Jump to content

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ako se izuzme podatak da 16 red u B737 zaista donosi veći komfor jer je zbog prolaza ka pomoćnom izlazu preko krila tu razmak do prethodnog reda sedišta znatno veći, insistiranje na rezervaciji ne znači apsolutno ništa sve dok se putnik nalazi unutar klase za koju je kupio kartu. Pozicija sedišta može da bude važna ukoliko par ili porodica putuje zajedno, i samo tada, sve ostalo nije bioskop pa da se insistira na sedištu u konkretnom redu. Inače, na aerodromskom ček inu se vodi računa kod dodele broja sedišta o ravnomernom rasporedu ukrcanih putnika, posebno ako let nije pun.

Zasto je par vazniji od solo putnika (ne racunam roditelj/deca kombo)?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Klinac porodica vaznija. Meni i zeni je AA razdvojila ladno sedista od LGA do Manausa letos, dzaba sto sam ja protestovao da imam rezervisana sedista, joste fino otprintana na mojemu stampacu, da nas dvoje letimo zajedno, da su karte kupljene odjedared jednom cc. Jok, to nam je sto nam je, sto zvalavi sluzbenik odredi, to je...

Bemupasmater

Link to comment

Pa dobro, 10-20-30 godina ste zajedno, mozete i koji sat odvojeno :D

 

Salim se, naravno - lepo je kad bi svi mogli da sede gde bi hteli, ali ne moze [se svima ugoditi]. Jeste li se bar dogovorili sa ljudima pored vas da se zameni neko i da sedite zajedno?

Link to comment

Može da bude važna samim putnicima kad putuju u paru. Osoblju na prijemu putnika to ne mora puno da znači. Ravnomeran raspored težine je još uvek važna stvar u komercijalnoj putničkoj avijaciji.

Link to comment

Možda je važna stvar ali ja kad god letim sa TK u Beograd svi se nabiju u prvih 15 redova, poslednjih 5-6 ostanu kompletno prazni osim ako je let dobro popunjen.

 

Inače kad vidim sva ova traumatična iskustva sa rezervisanim sedištima osećam se kao lucky winner na nekoj lutriji. Meni čak i na lowcost letovima tete šalteruše ničim izazvane daju exit row seat (koji se plaća dodatno) i to na moju molbu da mi daju bilo koje sedište do prozora. Jedan jedini put u životu su me razdvojili od supruge tj. stavili su nas jedno iza drugog umesto jedno pored drugog i to smo rešili za minut tako što smo zamenili mesta sa ljubaznim saputnicima.

Link to comment

stavili su nas jedno iza drugog umesto jedno pored drugog i to smo rešili za minut tako što smo zamenili mesta sa ljubaznim saputnicima.

Ne znam da li bi bili tako ljubazni da je jedno od vas dvoje bilo u 4.-om redu, a drugo u 33.-em. :D

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Ravnomeran raspored težine je još uvek važna stvar u komercijalnoj putničkoj avijaciji.

Naravno, to je meni jedna od dve situacije kad mi se to desilo - druga (češća) je kad promene tip letelice izmedju moje rezervacije i checkiranja (pa sediste/red vise ne postoji, ili je u drugoj klasi).

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Moji letovi su po pravilu puni tako da ne verujem da se tu vodi racuna o ravnomernoj raspodeli.

Posto uvek uzimam karte relativno dosta unapred, uvek bude mesta u prvih 5 za rezervaciju i onda kad mi jos AS posalje na mejl da su mi mesta potvrdjena - prirodno je da ocekujem da cu u njima i sedeti. Ako je sve tako kako kazete, da rezervacija sem placene ne znaci nista, onda je bolje da ni ne daju to kao opciju, jer ovako samo nerviraju ljude koji eto racunaju na svoja mesta iz raznih razloga (moj je da sto pre izadjem iz aviona i sa aerodroma)

Link to comment

Rezervacija teoretski ne znači ništa ali u praksi u 99% slučajeva dobijaš tačno ono sedište koje si rezervisala i niko ti ne pravi problem.

 

Mnogi prevoznici na svojim sajtovima imaju napomenu da je tvoja rezervacija sedišta prihvaćena i evidentirana ali da može da se desi da ne bude realizovana i hvala na razumevanju. Ali kao što rekoh, u praksi se to gotovo nikada ne dešava. U tvom konkretnom slučaju je dodatno bizarno to što te je ozračilo osoblje Fraporta a ne ASGS (od kojih bi po logici stvari to pre mogla da očekuješ). Kapiram da su bile u nekom lošem tripu ili su jednostavno bile u fazonu da nekom pokvare dan. Nadam se da će ti narednih 200 letova proći bez ikakvih problema sa rezervacijom sedišta :)

Link to comment

u praksi u 99% slučajeva dobijaš tačno ono sedište koje si rezervisala i niko ti ne pravi problem.

 

Ovo je i moje iskustvo.

Edited by jms_uk
Link to comment

to sa ravnomernim popunjavanjem aviona na polupraznom letu je bojim se poprilicna budalastina. da li mozete da zamislite koji je odnos tezine recimo 50 putnika (ako je to poluprazan avion), recimo 3,5 tone i tezine celog aviona (70-80 tona). sve i da tih 50 ljudi nabiju u jedan deo aviona, to je manje vise zanemarivo spram ukupne tezine.

 

mada me ne bi cudilo da postoji neka procedura koja iskljucuje odgovornost hendlera za eventualni problem ili nesrecu, pre svega pred osiguravajucim drustvom pa se onda po nekom algoritmu popunjavaju sedista, mada opet ne znam zasto bi to neko rucno radio na check inu kada to lepo moze masina tj softver da uradi. 

Link to comment

Nije bas. Ne zaboravi da pored [malo] putnika imas i kargo i gorivo.

 

Na manjim putnickim avionima, tipa Beechcraft 1900 [i manjim] mere se i putnici upravo zbog centra gravitacije.

Link to comment

pa tim pre, kargo i gorivo samo minimiziraju znacaj putnika.... sto veca tezina aviona to manji znacaj 3 tone putnika:=)

 

doduse ja pricam o airbusu 319-320, oni su oko 70 tona

Edited by yolo
Link to comment

Radi se to i u 777 a kamoli u 319 ali fora je u nečemu drugom. Koliko je meni poznato, ta korekcija balansa pomoću premeštanja putnika ima smisla i može da se radi tek nakon što su svi putnici i sav prtljag ukrcani odnosno sva putnička i teretna vrata na avionu zatvorena. Tada posada, ukoliko je potrebno, premešta putnike (uz već pomenutu opasku da se potreba za time mnogo češće dešava na malim putničkim avionima od 20-40 sedišta nego na velikim mlaznjacima). U svakom slučaju, poenta je u tome da službenici na check inu ne bi trebalo da imaju bilo kakav authority da se bave balansom i rasporedom težine u avionu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...