Jump to content

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Pa da, naravno da sam glupi hrvatski snob, to se podrazumijeva... -_- Uglavnom, stvar je u tome da hoću uzet laptop koji neće zastarjeti, generacijski, u roku od 3 mjeseca. Also, laptop koji će za silu moć poslužit i kao BluRay player spariv sa 1 plazmom, & alzo i Analog/Digital TV substitut za moj stan izvan Zagreba, gdje i trenutačno koristeći lapatopa i TV kartičicu uspješno izmičem obavezi plaćanja RTV pretplate...Ono, puno očekujem od 1 glavnog lapa. Ova Toshiba je ispunila moja očekivanja u tom smjeru na 1 nižoj razini.. cool.gif Sada ima boljih lapova od nje, po 1500-2000 kn manje, ali jednostavno nisu toliko tehnološki uznapredovali da bi opravdali zanavljanje po toj cijeni, u ovome teeeškom ekonomskom trenutku. Da baš moram kupovat još 1 mašinu, uzeo bi integriranca, sa svime lošim & slabim ali sa 1 maximalnom hard diščinom.

Link to comment
nema razloga da budes skeptican, covek zna o cemu govori. ako se dobro secam, problem je sto je ploca ( mozda i graficka, ne secam se dobro) veoma tanka i pregreva se konstantno, kao i graficka. graficka uvek prva rikne. ovo pisem po secanju, mozda nisam dobro preneo, ali on je bas detaljno pisao. rekao je da ce se na ekranu pojaviti neke linije pre nego sto rikne, sto se posle nekoliko meseci desilo mom drugu koji ima 6nesto seriju. proveri na drugim forumima, pa ces videti sta ljudi kazu. covek nije hteo da mi otvara kompjuter zato sto ne moze da garantuje da ce ikada vise proraditi.
Sorry, ali ovo mi je tako tanko objašnjenje da nemam reči (podseća na utemeljenosti na priču o smaku sveta za Y2k). Ploča je veoma tanka te se pregreva, kao i grafička? Preneo ti to dobro ili ne, to sa debljinom ploče i sličnim stvarima nema veze. Loše projektovano hlađenje ili neke slične stvari mogu da razumem, ali ovo...Drugi deo, da nije hteo da ga otvara zato što ne može da garantuje da će ikad više proraditi mi je još skandaloznija stvar. Prvo, ako je ploča ili tako nešto suviše tanko ili je sistem napravljen sa greškom, šta je bi on otvaranjem hteo da postigne? Pogleda ga vrlo strogo? Glupost, tako se otkačinju kupci kojima ne može da se odradi servis. Intervencije na unutrašnjosti laptopova (tj elektronici) ) niko ne radi kod nas, eventualno se zameni deo u komadu i to delom koji je takođe originalni deo (ako se ne radi o memoriji, disku ili tako opštoj stvari), tipa zameni se matična ploča sa odgovarajućim replacement part PN-om. Tj. ako je sistem pravljen sa greškom, opet ćeš dobiti najverovatnije RP opet sa greškom. A ako se to ne može nabaviti ili deluje da je skuplje nego što klijent može da plati (a sa jeftinim polovnim laptopovima nikakvo čudo), onda se zainteresovani otkači sa semenom motivacije za kupovinom novog. Našim prodavcima i montažnim serviserima verujem koliko i poslanicima.
Kome treba jeftino a dovoljno dobro, bolje neka pojuri neki Acer, mada u principu u tim cenovnim okvirima od 450-550 evra nema neke odlične kupovine. Samo može da se naleti na mnogo mina.
Može tu negde da se uglavi Thinkpad SL500 sa C2D, 4500MHD i FreeDosom otprilike. Monitor je dobar, svetao, dobra tastatura, malčice je deblji od mog T61p, ali je zato ventilator nečujan. Ima sve portove, od firewirea do hdmi-ja. intelove mrežne (uključujući i 11n), solidni webcam. Jedino gde se nisu pretrgli jeste brzina harda - mogao je da padne neki sa 160GB po ploči i onda bi bio bombonica. Moguće da bi u Srbiji mogao da se nađe i model sa 1GB i 160 ili 200GB diskom, što bi mu dodatno spustilo cenu, a šta je najmanji problem da se dogradi.
Link to comment

@batada, hladjenje je glavni problem. ja sam samo nabacao ono cega sam se u tom trenutku setio. ne moras biti strucnjak da bi shvatio da je hladjenje uradjeno katastrofalno na mom laptopu.nisam ja nosio laptop zbog tog sistemskog problema, vec zato sto je kuler radio kao traktor. zato je morao da ga otvara, a ne da bi ga gledao mrko. zanimljivo je da je istu stvar rekao i njegov kolega koji je dosao 5 minuta kasnije. kazu da su im donosili brdo tih laptopova i da imaju sistemsku gresku. preporucio mi je da ga prodam i da kupim drugi. rekao mi je sta ce se desiti posle odredjenog perioda i upravo to se desilo mom drugu koji ima slican laptop.ne znam, mozda su me farbali, ali stvarno ne znam zasto bi to radili. svakodnevno menjaju kulere na laptopovima, pa zasto to ne bi uradili i na mom?

Link to comment
@batada, hladjenje je glavni problem. ja sam samo nabacao ono cega sam se u tom trenutku setio. ne moras biti strucnjak da bi shvatio da je hladjenje uradjeno katastrofalno na mom laptopu.nisam ja nosio laptop zbog tog sistemskog problema, vec zato sto je kuler radio kao traktor. zato je morao da ga otvara, a ne da bi ga gledao mrko. zanimljivo je da je istu stvar rekao i njegov kolega koji je dosao 5 minuta kasnije. kazu da su im donosili brdo tih laptopova i da imaju sistemsku gresku. preporucio mi je da ga prodam i da kupim drugi. rekao mi je sta ce se desiti posle odredjenog perioda i upravo to se desilo mom drugu koji ima slican laptop.ne znam, mozda su me farbali, ali stvarno ne znam zasto bi to radili. svakodnevno menjaju kulere na laptopovima, pa zasto to ne bi uradili i na mom?
Utoliko više priča ne pije vodu - nije hteo da otvori lap i stavi nov, originalni kuler, jer se lap sa novim, svežim & čistim kulerom neće podići? Šta, odbaciće ga kao donirani organ?Moraju prvo da imaju originalne delove - menjati svakodnevno kulere na desktopovima i na laptopovima nije ista stvar. A ako se nema originalni deo (što najčešće jeste slučaj), onda se kod nas neretko prilazi otvaranju i podmazivanju kulera nekim mašinskim uljem, koje će u prvi mah delovati kao da je problem rešen, ali će na srednje i duže staze sjebati kuler sigurno. Drugi čest problem je u nekvalitetnoj "žvaki" koja dolazi sa kulerom, a koja može da se delomično istopi i raziđe nakon nekog vremena, pa kontakt između cpua/gpua/čipseta i kulera nije dobar te kuler ne preuzima na sebe toplotu. Nov originalni kuler očigledno rešava problem ovog tipa.Sistemska greška se najčešće ispoljava u neispravnom (ili loše napisanom) biosu iliti firmveru; bagovi tog tipa i nisu tako retki - tipa, da komp nakon odlaska u sleep više po buđenju ne skida frekvenciju procesora forsirajući ga da radi sve vreme na maksimumu. Ili čitanje temperaturnog senzora nije dobro, pa ne pali kuler kada treba ili ne kontroliše korektno brzinu okretanja kulera. Ako nema novog firmvera, takav problem može rešiti i povratak na stariji. Ponekad ne mogu sve verzije da se nađu na netu, nego treba biti ovlašteni diler/distributer/servis.
Link to comment
Može tu negde da se uglavi Thinkpad SL500 sa C2D, 4500MHD i FreeDosom otprilike. Monitor je dobar, svetao, dobra tastatura, malčice je deblji od mog T61p, ali je zato ventilator nečujan. Ima sve portove, od firewirea do hdmi-ja. intelove mrežne (uključujući i 11n), solidni webcam. Jedino gde se nisu pretrgli jeste brzina harda - mogao je da padne neki sa 160GB po ploči i onda bi bio bombonica. Moguće da bi u Srbiji mogao da se nađe i model sa 1GB i 160 ili 200GB diskom, što bi mu dodatno spustilo cenu, a šta je najmanji problem da se dogradi.
Može. Lenovo nudi i N500 (moguće je da je oznaka NL500, N500s ili tako nešto, mrzi me da kopam sada) tu negde po toj ceni. Ali, hteo sam da kažem da je skoro sve bolje od difolt HP-a :)
Uglavnom, stvar je u tome da hoću uzet laptop koji neće zastarjeti, generacijski, u roku od 3 mjeseca. Also, laptop koji će za silu moć poslužit i kao BluRay player spariv sa 1 plazmom, & alzo i Analog/Digital TV substitut za moj stan izvan Zagreba, gdje i trenutačno koristeći lapatopa i TV kartičicu uspješno izmičem obavezi plaćanja RTV pretplate...Ono, puno očekujem od 1 glavnog lapa. Ova Toshiba je ispunila moja očekivanja u tom smjeru na 1 nižoj razini.. cool.gif Sada ima boljih lapova od nje, po 1500-2000 kn manje, ali jednostavno nisu toliko tehnološki uznapredovali da bi opravdali zanavljanje po toj cijeni, u ovome teeeškom ekonomskom trenutku. Da baš moram kupovat još 1 mašinu, uzeo bi integriranca, sa svime lošim & slabim ali sa 1 maximalnom hard diščinom.
Neće on zastariti generacijski u roku od 3 meseca, ali po nekom pitanju hoće. Izaći će neki model sa kojim USB portom više, sa 45nm (ili u narednoj iteraciji do kraja godine sa 32nm) procesorom zahvaljujući kome se levi deo tastature neće grejati kod tog novog modela a tebe baš to nervira, itd itd. Laptopu mogućnost korišćenja kao Blu-ray plejera obezbeđuje HDMI video izlaz, koji će imati praktično svi laptopovi sem baš najjeftinijih, a za "narodne" varijante sa x.264 ripovima može i VGA izlaz, a da se ne lažemo, 720p ili 1080p x.264 će biti daleko "korišćeniji" od Blu-ray-a...a kako svaki laptop ima bar VGA, tu takođe nema nekih drastičnih unapređivanja :)Opet, to što sadašnji laptopovi ne opravdavaju kupovinu za tvoje potrebe, ne znači da ne opravdavaju nekome drugome, ili da sad baš treba da se kupuje najjeftinijie...šta znam. Posebno ako ti je stalo do hard diska. Maksimalan kapacitet u laptopu je 500 GB (sem ako se ne radi o džinovima sa 2 hard diska i sl.) a neki minimum danas je 160 GB. Em što džiberi (barem ovde kod nas) uglavnom uz jeftinije laptopove daju isključivo manje diskove i moraš da doplatiš, em što ta razlika od par hiljada dinara može sasvim lepo da se uloži u mobilni, eksterni disk, tako da ni to nije neki gubitak. Razlika između minimalnog i maksimalnog kapaciteta hard diska je 340 GB što se nikako ne može anadoknaditi™. Još imaš i mogućnost nošenja podataka. A ako ti trebaju TB kapaciteti, onda uzmeš eksterni 3,5" disk, pa ti gotovo ni ne znači koji disk ti je u laptopu.Doduše, vrtimo se malo u krug. Moja poenta je da su i najjeftiniji laptopovi dovoljno skupi da ne opravdaju ulaganje u njih u teškom ekonomskom trenutku, a da oni bolji pre nego najjeftiniji opravdavaju ulaganje jer u znatno većoj meri podmiruju potrebe. Što ti se zadovolji širi spektar potreba, to je ulaganje opravdanije. To sam hteo da kažem. A prohtevi su drugačiji od slučaja do slučaja. Mene recimo uopšte ne tangira :yawn2: što mi je kapacitet čvrsnika svega 60 Giga Bajatih, ali me brutalno iritira angry.gif što se na levoj strani tastature i naslona za dlanove lako zagreva i bez nekog opterećivanja.
Link to comment
ja ne nalazim ni na jednom primedbe tog tipa na HP 6 seriju.
pozdrav sa 6820s. skoro 2god, nije se zakasljao. dokupio mu samo malo memorije pri kupovini. ilegalan sofver, igrice/muzika/utakmice/filmovi, programi za montazu filma i slika, ukupno do sada iskljucen 10tak puta - uglavnom kad putujem (u rancu, u gepeku na Alpe ili u Arabljansku/Kalifornijsku pustinju). nikad ciscenbut again, sta ja znam, a i "svaki ciga svoga konja hvali". Bigej je njezni esteta...
Link to comment
Može. Lenovo nudi i N500 (moguće je da je oznaka NL500, N500s ili tako nešto, mrzi me da kopam sada) tu negde po toj ceni. Ali, hteo sam da kažem da je skoro sve bolje od difolt HP-a :)
nađoh taj lenovo, po specifikacijama je skoro isti kao ovaj SL500, sem nekih portova i thinkpad nalepnice. vredi li to tih 100tinjak evrića razlike? Edited by Gonzo
Link to comment

Ne. Tj. ja bih uzeo N500. Otprilike, sve se svodi na to da li ti razlika između 3 USB-a i 4 USB-a + 1 Firewire vredi doplate od 100 evra. Ah, da, i čuveni trackpad džojistik na Thinkpad-u, najgluplji izum za kontrolu još od IBM-ove tastature i Mac miša prikazanih na donjim slikama. Samo treba proveriti stanje sa drajverima, pošto se uz njih ne isporučuju operativni sustavi...139100-ibmPCjr.jpg138404-thumb_usbmouse_original.jpg

Link to comment

vi decidirano tvrdite da je pamentije svake 2-3 godine kupovati novi lenovo i slicno za po 500-600e nego odjednom kupiti za ljudskoga zivota neunistivi macbook aluminium za 1000 ili cak pro za 1200?

Edited by gazza1
Link to comment
vi decidirano tvrdite da je pamentije svake 2-3 godine kupovati novi lenovo i slicno za po 500-600e nego odjednom kupiti za ljudskoga zivota neunistivi macbook aluminium za 1000 ili cak pro za 1200?
Naprotiv, ja tvrdim baš to drugo. No, tu postoje 1 2 problema:1) Ne trebaju ljudima takvi laptopovi, već im potrebe zadovoljavaju oni jeftiniji, pa dokle doguraju.2) Cene MacBook-ova su u ovoj zemlji (prilično) skuplje od navedenih.
Link to comment
Naprotiv, ja tvrdim baš to drugo. No, tu postoje 1 2 problema:1) Ne trebaju ljudima takvi laptopovi, već im potrebe zadovoljavaju oni jeftiniji, pa dokle doguraju.2) Cene MacBook-ova su u ovoj zemlji (prilično) skuplje od navedenih.
za to drugo si u pravu, ali zato onaj ko ne mora (firma itd) ovde i ne kupuje. za prvo, jbga, sto ne platis na mostu, platis na cupriji. moja zena i ja u isto vreme (zimus) uradili nove masine. ona uzela powerbook u alu kucistu, top spec - 950E eksport cena u austriji. ja dobio od firme neku bijednu seriju fujitsu simens (recimo da se zove esprimo mobile ili tako nesto), oko 500E. 6 meseci kasnije njen nije kasljucnuo u svakom mogucem pogledu, moj se redovno raspada, sto hardverski sto svakojako. jbga, ovi novi macovi su stvarno zakljucali ljaptop scenu, resistance is futile.
Link to comment
Crveni Dellovi su seksi i izgleda da dobro rade
Moj ima godinu dana, radi kao zmi'če + je najseksiji od svih seksi ljapiški.To što ti zoveš ''maltretman'' normalan svet zove ''uzmeš šrafciger i zabodeš u laptop pa da vidimo, majci, oćel'izdržati''.
Link to comment
Ne. Tj. ja bih uzeo N500. Otprilike, sve se svodi na to da li ti razlika između 3 USB-a i 4 USB-a + 1 Firewire vredi doplate od 100 evra. Ah, da, i čuveni trackpad džojistik na Thinkpad-u...
Ekčuli, ja bi pazario radije SL za šaku evritja više; ajde što pored navedenih razlika imaju plavi zub, drugačiji čipset, fingerprint i što daju sad pride i UMTS modul za dž, nego što thinkpad ima drugačiji kvalitet izrade glede izlivanja kućišta, kvalitetnije hinges (jebem li ga kako se to zove na srpskom, šine što drže ekran), što ume da iziritira svojim nekvalitetom svakoga ko je više od 300 puta otvorio poklopac; mogu da se pomirim i sa slabijim procesorom, manjim diskom i sličnim stvarima, ali ne mogu da istrpim da poklopac landara ko Veljin đoka ili da kućište škripi i savija se ko presavijene novine svaki put kada ga vadim iz torbe ili selim sa stola u krilo. But, that's only me.
za prvo, jbga, sto ne platis na mostu, platis na cupriji. moja zena i ja u isto vreme (zimus) uradili nove masine. ona uzela powerbook u alu kucistu, top spec - 950E eksport cena u austriji. ja dobio od firme neku bijednu seriju fujitsu simens (recimo da se zove esprimo mobile ili tako nesto), oko 500E. 6 meseci kasnije njen nije kasljucnuo u svakom mogucem pogledu, moj se redovno raspada, sto hardverski sto svakojako. jbga, ovi novi macovi su stvarno zakljucali ljaptop scenu, resistance is futile.
Ja bih isto uzeo radije jeftiniji peecee laptop i menjao ga svakih par godina, nego sunuo jednom za izdrživog golfa dvojku i vozio ga dvajs' godina. Jedno što je tebe ukenjalo sa tim esprimom na partijskoj linij. Za tu kategoriju para, gde se štedi apsolutno svaka kinta je Acer ipak najmanja mačka u džaku. FujitsuSiemens je recimo na Esprimo V serijama toliko štedeo, da je intelove procesore stavljao na SiS čipsetove (i pre toga na via) sa SiSovom Miraž integrušom. U prevodu, you have to be really desperate to pay for this particular model.
Link to comment
Ekčuli, ja bi pazario radije SL za šaku evritja više; ajde što pored navedenih razlika imaju plavi zub, drugačiji čipset, fingerprint i što daju sad pride i UMTS modul za dž, nego što thinkpad ima drugačiji kvalitet izrade glede izlivanja kućišta, kvalitetnije hinges (jebem li ga kako se to zove na srpskom, šine što drže ekran), što ume da iziritira svojim nekvalitetom svakoga ko je više od 300 puta otvorio poklopac; mogu da se pomirim i sa slabijim procesorom, manjim diskom i sličnim stvarima, ali ne mogu da istrpim da poklopac landara ko Veljin đoka ili da kućište škripi i savija se ko presavijene novine svaki put kada ga vadim iz torbe ili selim sa stola u krilo. But, that's only me.
Kako drugačiji čipset? Imaju isti, koliko vidim, kada se radi o konkretnim modelima. E sad, ako mu znači UMTS i slično, ili Bluetooth, to je nešto drugo. No, ja sam se u životu previše puta opekao (srećom, ne na stvarima koje koštaju puno) na tu foru "e ima i nešto što bi moglo da koristi", a na kraju to nešto ne bih upotrebio nijednom do kraja životnog veka, ili bih ga eventualno samo probao. Stoga savetujem da dobro razmisli o tome. Nije rekao da mu znači BT ili da mu treba fingerprint senzor, već čisto spomenuo koji port viška...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...