Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nije Air Serbia ali je komšiluk. Slovenačka Adria Airways je danas, nakon četvrte dokapitalizacije, dobila novog većinskog vlasnika - investicioni fond iz Nemačke je preuzeo 92%.

 

Tražena dokapitalizacija je iznosila 8 miliona evra. Država je tražila partnera koji će u zamenu za većinski paket uložiti 4 miliona evra a država će dodati još 4.

 

Današnji epilog: Adria je prodata za 100 hiljada evra a novi vlasnik se obavezao da će uložiti još milion evra. Država će dodati 3 miliona. Ukupna injekcija kapitala 4M evra.

 

Tužna sudbina malih evropskih prevoznika...

Link to comment

Kaže Mali da u maju stiže A330, u junu počinju letovi za Ameriku. 256 sedišta, nikakva druga informacija. Znači planiraju da lete jednim avionom, nema rezerve... Baš me zanima kako će organizovati red letenja, posade itd... I na koje linije će prebacivati taj avion ostalim danima, ako bude jedan povratni let nedeljno u početku ostaće recimo 5 dana slobodnih. Ili planiraju odmah da uposle avion sa 100% raspoloživog vremena, BEG-JFK-BEG, pa BEG-ORD-BEG, pa recimo BEG-YYZ-BEG u jednoj nedelji, a putnika koliko bude...?

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Pet letova nedeljno je u planu. Kada sabereš sve te rotacije i redovno održavanje koje će se verovatno raditi u Rimu, ne ostaje vremena za dodatno upošljavanje aviona. Za bilo koju dodatnu long haul liniju biće potrebna još jedna letelica.

 

Ako avion iz bilo kog razloga ispadne iz rotacije, putnici će biti preusmereni na Diseldorf ili Berlin pa odatle na JFK letom AirBerlina.

Edited by beowl
Link to comment

Tih 5 letova nedeljno mi deluje veoma ambiciozno... Da li postoji potreba za toliko sedišta nedeljno iz Beograda? Pretpostavljam da računaju na deo putnika koji idu iz Beograda preko Ciriha, Beča, Frankfurta i Minhena dalje prema Americi, ali da li Beograd može da se pozicionira kao regionalni hub za letove ka Americi? Vreme će pokazati, naravno, samo razmišljam na glas...

 

Sad sam se setio, negde početkom ulaska Etihada u Jat Etihad je na redovnu liniju AUH-BEG poslao A330, bio im je potreban veći kargo prostor. Avion nije bio na gejtu nego su putnici izašli stepenicama pa u autobuse... Ne znam da li su ga zbog istovara tereta ostavili dalje od terminala ili A330 ne može da stane na gejt na Surčinu...

 

Edit: kargo razlozi, može da se smesti, sad sam pronašao :blush:

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Redovna year-round linija preko bare je neodrživa ako ima manje od 4 leta nedeljno. Jedan ili dva leta mogu da se organizuju u letnjoj sezoni, od strane neke polučater kompanije. Ali da bi imao tu liniju i van sezone moraš da ponudiš neki minimalan broj opcija tokom nedelje, kako domaćim tako i transfernim putnicima.

 

Sad, šta tu Beograd može da uradi to je veliko pitanje. Star Alijansa ima onoliko letova svakog dana na barem 15 destinacija u SAD. Obaška što putnici iz regiona dosta lete i preko Londona i Amsterdama, obaška što su tu i sekundarne opcije tipa Cirih, Beč, Rim. Mislim da je za putnike iz bivše Juge (plus Rumunija, Bugarska, Mađarska i Albanija) moguće napraviti neke dobre konekcije tako da im put iz Njuce sa transferom u Beogradu uštedi nekoliko sati u odnosu na transfer preko Minhena ili Frankfurta. Ali to sve treba jako dobro isplanirati, izreklamirati i onda sprovesti u delo bez greške. Transatlantski letovi su ogroman zalogaj i ultimativni test za svakog prevoznika. Biće interesantno u svakom slučaju.

Link to comment

Nije ni srpska diaspora u USA vise kao sto je bila pre 20-30 godina kad ih je 90% zivelo ili u NY ili Chicagu ili blizu Chicaga (WI, MI, IN, OH).  Dosta novije emigracije a i potomstva onih starijih se raselilo sirom Amerike, najvise na jug (GA, NC, SC, FL), jugozapad (TX, AZ) ili zapadnu obalu.  Ako Air Serbia hoce da njih da prodobije moraju da imaju neki ozbiljan codeshare sa jednom od 3 glavna americka prevoznika (UA, DL, AA) ili mozda Jet Blue (koji je baziran na JFK) da bi putnici koji bi leteli iz beograda za JFK ili ORD i obratno lako mogli da presednu do svoje konacne destinacije u USA.

Link to comment

Nije ni srpska diaspora u USA vise kao sto je bila pre 20-30 godina kad ih je 90% zivelo ili u NY ili Chicagu ili blizu Chicaga (WI, MI, IN, OH).  Dosta novije emigracije a i potomstva onih starijih se raselilo sirom Amerike, najvise na jug (GA, NC, SC, FL), jugozapad (TX, AZ) ili zapadnu obalu.  Ako Air Serbia hoce da njih da prodobije moraju da imaju neki ozbiljan codeshare sa jednom od 3 glavna americka prevoznika (UA, DL, AA) ili mozda Jet Blue (koji je baziran na JFK) da bi putnici koji bi leteli iz beograda za JFK ili ORD i obratno lako mogli da presednu do svoje konacne destinacije u USA.

Цео Мидвест гравитира ка Чикагу. То о Југу као неком озбиљној дестинацији за летове је спрдња. Као и Њујорк.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...