Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ponudio bih ti dobar primer, kompanije koje su se uspešno rekonstruisale, Qantas koji je povratio dobar profit - i Air New Zealand koji je profitabilan već oho-ho a bez monopola. Sve se može kad se racionalno posluje. A slažem se za severnoameričke kompanije, one su očaj, ali i dinosaurusi.

 

Qantas i Air NZ su malo specifični, zar ne? Zbog geografske lokacije.

Link to comment

pa ovo je dosta interesantna tvrdnja. Zapravo jedini koji rade kako treba IMHO, odnosno oni koji prave pare su upravo lowcosteri. 

 

Ali koji lowcosteri prave pare? Mislim da su jedina 2 lowcostera za koje možemo biti sigurni da prave Ryanair i EasyJet, sve ostalo je upitno.

 

Lista bankrotiranih ili ugašenih LCCa je podugačka...SkyEurope, Virgin Express, Color Air, Centralwings, Flywest, DBA, Flying Finn, Wizz Ukrajina, Helios Airways, bmibaby,  itd. itd.

 

Air Berlin je napustio low cost model, a Wizz, koji je privatni d.o.o. koji se ne kotira na berzi, krije svoje finansijske izveštaje kao zmija noge. Niko ne zna da li su zapravo profitabilni ili ne.

Link to comment

Ponudio bih ti dobar primer, kompanije koje su se uspešno rekonstruisale, Qantas koji je povratio dobar profit - i Air New Zealand koji je profitabilan već oho-ho a bez monopola. Sve se može kad se racionalno posluje. A slažem se za severnoameričke kompanije, one su očaj, ali i dinosaurusi.

qantas je godinu dana ranije imao gubitke od 600+miliona. ovo sto sam rekao da sada svi zarađuju pare u ovom odličnom tržištu za avoindustrju. drugo, qantas razvja lowcost brend jetstar za aziju i to su naveli kao bolju opciju za ulaganje nego da kupe nekog drugog kerijera u aziji da bi rasli.

nz, lokacija, jbg.

 

 

Ali koji lowcosteri prave pare? Mislim da su jedina 2 lowcostera za koje možemo biti sigurni da prave Ryanair i EasyJet, sve ostalo je upitno.

Lista bankrotiranih ili ugašenih LCCa je podugačka...SkyEurope, Virgin Express, ColorAir, Centralwings, Flywest, DBA, Flying Finn, Wizz Ukrajina, Helios Airways, bmibaby,  itd. itd.

Air Berlin je napustio low cost model, a Wizz, koji je privatni d.o.o. koji se ne kotira na berzi, krije svoje finansijske izveštaje kao zmija noge. Niko ne zna da li su zapravo profitabilni ili ne.

dobar je wizz, airberlin je užasno komplikovana priča sa mnogo korporativnih poteza da bih mogao ispratiti bez ozbiljnog ulaganja vremena, ali vidim da sada krvare oko €370mil godišnje, a da su postali veliki baš lowcost konceptom

u americi lowcosteri odlično rade. spirit, southwest, jet blue...

u indiji recmo jedan od retkih ko pravi pare je lowcoster indigo

airasia razvaljuje jugoistok azije

ostala tržišta slabo poznajem (afrika, jamerika, kina), jer ne pratim toliko dugo industriju, ali ovo su najveća tržišta i generaln trend je da kerijeri uzmiču i pate se, dok lowcosteri maju rast i zdrav biznis (ima dosta kerijera koji imaju rast, ali je zdravlje upitno)

Edited by Ravanelli
Link to comment

dobar je wizz, airberlin je užasno komplikovana priča sa mnogo korporativnih poteza da bih mogao ispratiti bez ozbiljnog ulaganja vremena, ali vidim da sada krvare oko €370mil godišnje, a da su postali veliki baš lowcost konceptom

u americi lowcosteri odlično rade. spirit, southwest, jet blue...

u indiji recmo jedan od retkih ko pravi pare je lowcoster indigo

airasia razvaljuje jugoistok azije

ostala tržišta slabo poznajem (afrika, jamerika, kina), jer ne pratim toliko dugo industriju, ali ovo su najveća tržišta i generaln trend je da kerijeri uzmiču i pate se, dok lowcosteri maju rast i zdrav biznis (ima dosta kerijera koji imaju rast, ali je zdravlje upitno)

 

Mislio sam na evropske loukostere. Za Aziju stvarno nemam pojma niti sam ih imao na umu. Što se tiče S. Amerike, tamo bi morali da prave lovu s obzirom na to da aviokompanije kao industrija imaju faktički monopol na međugradski prevoz. Mada (možda baš zbog toga) nisam nešto u Americi viđao avionske karte za 30$, mada nisam mnogo ni pratio priznajem.

 

Izbacio si iz posta cifre za Wizz :D zašto? Ne moraš da ih vraćaš, samo me zanima odakle su - je si li imao uvid u neki autentični dokument ili su rekla kazala? Jer znam da je bilo užasno teško da se dođe do pravih informacija. I kada su postali profitabilni ako jesu, ako znaš?

Link to comment

J. Amerika ima veliki potencijal.

Mreza je prilicno jadnjikava, u poredjenju sa Evropom.

Naravno, linije su duze (veci kontinent) ekonomska moc manja, kao i umrezenost ekonomije.

No to i cini potencijal za rast.

 

Mislim, Ekvador nema direktnu liniju za Brazil, za Buenos Aires ce da ukinu (gubici domaceg drzavnog prevoznika Tame), ni Santiago, ni La Paz. Sve za Juznu Ameriku ide preko Lime ili Bogote.

 

Cene za Evropu su boli glava, i tu gotovo ne moze da te usere, kao sto je Yolo pricao za Bgd-Tokio, ili Bgd-Sangaj.

Link to comment

Mislio sam na evropske loukostere. Za Aziju stvarno nemam pojma niti sam ih imao na umu. Što se tiče S. Amerike, tamo bi morali da prave lovu s obzirom na to da aviokompanije kao industrija imaju faktički monopol na međugradski prevoz. Mada (možda baš zbog toga) nisam nešto u Americi viđao avionske karte za 30$, mada nisam mnogo ni pratio priznajem.

 

Izbacio si iz posta cifre za Wizz :D zašto? Ne moraš da ih vraćaš, samo me zanima odakle su - je si li imao uvid u neki autentični dokument ili su rekla kazala? Jer znam da je bilo užasno teško da se dođe do pravih informacija. I kada su postali profitabilni ako jesu, ako znaš?

stavio sam cifre airberlina, ali kod njih je jako teško uraditi analitiku, jer su imali hiljadu movementa u korporativnom upravljanju, spajanja, kupovina... pa nije zahvalno raditi nešto dublje osim zaključka da su rasli i postali to što jesu zahvaljujući lowcost konceptu

 

a wizz ga cepa za sve pare q1 profit je na €34mil sa load factorom od 90%

 

Edited by nautilus
Link to comment

 

 

Cene za Evropu su boli glava, i tu gotovo ne moze da te usere, kao sto je Yolo pricao za Bgd-Tokio, ili Bgd-Sangaj.

 

Etihadova Alitalia ima trenutno promo (odavde) za J.Ameriku 600-700e. Inace kada su ih kupili imali su akciju za Rio, Sao Paolo i Buenos Aries, mogao si da letis u rasponu od 360 do 450e. One off, kada sam to provalio bio je ostao samo Sao Paolo, a za to nisam imao pare.

Link to comment

mislis da mi imamo pristupa tvom C disku? [emoji38]ol:

:isuse: hahaha

Imate wizzove riporte onlajn, u investors sekciji njihovog sajta

Edited by Ravanelli
Link to comment

dobar je wizz, airberlin je užasno komplikovana priča sa mnogo korporativnih poteza da bih mogao ispratiti bez ozbiljnog ulaganja vremena, ali vidim da sada krvare oko €370mil godišnje, a da su postali veliki baš lowcost konceptom

u americi lowcosteri odlično rade. spirit, southwest, jet blue...

u indiji recmo jedan od retkih ko pravi pare je lowcoster indigo

airasia razvaljuje jugoistok azije

ostala tržišta slabo poznajem (afrika, jamerika, kina), jer ne pratim toliko dugo industriju, ali ovo su najveća tržišta i generaln trend je da kerijeri uzmiču i pate se, dok lowcosteri maju rast i zdrav biznis (ima dosta kerijera koji imaju rast, ali je zdravlje upitno)

 

JetBlue i AirAsia nisu klasični lowcosteri, njihov model je hibridni (pre svega u smislu konekcija i codeshare sporazuma sa drugim prevoznicima) jer se "suv" lowcost kakav je lansirao Southwest sve manje isplati. Dobar hibrid je i Norwegian a tu spada i raspali AirBerlin koji je produkt hladnog rata koji je pokrivao turističke čartere iz zapadnog Berlina. Ujedinjenjem Nemačke prestala je i potreba za takvim prevoznikom pa su tada krenuli da menjaju model i do danas lutaju kao guske u magli. Prvo su krenuli da uspostavljaju redovne linije ka turističkim destinacijama, pa su onda dodali city linije po lowcost sistemu, pa su onda krenuli u akvizicije levo i desno, merdžovali čarter gigante poput LTU i najavili preuzimanje Condora i TUI Travela ali se to završilo tako što su im nesuđeni targeti ušli u vlasničku strukturu kontra kupovinom. Tu su otprilike počeli da gube lovu i izgubili momentum koji im je dao IPO. Niti su skroz prešli na lowcost model, niti su zagospodarili na čarter tržištu, niti su prerasli u hibrida. Gubici su im stravični, ne znam šta je Hogan imao na umu kada je uvalio Etihad u to ali da sam na šeikovom mestu zatražio bih mu objašnjenje.

 

Inače, jedan od odgovora legacy carriera na sve veći pad konkurentnosti u odnosu na lowcostere je povećan trend osnivanja sopstvenih lowcost podružnica. Luftika je bila uspešna sa Germanwingsom pa su rešili da ga pretvore u još veći i stariji Eurowings, Air Canada Rouge se takođe pokazao dobro, svi oni lete ili će leteti lowcost preko Atlantika i hvataju dobre startne pozicije jer je lowcost udeo iznad bare nešto tipa manji od 2%.

Link to comment

Etihadova Alitalia ima trenutno promo (odavde) za J.Ameriku 600-700e. Inace kada su ih kupili imali su akciju za Rio, Sao Paolo i Buenos Aries, mogao si da letis u rasponu od 360 do 450e. One off, kada sam to provalio bio je ostao samo Sao Paolo, a za to nisam imao pare.

 

To je atlantska obala. Pacificka ce te kostati nesto skuplje.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...