Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ali to samo radi pod uslovom da je kargo ravnomerno rasporedjen [i da ga ima dosta]. Ako naguraju sve napred, ti onda stavis putnike pozadi.

 

Jedini put kad pamtim da mi se to desilo, KLM-ov 737-700 [122 sedista] sa 33 putnika [ne znam koliki kargo bude izmedju Birminghama i Amsterdama u subotu ujutru].

Popunise prvih par redova u ekonomskoj klasi, pa onda ostavise praznih nekih 6-7 redova, pa onda opet putnike u punim redovima.

Link to comment

Radi se to i u 777 a kamoli u 319 ali fora je u nečemu drugom. Koliko je meni poznato, ta korekcija balansa pomoću premeštanja putnika ima smisla i može da se radi tek nakon što su svi putnici i sav prtljag ukrcani odnosno sva putnička i teretna vrata na avionu zatvorena. Tada posada, ukoliko je potrebno, premešta putnike (uz već pomenutu opasku da se potreba za time mnogo češće dešava na malim putničkim avionima od 20-40 sedišta nego na velikim mlaznjacima). U svakom slučaju, poenta je u tome da službenici na check inu ne bi trebalo da imaju bilo kakav authority da se bave balansom i rasporedom težine u avionu.

 

Nama se desilo na gejtu, ali je to valjda trazeno kad su vec znali koliko malo nas leti [i koliko kargo-a ima].

Link to comment

brate gazzo, ovaj, yolo, nije baš budalaština. Iznenadio bi se koliki uticaj težina putnika može da ima na letelicu. Lepo su ti kolege beowl i jms_uk objasnili.

Link to comment
mada me ne bi cudilo da postoji neka procedura koja iskljucuje odgovornost hendlera za eventualni problem ili nesrecu, pre svega pred osiguravajucim drustvom pa se onda po nekom algoritmu popunjavaju sedista, mada opet ne znam zasto bi to neko rucno radio na check inu kada to lepo moze masina tj softver da uradi. 

 

p.s. da te ne čudi: u vazduhoplovstvu sve počiva na "nekim" procedurama. Kada dođe do improvizacije, znači da je situacija takva da nema adekvatne procedure ili, u prevodu, da nije dobro.

Link to comment

Ovo je i moje iskustvo.

 

osim ako ne letis lufthansom u ameriku zbog cega sam ja prestala da letim preko frankfurta. 

 

juce sam imala divno iskustvo sa AS zemaljskom osobljem. dosla u sest zora za let u pariz, nece da me cekiraju jer avion za pariz kasni pa necu stici da uhvatim konekciju za njujork. odem na salter da mi nadju alternativni let, tamo kataklizma, jos sigurno 20 ljudi sa istim problemom, svi bili na tom letu preko pariza za razlicita odredista do severne amerike ili afrike. uzmu nam svima pasose i kazu da cekamo pa ce nas prozivati (meni malo frka da dam pasos). na salter se navale redovni svadjaci: stariji muskarci sede glave koji zive u inostranstvu i znaju kako je to u svetu™, odmah prete "uzimanjem advokata", ne znaju grdni da advokati strajkuju. dva takva primerka drkaju one tamo zene, meni skoro zao. jedan ne prihvata ponudjenu konekciju jer nije lufthansom, jedan ne prihvata konekciju jer je mnogo kratka a on hoce da mu sigurno stignu koferi i da mu to snajka sa saltera garantuje™. da podsetim, on je planirao konekciju preko CDG, a ovde brine za kofere. na kraju njih nekako srede, posle dobrih sat+, i krenu da obradjuju sledece slucajeve. za to vreme let za pariz deluje kao da krece na vreme, nikakva objava za kasnjenje, prodje i prvi poziv za ukrcavanje. vidim ja da ce taj let da krene u pristojno vreme, a ja jos od rane zore znam da mi let pariz-njujork kasni. na kraju, kad su objavili poslednji poziv, uhvatim tu ja neku seficu koja je dosla da se svadja sa narodom ispred saltera da joj kazem da bih ja ipak u pariz jer mi i drugi let kasni. kaze ona: ko vam je to rekao? onda se tu zove neki jos veci sef smene da se pita, on kaze da, ja se cekiram i protrcim kroz obezbedjenje. stignem i u pariz a i na sledeci let ali uz ozbiljno trcanje. verovatno su sa tog leta skinuli sve ljude bez potrebe, jer sam ja bila jedina na letu za pariz od svih tih sto su imali konekciju za s ameriku, a na rezervaciji sam imala 80 minuta izmedju letova, tesko da su drugi imali mnogo manje. razumem da partneri traze od njih da ne salju ljude ako kasne, ali su u AS mnogo vise agresivni nego druge kompanije.        

Link to comment

Propas'... :(

 

Na drugom forumu postuje čovek koji pokušava da stigne u Mineapolis preko Pariza i bio je na beogradskom aerodromu prekjuče pa se desila potpuno ista stvar, s tim da je let za Pariz zaista solidno zakasnio i niko sa kratkom konekcijom ne bi uspeo da dotrči do svog aviona na CDG. Prenoćio je u hotelu, pa je sutradan ujutro opet ispalo da će avion za Pariz kasniti (to je ovaj kojim si ti letela) i tu se čovek totalno smorio mada od tada nije postovao pa je moguće da se ipak ukrcao. Nevera.

Link to comment

let za pariz je kasnio zbog toga sto su cekali putnike iz bejruta kojih je bilo jedno pola aviona juce. mislim da tog coveka nisu pustili u avion za pariz jer sam ja poslednja usla u avion sa tim libijcima i francuskim hipsterima. nadam se da gresim... 

Edited by paculla
Link to comment

Da, Bejrut iz nekog razloga kasni skoro svaki dan i onda povuče Pariz i Brisel za sobom pošto 'hrani' ta dva leta sa mnogo transfernih putnika i onda ti letovi čekaju Bejrut kako mu putnici ne bi ostali u Beogradu. Ali Pariz u isto vreme ima putnike sa transatlantskim konekcijama i onda nastradaju oni koji imaju suviše kratak layover.

Edited by beowl
Link to comment

od kad ima manje letova cdg-beg, tj od kad ne leti af, to sve postaje gora veza jer ako propustis jutarnju vezu za bg, cekas do 20:35 uvece. ne gine mi FCO ili AMS, dodje mi da sledeci put idem preko ams i da spavam u ams pa sutradan na tenane. da pohvalim hranu na as letu, mada mi je malo lozenje ono sa menijem, skoro su ista oba jela. 

Link to comment

Ali Pariz u isto vreme ima putnike sa transatlantskim konekcijama i onda nastradaju oni koji imaju suviše kratak layover.

 

Ali bar iz Pariza i Delta i AF imaju gomilu letova preko Atlantika.

Link to comment

od kad ima manje letova cdg-beg, tj od kad ne leti af, to sve postaje gora veza jer ako propustis jutarnju vezu za bg, cekas do 20:35 uvece. ne gine mi FCO ili AMS, dodje mi da sledeci put idem preko ams i da spavam u ams pa sutradan na tenane. da pohvalim hranu na as letu, mada mi je malo lozenje ono sa menijem, skoro su ista oba jela.

 

Par mojih prijatelja su probali Turkish preko IST i bili su zadovoljni. BEG konekcije su dobre na oba dnevna leta sa JFK (izmedju 90 i 120 minuta) a letovi ukupno traju nekih sat vremena duže u odnosu na AMS. Jedino nisam poredio cene mada Turkish ponekad baš ume da obraduje (pre dve godine sam kod njih pazario JFK u vreme božićnog ludila za 440 evra).

Link to comment

Par mojih prijatelja su probali Turkish preko IST i bili su zadovoljni. BEG konekcije su dobre na oba dnevna leta sa JFK (izmedju 90 i 120 minuta) a letovi ukupno traju nekih sat vremena duže u odnosu na AMS. Jedino nisam poredio cene mada Turkish ponekad baš ume da obraduje (pre dve godine sam kod njih pazario JFK u vreme božićnog ludila za 440 evra).

 

vezana sam poslovnim putovanjima za skyteam jer letim cesto klm ili deltom za ams, sto znaci da sam vezana i za as jer vecina skyteam opcija su as do beograda. nisam jos probala csa i aeroflot kombinacije. 

Link to comment

vezana sam poslovnim putovanjima za skyteam jer letim cesto klm ili deltom

 

Da li bar imas neki status [FlyingBlue ili Delta]? Meni je FB Gold par puta pomogao bas kod tih rebukiranja i kasnjenja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...