da znas.Mozda jer sam "biased". O JAT-u radi.Znas li sta znaci da je drzava u stanju da posalje avion u vazduh i da ga vrati?To sam gledao na Papua Novoj Gvineji 1995-te. Nacionalna proslava, prva nacionalna posada : Dash 28, 2 pilota i 2 stjuardese, PNG nationals. PNG je uspela da to uradi. Port Moresby - Mount Hagen je bio taj let, mnogi nikad culi za ta mesta. Kao Beograd - Ljubljana.U posadi nije bilo nijednog stranca.Sta bi bilo sa prodajom JATa?Nakon prodaje JAT-a, mi, pioniri prvih i istorijskih letova u avijaciji, ne bi bili u stanju da za 5 godina posaljemo nacionalnu posadu do Nisha. Mi smo imali nacionalne posade, sami, od 1927-te do danas. Nashi piloti, nase stjuardese za bilo kakav let, bez pomoci stranaca.Frank Zappa jednom rece: "A country may not have an airline, but must have it's own beer". On je, mislim, bio vise hedoinist nego pragmatist. Ali je pomenuo 2 stvari vazne za naciju.
Link to comment

Mene nemoj da pitate...Ja sam se zaposlio 1985, a DC-10 školovao 1989, kada je YoYo davno bio SaYonara...Nego ja stvarno ne verujem da na ovom svetu postoji neko normalan ko bi kupio JAT, čak ni ako ga prodaju, ono ko Sartid i šečerane za par evrića...Daj bože da grešim...Jedino, ako daju aerodrom pride, a to bi tek bila glupost neopevana...Možda, ako tom stranjcu daju da otpusti sve ljude, a posle da zaigra jerječkinje-barjačkinje i zaposli 30-40% starog i 10% novog kadra... Tu bi onda i možda bilo nešto od tog novoga JAT-a...Ali pošto se to verovatno neće dogoditi, neki stranački mali djokica (zovite ga stručnjak), će zajedno sa pilotima praviti novi JAT, a vlada je već odobrila 140 i kusur miliona evrića (koji više odavno ne postoje u budžetu za 2011), za prvu ratu za 4 nova Erbasa 319, što će se naravno zadužiti kod poslovnih banaka...Stručnjaci će smisliti kako da hirurški odvoje stari JAT od novog... Zakon otprilike kaže da to ne može bez stečaja, ali kod nas vala sve može kad "stručnjaci" to odrade...Nisam optimista...JAT ima 9 B737/300CL + 1 iznajmljeni, koji su stizali od 1985-1987 Od tih 9, jedan više nikad neće poleteti, jer je već 10 godina na klocnama i koristi se za delove...Tu je takodje 3 ATR72-200 + 1 iznajmljeni koji su 1990 godište.E sad... Može to da leti... Ali mnogo košta održavnje, jer zahtevi traže gomilu velikih strukturalnih pregleda i ogroman rad na limariji... Tj. može ako im država dotira pare za delove i prebija dugove JAT Tehnici... Ali to je rupa bez dna i svake godine se od tako napravljenih gubitaka (30-50 mil evra) može kupiti bar 1 novi avion... Dalje, ti A-319su najskuplji avioni te klase na tržištu (124 sedišta) i koštaju oko 75-80 mil $ dok su npr. Boinzi nove generacije iste klase 10-tak mil $ jeftiniji od Airbus-a. Opet Embraeri 195 (116 sedišta), koje pazare crnogorci koštaju oko 35-40mil$ (a sasvim pristojno završavaju posao)JAT i JAT Tehnika su stručno i tehnički potpuno osposobljeni za Boing, dok sve ostalo traži prilagodjavanje i školovanje za novu tehnologiju i filozofiju. Tu se opet vraćamo na onaj famozni ugovor sa Airbusom koji Jatu zabranjuje kupovinu bilo kog drugog tipa sem Airbusa. Bilo je pokušaja da se taj ugovor tapne nekom ili avioni odmah proslede nekom, a pazare ili iznajme Boinzi, ali ništa...Ne znam šta pametno da kažem... Nisam optimista, a daj bože da grešim...

Link to comment
JAT ima 9 B737/300CL + 1 iznajmljeni, koji su stizali od 1985-1987
YU-ANV i YU-ANW su iz 1988. Koji avion je taj sto ga koriste za delove?Da li jos uvek iznajmljuju B734, YU-AOS? ili samo YU-AON?Da li [jos uvek] postoji pravilo da avioni stariji od 25 godina ne mogu da lete u/po EU? Jer ako to vazi, onda pola flote cipiripija ne moze tamo.
Ne znam šta pametno da kažem... Nisam optimista,
Ne znam ko jeste / bi bio...
Link to comment

AOS je vraćen vlasniku i pošao u Indoneziju valjda, gde su pre njega pošli AOR i AOO koji je tamo i pao u okean pre par godina...AON je iznajmljen i još leti... Ti iznajmljeni avioni su u takvom stausu da je jeftinije produžiti ugovor na još jednu godinu, nego odraditi preglede/popravke predvidjene sa krajem ugovora o iznajmljivanju...ANH je valjda na klocnama...BTW. I jedan ATR je non stop na klocnama, nego ga rotiraju iz godinu u godinu... Zašto to rade i ne osposobe sve za letnju sezonu... Ne znam. Uvek se čekaju neki delovi...Ne znam za to pravilo. Što se tiče motora i buke, avioni su OK!

Link to comment

Hvala, dare!

BTW. I jedan ATR je non stop na klocnama, nego ga rotiraju iz godinu u godinu... Zašto to rade i ne osposobe sve za letnju sezonu... Ne znam. Uvek se čekaju neki delovi...
Sad videh da su iznajmljivali 2 AT7-ice: YU-ALR i YU-ALS [kome istice najam sledeceg meseca]. Je li neki od njih vec vracen?
Ne znam za to pravilo. Što se tiče motora i buke, avioni su OK!
Ukljucujuci Aviogenex-ov B732 sa hush kit-om :)
Link to comment

A na temu nove kompanije, ovo je izaslo u politici pre par dana:

Влада прави нову авиокомпанијуБЕОГРАД – Влада Србије ће основати нову авиокомпанију и на тендеру изабрати стратешког партнера за заједничко улагање, пише у програму косултантске куће Дилојт који је Влада прихватила. Како се наводи у документу у који је агенција Бета имала увид, оптимални модел је да се нова авиокомпаније оснује као зависно друштво Јат ервејза, уз обавезни новчани улог од 400.000 евра. После преноса имовине и права, власнички удео Јат ервејза у новој авиокомпанији биће пренет на Владу Србије, а затим ће инвеститор докапитализовати нову авиокомпанију у договореном обиму.„Докапитализација ће се обавити транспарентно - кроз јавни тендер са флексибилним условима за избор инвеститора ради заједничког улагања у нову авиокомпанију”, пише програму који је Влада Србије утврдила 26. јула.Тим документом није прецизирано колики ће бити удео стратешког партнера у власнштву новог авиопревозника.Приликом оцењивања понуда, критеријуми ће бити изводљивост и реалност стратеског, пословног и инвестиционог модела, висина понуђеног улога и број запослених преузетих од Јат ервејза.Према наводима медија, Влада ће 1. августа расписати тендер за избор стратешког партнера са којим ће формирати нову авиокомпанију. Услов је да то буде авиопревозник или конзорцијум, који послује у ваздушном саобраћају.Потенцијални понуђачи ће имати рок до 30. септембра да доставе пријаве, а нова авиокомпанија биће оперативна до краја ове године.Циљ је да она буде конкурентна на европском тржишту и да омогући пословања зависних и повезаних фирми везаних за Јат ервејз.Бетаобјављено: 28.07.2011
Link to comment

a kako je moguce da ti aviogenexovi 727 i dalje lete. pre 10 godina sam leteo jednim takvim sa traktorolikim kokpitom na koji je bio nasadjen GPS, u shoku da tako nesto uopste moze bezbedno sleteti i poleteti. prijatelj, pilot koji mi i uveo unutra se smejao i rekao da je to potpuno bezbedan avion i da on prvi ne bi seo u njega da postoji bilo kakva opasnost. jel su to iste masine sa kojima AGX leti za hurgadu, santorini i ostalo? ako jeste, u odnosu na to boingova flota 737 deluje moderno i mladoliko. a da se ne lazemo, do skora je i po ozbiljnijim low cost kompanijama bilo slicnog sodera, jednako prljavog, olinjalog i nezafarbanog. leteo sam pre 10-tak godina iz budimpeste za glazgov easy jetom i bio fasciniram 737 sklopocijom u koju su nas potrpali. verujem da su se ponovili u medjuvremenu ali verujem vise iz razloga kompetitivnosti nego neceg drugog.

Link to comment

Ne, u pitanju je B737-200, nema nijednog B727 vise da leti sa YU oznakama.Iako je stariji model, taj AGX 737-200 je mladji od pola JAT-ove flote - napravljen je 1987.Sto se tice LCC-jeva po Evropi, to su sad uglavnom Airbus-ovi 319/20/21 i Boeing 737 [od -300 pa do -800]. Posto se puno koriste, mogu da izgledaju ofucano [pogotovo iznutra], ali su uglavnom [relativno] novi avioni.Primera radi, Ryanair ima preko 250 aviona, a samo jedan tip, B737-800. edit: kada sam prvi put leteo njima, pre vise od 9 godina, bio je neki stari 737-200...

a kako je moguce da ti aviogenexovi 727 i dalje lete. pre 10 godina sam leteo jednim takvim sa traktorolikim kokpitom na koji je bio nasadjen GPS, u shoku da tako nesto uopste moze bezbedno sleteti i poleteti. prijatelj, pilot koji mi i uveo unutra se smejao i rekao da je to potpuno bezbedan avion i da on prvi ne bi seo u njega da postoji bilo kakva opasnost. jel su to iste masine sa kojima AGX leti za hurgadu, santorini i ostalo? ako jeste, u odnosu na to boingova flota 737 deluje moderno i mladoliko. a da se ne lazemo, do skora je i po ozbiljnijim low cost kompanijama bilo slicnog sodera, jednako prljavog, olinjalog i nezafarbanog. leteo sam pre 10-tak godina iz budimpeste za glazgov easy jetom i bio fasciniram 737 sklopocijom u koju su nas potrpali. verujem da su se ponovili u medjuvremenu ali verujem vise iz razloga kompetitivnosti nego neceg drugog.
Edited by jms_uk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...