Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Offtopic: urbana legenda, anegdota, slow news day, whatever - tip je u recimo Los Anđelesu hteo da uhvati avion za Oakland (namerno pišem engleski naziv), Kalifornija, a ušao je u avion za Auckland, Novi Zeland. I shvatio negde na pola puta da let traje neuobičajeno dugo...

 

Sydney, (Nova Scotia, Canada) redovno dobija turiste koji su se zaputili za Australiju. I to i Evropljane i Amerikance :D

Link to comment

- dodatna kontrola da su ukrcani putnici bas putnici tog aviona. mala je sansa da ce se napraviti greska, ali nikad se ne zna

 

Ja sam par puta bio na letu gde se neko ukrcao u pogresan avion.

Link to comment

Naravno da rade dobar posao. Za sebe. Ja pisem iz perspektive putnika koji jednom u 2-3 meseca skokne za vikend do zavicaja i koji je nezadovoljan poskupljenjem, kasnjenjima i servisom. Plus pomeranje termina letova iz Frankfurta za vecernje sate, sto uz kasnjenje znaci dosta muke kad se npr. putuje sa malom decom. Meni jednostavno sad vise odgovara da letim Lufthanzom. A oni neka prave dobitke bez mene, nemam nista protiv, zaista. Samo primecujem da masa ljudi pocinje da misli ovako kao ja.

 

Uz sve ograde, disclaimere i uvažavanja određenih problema koje Er Srbija definitivno ima, nije u pitanju generalno poskupljenje. Štaviše, oni i dalje nastoje da nižim cenama i gomilom promotivnih akcija privuku putnike. Sad, Frankfurt im spada u najpopunjenije linije a tu na scenu stupa klasičan revenue management - ako su sve jeftine karte prodate, ostaju one skuplje dok Luftika u tom istom trenutku možda još uvek ima one jeftinije na raspolaganju jer im prodaja ide nešto sporije. Dosta toga zavisi i od željenog datuma putovanja i datuma bukiranja. Vikendi, nacionalni praznici i sezone godišnjih odmora uvek podrazumevaju više cene. Nekada ti se jednostavno zalomi da u trenutku tvoje kupovine u avionu ima <20 slobodnih mesta ili tako nešto, i onda cene naravno idu u nebo.

 

Recimo na današnji dan, povratni let FRA-BEG za 21-29 novembar (to su petak i subota, dakle udarni dani) kod Luftike košta 203 evra a kod Er Srbije 177 evra. Pri tome su kod Luftike lošija vremena (22h i 07h) a ako hoćeš na njihov drugi dnevni let koji ima bolja vremena (11h i 13h) to će da te košta 260 evra. Ako bukiraš danas. Sa razlikom u ceni od 80 evra Er Srbija će brže rasprodati svoj let tako da će u nekom trenutku krenuti da dižu cene za preostala sedišta što je potpuno normalna praksa u avio biznisu. Ne postoje fiksni cenovnici i tarife već se stvar dinamički menja u vremenu.

 

Ja sam u ovoj godini do sada uštedeo nekih soma evra tako što sam za sebe i familiju kupovao karte kod Er Srbije a ne kod Turkisha. Svaka pojedinačna ušteda po karti je bila negde oko 80-100 evra. Došlo je dotle da sam u Rim išao Er Srbijom preko Beograda što je izašlo na nekih 250 evra dočim je Turkish za direktan let tražio 350 evra a bukirao sam dva meseca unapred (da je bilo 2-3 nedelje unapred bilo bi minimum 450 evra). Ajde što sam uštedeo kintu nego što je isporučena usluga u sva tri slučaja bila malte ne savršena u svim detaljima (od čekiranja pa do tačnosti i prtljaga). Svaki put barem polovinu putnika čine stranci na transferu preko Beograda, koji nisu tu iz ljubavi prema srpskom prevozniku već zato što se isti pojavio kao najpovoljnija varijanta na Skyscanneru ili nekom drugom sistemu koji su koristili za buking. Ne kažem da je to univerzalna pojava ali eto, meni je na mojim letovima tako zapalo. Poslovne letove naravno plaća firma tako da tu sa uživanjem koristim Turkish i ne interesuje me koliko deru.

Edited by beowl
Link to comment

slazem se, naravno, da sve to zavisi od termina i popunjenosti aviona, ali je generalni trend, na osnovu onoga sto sam ja gledao po netu, a gledam vrlo cesto, ipak jedno jasno povecanje cena na relaciji koja mene najvise interesuje.

tako da mi je trenutno vise isplativo da letim lufthazom iz frankfurta ili stutgarta za beograd.

poslednji put sam, pre mesec dana, leteo lufthanzom sa stopom u minhenu, sto mi svakako ne pada tesko zbog frikvent treveler statusa.

takodje mogu da koristim milje za kupovinu karata, a milje zaradjujem na poslovnim putovanjima. zlatna vremena putovanja za beograd germanwingsom za 100 evra ili jatom za 150 evra po osobi su, nazalost, za mene proslost.

 

moje licno iskustvo je da je i turkish airlines podigao cene, a i servis im nije na nivou kao pre. vec mi se nekoliko puta desavalo da mi promene mesto u ekonomi klasi i uvale me u sredinu, iako firma koja nam radi buking obavezno mora da nam obezbedi mesto do prolaza ili prozora (cuvene nemacke richtlinien). vrhunac je bio kada sam se pre par godina sa 80 kila opreme vracao iz bangladesa i kada nisam mogao nijednom karticom da platim prekomerni prtljag, a nisam imao dovoljno novca u keshu kod sebe. obratio sam se glavnom u turkishu na aerodromu da nekako resimo problem (sto je u principu sa turcima uvek mogucno), ali je njega prilicno bolela ona stvar za probleme svojih klijenata.

 

a da ne bude da hvalim lufthanzu - meni se cini da su oni pre par godina ispitivali dokle ide strpljenje i tolerancija putnika, pa su na kracim evropskim letovima, nakon ubacivanja onih novih i tanjih sedista, dodatno smanjili razmak izmedju redova. bio sam prisutan kada je na letu od frankfurta za bilund, na kome je bila i reprezentacija danskih drvoseca (bez zezanja) koja se vracala sa nekog prekookeanskog takmicenja, izbila prava verbalna pobuna protiv novih geiz ist geil uslova. okidac je bio uobicajeni pilotov ,,have a nice flight and enjoy our service'' na sta su drvosece, stisnjene izmedju sebe i sedista, pocele glasno da se smeju, a kasnije se sve pretvorilo u otvorene izlive nezadovoljstva ostalih putnika.

Link to comment

Offtopic: urbana legenda, anegdota, slow news day, whatever - tip je u recimo Los Anđelesu hteo da uhvati avion za Oakland (namerno pišem engleski naziv), Kalifornija, a ušao je u avion za Auckland, Novi Zeland. I shvatio negde na pola puta da let traje neuobičajeno dugo...

 

Meni je bivsa koleginica ispricala da joj je u mali turbo-prop avioncic kojim je letela iz Newarka za Manchester (New Hampshire) usao lik koji je posle seo ispred nje, da bi negde po odlasku sa gejta i na pola puta do poletne piste zapitao coveka do njega, kako je moguce da ovako mali avion moze da ide cak za UK, tj. za Manchester.  Kad mu je ovaj objasnio da let ide za Manchester u NH, ovaj je alarmirao osoblje i vratili su avion da se ovaj iskrca.

 

Ja sam par puta bio na letu gde se neko ukrcao u pogresan avion.

 

Ja sam bio na letu gde se taj, tj. ta sto se ukrcala na pogresan let to shvatila tek u trenutku kad su objavili da se spremamo da sletimo na aerodrom destinacije.  Posle sam shvatio sta je bilo - taj avion je stvarno originalno leteo za njen final destination (Dayton OH), ali kad su sleteli u Detroitu oni su napravili zamenu aviona (equipment change), sto njoj izgleda niko nije rekao, tako da je ostala u avionu i nije se iskrcavala.  Naravno, mogla je, da je malo pazila da cuje bar jednom da let ide u Duluth MN, ali je celo vreme buljila u laptop.. Uglavnom, najveca fora je bila to sto je, dok se avion spremao za sletanje u Duluth, pocela da histerise na osoblje i da zahteva da se avion odmah okrene nazad za Dayton jer ima vazan sastanak koji ne moze da propusti :isuse:

Link to comment

a da ne bude da hvalim lufthanzu - meni se cini da su oni pre par godina ispitivali dokle ide strpljenje i tolerancija putnika, pa su na kracim evropskim letovima, nakon ubacivanja onih novih i tanjih sedista, dodatno smanjili razmak izmedju redova. bio sam prisutan kada je na letu od frankfurta za bilund, na kome je bila i reprezentacija danskih drvoseca (bez zezanja) koja se vracala sa nekog prekookeanskog takmicenja, izbila prava verbalna pobuna protiv novih geiz ist geil uslova. okidac je bio uobicajeni pilotov ,,have a nice flight and enjoy our service'' na sta su drvosece, stisnjene izmedju sebe i sedista, pocele glasno da se smeju, a kasnije se sve pretvorilo u otvorene izlive nezadovoljstva ostalih putnika.

 

Meni je putovanje LHom na kratkim evropskim destinacijama (tipa Beograd - Minhen/Frankfurt pa onda presedanje na daljni let od < 1 sata) uglavnom bezveze. Avioni mali i skuceni (verovatno ima veze i sa ovim sto si naveo), ako je solidno popunjen avion nema sanse da te puste da sa sobom uneses rucni prtljag veci od zenske tasne otprilike (sto me je par puta jako smaralo jer sam u rucnom nosio nesto sto nisam hteo da se tumba u prtljazniku), osudjen si na voznju autobusima po pisti i po sletanju i po poletanju (sto u MUC/FRA ume da traje po 15-20 minuta), a ako dolazis van Sengen zone (tj. iz Beograda) cim izadjes iz tog busa udaras pravo na ogromni red za skener, pa onda trci do gejta. Jedanput mi se desilo da trcim ko budala (avion je kasnio u dolasku a naravno niko u avionu niti pri iskrcavanju nije rekao nista po pitanju toga da mi sledeci let za 20 minuta), poljubim zatvoren gejt, da mi bi nakon 15-20 min. nervoznog cekanja na transfer desku rekli "a, pa ima jos jedan let za vasu destinaciju za sat vremena, ne brinite!" - OK, razumem onda sto se niko nije cimao oko mene da me prebacuje iz aviona u avion, ali, mislim, to je neko mogao da mi kaze <_< U avionu dobijes od posluzenja neki minijaturni bezukusni Milka slatkis, a kasnjenja su maltene bila pravilo na tim kratkim letovima (valjda oni nisu prioritet, sta li), sto je znacilo bar 50% sansu da ti prtljag ne stigne ukoliko je vreme izmedju dva leta manje od sat i po - dva. E da bio je i interesantan <_< dogadjaj kada je trebalo da letim preko FRA za S. Ameriku, a moj let za FRA je otkazan bar 24h unapred (jer ga nije bilo uopste na aerodromskom redu letenja tog dana) - prekookeanski let nije bio otkazan, no posto se niko nije setio da povodom otkazivanja mog prvog leta me okrene telefonom ili posalje mejl, ja nisam mogao da se prebacim na raniji let za FRA (ili da cak vozom stignem do FRA ako su vec letovi bili popunjeni, sto je bilo moguce da me je neko obavestio dan pre) pa sam mogao da biram letove jedno 4-5 dana kasnije :fur:

 

Sve gore navedeno uglavnom vazi i za LHinu becku filijalu Austrian - doduse kod njih su po mom iskustvu kasnjenja nesto veca, ali se vise cimaju da te prebace na sledeci let i nisi toliko osudjen na aerodromske buseve, a i skeneri u Becu su bolje organizovani. A i bolja je klopa u avionu na takvim letovima.

 

S druge strane, stari raspali Jat me je uvek zvao i slao mejlove kada je bilo samo pomeranje leta (a kamoli otkazivanje), a u Beogradu je koliko pamtim na iskrcavanju uvek cekalo osoblje da prebacuje putnike dalje na letove za Podgoricu, Sarajevo, Skoplje itd. ukoliko je bilo veliko kasnjenje dolaznog aviona.

Edited by hazard
Link to comment

LH i cela star alliance grupa ne racunajuci azijske partnere mi je vec duze poslednji izbor, kada mogu da biram. otkako je austrian otkazao let iz beograda zbog malog broja prodatih karata sa zvanicnim obrazlozenjem tehnickog kvara (rekao mi sluzbenik kompanije da to ustvari rade dovoljno cesto da bi se vec provalilo), bas taj koji sam tempirao jer mi je odgovarao. i otkako mi je zena masila let u minhenu zbog konekcije od 45 minuta koju nije bilo moguce ostvariti bez bezobrazluka, cemu nije sklona - sluzbenik LH na aerodromu je rekao da nije njihov problem sto nije bilo 60 minuta izmedju letova sto garantuje bezbedno presedanje.

 

long haul letovi na LH letovima ozbiljno zaostaju sa standardom azijskih i saudijskih kompanija, ne samo legroom nego i kvalitet hrane. pored toga, bio sam svedok incidenta izmedju putnika i stjuardese koji je imao rasisticki podtekst, nadam se da ih je indus odvalio od para.

Link to comment

Dva leta sa Air Srbijom u poslednjih par dana. Sta znam, OK su, ljubazni, solidna usluga. Ali, ko sto neko rece, ona muzika, onaj kao fora etno... jebote, nesto zloslutno, Milco Mancevski pre kise fazon. Pa ja ne znam kome to moze da se dopadne, cak ni najpatrotskijim i najnostalgicnijim pechalbarima. Moze to mnogo jednostavnije i lepse. Nekad je CSA odmah po sletanu u Prag pustala Smetaninu Vltavu, mozda nesto na tom tragu ne bi bilo lose, ili mozda neki domaci matori slageri, ako vec ne moze Wilco.

Link to comment

Leteo sam ove godine pet puta Er Srbijom i uvek se kasnilo u poletanju i sletanju, u rasponu od 45 minuta do sat i po, u ponudi su kao dva obroka ali je jednog uvek baš malopre nestalo, bizgovi kojima dopuštaju da unesu jedan komad ručnog prtljaga i još po nekoliko kesetina zauzmu sav prostor iznad glava pa sam uvek morao da turam svoj ručni prtljag ispod sedišta itd. I da, muzika je iritantna do bola.

Link to comment

u jbte, ne samo da sam napisao nego sam na PM dobio i komentar na njega. radilo se o muzici u avionu, ovo sto je kampokei. verovatno ludim. sad cu da vidim gde sam ja to ostavio.

Link to comment

u jbte, ne samo da sam napisao nego sam na PM dobio i komentar na njega. radilo se o muzici u avionu, ovo sto je kampokei. verovatno ludim. sad cu da vidim gde sam ja to ostavio.

Mislim da ti je post na Aerodromi i letenje [emoji1]

 

edit: Host vec zamjetio

Edited by Kampokei
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...