Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Idupičkumaterinu:
Sofija: Jatov avion prinudno sleteo21. decembar 2009. | 09:30 | Izvor: BetaBeograd -- Boing 737 aviokompanije "Jat ervejz" na relaciji Beograd-Istanbul prinudno je juče oko 18 sati sleteo u Sofiju.Kako piše današnja štampa, avion sa oko sto putnika prinudno je sleteo na aerodrom u Sofiji juče oko 18 sati, nakon što je iz Beograda poleteo u 16 sati sa početnim kašnjenjem od dva sata. Prema svedočenju putnika, tokom leta odlomio se deo sa aviona i uleteo u motor koji se, nakon jakog varničenja zapalio, piše "Blic".
Link to comment

Kolko mi rekoše, nije bilo nikakvog požara, već desni motor ima vibracije pri većem gasu... 737 ima instrumente koje mere nivo vibracija i ako iste pređu limite motor se vraća na idle ili gasi, a avion šalje na prvi slobodan aerodrom...Teoretski je moguće da do povećanih vibracija dođe ako nešto pokrivi lopatice... Na primer veća ptica ili neki otpaci koje motor (koji je inače nizak) tokom poletanja usisa sa piste... Postoje i mnogi drugi razlozi povećanih vibracija motora...Ne postoji ništa sa desne strane 737 što bi moglo da otpadne i upadne u motor. Postoji brisač prozora i pito-cevi koji su čvrsto pričvršćene i nisam čuo da se ikad ikome dogodilo da tako nešto otpadne...Inače neki avioni (DC10, montenegrov novi embrajer...) sa desne strane imaju ventilator tj. generator sa propelerom koji se koristi kao pomoćni izvor napajanja i izvlači se i upotrebljava u emergency situacijama... On bi kao pokretni deo koji je normalno sklopljen i koji se izvlači u strujnicu vazduha eventualno mogao da se raspadne i završi u motoru, ali toga nema na 737Na ovom linku možete videti nezvanični pregled učestalosti incidenata (žuto I ) u današnjoj avijaciji(ono C (crash)su nesreće, A (accident)su udesi i oštećenja, I su incidenti, N nemam pojma šta je, a ni R (možda report))

Edited by dare...
Link to comment
  • 4 weeks later...
Jat kupio nove Škode za 280.000 EURU Jatu kažu da su velika kompanija koja, s obzirom na najavljenu prodaju upravne zgrade u Bulevaru umetnosti i preseljenje čitave kompanije na aerodrom „Nikola Tesla“, za svoj vozni park mora da nabavi dodatnih sedam vozila, koja su potrebna „za redovnu komunikaciju zaposlenih sa klijentima i partnerima“.Kraljevi.Može li neko iz srca tame da objasni na koju prevaru misle da ono čudovište što se pravi između garaže i muzeja napune samo zaposlenima u kontroli leta? Pošto sam takvu informaciju dobio danas. Očekuju li se nova zaposlenja? Da znam, da pošaljem CV... :P
Link to comment
  • 5 weeks later...

Stizu slobini airbus-ovi :D

Beograd -- Kupoprodajni ugovor sklopljen pre više od deset godina između francuskog proizvođača aviona Erbasa i tadašnje Vlade Srbije, postaće aktuelan za nedelju dana. 6372356504b3b3caf59842693289057_450x317.jpgAerodrom toran (FoNet, arhiva) Tada će delegacija evropskog avio-giganta posetiti Beograd, a prema rečima čelnih ljudi Jat ervejza, srpska strana je u potpunosti otvorena za pregovore. I predstavnici Erbasa su najavili da su spremni da ugovor prilagode sadašnjim okolnostima. Realizaciju ugovora potpisanog 1998. godine, vrednog 580 miliona dolara, kojim Jat ervejz kupuje osam aviona tipa A 319, prekinulo je bombardovanja 1999. godine. Iako je Jat ervejz uplatio avans od 23,5 miliona dolara, a rok za isporuku bio između 2000. i 2005, još nijedan avion iz fabrike u Tuluzu nije doleteo u Beograd. B92: Da li će Jat leteti jednim od ovakvih aviona zavisi od spremnosti Vlade Srbije, ali i proizvođača Erbasa da unesu izmene u ugovor potpisan 1998. godine. Obe strane najavljuju da su spremne da ugovor prilagode novim okolnostima, što je i jedino rešenje, jer mogućnost da se ugovor raskine ne postoji. U Erbasu kažu da dokument iz '98. treba usaglasiti sa današnjim potrebama Jata i Erbasa. "Mislim da treba da modifikujemo dosta uslova u ovom ugovoru, npr, verujemo da je broj aviona prevelik za sadašnju situaciju u Jatu. Moraćemo da prilagodimo broj aviona, ali i cene, pošto cene od pre 12 godina nemaju nikakve veze sa sadašnjom situacijom na tržištu, kao i mnoge druge elemente", rekao je potpredsednik Erbasa za jugoistočnu Evropu Andreas Kramer Iako Jat redovno posećuju i delegacije drugih svetskih proizvođača aviona, poput Boinga i ATR-a, nejrealnije rešenje za obnovu flote srpske nacionalne avio-kompanije je obnova ugovora sa francuskim Erbasom, ali ističu da je ugovor od pre 12 godina neadekvatan i nepovoljan za Jat ervejz što se tiče cene i broja aviona. "Što se tiče Jat ervejza, mi ćemo naravno u dogovoru sa vlasnikom, Vladom Republike Srbije dogovoriti koji je to nivo. Sigurno će to biti manji broj aviona nego što je definisano prethodnim ugovorom, osam aviona, i verovatno će ostati isti tip aviona, znači erbas A 319, međutim novije proizvodnje nego što je bio taj koji je dogovoren '98. godine", kaže zamenik generalnog direktora Jat ervejza Vladimir Ognjenović. Kupovinom Erbasovih aviona Jetova flota, koja sada ima 15 aviona bi, pored Boingovih i ATR-ovih letelica, dobila je i treći tip aviona. Tako nešto retko praktikuju svetske avio-kompanije jer znatno povećava troškove održavanja.
Link to comment

Ovaj,

Od dolaska Srđana Radovanovića se priča o planu za tkzv. stečaja "starog JATa", uz istovremeno otvaranje "novog JAT-a" otpisanih dugova, uspešnog i tržišno usmerenog, sa manje od 1000 ljudi, sa sve svojom tehnikom. Višak ljudi koji nisu otišli u ovim programima bi ostao neraspoređen tj. na duuuugooom plaćenom odsustvu ( institucionalno napravljenom letošnjom izmenom Zakona o Radu), koji bi institucijom tromesečnog proseka kroz 9-10 meseci pao na tkzv minimalac po zakonu, gde bi se oni snalažljiviji razbežali, a drugi ostali na SIZ-u.
Mogu da potvrdim daretove teorije i traceve. To su otprilike opcije, s tim sto koliko sam ja cuo, drzava je definitivno odlucila da ima svoju aviokompaniju, tj, da Jat opstane na "ovaj" ili "onaj" nacin. Opcija da se zatvori stari Jat i sutra otvori novi deluje kao realna opcija, tim pre sto je Marfin grupa upravo to uradila sa OA. Ako naprave ugovor o "hedzingu" (po srpski :)) sa Marfinom, moguce je da nakon toga oni postanu vlasnik.
Pa to mi je manje-vise bilo jasno od pocetka, mislim da sam to i spominjao ili ovde ili na onom topiku o nepozeljnim jeftinim aviokompanijama na Ekonomiji. To je vec oprobani kalup, Swissair, Alitalia, Olympic (dvaput!).Osnovace se "Air Serbia" koja ce otkupiti profitabilne i perspektivne slotove od Jata, kao i njihov ICAO kod (jel' to bese mora da se zadrzi da bi se zadrzali slotovi?). Mislim i da avione nece preuzimati, uzece se par novih na lizing.
Sto smo mi ovde na forumu pametni i dalekovidi (ne mislim na dioptriju) :Dsutrasnji tj. vec danasnji Blic nam donosi:http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/178406/Srpski-milioner-kupuje-Jat-ervejz
Vlada pregovara o strateškom partnerstvuSrpski milioner kupuje „Jat ervejz“Nataša Korlat | 26. 02. 2010. - 00:02h | Foto: Oliver Bunić | Komentara: 6Domaći milijarder nedavno je Vladi Srbije ponudio strateško partnerstvo za preuzimanje nacionalne avio-kompanije „Jat ervejz“, saznaje „Blic“. Kako tvrdi naš izvor iz Vlade, dogovor bi mogao da bude postignut narednih dana, a ukoliko država bude prihvatila ponudu bogatog Srbina, nova kompanija sa nešto drugačijim imenom startovala bi sa radom već u martu 2011. godine. Potencijalni kupac predlaže da preuzme 51 odsto vlasništva u „Jatu“, dok bi preostalih 49 odsto zadržala država. Ukoliko bude potpisan ugovor, biće osnovano novo preduzeće pod nazivom „Jat erlajnz“, u koje bi Vlada Srbije prenela ugovor o kupovini aviona sa „Erbasom“, vredan 23,5 miliona evra. Takođe, država bi u buduće partnerstvo unela i postojeću imovinu, dok bi u oporavak sada velikog gubitaša novac ulagao isključivo većinski partner.- Budući kupac iz sadašnje flote zadržao bi samo jedan avion, dok bi na lizing bilo kupljeno deset novih letelica. Bogati privrednik preuzeo bi odgovarajući broj zaposlenih i to one za koje utvrdi da su dovoljno stručni - otkriva naš izvor i dodaje da potencijalni partner garantuje profitabilnost već od sledeće godine.„Jat ervejz“ trenutno raspolaže sa 15 aviona prosečne starosti preko 20 godina, a u saobraćaju ih je samo 10. Ukoliko bi se ovi, do sada, kako su nam rekli, najozbiljniji pregovori za kupovinu domaće avio-kompanije, koja je u protekloj godini zabeležila gubitak od 15 miliona evra, završili potpisivanjem ugovora, procenjuje se da bi „Jat erlajnz“ mogao da počne sa radom već u martu naredne godine. Ako kojim slučajem do tada ne bude završena nabavka novih aviona, kako navodi naš sagovornik, početak rada zajedničkog preduzeća bio bi odložen sve dok se na aerodromu na nađu nove letelice.Izvor „Blica“, međutim, nije želeo da otkrije identitet potencijalnog partnera države, ali je naveo da se radi o „ozbiljnom privredniku koji nije kompromitovan“. Kako kaže, on se iznenada pojavio u Vladi Srbije i predložio investiranje u tri projekta, a predstavnicima države najinteresantnije bilo je upravo ulaganje u „Jat“.- Radi se o čoveku koji je čist kao suza. Ima puno novca, ali nije ono što se sada u Srbiji podrazumeva pod imenom tajkun. Do sada se njegovo ime retko pojavljivalo u medijima, a kada jeste to nije bilo u negativnom kontekstu. Inače, veliko bogatstvo stekao je u Srbiji - tvrdi izvor „Blica“.
Dakle oproban recept iz svetske avio industrije, pravimo novu firmu, prenosimo ono sto vredi, ostalo bacamo u stecaj pa sta kome. Samo nisu mnogo mastoviti, iz Jat Airways u Jat Airlines, ko Olympic jbt.Ostaje samo misterija ko je neimenovani domaci milioner koji je novac zaradio u Srbiji, posto je prilicno ocigledno da nije neka faca tipa Miskovic, Matic, Kostic itd.
Link to comment
Dakle u pitanju je bivsi vlasnik Marbo produkta ili da ga nazovemo Mr. Chipsy. Hoce li Chipsy spasiti Jat?
Naravno da neće. Spasiće ga samo nova flota i polovina radnika manje, a sva je prilika da niko neće imati dovoljno novca, volje i moći da to napravi...Znači ove godine, teško... A od sledeće se polako ulazi u novu izbornu trku i tu tek ova Vlada neće imati ni muda, ni para za egzibicije sa avijacijom, koja je ekstremno skup sport...U isto vreme strane aviokompanije su spremne da uđu na tržište i da planski narednih nekoliko godina rade sa gubitkom... Eno Lauda je rekao da tek kroz 2-3 godine očekuje profit, a i drugi će sigurno imati sličan attitude...To bi Jat teško ispratio i sa novom flotom koju bi možda obezbedio novi strateški partner, a ovako to tek neće nikako uspeti... Edited by dare...
Link to comment

Pa i prica se o preuzimanju samo odredjenog broja radnika (iz starog Jata u novi Jat) i kupovini novih aviona.Nova flota moze da se uzme na lizing, zar ne?Novi Jat bi preuzeo i samo onoliko imovine starog kol'ko je potrebno, i naravno poceo bi "cist" bez dugova i bez obaveza prema zaposlenima koje poticu iz prethodnog perioda. I danas Jat ima linije koju su profitabilne i pune. Novi Jat nek pocne samo sa tim linijama, pa nek ih ima samo 10 (ja sam sad na sajtu Jata izbrojao ukupno 48 destinacija, redovnih). Takodje novi Jat bi trebalo da uvede letove iz Nisa (za Nemacku, Svajcarsku, Francusku) ali u atraktivnim terminima. Uz nove avione koji trose manje goriva (ti "novi" mogu i polovni da budu, stari 5-6 godina) moci ce da spusti cene.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...