Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Well, ja mislim ipak da neko treba da kontrira slavodobitnickoj izjavi Sinise Malog kako je Er Srbija zabelelezila profit. To je jednako muljanje, kao i, po tebi, Radulovicevo.

Slažem se sa tim ali realno ne mogu da zamislim političara u svetu koji bi nešto drugačije rekao. Niko ti neće reći: "Završili smo godinu u minusu ali smo ga zahvaljujući državnoj pomoći pretvorili u plus". Ako je državna pomoć sastavni deo poslovanja - a u slučaju Er Srbije jeste, sve do 31.12.2016. - onda je ta pomoć deo prihoda i to je to. Opet se, dakle, vraćamo na ono što treba da bude tema diskusije: da li država treba da daje taj novac ili ne treba da ga daje?

 

Radulović jbg ne želi da diskutuje na tu temu već samo da se gadja što većim ciframa. Za mene je to političarenje u klasi onog protiv kojeg se njegov pokret tako zdušno bori.

Link to comment

Ja se nadam da su Hogan i ostali u Etihadu dovoljno ozbiljni, te da nisu odluku doneli da bi nabacili Psihu reklamu. Drugim recima, imaju sigurno neku racunicu kako bi to moglo da izgleda. Ko iz njihove flote iz Evrope leti u SAD i koliko?

 

Lete AirBerlin, Alitalia i naravno Etihad. Oni će popunjavati preostala dva dana u nedelji i krpiti rupe ako taj jedan A332 nedajbože ispadne iz rotacije.

 

Neki plan sigurno imaju, Hogan se ne bi blamirao zarad pukih Psiholabudovih sela. Koliko vidim do sada oni maksimalno čekaju sa svakom objavom pre nego što je puste, tako da će u narednih 6 meseci sigurno biti još nekih dešavanja pre nego što krenu ti letovi. I bolje bi im bilo da krenu jer kao što rekoh, transatlantsko tržište ne prašta brljotine.

Edited by beowl
Link to comment

 

Pa mi taj nivo diskusije ne mozemo ni da dostignemo dok se Vucic i Mali bave knjigovodstvenim trikovima da prikazuju profit koji bi inace bio debeli debeli minus da nije bilo drzavne pomoci.

 

nema trikova, samo dobrih ljudi spremnih da pomognu donacijama:

CTY4w2sUkAEx5OB.png

Link to comment

Beowl ajd napisi kad stigneš na koji način se nema prostora za greške, kakve bi to greške bile i zašto je to najslađi kolač za svakog prevoznika i ko je tu bogotac (ameri jel?) i zašto je to tako, hvala.

Link to comment

Interesantno, ispada da im je drzava platila gorivo, posto su im troskovi goriva nesto preko 9 milijardi.

 

S obzirom da je gorivo u 2015 znacajno jeftinije, onda bi trebalo da se priblize "pozitivnoj nuli", osim ako nije bilo nekih velikih ulaganja, ali ako se sjecam flota je obnovoljena u 2014. Inace, u 2013. su imali gubitak od 8 mlrd, uz subvencije od 330 mil.

 

Znaci, ide se prema profitabinosti, ali pitanje je sta ce biti kad se gorivo vrati na $100.

Link to comment

Pa motiv je da bude rentabilna dugorocno.

 

Takodje, ovde Etihad racuna na neke transferne putnike sigurno, a i dize prestiz i prisustvo svoje alijanse na konto 2 svetska lidera (narocito Star Alliance, koji dominira balkanskim trzistem kada su long-haul letovi u pitanju). Da citiramo Raduleta :D, to nije sprint, nego maraton.

 

Dobro, kako se to postize za cetiri, pet godina a ne za dve?

Nisam u avio industriji, zanima  me proces.

Link to comment

Interesantno, ispada da im je drzava platila gorivo, posto su im troskovi goriva nesto preko 9 milijardi.

 

S obzirom da je gorivo u 2015 znacajno jeftinije, onda bi trebalo da se priblize "pozitivnoj nuli", osim ako nije bilo nekih velikih ulaganja, ali ako se sjecam flota je obnovoljena u 2014. Inace, u 2013. su imali gubitak od 8 mlrd, uz subvencije od 330 mil.

 

Znaci, ide se prema profitabinosti, ali pitanje je sta ce biti kad se gorivo vrati na $100.

 

Ne, bas tako.

 

Prihod od prodaje karata:

2014    21mlrd.

2013    14 mlrd.

 

Poslovni rashodi:

2014    30mlrd.

2013    20 mlrd.

 

Poslovni gubitak (bez uzimanja u obzir subvencija):

2014      (9mlrd.)

2013      (6mlrd.)

 

 

Troskovi/Prihodi

2014   143%   

2013    143%

 

 

Dakle, i pored povecanja prometa za 1/3 rentabilinost u smislu margine se nije promenila.

 

Sad, ono sto se iz samih bilansa ne vidi (a napomene nisam gledao) je da li Etihad pumpa troskove Er Srbije unutarkompanijskim transakcijama (gorivo je poraslo, ali jednako i troskovi proizvodnih usluga gde mozda moze da se pumpa, ne znam tacno na sta se odnosi).

Link to comment

@ Budja,

 

ja govorim o 2015, gdje bi trebalo da se priblize break-evenu. 2014 je uprkos ulaganjima, zadrzana margina u odnosu na 2013, sto je pomak. Znaci, sa jeftinijim gorivom i istim 'operational footprint'-om, bi trebali da poprave margine. Koliko, vidjecemo.

Link to comment

Imho, prostor za napredak je u vecoj popunjenosti kabine.

 

Po Tangu je to sada 67%, sto je jako nisko. Prakticno na veoma slicne troskove ima prostora da se doda recimo 18% revenua.

http://tangosix.rs/2015/02/03/er-srbija-neto-profit-u-2014-godini-27-miliona-evra/

Drugo, biznis putnicima, koji su bitniji nego ikada, ce AS biti interesantnija od reginalne konkurencije zbog wifi, loungea i dobre klope

Ako srede web check-in na svim letovima dosta ce se odlepiti od konkurencije

 

Pitanje je i koliki ce biti efekat us letova.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Dobro, kako se to postize za cetiri, pet godina a ne za dve?

Nisam u avio industriji, zanima  me proces.

 

Nisam ekspert, pretpostavljam da je poenta u tome da preuzmes putnike od konkurencije za pocetak.

 

Iz Beograda se za JFK preko Amsterdama moze leteteti za c. 500 evra. Kapiram da bi ogromna vecina putnika presla na direktan let BEG-JFK kod cene od 550 evra. Naravno, KLM onda moze da snizi...

 

Drugo je preuzimanje transfernih putnika. Trenutno iz sireg regiona oko Srbije putnici koji bi za JFK uglavnom idu na VIE, MUC, FRA ili IST (eventualno ZRH). Atina, Budimpesta, Bukurest vise nemaju preko-okeanske letove. Za sve zapadnije od IST, BEG je bolja varijanta vremenski, jer let do JFK traje krace i ne ides ,,unazad" (Sofija-Istanbul-Njujork npr.). U odnosu na VIE/MUC/FRA BEG moze da ponudi laksi transfer (ko se transferovao na FRA zna koliko je to pakao, MUC nije mnogo bolji, VIE tek nesto). Ako se Er Srbija fokusira na regionalno trziste, moze i da ponudi kraci transfer, vremenski, jer je lakse za Er Srbiju da organizuje raspored letova od Sofije, Bukuresta, Podgorice, Sarajeva, Skoplja, itd. itd. oko jednog leta dnevno za JFK, nego Lufthanzi da organizuje raspored sa 500 evropskih letova i 20 prekookeanskih dnevno...zato preko FRA ili MUC ili VIE moze da ti se desi da cekas 5 ili 8 sati na let, a moze da ti se desi da jedva stignes jer imas samo 45 min (u tom slucaju u 90% slucajeva zaboravi na to da ce koferi stici sa tobom). Er Srbija ima potencijalno prostora da to organizuje bolje i lakse za putnike...manji aerodrom, manje linija.

 

Na kraju, putnicima iz Abu Dabija (ili onima koji tamo presedaju) se otvara nova opcija za JFK preko BEG, naravno leti Etihad i direktno ali leti i Swiss direktno iz ZRH pa opet neki idu preko FRA ili CDG...zavisi sta kako kome odgovara, cenovno, itd. Etihad moze da ponudi nizu cenu za let preko BEG neko direktan pa da tako pokupi neke putnike koje mozda inace ne bi.

Link to comment

@ Budja,

 

ja govorim o 2015, gdje bi trebalo da se priblize break-evenu. 2014 je uprkos ulaganjima, zadrzana margina u odnosu na 2013, sto je pomak. Znaci, sa jeftinijim gorivom i istim 'operational footprint'-om, bi trebali da poprave margine. Koliko, vidjecemo.

 

kako moze biti pomak kad i pored ulaganja ostane ista margina?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...