Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ajde objasni nam. Ali, sa posebnom pažnjom na JAT. Jedino što sam ja primetio od Yield management tehnika koje JAT primenjuje je Overbooking. :lol:
OB примењују све авиокомпаније због тзв. no-shows, људи који купе карту (било флексибилну или не) а не дођу на лет или закасне за чекинг. С обзиром на понктуалну (не)дисциплину главне клијентеле (балканског пута) не чуди ме да Јат ради и 120%. Наравно, у случају да се сви појаве, дотични путници се преусмеравају на друге летове, преко (не)партнерских авиокомпанија.
Link to comment
taj jat je stvarno never-ending story :isuse: nego, da li ti dare kao insajder znas da li je tacan podatak da se pocetkom godine planira otvaranje treceg terminala na aerodromu koji ce biti namenjen iskljucivo low-cost-u ? videh da nesto riljaju pored terminala 2 vec sad, ali ne znam da li je to to.
Koliko sam ja cuo za Low Cost letove, koristice se stara zgrada za domaci saobracaj, koja je trenutno slobodna i van upotrebe iako otvorena za putnike...To sto se rilja je nova zgrada kontrole leta. Projekat valjda finansira Eurocontrol, a jedna moja drugarica je arhitetkaTM, koja se izmedju ostalih bavila projektom, koji ce biti kao u americkim filmovima... A o JAT-u i Jat Tehnici, ne smem previse pisati, jer se isto smatra tezom povredom radne obaveze... A opasna su ova tranziciona vremena...O vecini stvari slobodno mozete pitati Ledja, jer on sme da kaze i ono sto ja ne mogu... ;) Edited by dare...
Link to comment

jasta, reci ti njemu pa ce on nama :Dsinoc navatala jednog iz kontrole leta na godishnjem u mom kraju, kaze da posle nove godine potvrdjeno krece low cost.vala i to da vidim.

Edited by Allegra
Link to comment

dare, kao sto vidis ja u 90% slucajeva copy/paste-ujem vesti sa drugih sajtova, tako da tesko mogu neke senzacionalisticke informacije da ponudim posto ih ni sam nemam -_-

Link to comment
rasparcava se leshina riknule zveri, zato su i dosli. Mozda kupe slotove za Heathrow.
zna li neko kolka je realna vrednost tih slotovastalno se pominju, ali me zanima dal je to ikakva bitna vrednost (spram dugova/problema koje jat ima)
Link to comment
Vrednost ne mogu da ti kazem, ali da je velika, velika je, pogotovo za kompaniju kakva je Jat
Znalo se, to se menja, koliko ko hoce da plati u nekom trenutku.Postovao sam pre, Continental je placao mislim 150 miliona $ za 4 slota. Kada je prvi put pocela ova diskusija, mislim da je bilo 200 miliona US$ za JAT-ove ali tada je aviosaobracaj bio u usponu.U dosta slucajeva, landing slots vrede vise nego cela firma. Nema veze "kao sto je JAT", slot je slot bez obzira.Heathrow landing slots
Link to comment

U danasnjem Blicu, vrli direktor Jata briljira:- Avioni su skupi za odrzavanje jer su stari, 4 aviona su pod zakupom, pa ce se kada istekne zakup zamenjivati novijima na zakupu. Tako, kada istekne zakup za 737-400, uzece u zakup 737-700.Zar taj 747-400 nije najmladji avion u Jatovoj floti? OK, istice zakup, zamenice se novijim, logicno...nego, ako je odrzavanje starih aviona tako skupo, zar nije logicno prodati stare 737-300 (koji su u Jatovom vlasnistvu) u staro gvozdje, pa umesto njih zakupiti novije avione (npr., neki primerak iz 90ih)?- Navodno je napravljen dogovor sa Airbusom. Ugovor se menja znacajno, na onih 20 miliona garancije bice dodato samo onoliko koliko je dovoljno da se kupi 1 avion od Airbus-a (cena je oko 23 miliona).Da li zna neko o kom avionu moze biti rec? I gde je logika u tome da Jat ima sve Boinge i onda jednog A319 (recimo), kog mora da servisira negde van zemlje?- Jat hoce da leti iz Skoplja, i da iz Banjaluke prevedi isti broj putnika kao iz CG, i da tako ostvari dovoljan broj putnika.Zar na liniji BEG - Skoplje ne leti MAT, ciji je Jat vecinski vlasnik?

Link to comment
U danasnjem Blicu, vrli direktor Jata briljira:- Avioni su skupi za odrzavanje jer su stari, 4 aviona su pod zakupom, pa ce se kada istekne zakup zamenjivati novijima na zakupu. Tako, kada istekne zakup za 737-400, uzece u zakup 737-700.Zar taj 747-400 nije najmladji avion u Jatovoj floti? OK, istice zakup, zamenice se novijim, logicno...nego, ako je odrzavanje starih aviona tako skupo, zar nije logicno prodati stare 737-300 (koji su u Jatovom vlasnistvu) u staro gvozdje, pa umesto njih zakupiti novije avione (npr., neki primerak iz 90ih)?- Navodno je napravljen dogovor sa Airbusom. Ugovor se menja znacajno, na onih 20 miliona garancije bice dodato samo onoliko koliko je dovoljno da se kupi 1 avion od Airbus-a (cena je oko 23 miliona).Da li zna neko o kom avionu moze biti rec? I gde je logika u tome da Jat ima sve Boinge i onda jednog A319 (recimo), kog mora da servisira negde van zemlje?- Jat hoce da leti iz Skoplja, i da iz Banjaluke prevedi isti broj putnika kao iz CG, i da tako ostvari dovoljan broj putnika.Zar na liniji BEG - Skoplje ne leti MAT, ciji je Jat vecinski vlasnik?
A ti još očekuješ od te spodobe da progovori nešto smisleno? Pa do juče je govorio kako je totalna propast u JAT-u. Pa je onda mrsio muda o ne znam čemu, a danas govori o povećanju prometa, likvidiranju dugova, zakupu novih aviona, garantovaće besplatan taksi-prevoz, kao i zdravstveno osiguranje putnicima.Čovek je totalni moron, i uopšte ne treba uzimati u obzir ono što priča. Jedino što ne znam, to je ko je u stvari iz Vlade zadužen da rukovodi JAT-om.
Link to comment
Zar taj 747-400 nije najmladji avion u Jatovoj floti? OK, istice zakup, zamenice se novijim, logicno...nego, ako je odrzavanje starih aviona tako skupo, zar nije logicno prodati stare 737-300 (koji su u Jatovom vlasnistvu) u staro gvozdje, pa umesto njih zakupiti novije avione (npr., neki primerak iz 90ih)?
pa i YU-AOS je '89 godiste, nije ni on mnogo mladji od Jatovih. Za ovo drugo, jeste logicnije, ali problem oko prodaje u staro gvozdje je u tome sto B733 ne vredi mnogo, a ovako je ceo isplacen i mogu da ga koriste.
Da li zna neko o kom avionu moze biti rec? I gde je logika u tome da Jat ima sve Boinge i onda jednog A319 (recimo), kog mora da servisira negde van zemlje?
Dry lease? Uzimaju kintu a ne moraju da obucavaju posadu.
Zar na liniji BEG - Skoplje ne leti MAT, ciji je Jat vecinski vlasnik?
Ako wiki ne laze: On September 1, 2009, MAT has lost it's AOC.edit: 23m nece da kupi nijedan novi Airbus
A318: US$56.0 to $62.1m (2008)A319: $63.3 to $77.3m (2008)A320: $73.2 to $80.6m (2008)A321: $87.7 to $92.8m (2008)
Ali otprilike odgovara ceni novog ATR 72-500 sto je nesto sto bi moglo da im koristi :unsure: Edited by jms_uk
Link to comment

Ako MAT ne leti, a Jat ne leti, ko onda prevozi do Beograda one silne ljude sa boarding pasovima izdatih na aerodromu "Alexander the Great - Skopje" koje vidjam nonstop kako cekaju da udju u Jatov avion za, npr., Cirih?

Link to comment
Ako MAT ne leti, a Jat ne leti, ko onda prevozi do Beograda one silne ljude sa boarding pasovima izdatih na aerodromu "Alexander the Great - Skopje" koje vidjam nonstop kako cekaju da udju u Jatov avion za, npr., Cirih?
JU114/115JU116/117
Link to comment
U danasnjem Blicu, vrli direktor Jata briljira:- Avioni su skupi za odrzavanje jer su stari, 4 aviona su pod zakupom, pa ce se kada istekne zakup zamenjivati novijima na zakupu. Tako, kada istekne zakup za 737-400, uzece u zakup 737-700.Zar taj 747-400 nije najmladji avion u Jatovoj floti? OK, istice zakup, zamenice se novijim, logicno...nego, ako je odrzavanje starih aviona tako skupo, zar nije logicno prodati stare 737-300 (koji su u Jatovom vlasnistvu) u staro gvozdje, pa umesto njih zakupiti novije avione (npr., neki primerak iz 90ih)?- Navodno je napravljen dogovor sa Airbusom. Ugovor se menja znacajno, na onih 20 miliona garancije bice dodato samo onoliko koliko je dovoljno da se kupi 1 avion od Airbus-a (cena je oko 23 miliona).Da li zna neko o kom avionu moze biti rec? I gde je logika u tome da Jat ima sve Boinge i onda jednog A319 (recimo), kog mora da servisira negde van zemlje?- Jat hoce da leti iz Skoplja, i da iz Banjaluke prevedi isti broj putnika kao iz CG, i da tako ostvari dovoljan broj putnika.Zar na liniji BEG - Skoplje ne leti MAT, ciji je Jat vecinski vlasnik?
Sto se tice tvojih pitanja...Dogovor sa Airbus-om ide u pravcu da se za depozit koji je dat uzme ATR 72-500 koji pravi cerka firma Airbus-a. To je odlican avion, posto ima peti krak na elisi sto mu omogucava da leti brze, vise, tise, a samim tim i da manje trese, tako da je to dobar izbor ako ovi u Tuluzu pristanu. Uzimas avion na kome tvoja posada vec leti, a mehanicari rade, samo noviji model. Sto se tice MAT-a, ne leti vise, prakticno je bankrotirao, pa prema tome ima sanse uzeti te putnike iz SKP, ako se stvari odrade kako treba, a to je jedno veliko AKO... <_<
Link to comment
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...