Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Jos jedan prilog tezi da ce Jat biti pusten niz vodu za koji mesec:http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yy...p;nav_id=395670

Jat zatvoriti, ako ne može da radi1. decembar 2009. | 10:14 | Izvor: NovostiBeograd -- Sledeće godine Jat će novac od prodaje imovine i kredita uložiti u obnovu flote. Ako ipak ne stane "na noge", treba ga zatvoriti, kaže Srđan Radovanović.
Ostatak intervjua ne morate citati, uglavnom neke izjave Radovanovica...
Link to comment

Unistavanje kompanije se nastavlja, Radovanovic svoj posao obavlja predano i iskusno:Jat: Stao tender za besplatni taksi 2. decembar 2009. | 17:09 | Izvor: BetaBeograd -- Aviokompanija Jat ervejz obustavila je tender za obezbeđenje besplatnog taksi prevoza putnicima za dolazak i odlazak sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla". U saopštenju se navodi da je Jat "obustavio dalje aktivnosti sprovođenja postupka javne nabavke usluga taksi prevoza svojih putnika do i od beogradskog areodroma" zbog zahteva za zaštitu prava, koje su Jat-u podnela dva taksi udruženja. Iz Jat-a ne navode koja su taksi udruženja i zbog čega podnela zahtev za zaštitu prava, ali se ističe da je tenderski postupak obustavljen "sve do donosenja konačne odluke, a po Zakonu o javnim nabavkama". U zavisnosti od odluke Jata, učesnici na tenderu imaju mogućnost da prihvate odluku ili da postupak nastave pred Republičkom komisijom za zaštitu prava, koja donosi konačnu odluku. Navodi se da aviokompanija i dalje namerava da uvede uslugu besplatnog taksi prevoza za svoje putnike, "bez obzira što podnosenjem zahteva za zaštitu prava Jat nije u mogućnosti da dalje preuzima bilo kakve aktivnosti u postupku javne nabavke do donošenja konačne odluke". "To će sigurno učiniti po okončanju procedure utvrđene Zakonom o javnim nabavkama", piše u saopštenju. Podesća se da je Jat početkom novembra raspisao tender za nabavku usluga besplatnog taksi prevoza za dolazak i odlazak sa beogradskog aerodroma, a rok za podnošenje ponuda istekao je 2. decembra. Cilj nacionalnog avioprevoznika je da putnici koji njegovim avionima putuju do raznih odredišta ne moraju da brinu o tome kako će doći ili otići sa beogradskog aerodroma.

Edited by vasudeva418
Link to comment

E sad ovo je sve od trača do istine...Od dolaska Srđana Radovanovića se priča o planu za tkzv. stečaja "starog JATa", uz istovremeno otvaranje "novog JAT-a" otpisanih dugova, uspešnog i tržišno usmerenog, sa manje od 1000 ljudi, sa sve svojom tehnikom. Višak ljudi koji nisu otišli u ovim programima bi ostao neraspoređen tj. na duuuugooom plaćenom odsustvu ( institucionalno napravljenom letošnjom izmenom Zakona o Radu), koji bi institucijom tromesečnog proseka kroz 9-10 meseci pao na tkzv minimalac po zakonu, gde bi se oni snalažljiviji razbežali, a drugi ostali na SIZ-u.Ta priča pije vodu uz jednu sitnicu. Ne može se ništa bez novih aviona. Troškovi održavanja 20-25 godina starih aviona zbog zahteva bezbednosti su preveliki teret, ma za kako dobru organizovanu aviofirmu, bilo gde u svetu.Znači cilj igre je da se, ili Vlada, ili neko sa strane učipi za novu flotu i to je taj nazovi strateški partner o kome se priča.E sad tračevi prate tri šeme:Jedna je Olimpik avijacija i Marfin banka i kažu neki jevrejski kapital, koji bi ulagao na ovim prostorima . Trač kaže, da su ovi ugovori za gorivo tako napravljeni, da će u prolećnom biranju strateškog partnera ovo biti "silom prilika" najbolja opcija...Druga je Turkish avijacija koja kao do kraja godine mora na UO da donese odluku, da li hoće da ulaže na ovo tržište. Treba uzeti u obzir da su Turci u alijansi sa Lufthansom koja je već spustila šapu na ovaj prostor i da su već u talu sa tkzv. BIH avijacijom...Treći su naravno naši prijatelji i braća Rusi u staroj već jednom planiranoj priči sa Aeroflotom... Nas i Rusa... Kolko hoćeš...Možda ima još toga... Ali ja nisam čuo ništa što deluje suvislo osim ovoga gore... Naravno niko nam neće dati avione džabe i tu će morati da padne neki mulj (čitaj kao "strateško partnerstvo") i ko će u celoj toj priči uzeti provizije bem li ga (a neko mora jel da, jer nema ozbiljnog posla bez provizije... Kako kaže onaj šeik iz Kuvajta, prvo 10 miliona provizije koje ste mi zakinuli 90-te za tenkove, pa možemo da razgovaramo o trgovinskoj saradnji). Znači JAT će verovatno ostati JAT uz nečije avione i inostranog gazdu koji će probati da zavede red.Gde je tu Jat Tehnika još se ne zna... Ona će ili ići đuture sa Jatom ili će se prodati posebno sa jedno 500-600 ljudi, posle programa za 300-tinak ljudi i 100tinak majstora prebačenih u novi JAT. I to je to. Znači sve su to zasad tračevi... A od trača do istine...(U celoj priči treba uzeti u obzir da Srđan Radovanović plaća par profesionalnih PR službi, van Jat Medija Centra, što njegovi prethodnici nisu radili, tako da dobar deo tekstova u štampi treba uzeti sa rezervom, jer su ti hvalospevi i silne mušterije koje jedva čekaju da kupe JAT naravno planski uspinovane vesti).

Edited by dare...
Link to comment

Mogu da potvrdim daretove teorije i traceve. To su otprilike opcije, s tim sto koliko sam ja cuo, drzava je definitivno odlucila da ima svoju aviokompaniju, tj, da Jat opstane na "ovaj" ili "onaj" nacin. Opcija da se zatvori stari Jat i sutra otvori novi deluje kao realna opcija, tim pre sto je Marfin grupa upravo to uradila sa OA. Ako naprave ugovor o "hedzingu" (po srpski :)) sa Marfinom, moguce je da nakon toga oni postanu vlasnik. Kao sto je dare rekao, kljuc cele price su afioni. Bez odgovarajucih letelica nema ni prosperitetne kompanije.Mislim da sto se TK tice, tu nema neke velike vajde, posto jedan clan UO Turkish-a tesko da moze da pokrene celu pricu. Stratesko partnerstvo moze i code share ugovorom da se zavrsi teoretski. Sto se placenog PR-a tice, to se moze videti i po promotivnoj akciji koja je upravo u toku. Bilbordi svuda po gradu, veliki broj mesta po 19eura, reklame na radiju, itd...U svakom slucaju, narednih par meseci ce biti veoma interesantni kada je Jat u pitanju.

Link to comment
E sad ovo je sve od trača do istine...Od dolaska Srđana Radovanovića se priča o planu za tkzv. stečaja "starog JATa", uz istovremeno otvaranje "novog JAT-a" otpisanih dugova, uspešnog i tržišno usmerenog, sa manje od 1000 ljudi, sa sve svojom tehnikom. Višak ljudi koji nisu otišli u ovim programima bi ostao neraspoređen tj. na duuuugooom plaćenom odsustvu ( institucionalno napravljenom letošnjom izmenom Zakona o Radu), koji bi institucijom tromesečnog proseka kroz 9-10 meseci pao na tkzv minimalac po zakonu, gde bi se oni snalažljiviji razbežali, a drugi ostali na SIZ-u.
Pa to mi je manje-vise bilo jasno od pocetka, mislim da sam to i spominjao ili ovde ili na onom topiku o nepozeljnim jeftinim aviokompanijama na Ekonomiji. To je vec oprobani kalup, Swissair, Alitalia, Olympic (dvaput!).Osnovace se "Air Serbia" koja ce otkupiti profitabilne i perspektivne slotove od Jata, kao i njihov ICAO kod (jel' to bese mora da se zadrzi da bi se zadrzali slotovi?). Mislim i da avione nece preuzimati, uzece se par novih na lizing.Evo jos priloga tezi da ce Jat Airways skoro u stecaj...http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yy...p;nav_id=396124
B92 Biz Vesti Srbija Jat će imati ogromnu konkurenciju3. decembar 2009. | 13:40 | Izvor: B92, TanjugBeograd -- Nacionalnom prevozniku "Jat ervejzu", nakon vizne liberalizacije, predstoji težak period, kaže direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Nebojša Starčević.Starčević je rekao da će u letnjoj sezoni domaći avioprevoznik imati ogromnu konkurenciju zbog čega će morati da poboljša usluge i smanji cene. Cene avio karata će biće niske, ali ne baš toliko niske, kako se očekuje, 15-20 evra, rekao je on.
Odluka je pala onda kada se krenulo sa primenom otvorenom neba...sada samo treba ispinovati to da je Jat propao zbog konkurencije sa kojom nije mogao da se nosi a ne zbog toga sto je godinama sistematski unistavan od strane politicara-menadzera. Mislim, mogao je Jat u stecaj u mnogim prilikama do sada ali onda bi se postavilo pitanje odgovornosti ministara i sl...ovako...propao zbog niskobudzetne konkurencije...pojela maca, cao...
Link to comment
  • 2 weeks later...
1 Genije na celu Jata prica nesto o Turcimahttp://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=398007Koliko ovog teksta je realno a koliko trabunjanje gosn. direktora? Ledja? dare?
Nemam pojma... Ali sasvim lepo zvuči...Pravo da ti kažem mene lično više zanimaju detalji o toj novoj tehnickoj službi Jat Airways-a koja će im uštedeti tri milona $... Ono, koliko kog kadra planiraju i kol`ko para daju tim što treba da im uštede pare... `Oće li praviti neko hangarče ili će biti smrzavanja po vetrometini...Ali i o tome nema informacija... Zasad...
Link to comment

Iskreno, nemam ni ja pojma sto se TK tice, bas kao ni dare. Znam da je bilo nekih razgovora, ali da li bas idu u tako dobrom pravcu kao sto se kaze u ovom intervjuu, nisam siguran. U svakom slucaju, to bi bio verovatno posao decenije uz Fijat, posto je TK najbrze rastuca kompanija u Evropi i jedna od retkih koja nece biti u minusu ove godine, a nije bila ni prosle. Novi avioni se stalno nabavljaju, izuzetno se ozbiljno radi, vec su uzeli BH Airlines, tako da nije iskljuceno da zele da naprave regionalnu bazu u Beogradu...Videcemo sta naredni period donosi, ja se toplo nadam da ima istine u ovome.

Link to comment

Ne znam cemu frka, JAT ima toliko da se i preliva...Umesto aviona Jat kupuje automobile14. decembar 2009. | 23:59 | Izvor: Danas Beograd -- „Jat ervejz“ će ovu godinu završiti sa 15 miliona evra gubitka, ali će u novu ući sa 13 potpuno novih vozila, koja je novo rukovodstvo odlučilo da kupi. 9697876074b26e0b845fb2103088717_huge.jpgRok za podnošenje ponuda na raspisanom tenderu istekao je prošlog četvrtka, piše Danas, pa će najkasnije za mesec dana biti poznato u kojim će se automobilima od sada voziti direktori nacionalnog avioprevoznika. Za sada se zna da Jat kupuje šest automobila srednje klase i jedan niže, kao i šest putničkih kombija. Kako u srednju klasu spadaju automobili poput „mercedesa“ C klase, „BMW-a“ serije 3, „audija A4“, „pežoa 407“, „škode oktavije“ ili „tojote avensis“, može se pretpostaviti koliko će novi vozni park, očigledno neophodan po mišljenju nove uprave Jata, koštati ovog gubitaša, a time i građane Srbije, iako detalji poput tražene kubikaže, opreme i kriterijuma za odabir najboljeg ponuđača nisu objavljeni u javnom pozivu. Ako prosečna cena ovih limuzina bude samo 15 hiljada evra, koliko košta recimo najjeftinija „oktavija“, Jat će za njihovu nabavku morati da izdvoji 90 hiljada evra. Ako se pak, po tradiciji, direktori budu odlučili za „mercedes“, cifra će lako preskočiti 200 hiljada evra za nove četvorotočkaše, budući da najjeftiniji automobil C klase ove marke staje „samo“ 30 hiljada evra. O skupljim varijantama sa punom opremom ne treba ni govoriti, pošto čak i „škode“ dostižu 25 hiljada evra, a „mercedesi“ i do 75 hiljada. Reklo bi se, inače, da Jatu ne nedostaje dobrih automobila, piše Danas. Pre samo godinu dana ta kompanija je imala čak 14 „mercedesa A170“, pet „mercedesa C200“, jedan „mercedes E320“ i jedan „audi A6“, a u međuvremenu je nabavljena i „škoda oktavija“ i još jedan „mercedes“, ovog puta B klase. Za obične potrebe tu je i nekoliko „lada“ i „zastava“, „tojota korola“, kao i folksvagenov minibus i više mercedesovih kombija. Ono što naročito iznenađuje je to što Jat kupuje nove automobile upravo u trenutku kada direktor te kompanije Srđan Radovanović izjavljuje da će „ukinuti svaki trošak koji nije neophodan“ kako „bismo prestali da trošimo i počeli da punimo budžet države“. U tom cilju, direktor je radnicima ukinuo popuste na avio-karte i odlučio da proda Jatove zgrade, ali prodaja limuzina, očito, nije u planu. Radovanović se ovih dana našao na meti kritika i zato što je za finansijskog direktora nacionalne aviokompanije postavio čoveka sa završenom srednjom školom, sa kojim je zajedno radio u Grand promu, sa bruto platom od 220 hiljada dinara. Radovanović je potez objasnio time da u njega ima poverenja i da ume da objedini sve račune Jata u Srbiji i inostranstvu tako da sada zna gde ima koliko novca.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Pa jel bio onaj vic, tokom sankcija, kada Jat nije leteo, ali si Jatovim busevima mogao do bilo gde u Srbiji (ja isao na Kopaonik, recimo), pa su ih zvali jugoslovenski autobuski transport ili jugoslovenski automobilski transport...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...