Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

  • 1 month later...
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/284181/Obavljen-prvi-let-domace-bespilotne-letelice-Pegaz
Obavljen prvi let domaće bespilotne letelice "Pegaz"Beta | 19. 10. 2011. - 10:31h Domaća bespilotna izviđačka letelica velikog dometa "Pegaz", koja je razvijena u Vojno-tehničkom institutu (VTI) u Žarkovu, uspešno je obavila prvi let, objavljeno je na sajtu te naučne ustanove.post-847-1319015886539.jpgTaktička bespilotna letelica, koja je prvi put predstavljena u junu na sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2011", razvijana je od marta 2010. godine, a prvi let je obavila u utorak, 4. oktobra.Karakteristike izviđačke bespilotne letelice predviđaju da u vazduhu može da ostane do 12 sati, i da ima operativni radijus od 100 kilometara.Ispod trupa letelica ima prostor za smeštaj tereta u koji se skladišti dnevna i noćna kamera, laserski obeleživač i laserski daljinomer, a alternativno može da nosi i radar.Letelica za poletanje i sletanje može da koristi tvrde podloge, betonske ili travnate, dužine do 400 metara a za slučaj prinudnog sletanja ima i padobran."Pegaz" ima motor od 43 konjske snage, pokreće je drvena dvokraka elisa a trup i krila su joj izrađeni od kompozitnih materijala.Ima raspon krila od 6,34 metra, dužinu od 5,4 metra i maksimalnu brzinu od 200 kilometra na sat. Može da leti do 3.000 metra visine, uz brzinu krstarenja od 150kilometara na sat.Osim u vojne svrhe, "Pegaz" može da se koristi za praćenje stanja na saobraćajnicama, monitoring granica, nadgledanje područja zahvaćenih elementarnim nepogodama, kao i u policijskim akcijama potrage i potere.Vojska Srbije u naoružanju ima malu izraelsku bespilotnu letelicu "Orbiter", a uskoro se očekuje i uvođenje u naoružanje prve domaće male bespilotne letelice "Vrabac", takođe napravljene u VTI-u. Trenutno je u VTI-u u razvoju srednja izviđačka bespilotna letelica "IBL-2000".
Link to comment

Slučajno sam video prilog na B92 sa snimkom prvog leta. Na ovome mogu da se naprave pare, kao i na vrapcu. Još kada bi utva pored laste 95 odlučila da napravi i ona dva projekta poljoprivrednih aviona, u ovoj zemlji bi opet moglo da se živi od avijacije.

Link to comment
Koje je ovo godine radjeno?
Krajem osamdsetih.JNA je takođe imala ideju da se ovaj projekat koristi i kao laki transportni avion kao i trenažer koji bi bio karika koja nedostaje između klipnih i mlaznih trenažera. Ima na mycity military forumu ceo skeniran dokument, pa bacite pogledhttp://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Jugoslovenska-vazduhoplovna-industrija-posle-WWII_2.html#782426zjhybk.jpg2zg5btk.jpg
Link to comment

a bigvlado sto saltas odgovore levo desno po temama? :) aj se zadrzi na jednojinace, nastavlja se reklamiranje "pegaza" u blicu:http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/285114/Srpski-Pegaz-jeftiniji-od-svetskih-bespilotnih-letelica

Novi adut vojne industrijeSrpski "Pegaz" jeftiniji od svetskih bespilotnih letelicaBojana Anđelić | 24. 10. 2011. - 13:00h | Komentara: 28Koliko bi domaća bespilotna letelica „Pegaz“, adut srpske vojne industrija, mogla da košta na tržištu, podatak je koji Ministarstvo odbrane i Vojnotehnički institut koji radi na razvoju ove letelice zasad ne žele da otkrivaju. U ovom slučaju nije reč o vojnoj, već o privrednoj tajni, što je prema mišljenju vojnih stručnjaka, zlatno pravilo tržišne utakmice u vojnoj industriji.Vojni analitičar Zoran Dragišić objašnjava da vojno naoružanje obično nema fiksnu cenu jer je reč o političkoj robi za koju, osim zakona tržišta, važe i neka druga pravila.- Srbija će, verujem, kao i do sada, igrati na kartu dobrog kvaliteta i cene. Ono što je bilo karakteristično za vojnu industriju Jugoslavije jeste najbolji odnos kvaliteta i cene - kaže Dragišić.On veruje da će se „pegaz“ baš zahvaljujući tom odnosu izboriti sa konkurencijom letelice iste kategorije, pa čak i više. - U „Zastavi“ su se svojevremeno proizvodili „kalašnjikovi“ i mnogi su imali licencu za njih, ali je naš proizvod bio jeftiniji od drugih, a kvalitetniji od samog originala. Mislim da će vojna industrija i u slučaju „pegaza“ pokušati da svoju poziciju na tržištu izbori na tim principima i odnosima - ocenjuje Dragišić.„Pegaz“ je nedavno imao uspešan prvi let, a plan je da se u nekom periodu uđe i u serijsku proizvodnju ove izviđačke letelice. Stručnjaci kažu da će „pegaz“ sigurno koštati dva ili tri puta manje od precenjenih svetskih pandana. Svetske vojne sile ulažu ogroman novac u razvoj novih vojnih tehnologija, a bespilotne letelice koje se proizvode u SAD, Rusiji, Izraelu, Kini prodaju se i za više desetina miliona evra.
Hm, ako srpsko vazduhoplovstvo (vojno) i vazduhoplovna industrija imaju buducnost, to je definitivno u bespilotnim letelicama. Mogli bi eventualno da proizvodimo neke bpl za siromahe.
Link to comment

Ono je civilni projekat a ovo vojni. ^_^Štos kod ovog projekta je da pilot ima osećaj kao da upravlja mlaznim avionom, npr. posle laste da odradi deo obuke na ovome a onda pređe na galeba. Zato je propeler postavljen pozadi. Ne bi me čudilo da su deo rešenja ili ideja pozajmili sa predatora, standardan način kada nešto zarobiš u ratu. Oni što koštaju kao lovac i jesu lovac, sa mlaznim motorom i raketama. Ono što je dobro kod pegaza i vrapca je što njihova namena ne mora biti strogo vojna; vatrogasci, policija, granične službe, gorska služba spašavanja pa čak i naučnici koji prate migracije bilo krda bivola bilo kitova mogu imati potrebe za nečim što stoji u rancu i lansira se iz ruke ili nečeg većeg sa noćnom kamerom.

Link to comment

Pa to. Vojna bpl za siromahe, a civilna bpl za srednju klasu :DA nataknes na neki veci od ovih bpl (valjda ova sto je jos u razvoju) neko sitno naoruzanje, i imas COIN UAV :) mozda :)

Link to comment
Pa to. Vojna bpl za siromahe, a civilna bpl za srednju klasu :DA nataknes na neki veci od ovih bpl (valjda ova sto je jos u razvoju) neko sitno naoruzanje, i imas COIN UAV :) mozda :)
ja sam za kamikaze uav ;)(+ ne mora da se razvija softver za sletanje)
Link to comment
Na ovome mogu da se naprave pare, kao i na vrapcu.
Da, to je redovni spin naših exSFRJ sitnih poduzetnika i umjetnika, Tesla Fest™. Imala je i Hrvacka svoje bespilotne letjelice još 1995., bile su jeftine, navodile su vatru u RTu, ali danas HV rabi Skylark.Tako će i Srbija na kraju napraviti Rusima ili Izraelcima pare, e to ti je ono što će se realno dogoditi.
Link to comment
Da, to je redovni spin naših exSFRJ sitnih poduzetnika i umjetnika, Tesla Fest™
Dobro Rodžere, kako možeš da porediš Tesla fest sa VTI-jem? Ja sam čitao godišnje izveštaje, u obliku knjige, domaćeg patentnog zavoda i ima i letećih tanjira. I ti to upoređuješ sa nekim ko je krajem osamdesetih projektovao Novi Avion? Drugo, rekao sam da se na ovome mogu napraviti pare, ne i da će. Ovde je najslabija karika SDPR marketing. Jednostavno, neki se trude da očuvaju vazduhoplovnu industriju, ma kako ona bila umanjena, a neki ne.
Link to comment
Dobro Rodžere, kako možeš da porediš Tesla fest sa VTI-jem?
Mali off... Da ne znam šta su sve ljudi sa VTI pravili prethodnih decenija, ja bih na osnovu svog iskustva sa VTA bio sklon da poverujem da kvalitet kadrova tamo nije daleko od nivoa Tesla festa. Srećom, praksa me demantuje. To mogu da tumačim na nekoliko načina - ili bitni VTI kadrovi ne potiču sa VTA, ili VTI outsourcuje ključne ljude za projekte, ili, najpre će biti, i jedno i drugo... (osim ako su na nekim drugim smerovima VTA studenti mnogo bolji od onih kojima sam ja imao prilike da predajem, što sumnjam). Žali bože novca uloženog u tu akademiju. Ne verujem da uspeva da generiše više od 10% upotrebljivih kadrova po generaciji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...