Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Videh na AS Instagram profilu da je Boris Beker pre koji dan dosao u BEG njima, medjutim juce je bio na [mom] Lufthansinom letu za Minhen...

Edited by jms_uk
Link to comment

kako?

 

Samo sam za letove za Brisel u protekle dve godine dao 500 evra više nego što sam plaćao Wizz Air-u. Takođe, karta za Bukurešt, koja bi petkom trebala da bude u pola cene na datum X nije bila u pola cene već iz nekog razloga skoro 50 evra skuplja nego što je bila u redovnoj ponudi. Na moje pitanje kako to, rečeno mi je uzmi ili ostavi.

 

Prava slika i prilika Vučićeve Srbije.

Link to comment

Samo sam za letove za Brisel u protekle dve godine dao 500 evra više nego što sam plaćao Wizz Air-u. Takođe, karta za Bukurešt, koja bi petkom trebala da bude u pola cene na datum X nije bila u pola cene već iz nekog razloga skoro 50 evra skuplja nego što je bila u redovnoj ponudi. Na moje pitanje kako to, rečeno mi je uzmi ili ostavi.

 

Prava slika i prilika Vučićeve Srbije.

 

Nisu sve karte iste cene, ni u istoj klasi. Uprošćeno, ako ima 50 sedišta u ekonomskoj klasi, 10 karata će koštati 50 evra, 10 75, sledećih 10 85, sledećih 10 100 evra a poslednjih 10 150 evra (naprimer). Tebi se verovatno desilo, s obzirom na to da si kupovao na taj ,,srećni petak", da su ove jeftinije karte rasprodate a da je tebi ostala jedina ova najskuplja, koja je i u pola cene skuplja od ove najjeftinije po punoj ceni. 

Link to comment

Samo sam za letove za Brisel u protekle dve godine dao 500 evra više nego što sam plaćao Wizz Air-u. Takođe, karta za Bukurešt, koja bi petkom trebala da bude u pola cene na datum X nije bila u pola cene već iz nekog razloga skoro 50 evra skuplja nego što je bila u redovnoj ponudi. Na moje pitanje kako to, rečeno mi je uzmi ili ostavi.

 

Prava slika i prilika Vučićeve Srbije.

 

Ne vredi ti to ništa da se žališ. Prosto ima ljudi (ne samo na forumu) koji se lože na to a imamo "nacionalnog prevoznika" koji je fensi "uspešan" i tako to bez obzira koliko putnici iz Srbijice od toga imaju koristi ili ne. Ja odustao odavno.

Edited by MancMellow
Link to comment

500 evra je izbila Er Srbija ako uzmemo zdravo za gotovo Wizzovo saopštenje u kojem su rekli da su Charleroi i Torp napustili samo i isključivo zbog povećanja taksi u Beogradu. Vrlo je zanimljivo kako im to povećanje nije smetalo da nastave da lete na 10 destinacija iz Beograda, dodaju dve destinacije iz Niša i da npr. potpuno unakaze Er Srbiju na Larnaki pa ovi sada pretvaraju tu liniju u sezonsku nakon 20 godina nonstop opsluživanja.

 

Wizz je inače ukidao linije iz Beograda i pre nego što je Er Srbija uopšte napravljena. Rim, Krf i Rodos su ukinuti u vreme kada je taj isti Wizz imao popuste na cenovnik u Beogradu, Jat umirao u mukama a Er Srbije nije bilo ni u najavi.

 

Možda su Charleroi ukinuli zbog toga što putnicima koji iz Srbije lete za Brisel (sedište EU birokratije) više odgovara "pravi" briselski aerodrom nego Charleroi. A Torp su možda ukinuli zbog toga što ih je Norwegian kompletno olešio u borbi za Oslo i zbog toga što je većinu putnika bolelo uvo da se klackaju sa Torpa kada ih je konkurencija prevozila na Gardermoen.

 

 

Manc, koliko god da se neko loži na Er Srbiju ne vidim zašto je to veći forumski ili društveni "problem" od tvog loženja na lowcostere i neke iluzije o tome kako u Srbiji samo treba pogasiti i pokatančiti sve što je tehnološki kompleksnije od proizvodnje čarapa pa će nas onda Evropa za 20 evra prevoziti gde god nam duša ište. Avio industrija je malkce kompleksniji organizam od "Wizzove noge dobre, arapske noge loše" logike. Niko nije silom nateran da uđe u avion Er Srbije ali za tvrdnju da drugi prevoznici pod prisilom gase ili redukuju linije samo zato da bi Srblji ostavljali harač Arapima potrebna je malkice jača argumentacija od PR saopštenja Wizz Air-a.

Link to comment

at doktor

 

ima i obrnutih primera. znas kad si mogao da letis za HK za 380e ili na naritu za 500e ili u sangaj za 420e iz beograda pre nego sto je etihad ovde dosao?

 

sto se whizza tice, nisam siguran koliko AS ima veze sa njima a koliko to sto srbija realno nema infrastrukturu za LC-ere cije letenje sa surcina pretpostavljam da dize cenu tako da se vise isplati kupovati kartu kod normalnog prevoznika koji leti na normalan aerodrom tipa zaventem a ne na sarlroa i u humanija vremena. ne znam, pretpostavljam. licno ne bih leteo za brisel LC-om za razliku manju od 50-70e a isto vazi i za istanbul sto se mene tice.

 

edit - uleteo beowl

Edited by yolo
Link to comment

Ne vredi ti to ništa da se žališ. Prosto ima ljudi (ne samo na forumu) koji se lože na to a imamo "nacionalnog prevoznika" koji je fensi "uspešan" i tako to bez obzira koliko putnici iz Srbijice od toga imaju koristi ili ne. Ja odustao odavno.

 

A ja sam odustao od toga da objašnjavam ljudima kako se nekoliko ličnih primera ne može generalizovati na celu populaciju i na situaciju u globalu. Možda nešto što je loše za Dr. Arslanagića i MancMellow-a pojedinačno možda jeste dobro u proseku?

 

Samo ću reći da je AS daleko veće konkurencija koja obara cene od svih lowcostova koji lete iz Beograda zajedno jer konkurišu Lufthanza grupi na destinacijama na kojima lowcostere nikada nećeš videti (znaš kada će Wizz da leti za npr. Cirih? Nikad). Da nema AS, da je Jat bankrotirao, imali bi - osim na tih par destinacija za leve aerodrome gde lete lowcosteri - apsolutni monopol Lufthanza grupe u suštini koja bi odma povećala cene za 50% a možda bi ih jednostavno i duplirala.

 

 

sto se whizza tice, nisam siguran koliko AS ima veze sa njima a koliko to sto srbija realno nema infrastrukturu za LC-ere cije letenje sa surcina pretpostavljam da dize cenu tako da se vise isplati kupovati kartu kod normalnog prevoznika koji leti na normalan aerodrom tipa zaventem a ne na sarlroa i u humanija vremena. ne znam, pretpostavljam. licno ne bih leteo za brisel LC-om za razliku manju od 50-70e a isto vazi i za istanbul sto se mene tice.

 

Ja odavno pričam da Srbija ne može sada biti veliko LCC tržište jer paradoksalno moraš biti bogatiji da bi imao jeftiniji avionski prevoz. Srbija niti je masovna turistička destinacija pa da to održava lowcostere (kao što može u nekoj Budimpešti recimo) niti ima dovoljan % populacije sa prihodom koji omogućava trošenje 200-300 evra na odlazak na vikend negde par puta godišnje. LCCiji takođe ne mogu da žive od dijaspore jer dijaspora vuče prtljag tamo i 'vamo a kada doplatiš prtljage LCC više nisu toliko jeftiniji, a pritom su skloni da te drkaju za svaki gram ili milimetar preko ograničenja i da ti naplate 40 evra dodatnih, a neki ljudi jednostavno neće sa tim da se drkaju jer koriste uvek maksimalnu kilažu bar u jednom pravcu.

 

Zato lowcosteri ili dođu pa odu ili otvore 10 linija pa se na kraju redukuju na onih 5 koje zapravo imaju smisla.

 

Ne kažem da tu nema uticaja AS, naravno da ima, ali to se sve debelo preuveličava.

Link to comment

ne zelim da znam koliko bi LH naplacivala svoje letove, bahatost zbog koje zaobilazim sve sto pripada coreu LH grupe (sem swissa) na stranu. molim da se javite kada AS iz cista mira resi da ne poleti za neku destinaciju zato sto su prodali malo karata, kao sto mi se desilo sa austrianom.

Link to comment

at doktor

 

ima i obrnutih primera. znas kad si mogao da letis za HK za 380e ili na naritu za 500e ili u sangaj za 420e iz beograda pre nego sto je etihad ovde dosao?

 

sto se whizza tice, nisam siguran koliko AS ima veze sa njima a koliko to sto srbija realno nema infrastrukturu za LC-ere cije letenje sa surcina pretpostavljam da dize cenu tako da se vise isplati kupovati kartu kod normalnog prevoznika koji leti na normalan aerodrom tipa zaventem a ne na sarlroa i u humanija vremena. ne znam, pretpostavljam. licno ne bih leteo za brisel LC-om za razliku manju od 50-70e a isto vazi i za istanbul sto se mene tice.

 

edit - uleteo beowl

To. Tom logikom sam ja u zadnjih godinu dana ustedeo 1000+ evra na letove do azije i j. amerike. Od kad se air serbia pojavila qatar, emirates i turkish su poceli opasno da spustaju cene za aziju, a aeroflot leti za tokio za ~500 evra. Pre toga ispod 800 za tokio je bio sf.

 

Ima i primer sa pragom, dok su cesi i jat leteli za prag cene su isle dole, onda jat nije vise mogao da izdrzi trku, ukinuo liniju, i cesi krenuli da deru. To se desavalo negde 2007-2008 cini mi sе.

Link to comment

A ja sam odustao od toga da objašnjavam ljudima kako se nekoliko ličnih primera ne može generalizovati na celu populaciju i na situaciju u globalu. Možda nešto što je loše za Dr. Arslanagića i MancMellow-a pojedinačno možda jeste dobro u proseku?

 

A možda i nije? Zašto ne ostavimo aerodromu da sam, bez upliva "nacionalnog" keriera određuje kome će koliko naplatiti letenje i zašto ne ostavimo tržištu da vidimo da li ljudi onda misle da im se isplati ili ne da lete za na neke "leve" aerodrome? Takođe, letovi vezani za (evropsku) dijasporu nisu vezani samo za dijasporce, nego i za one koji ih posećuju. I možda naši ljudi nemaju para da 2-3 puta godišnje prave izlete u Brisel, Rim, etc za 200 evra, ali jednom godišnje bi možda mogli. Ali sve je to prežvakano već milion puta i teško da će neko zbog nečega sada napisanog promeniti mišljenje. Meni lično na pamet ne pada da letim bilo gde sa AS i to se neće promeniti.

Link to comment

A možda i nije? Zašto ne ostavimo aerodromu da sam, bez upliva "nacionalnog" keriera određuje kome će koliko naplatiti letenje i zašto ne ostavimo tržištu da vidimo da li ljudi onda misle da im se isplati ili ne da lete za na neke "leve" aerodrome? Takođe, letovi vezani za (evropsku) dijasporu nisu vezani samo za dijasporce, nego i za one koji ih posećuju. I možda naši ljudi nemaju para da 2-3 puta godišnje prave izlete u Brisel, Rim, etc za 200 evra, ali jednom godišnje bi možda mogli. Ali sve je to prežvakano već milion puta i teško da će neko zbog nečega sada napisanog promeniti mišljenje. Meni lično na pamet ne pada da letim bilo gde sa AS i to se neće promeniti.

 

 

Mozemo da ostavimo trzistu, ali zajebano je prepustiti AS recimo tome da se potpuno bez pomoci takmici sa recimo lufthansom, swissom ili austrian airlines-u itd kompanijama kojima vlade Nemacke itd stalno placaju dugove, subzidiraju ih i sl. Kad AS pukne imaces AS cene i vise od toga, a gubitak poslova. Po meni se ne isplati.

Edited by Dagmar
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...