Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Razumem. I to je deo igre koju je Wizz odlucio svesno da igra kada je krenuo da trazi politicku protekciju (koju je, jedno vreme, imao). Ja eto sada mogu da kazem, drzava je svojim kadriranjem godinama upropascavala Jat a s druge strane davala stranim firmama povlastice...pa mozemo tako u krug.

 

Jednostavno, nisu svi putnici vikend-turisti koji traze let za 50 evra....

 

Nisu. Ali od onih koji zive u Srbiji, dakle ne racunam gastarbajtere, jesu. Plus oni koji dolaze po toj ceni u Srbiju, a drugacije ne bi nikako. Naravno, najbolje bi bilo da protekciju nema niko. Ali ako se vec igramo protekcije onda sam da bude na zadovoljstvo vecine ovde. 

 

Btw, ne bi bilo lose da neko priupita Er Srbiju da li isplacuje sve obaveze prema AB od 1. januara kako je, kako cuh "negde", trebalo. Ne znam nista, samo kazem da ne bi bilo lose pitati... :whistle:

Link to comment

Nisu. Ali od onih koji zive u Srbiji, dakle ne racunam gastarbajtere, jesu.

 

Ne bih se slozio sa tobom. Ne racunajuci dijasporu i transferne putnike, onako odokativno bih mogao da tvrdim da su vecina "domacih" (tj. "rezidentnih") avio-putnika ljudi koji kupuju paket-aranzmane i putuju carterima. To su ljudi koji mahom jednom godisnje lete, i traze u paketu prevoz i smestaj, i oni nisu ciljna grupa za lowcostere (Wizz je npr. imao let za Rodos, pa odustao i pre ovoga sa poskupljenjem usluga, docim carteri lete za Rodos svakog leta). E sad, cak i kada njih oduzmemo, ne bih se kladio da su lowcost putnici-vikendasi vecina. Prosto, da jesu, vise bi ovde lowcost kompanija hrlilo. Njih nema u velikom broju prvenstveno zbog toga sto nam je trziste kljakavo, tj. taj broj ljudi koji bi im bio ciljna grupa je jednostavno - mali. Zato svaki lowcoster pocinje svoju srpsku avanturu pazljivo, sa jednim ili dva leta - osim Wizza koji je nasao politicku vezu i omogucio sebi povlascen polozaj, a usput je ocigledno cekao da Jat konacno rikne i bankrotira pa da pokupi kajmak. Mi nemamo dovoljno veliko trziste i dovoljno visok standard da neko sa povratnim kartama od 50 evra za bilo koju destinaciju dalju od Tivta moze da ostvari profit. Zato su kod nas karte lowcostera ili neznatno (20-30 EUR) jeftinije od "klasicnih" avioprevoznika ili se tu lowcosteri pokupe i odu jer gube novac (Flyniki, Germanwings).

 

Inace, evo sa ekspanzijom AS se poklopio najprometniji mesec beogradskog aerodroma...ikad. Tako da, eto, AS sasvim sigurno dovlaci putnike.

 

A da, sto se tice gasterbajtera, bez istih bi ovo trziste avioprevoza bilo mrtvo u poredjenju sa stanjem danas (izuzev letnje sezone sa carterima), pa makar podsticaji za sve kompanije bili 5x veci. I dolazak 1 gasterbajtera, za privredu ove zemlje, izuzev za hotelsku industriju, vredi otprilike kao 5 ovih vikend-turista koji dodju Wizzom.

Link to comment

Ne bih se slozio sa tobom. Ne racunajuci dijasporu i transferne putnike, onako odokativno bih mogao da tvrdim da su vecina "domacih" (tj. "rezidentnih") avio-putnika ljudi koji kupuju paket-aranzmane i putuju carterima. To su ljudi koji mahom jednom godisnje lete, i traze u paketu prevoz i smestaj, i oni nisu ciljna grupa za lowcostere (Wizz je npr. imao let za Rodos, pa odustao i pre ovoga sa poskupljenjem usluga, docim carteri lete za Rodos svakog leta). E sad, cak i kada njih oduzmemo, ne bih se kladio da su lowcost putnici-vikendasi vecina. Prosto, da jesu, vise bi ovde lowcost kompanija hrlilo. Njih nema u velikom broju prvenstveno zbog toga sto nam je trziste kljakavo, tj. taj broj ljudi koji bi im bio ciljna grupa je jednostavno - mali. Zato svaki lowcoster pocinje svoju srpsku avanturu pazljivo, sa jednim ili dva leta - osim Wizza koji je nasao politicku vezu i omogucio sebi povlascen polozaj, a usput je ocigledno cekao da Jat konacno rikne i bankrotira pa da pokupi kajmak. Mi nemamo dovoljno veliko trziste i dovoljno visok standard da neko sa povratnim kartama od 50 evra za bilo koju destinaciju dalju od Tivta moze da ostvari profit. Zato su kod nas karte lowcostera ili neznatno (20-30 EUR) jeftinije od "klasicnih" avioprevoznika ili se tu lowcosteri pokupe i odu jer gube novac (Flyniki, Germanwings).

 

Inace, evo sa ekspanzijom AS se poklopio najprometniji mesec beogradskog aerodroma...ikad. Tako da, eto, AS sasvim sigurno dovlaci putnike.

 

A da, sto se tice gasterbajtera, bez istih bi ovo trziste avioprevoza bilo mrtvo u poredjenju sa stanjem danas (izuzev letnje sezone sa carterima), pa makar podsticaji za sve kompanije bili 5x veci. I dolazak 1 gasterbajtera, za privredu ove zemlje, izuzev za hotelsku industriju, vredi otprilike kao 5 ovih vikend-turista koji dodju Wizzom.

 

Naravno da ce AS da napravi profit ako ne placa skoro nista ili nista. Gastarbajteri ce dolaziti svejedno, tek ce dolaziti vise sa jeftinijim kartama, tako da one i njima idu u prilog. Ako se promet ne tice nasih rezidenata, iskreno, bas me briga. 

Link to comment

Profit AS nisam spomenuo :D a to da ce "naravno" da napravi profit cak i sa povlasticama - pa ne, nece, nista nije "naravno" u aviobiznisu :D (naravno bi imali profit da lete samo cartere i gasterbajterske destinacije - Svica, Austrija, Nemacka, Skandinavija - plus 2-3 grada ka kojima uvek ima i dovoljno negastoskog prometa - Pariz, Rim, London - ali oni pokusavaju nesto daleko grandioznije, videcemo da li ce uspeti).

 

Inace gore aludiras na korisnost tih turista sto dolaze Wizzom a inace ne bi nikad, a sada kazes da ti je bas briga...which is it? :D

 

Sto se tice lowcostera i gastosa - da, nekima idu u prilog, svakako, ali gastosi generalno preferiraju prevoz gde se 20-30 kg prtljaga podrazumeva, i gde ti nece gledati da li ti je rucni prtljag 2 cm veci od dozvoljenog ili ti je kofer 1,5 kg tezi od dozvoljenog i da li uz koferce u kabinu nosis i tasnu. Generalno, jebiga, BEG nije lowcost trziste. Bice (paradoksalno) mozda kada prosecna plata bude 1000 EUR, ako se to ikada desi.

Link to comment

Profit AS nisam spomenuo :D a to da ce "naravno" da napravi profit cak i sa povlasticama - pa ne, nece, nista nije "naravno" u aviobiznisu :D (naravno bi imali profit da lete samo cartere i gasterbajterske destinacije - Svica, Austrija, Nemacka, Skandinavija - plus 2-3 grada ka kojima uvek ima i dovoljno negastoskog prometa - Pariz, Rim, London - ali oni pokusavaju nesto daleko grandioznije, videcemo da li ce uspeti).

 

Inace gore aludiras na korisnost tih turista sto dolaze Wizzom a inace ne bi nikad, a sada kazes da ti je bas briga...which is it? :D

 

Sto se tice lowcostera i gastosa - da, nekima idu u prilog, svakako, ali gastosi generalno preferiraju prevoz gde se 20-30 kg prtljaga podrazumeva, i gde ti nece gledati da li ti je rucni prtljag 2 cm veci od dozvoljenog ili ti je kofer 1,5 kg tezi od dozvoljenog i da li uz koferce u kabinu nosis i tasnu. Generalno, jebiga, BEG nije lowcost trziste. Bice (paradoksalno) mozda kada prosecna plata bude 1000 EUR, ako se to ikada desi.

 

bold 1 - Dobro, ok, ponelo me, nije me bas briga, ali - to je bonus, plus - njih definitivno nece biti vise sa AS. 

 

bold 2 - ne znam, ako je istina ono sto kazu u wizzu da su povecali promet 8 puta u poslednjih 3-4 godine, onda izgleda da jeste. 

 

A ako nije samo zato sto stitimo tzv. nacionalnog prevoznika, onda - zajebi nacionalnog prevoznika. Koga i onako i ovako svi dotiramo. 

Link to comment

To dotiranje (paradoksalno) cini cene nizim - tek bi se digla halabuka putnika kad bi na ovo trziste stavila sapu LH grupa uz blagi upliv Turkisha, a i lowcosteri bi onda videli da mogu da podignu cene. Naravno, ta situacija je neodrziva, stanje je takvo kakvo je, ostaje nam da molimo Boga da sema s Etihadom uspe, inace nam kad-tad sledbi sudbina Madjarske po tom pitanju. Da smo 3x razvijeniji nego sto jesmo, to bi za putnike mozda bila i dobra vest, ovako nije. Bez nacionalnog prevoznika bi imali letove za neke minorne aerodrome koje nose imena gradova udaljenih 120 km od njih, i do Ciriha, Beca, Minhena i Frankfurta, i to po cenama visim nego danas. Sto je samo po sebi nuznost ako je jedino na duzi rok ekonomski odrzivo, no, aj da vidimo.

 

Da pojasnim, kada sam rekao BEG nije lowcost trziste, mislio sam - nije isplativo (profitabilno) lowcost trziste. Nije nauka ispuniti avion sa cenom karte od 50 eura, nauka je zaraditi na tome :D (tj. ispuniti dovoljno aviona dovoljno cesto) Lepo je sto su oni povecali promet 8 puta, ali da li su na tome zaradili? I AS vrtoglavo povecava promet od pocetka godine, sto ne znaci nuzno da na tome zaradjuju. I da, sta je referentna tacka za taj rast od 800%, to nisu rekli. :D 8 puta vise je i od 100 do 800, i od 1000 do 8000, i od 1 do 8 :D

 

No da zakljucim, ovo hapsenje je najverovatnije iditiozam, ali i Wizzovo kmecenje po medijima je vrhunac licemerja.

Link to comment

To dotiranje (paradoksalno) cini cene nizim - tek bi se digla halabuka putnika kad bi na ovo trziste stavila sapu LH grupa uz blagi upliv Turkisha, a i lowcosteri bi onda videli da mogu da podignu cene. Naravno, ta situacija je neodrziva, stanje je takvo kakvo je, ostaje nam da molimo Boga da sema s Etihadom uspe, inace nam kad-tad sledbi sudbina Madjarske po tom pitanju. 

 

Da pojasnim, kada sam rekao BEG nije lowcost trziste, mislio sam - nije isplativo (profitabilno) lowcost trziste. Nije nauka ispuniti avion sa cenom karte od 50 eura, nauka je zaraditi na tome :D (tj. ispuniti dovoljno aviona dovoljno cesto) Lepo je sto su oni povecali promet 8 puta, ali da li su na tome zaradili? I AS vrtoglavo povecava promet od pocetka godine, sto ne znaci nuzno da na tome zaradjuju. I da, sta je referentna tacka za taj rast od 800%, to nisu rekli. :D 8 puta vise je i od 100 do 800, i od 1000 do 8000, i od 1 do 8 :D

 

No da zakljucim, ovo hapsenje je najverovatnije iditiozam, ali i Wizzovo kmecenje po medijima je vrhunac licemerja.

 

A zasto je "sudbina Madjarske" losa? Iz nase perspektive, naravno.

 

Pa ne bi radili da ne zaradjuju. Uostalom, to je njihva stvar, njih ne dotira ova drzava. Osim ako nekakav popust od 20% ne racunas u dotacije - sto nije. Mislim, ova drzava dotira kojekoga sto ovde nesto otvara i kao zaposljava, pa nista. 

 

Ljudi se brane kako znaju, nemam primedbi. 

Link to comment

Iz nase perspektive je lose jer - pa vec sam objasnio zasto. Bez Jata/AS imali bi manji izbor destinacija na raspolaganju uz vece cene.

 

A ovo "ne bi radili da ne zaradjuju" - pa to nije nuzno tacno. Oni to rade nadajuci se zaradi, u nekom trenutku. Ali evo mogu prilicno sigurno da se kladim da circa 50% letova koje je Wizz imao iz Beograda nisu bili profitabilni. Npr. ovo znam pouzdano - dok je FlyNiki leteo za Bec iz Beograda, bilo je tona letova za Bec (tipa 20-25 nedeljno kada se uracunaju i FlyNiki, i Austrian, i Jat), dolazak FlyNikija je oborio cene ali je izbrisao i profitabilnost - niti je FlyNiki ikada nesto zaradio na tim letovima (cist gubitak), a i Jat i Austrian su poceli da gube novac na letovima koji su ranije bili profitabilni. To je bila samo igra - ko duze izdrzi. I FlyNiki nije izdrzao, povukli su se. Wizz je cini mi se slicna prica, napravili su veliku ekspanziju ocekujuci da ce Jat konacno mandrknuti pa da ce onda biti zarade. U prilog tome ide da su ukinuli liniju koja bi morala po nekoj logici da bude isplativa - za Rim...

 

Sto se tice popusta - kada ti ga daje drzava, to jeste indirektna dotacija, ne mozes dokazati da nije, nikako :D ako drzava naplacuje Ziki ono sto ne naplacuje Peri, stavlja Peru u povlascen polozaj u osnovu na Ziku, tj. ostavlja Peri neki novac u dzepu koji inace uzima Ziki. Efekat toga, i da Peri da nesto sto ne da Ziki (direktna dotacija za Peru), je u sustini isti. E da, ako popust za Wizz nije dotacija, onda nisu ni ovi silni popusti za AS na koje se Wizz zali.

Link to comment

Sto se tice popusta - kada ti ga daje drzava, to jeste indirektna dotacija, ne mozes dokazati da nije, nikako :D ako drzava naplacuje Ziki ono sto ne naplacuje Peri, stavlja Peru u povlascen polozaj u osnovu na Ziku, tj. ostavlja Peri neki novac u dzepu koji inace uzima Ziki. Efekat toga, i da Peri da nesto sto ne da Ziki (direktna dotacija za Peru), je u sustini isti. E da, ako popust za Wizz nije dotacija, onda nisu ni ovi silni popusti za AS na koje se Wizz zali.

 

Pa...naravno, Kad mi daju popust u supermarketu, oni me indirektno dotiraju. Ali, da mi ne daju ja ne bih ni kupio recimo, pa im nista ne vredi. Opet, jedno je popust od 20% a drugo je ono sto danas imamo. Wizz se ne verovatno ni ne bi zalio na to sa AS da ih, kao sto vidimo, malo malo pa jebu. 

 

Odakle ti ono da bi bio manji izvor destinacija uz vece cene? Nemoj molim te, to se nigde ne desava, a samo bi se kod nas desilo. Bugari nemaju vise para od nas, nemaju avioprevoznika u drzavnom vlasnistvu pa vidi sta sve i po kojim cenama leti iz sofije. Nije, nego se jednistavno radi o unistavanju konkurencije od strane jos gore konkurencije, a preko ledja drzave i vecine putnika. 

Link to comment

Supermarket i aerodrom u drzavnom vlasnistvu naravno nisu isto. Aerodromsku taksu i aerodromske usluge svako mora da placa...to je uporedivo sa putarinom, ne sa supermarketom. Koja je tacno razlika izmedju toga da te 1) drzava oslobodi putarine iz razloga X pa ti ustedis 300 din. dnevno na konto toga i 2) da ti drzava zbog razloga X da (dotira) 300 din. dnevno za putarinu? A Wizz, kao sto vidimo, leti iz Beograda i bez popusta, pa se ne bi reklo da popusti dovlace neku zaradu koja tu ne bi bila. I ne, nije da Wizz "malo pa malo jebu" - ljudi su bili povlasceni 2 godine...i to zahvaljujuci politickom kombinom sa URSom (od svih stranaka, ej). I sada su ispusili kada je URS ispusio, pa kukaju...big deal. Nije im niko rekao "sad cete placati dvaput vise nego svi ostali" nego "imali ste popuste 2 godine, sad ih vise nema".

 

Sto se tice Bugara, oni, ovaj, imaju nacionalnog avioprevoznika, zove se Bulgaria Air, ima flotu od 10 aviona i leti na 26 destinacija - samo sto je Bulgaria Air u privatnom (ali domacem bugarskom) vlasnistvu od 2006. Ovo sto ja pricam je u slucaju da ostanemo bez ijednog domaceg prevoznika (ne vidim ko bi od domacih biznismena uleteo u tako nesto ako AS pukne kao sto se desilo sa Hemus Air-om i Balkanom u Bugarskoj). Manje bi bilo destinacija jer bi onda ovde prevashodno vlada Star Alijanse preko LH grupe i Turkisha, a njima je cilj da dovedu sto vise putnika u svoje habove - FRA, MUC, VIE, ZRH, IST. Pogledaj aerodrom u Zagrebu, apsolutna dominacija letova za Frankfurt, Bec, i Minhen, i to sa lokalnim Star Alliance prirepkom Croatia Airlines-om koji jos odrzava i direktne letove do nekih drugih vecih gradova, ako riknu dominacija ove trojke ce se jos povecati.

Link to comment

Supermarket i aerodrom u drzavnom vlasnistvu naravno nisu isto. Aerodromsku taksu i aerodromske usluge svako mora da placa...to je uporedivo sa putarinom, ne sa supermarketom. Koja je tacno razlika izmedju toga da te 1) drzava oslobodi putarine iz razloga X pa ti ustedis 300 din. dnevno na konto toga i 2) da ti drzava zbog razloga X da (dotira) 300 din. dnevno za putarinu?

 

Sto se tice Bugara, oni, ovaj, imaju nacionalnog avioprevoznika, zove se Bulgaria Air, ima flotu od 10 aviona i leti na 26 destinacija - samo sto je Bulgaria Air u privatnom (ali domacem bugarskom) vlasnistvu od 2006. Ovo sto ja pricam je u slucaju da ostanemo bez ijednog domaceg prevoznika (ne vidim ko bi od domacih biznismena uleteo u tako nesto ako AS pukne kao sto se desilo sa Hemus Air-om i Balkanom u Bugarskoj). Manje bi bilo destinacija jer bi onda ovde prevashodno vlada Star Alijanse preko LH grupe i Turkisha, a njima je cilj da dovedu sto vise putnika u svoje habove - FRA, MUC, VIE, ZRH, IST. Pogledaj aerodrom u Zagrebu, apsolutna dominacija letova za Frankfurt, Bec, i Minhen, i to sa lokalnim Star Alliance prirepkom Croatia Airlines-om koji jos odrzava i direktne letove do nekih drugih vecih gradova, ako riknu dominacija ove trojke ce se jos povecati.

 

- nije baš da te oslobodi putarine, nego da ti da popust bez koga ne bi ni prošao tuda. 

 

- za bugare sam napisao "u državnom vlasništvu" :D Gledam Zagreb (njimai dalje leti British recimo, a imaju i let za Lisabon, no, ok, nemaju neke druge), ali HR je zbog turizma teže uporediva. 

 

Ok, kao i prošli put, videćemo kako će se razvijati

Link to comment

Svojevremeno je ideja bila da se Jat natenane likvidira a Wizz postane nezvanični prevoznik srbalja. Shodno tome, otvorili su mahom linije koje su bile "klonovi" najprofitabilnijih Jatovih linija i lepo čekali da raspodele crkotinu sa Star alijansom koja bi uzela transferne putnike.

 

Uz nekoliko izuzetaka od kojih su mahom brzo odustajali (Krf, Rodos, Oslo), nikada se nisu potrudili da razviju svoju mrežu i pokriju neka nova tržišta iz Beograda. Samo su čekali da i njima G17 omogući deo plena od čerupanja Jata. Naivan je onaj ko misli da su u Srbiju došli tek tako i da je njihov dil sa aerodromom mogao svako da dobije.

 

Sad je došla druga ekipa sa drugim planovima, jedan netransparentan dil je zamenjen drugim. Kao i u svim "naši vs njihovi" situacijama, zakinuta ekipa kune i proklinje po medijima, ubedjujući nas da za putnike nije bilo bolje varijante nego da im tržište iskartelišu Wizz i Star alijansa. Šta će bilo kome bilo šta osim Wizz-a, je l' jeftino - jeftino je, trpaj se unutra i ćuti, ko si ti da dovodiš u pitanje pravo svih putnika da onako djuture lete kod onog ko ponudi kartu za 50 evra.

 

Ne mogu da opstanu u Srbiji ako postoji nacionalni prevoznik? Ne mogu da opstanu u Srbiji ako plaćaju pun komercijalni cenovnik? Srce mi krvari nad njihovom tužnom sudbinom nad kojom bih se možda i sažalio kada ne bih znao da postoje LCC prevoznici koji su još kako u stanju da pored žive Er Srbije i uz pun aerodromski cenovnik opet prevoze srblje kojekude za 60-70 evra.

 

 

Poslato iz džamije uz pomoć Tapatalk-a

Link to comment

jel to def znači da odlazi wizz iz našeg malog mista?

Naravno da ne znači, za njih postoji tržište u Srbiji. Samo su malo ljuti što su im megaplanovi propali pa će morati da se zadovolje sa 30-ak letova nedeljno pošto nova tržišta ne žele da razvijaju. Milion puta su ih sa raznih strana ljudi cimali da otvore Barcelonu ili Madrid, oni su se snebivali i na kraju je utrčao Vueling. Norwegian ih je uništio na Oslu, i na kraju Jat nije krepao kao što je bilo planirano. Tugo, nesrećo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...