Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Čisto faktografije radi, to je izjavio na aerodromu u sklopu posete renoviranom delu istog. To naravno ne znači da ima blagog pojma o čemu priča ali nije baš da je iz čista mira sazvao presicu u Nemanjinoj da priča o bagaž transferu i lizingu A330.

Link to comment

Ovo vam je insajd info koji sam dobio pre koji mesec:

 

- AS bi mogla da u sezoni popuni letova i za Cikago, i za NYC, i za Toronto, ali je pitanje - sta raditi s avionom van sezone? Vidite i sami koliko kosta lizing. Ono cemu se razmisljalo je neki dil sa Indijcima u Etihadovoj alijansi (Jet Airways) jer oni imaju ,,obrnutu" sezonu od nase, ali mislim da se tu nije stiglo dalje od razmisljanja.

- Ako bi AS mogla da sklopi nekakvu konstrukciju u kojoj bi bar 1 prekookeanski let bio isplativ cele godine, taj 1 let bi bio let za NYC. Receno mi je da to jedino sto je realno u dogledno vreme.

 

Dakle, stvari se prilicno uklapaju sa ovim sto govori Vucic.

Edited by hazard
Link to comment

- Ako bi AS mogla da sklopi nekakvu konstrukciju u kojoj bi bar 1 prekookeanski let bio isplativ cele godine, taj 1 let bi bio let za NYC. Receno mi je da to jedino sto je realno u dogledno vreme.

 

Uz neki codeshare dalje, unutar USA i CDN [JetBlue, WestJet npr?]

Link to comment

 

 

Prema njegovim rečima, vlada je ove godine od aerodroma prihodovala 13 miliona dinara, a očekuje se i dividenda od više od nekoliko stotina miliona dinara u septembru. 

 

Kako to vladatm prihoduje od aerodroma? Ako je kroz poreze, onda državni budžet prihoduje, a ako misli na profit aerodorma, to je profit aerodroma, s kojim vlada nema ništa, bar u teoriji. to što oni tamo uvaljuju svoje bilmeze, to je druga stvar. 

 

elem, glede tih letova za usa, zašto ne mogu taj isti avion van sezone da koriste za neke druge destinacije, neki istok npr? u abu dabi lete sa a320 valjda, a to je long-haul flight, mogao bi širokotrupni avion da leti tamo. plus kina, indija, australija, ne kupuju avion samo da bi leteo do ny. 

Link to comment

Ima tu dosta stvari o kojima Psiholabud nema blage veze, a tek novinari nemaju.

 

Prvo, niko na svetu nije lud da otvara transatlantic liniju sa jednim avionom. Za to su potrebne najmanje dve letelice, da ne opisujem sad razloge u detalje.

 

Drugo, te dve letelice bi morale nonstop da budu u rotaciji jer svaki sat koji provedu na zemlji košta boga oca. To znači ili dva dnevna leta za JFK ili po jedan let za JFK i još neku destinaciju.

 

Treće, Er Srbija kao legacy prevoznik koji računa na transferne putnike (bez kojih o transatlantskim linijama ne vredi uopšte razmišljati) ne može da drži JFK kao sezonsku liniju, to nije održivo. Oni moraju da imaju polaske tokom cele godine i možda, eventualno, da idu na manji broj letova u zimskoj sezoni. Ali to opet otvara pitanje neiskorišćenosti letelica koje opet ne mogu da se prebacuju na druge long haul destinacije jer i njih treba pokrivati cele godine a ne samo sezonski.

 

AUH ne može da napuni širokotrupca, u sezoni se oba dnevna leta (Etihad i Er Srbija) još i nekako pune ali van sezone je punjenje dovoljno za nešto više od jednog leta. Slabo tu ima mesta za širokotrupca osim da se možda ta dva leta merdžuju u jedan pa on da popunjava rotaciju ako dođu dva A330 za JFK. Ali to mi ovako napamet i bez internih brojki ne deluje previše obećavajuće.

 

Najzad, Er Srbija može da zaboravi na Kinu, Indiju i Australiju. Etihad hoće da svi putnici za istočne destinacije presedaju na AUH i to se neće menjati. Možda se nešto dogovore za Kinu ali to je pod velikim znakom pitanja.

 

U svakom slučaju Amerika je bila i ostala glavna nagrada, tu se beru šoldi ili se slavno gine. Improvizacije tipa pokrivanje Severne Amerike sa jednim avionom su big no-no, na tom tržištu se stvari ne prepuštaju slučaju jer svaki otkazan let ili ozbiljan poremećaj sistema mogu da nanesu nepopravljivu štetu. Konkurencija je stravična tako da ponuda mora da bude atraktivna baš kao i vremena i raspoložive konekcije na BEG. Dva dnevna leta na JFK bi napravila ogromnu razliku u odnosu na jedan let ali to je ogromna investicija u kojoj valja mesecima trpeti loše punjenje i gubitke kako bi se, možda, došlo do profita na duži rok. Dodatnu zabrinutost ovde izaziva katastrofalno upravljanje nekim linijama kao što je npr. Larnaka koju je Er Srbija bukvalno na tanjiru servirala Wizzu i na kraju morala da je svede na sezonsku/letnju (mrtvi Jat je na Larnaki 20 godina pravio pare samo tako a ovi su uspeli da ispuše kompletno). Ovaj fijasko je bio isključivo interne prirode i ako misle da na sličan način rade JFK onda je bolje da ni ne pokušavaju.

 

Nije džabe jedina "mala" kompanija iz istočne Evrope koja se odvažila na tako nešto poljski LOT. Pri tome su se oni upustili u tu avanturu samo zato što mogu da računaju na ogromno domaće tržište - i opet im jedva nekako ide i svake godine se razmišljaju da li da to drže ili da ukidaju. 

Edited by beowl
Link to comment

da da, nisam ni mislio da lete samo sezonski za us, nego da isti avion mogu da koriste i za druge destinacije, različitim danima. ali sam zaboravio da je AS samo feeder za Etihad, i da svi letovi za istok idu preko AUH. 

 

čitao sam negde nedevno da qatar kao najavljuje da ce da leti sa a330 iz beograda za Dohu, mada mi to nema logike pošto su im sadašnji letovi iz BEG prazni, bukvalno po 10-20 ljudi, i napune se tek u Sofiji. 

Link to comment

Samo dva leta će raditi sa A330, 16. avgusta i 1. septembra. Možda imaju neke ad hoc grupe putnika ili je naišao gasterbajterski talas iz Australije.

 

Availability za QR225 i QR226 za oba datuma je dobra, 9+ mesta u svakoj fare klasi.

 

 

Jedino neobicno je 16 Avgusta sto QR225 ima puno blokiranih sedista.

 

BCTWUCC.png

Link to comment

Nije džabe jedina "mala" kompanija iz istočne Evrope koja se odvažila na tako nešto poljski LOT. Pri tome su se oni upustili u tu avanturu samo zato što mogu da računaju na ogromno domaće tržište - i opet im jedva nekako ide i svake godine se razmišljaju da li da to drže ili da ukidaju. 

 

CSA je svojevremeno leteo za NYC, Newark i Toronto. Toronto si sigurno radili jos krajem 90ih/pocetkom 2000ih, imali su ili erbasove ili B757 za to, ne secam se. To je jedno vreme bila glavna veze Srbije i Kanade npr. Malev je isto, uz prekide, pa onda ja mislim i pred sam kraj svog bitisanja, takodje leteo za Toronto. Takodje su prevozili dosta nasih, drugih ex-YU, Rumuna itd. Moj drug Rumun koji je iz Banata je redovno 2000ih leteo Toronto - Budimpesta, pa kolima do kuce. Vidim da su leteli nekad i za JFK, LAX, Newark i San Fran, ali ne znam kada su tacno prestali. Tarom je leteo do Toronto i Cikaga do 2002., i do Montreala i JFKa do 2003.

 

Ovo su istocnoevropske kompanije kojima sam ja leteo ili se secam da sam vidjao na Pirsonu, pa sam brzo izguglao. I da, grcki Olympic u svim inkarnacijama takodje je leteo i leti za severnu ameriku iz Atine, ako cemo i njih da racunamo u ovo drustvo. Sad da li su Bugari ili Ukrajinci recimo ikada leteli, ne znam.

 

LOT je kako mi se cini, leteo isto tako do pocetka 2000ih, pa su imali pauzu, pa sada lete opet.

 

,,Balkanski" hab za long-haul destinacije je fakticki Bec. Naravno idu ljudi preko i standardnih evropskih habova (Frankfurt, Minhen, Bec, Pariz, London) ali Bec je za mnoge najbolja opcija - nije preveliki aerodrom u smislu da ne mozes da snadjes i da ti je sat vremena malo da presednes (kao recimo u Frankfurtu), i na sat - sat i po leta je od svih vecih gradova u regionu, a do Amerike se stize za manje od 10 sati tako da je i to dobro. Secam da je Austrian, kada ga je pojela Lufthanza i kada su usli u Star Alliance, jedno vreme ukinuo letove Bec - Toronto (valjda je bila ideja da se ti putnici preusmere na Minhen i Frankfurt), ali je to ubrzo vraceno jer je jednostavno bila optimalna i ocigledno profitabilna varijanta.

 

AS je do sada razvijala Beograd kao neki mini-hab za regionalne destinacije za koje nema puno letova iz zapadne evrope (Sarajevo, Podgorica, Skoplje, Ohrid, Tivat) i za bliski istok i dalje (dakle kao feeder za Etihad), i tu nije ulazila previse u klinc za Austrianom. No ako se uvede let za NYC, tu ce Beograd i Bec uci u ozbiljan klinc. Ocekujem sabotazu i potiranje klipova u tockove na svakom koraku, kao i ljutu konkurenciju, damping cene i slicno.

Link to comment

Da imaš kartu za danas, a njima u sistemu stoji sutra, vrlo je moguće da bi tako bilo. U avion te ne bi pustili dok ne provale ko je i gde pogrešio (da li ti, da li oni, da li Amadeus sistem, da li neko četvrti) a u međuvremenu bi njihov sistem bio merodavan jer niko od njih nije ni ovlašćen ni raspoložen da na licu mesta premošćava probleme. Jedino ako ovi iz ASL nisu na brzaka provalili da je greška do njih pa onda na brzaka to ispeglali uz pomoć biznis klase, da malo nadoknade ljudima.

 

Hteo sam samo da kazem da mi je nezamislivo da bilo koja ozbiljna kompanija odjebe putnika u troskocima ako je njihova greska. Znam vrlo dobro da vecina zapadnih kompanija gleda da na sve nacine bilo koji nesporazum prebaci na grbacu klijenta i opere ruke, ali ako je zaista njihova greska onda su stvari jasne. AS je kao domacinska kompanija u tom smislu fleksibilnija, ali covek ima vece sanse da najebe ni kriv ni duzan. Po iskustvu sa recimo online kupovinom kod AS-a, mogu mirne savesti da pretpostavim da je bio neki fuckup u njihovom sistemu.

Link to comment
Ovo su istocnoevropske kompanije kojima sam ja leteo ili se secam da sam vidjao na Pirsonu, pa sam brzo izguglao. I da, grcki Olympic u svim inkarnacijama takodje je leteo i leti za severnu ameriku iz Atine, ako cemo i njih da racunamo u ovo drustvo. Sad da li su Bugari ili Ukrajinci recimo ikada leteli, ne znam.

 

Bugari su imali 1 do 2 B762 kojim su leteli za JFK [ja sam tim avionom leteo SOF-JNB 1998], a PS i danas leti KBP-JFK [imaju 4 komada B763ER].

Link to comment

ako pogledate red letenja videćete da se smanjio broj letova za auh.

ako pogledate ukupan saobraćaj JU biće vam jasno koji je to procenat letova / putnika za auh.

ako pogledate banks JU letova, kada su špicevi na BEG i šta se spaja u špicevma biće vam jasno i šta je ideja organzacije letova.

daleko od toga da su arapi uzeli da se igraju hranjenja abu dabija.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ne hrane oni AUH putnicima koji koriste BEG za transfer nego domaćim putnicima koji lete na istok (Azija i Autralija). Svi ti putnici leteće preko AUH ako kupe kartu kod Er Srbije, tu nema dileme i zato Er Srbija neće leteti iz Beograda za Singapur ili Sidnej. Jedini mogući izuzeci su Teheran (ako nekom padne na pamet da proba da utrči tamo sad kad je prilika) i jedna destinacija u Kini (za koju, opet, treba obezbediti punjenje što će biti daleko teže nego za JFK).

Link to comment

Dodatnu zabrinutost ovde izaziva katastrofalno upravljanje nekim linijama kao što je npr. Larnaka koju je Er Srbija bukvalno na tanjiru servirala Wizzu i na kraju morala da je svede na sezonsku/letnju (mrtvi Jat je na Larnaki 20 godina pravio pare samo tako a ovi su uspeli da ispuše kompletno). Ovaj fijasko je bio isključivo interne prirode i ako misle da na sličan način rade JFK onda je bolje da ni ne pokušavaju.

 

 

Iz perspektive dugo godina shishane ovce se ne slazem sa ovim. JAT je prso na LCA-BEG onog trenutka kad se Kipar otvorio za low cost. Znaci mimo Beograda (ako uzmemo da je AS mogla sa skenja Wizz u BG) u igri su Budimpesta, Sofija te jedno vreme Temisvar.

Ne znam koliko su bili u mogucnosti da idu dole sa cenom ali ja sam onu pljacku od 440 EUR po glavi za povratnu kartu poslednji put istrpeo 2012. Ilustracije radi, porodicno smo leteli u Oslo (sto je duplo duza distanca) septembra 2013. za 550 EUR svo cetvoro sa extra prtljagom.

Moja gros usteda letom za Sofiju/Budimpestu (sve da nema leta za Beograd) prethodnih godina nije bila manja od 700 EUR po turi za sve nas. Tek ove godine, tacnije proslog meseca, smo prvi put leteli Air Serbiom jer je razlika u ceni bila podnosljiva.

 

Pored toga, sve i kad bi Air Serbia bila konkurentna cenom Wizzu, nije bas ocigledan izbor zbog vampirskih termina letova, manje dozvoljene kilaze (23 vs 32, pod uslovom da se Wizzu plati 40EUR po koferu, sto je cesto i dalje jeftinije od AS) i cestog kasnjenja.

 

Pride tu je i odijum prema JAT/AS zbog 20 godina pravljenja para samo tako. Znam ljude koji su, pored Wizza, uzimali u razmatranje (i leteli) Pegasus varijantu Ercan-Gokcen-Beograd pre nego AS.

 

Jedina veca pljacka odavde je ruta LCA-BEY.

 

BTW, pogibija Cyprus Airwaysa je bila velika sreca za narod ovde. Nikad jeftinije karte, nikad vise destinacija. Jos da aerodromske takse nisu izuzetno skupe letelo bi se maltene dzabe svuda.

Link to comment

Ne znam u čemu je bila fora sa tim preskupim kartama, verovatno zbog toga što su godinama bili jedini prevoznik na toj liniji. Jat bi u Larnaki svakako bio uništen od Wizza ali Er Srbiji se otvorila opcija sa transfernim putnicima koju Jat nije imao. Sve što je trebalo da urade bilo je da nameste vremena tako da putnici sa Kipra mogu u Beogradu da presednu za London (i još poneku destinaciju ali London je apsolutno najbitniji). Oni umesto toga nameste onaj vampirluk koji si opisao i Wizz ih lagano dokrajči.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...