Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Pa i mogu i ne mogu...Ne vladam sa cenama i detaljima. Postoje hangari i Maintenance firme za velike radove u okruženju od kojih su najbliže u Mađarskoj, Rumuniji i na Malti. Na sva tri mesta rade povremeno i naši aviomehaničari i ponešto znam iz njihove priče. Međutim ne znam način fakturisanja radova i delova.Postoji linijsko i bazno održavanje. Linijsko obuhvata prihvat i otpremu, manje preglede do mesečnih pregleda i sve opravke koje održavaju avion u ispravnom stanju. Bazno obuhvata velike godišnje i višegodišnje preglede i opravke strukture, zamene stajnog trapa i motora, modifikacije elektronske opreme islično.Ako je reč o baznom održavanju ono se fakturiše na isti način kao i za strane kompanije, ali sa bitnom razlikom jer sve inostrane kompanije daju predujam sa ulaskom na radove i same donose osnovni stok delova za zamenu, dok one vanredne delove naručuju po nalazu ili kupuju od nas.Jatove avione mi većinom kreditiramo sa našeg stoka delova, jer su njihovi magacini prazni, a onda to naknadno fakturišemo.Što se tiče linijskog održavanja mi recimo za British Airways i Lufthansu naplaćujemo samo prihvat i otpremu mehaničara koji sačekuje i prati avione na noćenju. A svaki prijavljeni kvar koji se opravlja se posebno fakturiše i naplaćuje. U slučaju JATa cena je paušalna jer smo mi matični aerodrom gde se opravljaju i otklanjaju svi odloženi radovi i nema posebnog fakturisanja radova i opravki, već je ugovor o linijskom održavanju definisan na đuture, planiranim naletom flote i umanjen penalima za svako kašnjenje aviona. Ovo za Maltu je verovatno neka poluistina vezana za neki veliki bazni pregled. Znam da je pre dve godine avion YU AOS išao na radove na Maltu, ali se zbog predugog zadržavanja istog i lošeg kvaliteta radova enterijera dalje odustalo od slanja istih na Maltu. Ja stvarno ne znam uporedne cene i detalje fakturisanja radova, ali znam da moje kolege na toj Malti imaju 4-5 puta veću platu. Moja plata je oko 600-700 evra. Jat Tehnika ima oko 950 radnika i oko 100 ugovoraca, a optimalni broj bi trebao biti oko 750 ljudi. Linijsko održavanje čini 140 ljudi u 5 smena. Bazno oko 200 ljudi od koji su trećina limari. Oko 100-120 ljudi ima u radionicama sa sve farbarima, plastičarima, enterijerima i sl. Postoje radionice i ljudi koji imaju manje posla i to treba preraspodeliti. Svi ti pomenuti su (nešto manje od 500) ili mehaničari ili pomoćno tehničko osoblje koje radi u servisu. Ostali su inžinjeri (oko 120) i administracija.To otprilike znači da tih 15tak JATovih aviona u linijskom održavanju svake noći radi 140ljudi : 5smena= 28 ljudi od kojih je na primer 3 na GO ili BO, 6 prati avion na noćenje, 3 su mehaničari enterijera, 4 su električari/elektroničari, 2 vuku avione, a ostalih 10 rade prihvat i opremu, servisiranje, zamenu točkova i blokova i opravke aviona... U baznom održavanju postoje 3-4 linije sa po 30tak ljudi po avionu koji se zadržava otprilike mesec-dva na radovima. Limari, plastičari i farbari se posebno angažuju u zavisnosti od obima posla...Znači ne znam cene, ali su one sigurno manje nego na sličnim mestima u svetu zbog jeftinih ruku. Avioni su u proseku stari 20 god, a statistike kažu da cena obaveznih radova aviona koji imaju 24 godine prelazi tržišnu vrednost toga aviona i da takve avione treba povući iz saobraćaja. Ne zbog bezbednosti jer se daju doterati, već zbog nemanja računice za njihovu eksploataciju.Tu bi trebala da bude suština priče u vezi sa novcem i različitim cenama i visokom cenom održavanja.Što se štrajka tiče on je po mom ličnom mišljenju namerno isprvociran da bi se deo Jat Tehnike koji radi Linijsko Održavanje (onih 140) odvojio od Tehnike i pripojio JAT Airways-u, a takođe odvojila Poljoprivredna Avijacija, Pilotska Akademija i Vazduhoplovna Medicina. Prošli put kad su odvajali Ketering i Tehniku nisu nam dali 2-3 meseca platu i gurnuli su nas u štrajk, sada samo mesec i po dana, ali su ljudi zaduženiji kreditima, pa brže pucaju... Inače, pretprošli petak nam je Radovanović rekao da pare ima, a ne da, jer nismo prioritet, prošli utorak je bio štrajk upozorenja, a generalni štrajk je bio zakazan za prošli petak, ali je otkazan jer je Mrkonjić obećao pare do utorka... Para još nema... A ako se oduži neće biti ni firme...

Edited by dare...
Link to comment

Uzgred, privatizacija Jat Tehnike je prošle godine sprečena jer Jat Aiways i Država takođe, ne može da dozvoli da je sutra neki strani privatnik ucenjuje ekonomskom cenom radova. Znači i sad kada se tender ponavlja, potrebno je odvojiti Linijsko održavanje i pripojiti ga JATu kako bi on mogao samostalno da funkcioniše, pa se onda Tehnika može prodavati... A za velike radove će onda kasnije JAT Airways birati firmu koja je najeftinija...Naravno, kada imaš nove avione, baznih radova gotovo da i nemaš...Prošle godine u ovo vreme imali smo kapacitete popunjene inostranim avionima, dok danas imamo samo jednu aktivnu liniju za inostrane avione, jer su po nalogu vlade stranci odbijani, kako bi se podigli svi jatovi avioni koji su ležali zbog delova...U prevodu: -Usosili smo se dibidus!

Edited by dare...
Link to comment

Izdrzite samo. Za dve godine radicete linijski Wizz Airu, Ryanairu, Germanwingsu i ostalima koji preuzmu letove vampir-kompanije koja je ovim cinom pokazala da nema vise nijedan razlog da postoji. U izvesnom smislu i navijam za Radovanovica.edit: Pod ovim podrazumevam da ce za kvalifikovane i iskusne tehnicare biti posla, ma kakav ishod bio. Pa nece ljudi peske ici do Minhena?

Edited by vasudeva418
Link to comment

onaj radovanović nije normalan. njega bi trebalo išamarati na javnom mestu! on kaže: to što mi vama nismo dali pare, to je jbg zato što nismo prevezli dovoljan broj putnika. a to što TO nema veze sa poslom koji ste vi POŠTENO uradili, pa ni to nema veze. dragi putnici izvinite što ne letite, krivi su ovi što su pošteno uradili svoj posao, a nisu pristali da ga rade za džabe! IDIOT MALOUMNI! ko stoji iza njega po političkoj liniji uskoro će se videti <_<

Link to comment

Mozda zvuci sebicno, ali sta cu sada ja?! :D Mislim, ako se JAT ugasi?Imam tri karte povratne rezervisane za liniju Frankfurt-Beograd u novembru..Kakva su pravila po tom pitanju?

Link to comment

Zovi Jatovo predstavnistvo dan-dva pred let, ukoliko ovo potraje do tada (mada...ako potraje do novembra Jat je puko)...u principu ili vracaju pare ili te prebace na neki drugi let (Lufthanza, recimo)...mislim novembar je daleko, ja treba da idem sutra i jos nista ne znam konkretno...A ako bankrotiraju, ne znam kako to funkcionise u Australiji (je l' tako bese?) ali u S. Americi ljudi koji su platili karticom dobiju pare nazad, jer Visa, MasterCard i sl. uplacuju osiguranje u neki fond za takve slucajeve, a oni koji su platili kesom obicno izvise...tako da, ovaj, nadam se da si kupio karte kreditnom karticom :D

Link to comment
A ako bankrotiraju, ne znam kako to funkcionise u Australiji (je l' tako bese?) ali u S. Americi ljudi koji su platili karticom dobiju pare nazad, jer Visa, MasterCard i sl. uplacuju osiguranje u neki fond za takve slucajeve, a oni koji su platili kesom obicno izvise...tako da, ovaj, nadam se da si kupio karte kreditnom karticom :D
Eeee..platih ja karticom. Ali ne dao mi djavo mira pa sam tu karticu otkazao u medjuvremenu i uzeo drugu. Tako da sada ni sam ne znam...Ali nadam se da nece do toga doci. :D
Link to comment

Koliko vidim u Jatu trenutno jedino radi PR sluzba, koja stancuje uvrede na racun Tehnike, a poslednjim saopstenjem su zakacili i Wizz Air.Bila je neka inside informacija da ce letovi poceti veceras, i izjava iz Jat Tehnike (jedan od direktora) da postoji okvorni dogovor o isplati duga, i da se cekaju garancije, pa da avioni mogu da krenu. Medjutim, cini mi se da je ta izjava nestala sa B92, a avioni nisu krenuli, i danas su svi letovi otkazani. Za sutra se nista ne zna. Zaposleni u Jatu do kojih sam uspeo da doprem (sefovi predstavnistva u inostranstvu) takodje ne znaju nista kakvo je stanje i sta ce biti.

Link to comment

Zna li se nešto o ovim charter letovima za Egipat koje je pominjala PR Jolly travel-a? Ja treba da putujem u subotu popodne, preko Kon-Tikija.

Link to comment
Zna li se nešto o ovim charter letovima za Egipat koje je pominjala PR Jolly travel-a? Ja treba da putujem u subotu popodne, preko Kon-Tikija.
Srecan put i lepo se provedi (zavidim ti). Jolly je reagovao munjevito i angazovao egipatski charter, tako da nema bojazni da ce tvoj let biti otkazan. JAT Tehnika nije u strajku, oni samo ne rade linijski pregled JAT-ovih aparata.edit: kad razmislim, postoji ogromna verovatnoca da ces imati pomeranje termina leta - bilo ranije, bilo kasnije. sutra obavezno zvrcni Jolly, sigurno su u haosu, valja proveriti. Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...