Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

A vidimo da može i do 300 da se ide pre fajronta. Dakle, prostora još ima ohoho.
Srbija nije u klasi '300'. Nama vec sad jedva daju i ovu bedu, jer znaju da nemamo odakle da vratimo. Nemamo more, nemamo energetiku, nemamo nista. Na kraju ce ispasti srecna okolnost to sto nikom nismo vazni.Jos jednom, izvinjenje za troll i prosipanje depre po topiku koji se do sada bavio samo lepim stvarima.
Link to comment

Ja tvoje opaske uopšte ne smatram za trolovanje. Kada sam postavio topik, jedna od tema razogovora - i to potpuno legitimna - trebalo je da bude i opravdanost samog postojanja RV u Vojsci Srbije. Bez obzira što bi većina nas svakako volela da imamo pedesetak SU-35 i još toliko F-35.Inače, krediti za nabavku naoružanja i vojne opreme po pravilu lako nalaze put do odobrenja tj. uvek se nekim čudom nađe banka koja je spremna da ispostavi garancije. Moje mišljenje je da nabavku treba odložiti za početak neke stvarno ozbiljne krize globalnog karaktera (ili još bolje, za samo predvečerje iste) budući da u takvim situacijama tražnja za oružjem drastično raste pa mu samim tim i cena pada. Plus se narod, zadojen paranojom sa televizije, daleko manje buni zbog takvog načina trošenja njegovih para.

Link to comment
Objasni to kako cena oruzja pada kada mu traznja drasticno raste? :) valjda je obrnuto
Ne razumem se puno u avijaciju, ali upravo sam to hteo da pitam. Jedino ako se u tim trenucima drasticno ne povecava i proizvodnja, ne znam. Hteo sam da primetim jos jednu stvar. Kad izbije kriza, a ti onda krenes da se mahnito naoruzavas, to 99% dovodi do politickog zaostravanja situacije.
Link to comment
Objasni to kako cena oruzja pada kada mu traznja drasticno raste? :) valjda je obrnuto
U slučaju oružja nije jer se prilikom pojave masovne tražnje industrija preusmerava na vojni kolosek dok proizvodnja iz sofisticirane prelazi u masovnu, kao što je MC primetio. Tada više nije interes da oružje nabavljaju samo najbogatiji ili kreditno najsposobniji, već svi redom koji mogu bilo šta da priušte.
Link to comment
ali generalno je malo zemalja imalo ozbiljnu potrebu za takvim avionom
Sada je doba višenamenskih aviona i Srbiji apsolutno nije potreban A-10, niti će joj ga bilo ko nuditi. Helikopteri su mnogo bolja varijanta
Taktika koju su koristili sa A-10 u prvom ratu u Iraku (jedan napada, drugi osmatra) je već korištena od strane Sovjeta u Avganistanu sa Su-25. Ako posmatraš samo sve ex-yu ratove, takav tip aviona bi svim zaraćenim stranama mnogo više koristio nego bilo koji lovački avion. Višenamenski avioni? Ja ni uz najbolju volju ne mogu da poredim F-16 sa par oklopnih ploča kao adekvatnu zamenu za A-10/Su-25. Všenamenski avion znači da nijedan posao ne obavlja dobro koliko bi mogao. Pogledaj listu sukoba gde je korišten Su-25.Kupovao bi se A-10 samo tako, da ga nude na prodaju. Helikopteri su bolja opcija? Duplo sporiji, glomazniji, sa više ranjivih tačaka i daleko manje oklopljeni. Potrebne su obe letelice, jedna ne može da zameni drugu.
Mozda bi sredovecnim decacima bilo zanimljivo i ozivljavanje kosmo-programa Srbije, samo sto mi, od cijih poreza se finansiraju takve avanture
Ako bi bacio pogled na članak koji sam postovao na topicu o kosmonautici, video bi da pučanstvo SFRJ let kosmonauta ne bi koštao niti jedan jedini dinar.
trebalo je da bude i opravdanost samog postojanja RV u Vojsci Srbije
Ja sam mislio da smo sa takvim raspravama završili posle Prvog Balkanskog rata 1912.
U slučaju oružja nije jer se prilikom pojave masovne tražnje industrija preusmerava na vojni kolosek dok proizvodnja iz sofisticirane prelazi u masovnu, kao što je MC primetio. Tada više nije interes da oružje nabavljaju samo najbogatiji ili kreditno najsposobniji, već svi redom koji mogu bilo šta da priušte.
Važilo u Drugom Svetskom ratu. Čak i tada, prelazak sa civilne na ratnu industriju je bio proces koji je trajao bar četiri godine (u slučaju Nemačke i UK - Nemci su tek u zimu 1939/proleće 1940 naštancovali dovoljno tenkova da pregaze Francusku).Misliš da bi danas bilo potrebno manje vremena za taj prelazak? Kako će fabrika u Tbilisiju da poveća maksimalnu proizvodnju od 25 komada Su-25 mesečno (u srećna SSSR vremena)? Ili ona ugašena fabrika koja je proizvodila F-22? Za proizvodnju bilo čega (a tek za proširenje proizvodnje) većeg od Kalašnjikova treba ohoho vremena i novca.
Link to comment
  • 2 weeks later...

grupnjak kupovina:

Hrvatska "u principu podržava" NATO-ov princip o zajedničkoj nabavci opreme, izjavio je hrvatski ministar odbrane Davor Božinović, reagujući na izjavu o zajedničkoj kupovini bugarske, Rumunije, Turske i Hrvatske.Bugarski premijer Bojka Borisova rekao je da Bugarska želi s Hrvatskom, Rumunijom i Turskom ući u zajedničku kupovinu borbenih aviona, odnosno američkih F-16.
Link to comment

Mislim da generalna strategija nabavke aviona ne treba da bude odredjena pre konacne odluke o tome da li cemo u NATO ili ne. <_<

Link to comment

Mi smo vec na putu za NATO, uskoro ce biti promovisane prve tri pilotice u RV. Jos samo da pocnu da crtaju po avionima one ajkule i lavove, i to je to :D

Link to comment
  • 2 months later...

Vodio jednog klinca na aeromiting 02.08. u Nisu. Mali posle gledao Dozvolite... i u izvestaju ga snimili (i zumirali mu majicu sa helikopterom). :) E sad, ima li neko pojma gde bi mogao da se nadje i skine taj izvestaj? Mali bi se odusevio da to ima.Unapred hvala! :)

Link to comment
  • 4 weeks later...

Da ponekad zakačimo i neku lepu vest na ovaj topik:

Miodragu Ristiću prvo mesto u ČeškojPobedio kolege u deset puta skupljim avionima Bojana Anđelić | 06. 09. 2011. - 02:02h | Komentara: 83 U žestokoj konkurenciji kolega u deset puta skupljim avionima pilot Vojske Srbije potpukovnik Miodrag Ristić na Međunarodnom aeromitingu u Češkoj uspeo je sve da nadmaši. Za svoj manevarski prikaz u avionu domaće proizvodnje „J-22 orao”, pred nekoliko desetina hiljada posetilaca, srpski pilot dobio je priznanje najboljeg. U razgovoru za „Blic“ pilot Ristić, koji se letenjem bavi još od 1992, kaže da nije očekivao prvu nagradu. - Nisam očekivao da ću je ja dobiti, bar ne prvu nagradu. Sedeo sam kada je počela ceremonija i znam da uvek na početku prozivaju najbolje i odjednom čujem svoje ime. To je zaista sjajan trenutak, jer to nije samo veliko priznanje za mene već i za vazduhoplovstvo Srbije - kaže Ristić i objašnjava kako je izgledalo izvođenje celog programa, u kome za svega devet minuta morate da pokažete što više figura. Naš pilot je za ovo takmičenje uvežbao poseban manevar: "Nakon brišućeg leta, slećem iz prevrtanja. To je figura koju malo ko izvodi na bilo kom tipu aviona, a na „orlu“ to niko do sada nije uradio i zato sam ponosan što sam to uspeo da izvedem jer je reč o vrlo opasnom kretanju. Leti se nisko na sto metara od zemlje 200 metara u sekundi, pa vi vidite", priča Ristić i dodaje da se na mitingu ocenjuju težina izvedenih figura, preciznost i atraktivnost. - Avion je prigodno ofarban za ovu priliku, mislim da je i ta estetska strana imala udela u ovoj pobedi, pored, naravno, i mog sjajnog tima tehničara, bez čijeg stručnog učešća ovaj uspeh ne bi bio moguć. Znate, oni ove avione održavaju i u nemogućim uslovima - podseća potpukovnik Vojske Srbije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...