Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Hoće li JAT penzionisati ove ateerove? Kolena su mi pod bradom.

 

Nece, jer im odgovaraju za regionalne rute.

 

Nije to los legroom, kod nekih kompanija/aviona kolena budu iza usiju.

Link to comment

Hoće li JAT penzionisati ove ateerove? Kolena su mi pod bradom.

 

Previse si visoka :fantom:

 

Gde ce da ih penzionisu, kada su ove godine nabavili jos jedan ATR 72-500, bila vest o tome danas.

 

Svi ti regionalni avioncici su neudobni, pokusavaju da napakuju sto vise putnika u sto manji prostor...ako si letela nekim Bombardier CRJovima npr., to je tek horor, meni je tesno u njima, a ja sam sasvim prosecnih gabarita. Embraer ERJovi su nesto bolji, ali i tamo te nonstop teraju da cekiras rucni prtljag standardnih dimenzija na ulazu ako je avion pun, jer nema mesta za njega...jedanput sam jedva ubedio stjuardesu u Lufthanzi da mi ne uzme torbu s laptopom, drugi put sam ih izmolio da mi ipak stave koferce u kabinu jer sam imao 20 minuta izmedju letova i nisam mogao da cekam i da upravo zato nosim samo rucni prtljag...

Link to comment

Zapravo ona tri najstarija ATR 72-200 će verovatno da lete napolje jer su odslužili svoje. Zameniće ih ili 72-500 ili možda neki Dash 8.

 

In other news, upravo sam kupio kartu na Etihad milje kod Er Srbije. Sve završio telefonom za 5 minuta, platio takse 30 evra. Skroz prijatno iskustvo.

Link to comment

Zameniće ih ili 72-500 ili možda neki Dash 8.

 

 

Valjda nece da dodaju jos tipova aviona.

 

In other news, upravo sam kupio kartu na Etihad milje kod Er Srbije. Sve završio telefonom za 5 minuta, platio takse 30 evra. Skroz prijatno iskustvo.

 

Ja sam prosle nedelje uzeo Etihad-ov let koristeci Royal Air Maroc milje. Nije moglo da se zavrsi telefonom [obavio 4-5 razgovora u ukupnom trajanju od oko 2 sata], moralo je licno u njihovom [AT, ne EY] ofisu [srecom kolega isao u London], platio takse 15 funti. Skroz neprijatno iskustvo :D

Edited by jms_uk
Link to comment

Valjda nece da dodaju jos tipova aviona.

 

 

I ja mislim da nece. Etihad Regional (ex-Darwin) ima ATR 72-500 (koje servisira u Beogradu) i Saab 2000 (koji se vise ne proizvode). Alitalia nema turboprop avione uopste, njihova filijala za regionalne letove koristi ERJove (E-175 i E-190). Etihad nema nista od tih avioncica, kod njih je samo teska artiljerija. Tako da nema smisla da ubacuju Dash-8 u kombinaciju uopste.

Link to comment

Nisam siguran da Etihad Regional odrzava atr.ove kod Jat tehnike?

Ekonomika turbopropova na kracim rutama je dosta jaca od mlaznjaka zbog manje potrosnje goriva. Ali caka sa kolenima nije u modelu, vec kako konfigurises kabinu. Zato recimo na boeingovom i airbusovom sajtu, pa cak i na wiki, postoji vise brojeva kada je u pitanju broj putnika jer zavisi od konfiguracije sedista, a posle se i sam prevoznik moze igrati sa konfiguracijom.

Neke baje su na putu da patentiraju mobilne redove koje bi stjuardesa mogla da podesava sa ajpeda. Ideja je da se u jedan red npr poredjaju deca i onda da se na ustrb prostora koji njima ne treba rasire odrasli ispred i iza.

Te konfiguracije su interesantne. Deltaje pre koji mesec prosirila svoj ugovor sa NBA na jos 4 tima i preradili su 11komada B757 da primaju oko 60 ljudi, a oni u rasporedu od 3 klase primaju 180 ljudi, koliko se secam i time ce ih voziti.

Velike kompanije su pocele da se leapfroguju sa uslugama za 1% i dosta se svodi na matematiku konfiguracije. Koliko se dalo zakljuciti iz nekih intervijua nova Etihadova spavaonica kosta kao 20+ karata proleterijata, a zauzima manje prostora.

 

Neke linije stranih kompanija sa embraerima i slabijom popunjenoscu kabina mi nisu jasne... Ne vidim matematiku, ali verovatno su mogucnosti jer zaradjuju drugde. Zapravo za celu industriju se moze reci da jos nije mature, obzirom na to koliko je takmicenje ogranicena propisima i monopolima... u suprotnom bi sve to lowcosteri odavno progutali

Edited by Ravanelli
Link to comment

Model polagano i ide ka tome, lux biznis džetovi za one koji mogu da plate kartu od dva soma naviše i lowcost stočni vagoni za sve ostale. Ništa izmedju, u skladu sa globalnom propašću srednje klase.

Link to comment

Zato ja volim Air NZ, best of both worlds. A strah me je sto ubrzo putujem SAS - morao sam da kupim upgrade za SAS Plus, iako mi je malo nedostajalo da uzmem Biz klasu za njihovu novu liniju do Hong Konga. Tu se sve placa, i prtljag i hrana, a kao nije low cost :(

Link to comment

Nisam siguran da Etihad Regional odrzava atr.ove kod Jat tehnike?

 

Bila je vest o tome, nakon sto je Etihad preuzeo Darwin, da su poceli da servisiraju avione u Beogradu

Link to comment

Postoji aerodrom u Kovinu, eto našeg Lutona :D

 

Ja sam po pisti kovinskog aerodroma vozio auto barem 30 puta, kada idem iz Bele Crkve za Beograd, pa me mrzi da prolazim kroz sam Kovin. Uđe se neposredno posle spajanja sa putem koji ide iz Deliblata, izađe se oko kilometar iza izlaska iz Kovina prema Bavaništu. Ima nešto rupa po asfaltu i deo pred sam izlazak na put je jako zajeban za gume i amortizere (tj. može se desiti da ostanete bez jednog, drugog ili oba), ali je zabavno jer može da se nagari 200 po pisti bez ikakvog rizika, osim izletanja sa same piste (nema saobraćaja, nema pešaka, nema pandura, nema znakova...).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...