Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ne vidim razlog da reklamiras neukog shabana koji reciklira tudje vesti i nije objavio da je Air Serbia podnela zahtev americkim vlastima za letove preko Atlantika i kao code share sa AB i kao samostalna.

Link to comment

Evo poslah podmladak danas avionom, pa da prosto podelim iskustvo. Generalno se sve završilo ok, mada je bilo malo komplikacija sa papirima. Naime, prilikom prvog rezervisanja karte bilo je neophodno putem kol centra i popuniti sve one formulare telefonom - ko šalje dete, ko prima dete, u oba pravca sa sve brojevima telefona, pasoša itd itd. Primerak toga mi nismo dobili (da bi ga eventualno odštampali i spakovali sa detetom i ostalim papirima), nego je bilo prosto palo onomad uveravanje da je to to, procedura gotova. Oni to, izgleda, ne prosleđuju. Tako da nas je prvo riba prilikom check-ina poterala da ponovo ispunjavamo to. Ne moram da napominjem da nismo sad kod sebe imali brojeve ličnih dokumenata baba i deda. Na našu primedbu da smo te podatke već dali sve avioprevozniku prilikom kupovine karata, ona nam reče da je to u redu, ali da treba ponovo popuniti formulare i da to nije za avioprevoznika, nego ovaj put za aerodrom. Onda je u sred popunjavanja došao naš tip iz aviokompanije i rekao da ignorišemo to šta nam je ona rekla i da ne moramo da popunjavamo to za nju. A onda se predomislio i doneo nam svoje formulare za to isto, da popunimo za njega. I naravno, nije ni sačekao papire ni rekao šta sa njima, nego ode na gejt.

A raja koja čeka u redu ko da je gledala proslavu 30 godina Oluje, pošto je neka porodica na samom početku potrošila barem 40-45 minuta šalterskog vremena. Provere, telefoniranja, članovi familije dolaze i odlaze, donose i odnose neke torbe. Izgledalo je kao sav ostatak materijala potreban da se završi koridor 11. Onda je tip na kraju otišao do djuti frija i doneo ribi na šalteru neku kesu, pa se ona sva raspilavila. I onda posle njih još mi sa ovim glupavim formularima. U svemu tome i želji da se samo što pre sklonimo sa šaltera sam i zaboravio da prijavim let za onaj Etihadov guest program. Naravno, one saglasnosti o putovanju maloletnog deteta, koje smo morali overavati u konzulatu za beše 160 evritja nije niko ni tražio.

 

 

A na gejtu je bio još jedan glič softvera na delu, izgleda. Neki deda i baba treba da se ukrcaju u avion i onda osoblje u tom trenutku provali da su baba i deda kupili karte za sutrašnji let, ne za danas. Tu sad kreću scene sa prepirkom i dramatizacijom, jer je na kartama izgleda stvarno stajao današnji datum, ali u kompjuteru je stajalo sutra. Izdvajanje na stranu, čekaju da vide kako sad da zaustave poletanje i skinu im prtljag, jer je avion već pun. Zovu ekipu da vade prtljag itd. Mislim, nije mi jasno ako su već imali pogrešne karte, kako su prošli uopšte check-in i predali prtljag? They put the "check" in "check-in"!  Na kraju su ih ipak ukrcali i pustili u bizmis klasu, ali ne pre nego što su dedi i babi skratili život za cirka 5 godina.

Link to comment

Pa znaš šta, meni se činilo kad savršen primer za tzv. "domaćinski" model poslovanja. Ima tu stvari koje ne funkcionišu, informacija koje nisu tačne, ali u jednom trenutku se pojavi patrijarh filijale, koji razjuri te neefektivne ženske i nakon početnog "ne može!" stava tvrdog kao stena prosto obeća "sredićemo".

Link to comment

deluje mi kao primer ozbiljne kompanije

Teško. Ozbiljna kompanija bi ih poslala ma troskoke i do sutrašnjeg dana aviona ne bi videli a biznis klasu možda u nekom narednom životu.

Link to comment

Ni meni nije bilo jasno kako je to moguće. To objašnjava zašto su baba i deda došli danas, a ne sutra. Ali ne objašnjava check-in, jer tamo valjda daješ pasoš i oni te nalaze u kompjuteru na listi putnika za taj-i-taj let. Da je sve bilo tako očigledno, trebalo je da ih zaustave već tu, pre nego što im uzmu prtljag i daju boarding ticket.

U svakom slučaju, i da se desio tako neki cockup očigledno greškom softvera, službenika ili čega već (u svakom slučaju na strani aviokompanije), ti ljudi su već platili kartu, oni su tvoje mušterije. Čemu ceo transfer neprijatnosti, zvanje službe za skidanjem prtljaga sa aviona, pa otkazivanje i sl? Kad je došlo već do ukrcavanja u avion, imaš listu putnika i znaš koliko imaš praznih mesta i da li da ih ukrcaš ili ne. To što su njih na kraju poseli u biznis klasu nije bio akt izvinjenja (pa da su dobili ceo biznis paket), nego su prosto ostala mesta bila popunjena. Mogli su odmah da im kažu "sačekajte sa strane da vidimo da li ima praznih mesta ili ne".

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Cek, da imam kartu za danas, svaka kompanija bi me odjebala ako su zajebali i zagubili moju kartu? Tesko mi je da poverujem u to.

 

Da imaš kartu za danas, a njima u sistemu stoji sutra, vrlo je moguće da bi tako bilo. U avion te ne bi pustili dok ne provale ko je i gde pogrešio (da li ti, da li oni, da li Amadeus sistem, da li neko četvrti) a u međuvremenu bi njihov sistem bio merodavan jer niko od njih nije ni ovlašćen ni raspoložen da na licu mesta premošćava probleme. Jedino ako ovi iz ASL nisu na brzaka provalili da je greška do njih pa onda na brzaka to ispeglali uz pomoć biznis klase, da malo nadoknade ljudima.

Link to comment

Ali ne objašnjava check-in, jer tamo valjda daješ pasoš i oni te nalaze u kompjuteru na listi putnika za taj-i-taj let. Da je sve bilo tako očigledno, trebalo je da ih zaustave već tu, pre nego što im uzmu prtljag i daju boarding ticket.

 

Upravo to, kako su imali boarding pass-ove za let na kome nisu bili.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...