Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Čovek-pilot je u zadnje vrijeme postao poprilično neflexibilan, ako nisi primjetio. Nepredviđenosti obično vrlo efikasno riješi abortiranjem misije, to jest, kako bi se moglo reći, poprilično binarno. Computing power je već skoro tu, fali samo AI software, a mislim da smo za koje desetljeće tu negdje s tim.

Link to comment

pa nije li vec i slijepcu jasno kuda vojno vazduhoplovstvo ide:

stealth + AI

s posebnim fokusom na AI

 

Kakvi specijalizirani zrakoplovi? Sljedeća generacija su pametniji i automatiziraniji UCAVi, koji bi mogli samostalnije izvesti zacrtani plan napada i u slučaju jakih EM ometanja. Koji osim toga jedini mogu pokriti manju cijenu razvoja, održavanja, kao i gubljenja.

Ali, ali, drage kolege, pa tema ovog topika je RV Srbije. Lasta i to, zaboravili ste.

 

Temu topika na stranu, pa naravno da je to dalji pravac razvoja borbene cak i putnicke avijacije, ali, kako da vam kazem, nas kolega namenski, znate vec...

 

No, dobro. Bespilotne borbene letelice sa vestackom inteligencijom na nivou najnovijeg Ajfona 6 (bese 6?) su buducnost u koju smo vec zakoracili. Da prevedem kolegi koji prati u real time-u ovaj topik, sada smo u fazi kao kada se krajem 1930-tih pocelo da suska da postoji nekih par aviona koji lete uz plamen koji kulja iz njih a da uopste nemaju propeler ... E, sad, samo da se jos nekako u Lastu potrpa sve to, i eto nama UCAV/AI price legitimno na ovom topiku.

Edited by Topola
Link to comment

Čovek-pilot je u zadnje vrijeme postao poprilično neflexibilan, ako nisi primjetio. Nepredviđenosti obično vrlo efikasno riješi abortiranjem misije, to jest, kako bi se moglo reći, poprilično binarno. Computing power je već skoro tu, fali samo AI software, a mislim da smo za koje desetljeće tu negdje s tim.

Ne znam, mozda si u pravu: problem jeste u tome sto je covek-pilot postao poprilicno nefleksibilan, ali je jos veci problem postici i ocuvati fleksibilnost sistema/ratnog vazduhoplovstva kao celine, a tu su UAV jos u poprilicnom zaostatku koji nije samo softverski.

Ja i govorim u okvirima decenija: imaj na umu da ce avion s posadom - dok bude docekan tvoj AI software - morati da prodje jos barem jednu, mozda cak i dve inkarnacije, a da se trendovi, mozda, naziru.

I to avionski, ne UAV-ski.

Link to comment

Čovek-pilot je u zadnje vrijeme postao poprilično neflexibilan, ako nisi primjetio. Nepredviđenosti obično vrlo efikasno riješi abortiranjem misije, to jest, kako bi se moglo reći, poprilično binarno. Computing power je već skoro tu, fali samo AI software, a mislim da smo za koje desetljeće tu negdje s tim.

 

Nope. AI je "uvek tu za koju deceniju" i nikada nije tu. Tj. pitanje je sta podrazumevamo pod "AI". Ni za par decenija nece postojati AI kome ce bilo ko ko se iole razume u AI (a da nije fanboy) komotno prepustiti baratanje oruzijem i kontrolu nad ljudskim sudbinama na bojnom polju (sto ne znaci da neko drugi nece taj zadatak dati nekom AI koji za to nije sustinski dorastao uz kad-tad katastrofalne posledice).

 

Pasivne misije (izvidjacke), tj. UAV bez C, to da naravno, ali to vec i sada moze i bice jos bolje.

 

Sto se tice UCAVa, bice sigurno neki dobar AI koji se kao sto kazes izvrsiti zadatak (izbegavaj neprijatelja, brani se od lovaca ako mozes, udri tacke A, B, i C i vrati se kuci) ukoliko se izgubi veza sa centralom. Ali to je kao naprednija verzija vec postojecih "fire and forget" projektila raznih fela. Ali opet taj plan smislice neko ljudsko bice, dobrim delom ga sprovoditi u delo na daljinski i koliko god moguce nadgledati. I to ce sve sljakati super, ali neki AI koji bi bio potpuno autonoman na bojistu, sam "smisljao" plan napada i donosio odluke, nema sanse. Kazem, mozda se desi neki pobaceni pokusaj, ja se nadam da nece.

Link to comment

Mislio sam na AI u tim drugom smislu, kao resiliency, opcija B. Doduše, za suvremene zračne kampanje razvijenih zrakoplovstava traži se kao preduvjet takav lopsided air superiority da je zasad jednostavno isplativije poslati pilota nego UCAV. Kod jače PZO to bi već postajalo poprilično iffy.

A zamisli recimo dežurnog stealthy drona sa AA raketama.

Uručbirano s Lumije Jeftinhare

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Kolega Sancez, govoreci o AI/UCAV nastupate sa pozicije zemlje clanice NATO, molim Vas... Imajte na umu da je ovo topik o zrakoplovstvu, ratnom, susedne Vam Srbije, neutralne i nesvrstane zemlje. U nas nema takvih novotarija o kojima govorite. Mi letimo Lastu i par Galebova 4. Vi imate tu privilegiju da remontujete avione i cak da sebi dopustite "obadva (tri) su pala" luksuz. Sto se kaze, tko ima masla i...

 

Tako da, vratimo se topiku. Ne cini li Vam se da se ista tragicna "underpowered by birth" prica koja prati svo jugoslavensko autonomno zrakoplovstvo, kao zli duh, ponavlja i u slucaju nase nove male ptice?

Edited by Topola
Link to comment

Ali opet taj plan smislice neko ljudsko bice, dobrim delom ga sprovoditi u delo na daljinski i koliko god moguce nadgledati. I to ce sve sljakati super, ali neki AI koji bi bio potpuno autonoman na bojistu, sam "smisljao" plan napada i donosio odluke, 

 

ovo sto pripisujes da AI nece moci, ne moze ni pilot sada. 

jer njegovo nije da misli nego da radi ono sto mu kaze sef koji sedi u nekom bunkeru, par stotina ili hiljada kilometara daleko. 

Link to comment

ovo sto pripisujes da AI nece moci, ne moze ni pilot sada. 

jer njegovo nije da misli nego da radi ono sto mu kaze sef koji sedi u nekom bunkeru, par stotina ili hiljada kilometara daleko. 

John Richard Boyd nije tako mislio, a ne misle ni Amerikanci danas: sva je prilika da razvoj ide u pravcu u kome ce da misle jos manje.

Sef koji sedi u bunkeru i pilotu prica sta ce i kako ce dok je ovaj kilometrima daleko bio je hit negde polovinom 50-ih godina proslog veka; mnogo je aviona, od kojih neki i danas lete, koji su platili danak ideji da ce pilot biti navodjen, samo ispaliti rakete i ne videvsi protivnika vratiti se na aerodrom.

Ja napisah da se nista ne zna, skocise da mi objasne da se sve zna - mislim na buducnost ratnog vazduhoplovstva.

Borbene bespilotne letelice - ma kolika bila tekuca euforija oko njih - daleko su jos od mogucnosti da izvrsavaju zadatke u sukobu sa protivnikom koji raspolaze iole izgradjenom odbranom i koji je voljan da se bije; isprobavane su uglavnom na gologuziji.

Tesko je danas i zamisliti, obaska sto je jos i tehnoloski daleko mogucnost ratovanja u kome bi one bile glavne i odgovorne, ali se zato vec danas otvara pitanje lova na UAV: zato sam i napisao da je jedan od mogucih guraca trendova u pravcu razvoja klasicnog lovca, a ne visenamenskog borbenog aviona, potreba da se - koliko sutra - love bespilotne letelice.

To ce moci efikasno da uradi samo i jedino jednostavan laki lovacki avion kod koga brzina nece biti glavni zahtev, ali ce zato zahtev za pokretljivoscu biti utoliko veci.

Uz odgovarajucu opremu za otkrivanje cilja i zivog coveka, pilota, koji ce napravu da lovi: borba izmedju bespilotnih letelica je jos poprilicno daleko, ako se ikad rat bude uopste u tolikoj meri robotizovao, a sumnjam da hoce.

To danasnja avionska cudovista nisu bas najsposobnija da rade i urade.

Link to comment
 

Sef koji sedi u bunkeru i pilotu prica sta ce i kako ce dok je ovaj kilometrima daleko bio je hit negde polovinom 50-ih godina proslog veka; mnogo je aviona, od kojih neki i danas lete, koji su platili danak ideji da ce pilot biti navodjen, samo ispaliti rakete i ne videvsi protivnika vratiti se na aerodrom.

 

 

posto ocigledno vise volis da pises nego da citas:

link koji sam ti ostavio opisuje dogadjaj iz prve dekade 21og veka, i opisuje upravo scenario gde pilot slepo slusa sta mu kaze neki moron udaljen hiljadama kilometara daleko. i nazlalost, to je samo jedan od gomile identicnih incidenata, koji su se zavrsavali desetinama mrtvih civila.

 

Borbene bespilotne letelice - ma kolika bila tekuca euforija oko njih - daleko su jos od mogucnosti da izvrsavaju zadatke u sukobu sa protivnikom koji raspolaze iole izgradjenom odbranom i koji je voljan da se bije; isprobavane su uglavnom na gologuziji.

Tesko je danas i zamisliti, obaska sto je jos i tehnoloski daleko mogucnost ratovanja u kome bi one bile glavne i odgovorne, ali se zato vec danas otvara pitanje lova na UAV: zato sam i napisao da je jedan od mogucih guraca trendova u pravcu razvoja klasicnog lovca, a ne visenamenskog borbenog aviona, potreba da se - koliko sutra - love bespilotne letelice.

To ce moci efikasno da uradi samo i jedino jednostavan laki lovacki avion kod koga brzina nece biti glavni zahtev, ali ce zato zahtev za pokretljivoscu biti utoliko veci.

Uz odgovarajucu opremu za otkrivanje cilja i zivog coveka, pilota, koji ce napravu da lovi: borba izmedju bespilotnih letelica je jos poprilicno daleko, ako se ikad rat bude uopste u tolikoj meri robotizovao, a sumnjam da hoce.

To danasnja avionska cudovista nisu bas najsposobnija da rade i urade.

 

pre 15-20 godina je bilo tesko zamisliti da bespilotna letelica sleti na nosac aviona, pa je uspela.

+to sto su trenutno bespilotne letelice podzvucne, ne znaci da ce biti i u buducnosti 

 

i previdjas kljucnu osobinu robota: kad izgubis robota, napravis takvog istog ili boljeg, jer moze da uci na greskama svojih prethodnih verzija.

kad izgubis pilota, nema ga vise. mozes samo da obucis novog. sto kosta vremena i para. a svo iskustvo koje je stekao onaj pocivsi je otislo u void.

Edited by Zverilla
Link to comment

Osim toga, UCAV nema obitelj, ne treba mu pokop, zastava, sućut i penzija, ne objavljuje mu se osmrtnica u medijima, nije isplativ taoc i ne može mu se prerezati vrat a da to izgleda iole impresivno.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

@Zverilla: stvar jeste u citanju, ali tvom. Moraces vise da se potrudis i obavestis, ja ti pomoci ne mogu.

Incident...

 

@Rodzer:  :isuse:

 

Odavno, ali bas odavno, nisam na jednom mestu sreo napisanu, crno na belo, gomilu ofucanijih fraza o robotima kojima ne trebaju sahrane, koje izgubis pa napravis, nema medalja, nema porodica, koji ne mogu da budu taoci...

 

Aj, kad se obojica vratite iz Pentagona i kad ih obavestite da tako treba i da tu nema vise sta da se razmislja, naidjite ovde pa nam javite sta je i kako je.

Na vasem mestu ja bih razmislio i o svetskoj turneji: saopstili ste u nekoliko redova toliko toga novog  :isuse:

Link to comment

Pa, budući da naslov teme više i nema neku lijepu sadašnjost, a baš i neku ružičastu blisku budućnost, o prošlosti je bezveze naklapati, zar nije najzanimljivije malo o futurologiji? Uostalom, kad se moja i samo moja vizija o letećoj robotiziranoj PZO ostvari, sva zrakoplovstva sa ljudskim posadama će brzo izać iz mode!

Link to comment

Pa, budući da naslov teme više i nema neku lijepu sadašnjost, a baš i neku ružičastu blisku budućnost, o prošlosti je bezveze naklapati, zar nije najzanimljivije malo o futurologiji? Uostalom, kad se moja i samo moja vizija o letećoj robotiziranoj PZO ostvari, sva zrakoplovstva sa ljudskim posadama će brzo izać iz mode!

I to sto kazes, jbg...

Link to comment

@Zverilla: stvar jeste u citanju, ali tvom. Moraces vise da se potrudis i obavestis, ja ti pomoci ne mogu.

Incident...

aj malo manje ad-hoc lupetanja i etiketiranja a malo vise argumenata.

hvala.

Link to comment

aj malo manje ad-hoc lupetanja i etiketiranja a malo vise argumenata.

hvala.

Sad videh: u pravu si.

Evo materije sa kojom mozes u argumentisanje, mene zaobidji ubuduce.

 

revell-h189saabdraken_zps9f964bac.jpg

 

Od mene toliko: sto se nadobudnosti tice, tu ti, bojim se, ne mogu da pomognem.

Iskreno mi je zao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...