Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

5 minutes ago, zorglub said:

Šta znam, air-policing mora da postoji, pa mora.

 

 

Preleta civilnih aviona? Jel' negde postoji takva finansijska sprega civilne kontrole letenja i vojne avijacije? SMATSA da finansira RVS?

 

Čak i ako je ovakva kombinacija moguća, da li je neko na papir stavio proračun za jednu opciju protiv druge?

Godišnje oko 50M. Toliko mislim plaćaju Slo, CG... 

Link to comment
12 minutes ago, zorglub said:

Šta znam, air-policing mora da postoji, pa mora.

 

 

Preleta civilnih aviona? Jel' negde postoji takva finansijska sprega civilne kontrole letenja i vojne avijacije? SMATSA da finansira RVS?

 

Čak i ako je ovakva kombinacija moguća, da li je neko na papir stavio proračun za jednu opciju protiv druge?

Za dežurnu paru su dovoljne i 29ke uz to imaš obučenu posadu.Još je JNA analizirala, a to je preuzela i VJ da za dobro obučenog pojedinca, koji može i samostalno da izvršava zadatke i vlada se prema situaciji treba da prodje od 10-15 godina zavisno od intenziteta i kvaliteta obuke.

 

 

Link to comment

Mislim da je za air policing dovoljno bukvalno bilo sta, mogao bi verovatno i Super Galeb da ima malo vecu maksimalnu brzinu.

 

Ja verujem da ce u buducnosti to da rade neki chipo naoruzani dronovi.

Link to comment
13 minutes ago, Shan Jan said:

Mislim da je za air policing dovoljno bukvalno bilo sta, mogao bi verovatno i Super Galeb da ima malo vecu maksimalnu brzinu.

 

Ja verujem da ce u buducnosti to da rade neki chipo naoruzani dronovi.

Ne bi mogao ali baš nikako. 

Ni orao ne može. 

Link to comment
23 minutes ago, zorglub said:

 

Kojima resurs ističe kad?

2032,neki mogu da se nategnu još koju godinicu.Dovoljno vremena da se racionalno sagledaju stvari.

 

Glavno pitanje je šta je sve u paketu za ove pare koje smo dali, ako su same letelice + logistika bez naoružanja onda imamo dodatne troškove.I koliko je EU spremna da dopusti neko respektabilnio naoružanje, da ne bude na kraju da smo dobili ekstremno skupu dežurnu paru kilavih mogućnosti.

Link to comment
1 minute ago, Bambula said:

2032,neki mogu da se nategnu još koju godinicu.Dovoljno vremena da se racionalno sagledaju stvari.

 

I to sa čekanjem mi je nategnuto, s obzirom na cene aviona koje već godinama divljaju. Nisam protiv lovačke avijacije, ali sam za onaj minimum koji je dovoljan za AP. Sad sam pogledao, Česi već godinama to rade sa 12 leaseovanih Gripena, a oni su za nas nedostižna institucija u avijaciji uopšte.

 

Pisali smo već o tome, vrlo je zanimljivo nemo odbijanje Šveđana za prodaju JAS 39 Srbiji. Čovek bi očekivao da će se polomiti s obzirom na to kako im ide eksport, a onda se ispostavilo da su naši čak iskazali zainteresovanost, a SAAB ih ostavio na read.

Link to comment
26 minutes ago, zorglub said:

 

I to sa čekanjem mi je nategnuto, s obzirom na cene aviona koje već godinama divljaju. Nisam protiv lovačke avijacije, ali sam za onaj minimum koji je dovoljan za AP. Sad sam pogledao, Česi već godinama to rade sa 12 leaseovanih Gripena, a oni su za nas nedostižna institucija u avijaciji uopšte.

 

Pisali smo već o tome, vrlo je zanimljivo nemo odbijanje Šveđana za prodaju JAS 39 Srbiji. Čovek bi očekivao da će se polomiti s obzirom na to kako im ide eksport, a onda se ispostavilo da su naši čak iskazali zainteresovanost, a SAAB ih ostavio na read.

Jbg samo se potvrđuje da je nabavka aviona geopolitička stvar. Šveđani nas ne vide u svom timu, možda i usa rekla c. 

Francuzi su ipak druga sorta. 

Uglavnom to je što je, tip i količina su svakako overkill za naše potrebe i mogućnosti ali opet ko zna šta će se dešavati na planeti za npr 5 godina. 

  • +1 2
Link to comment

švedi su odhebali botu davnih dana, eto imao je i on ingenioznu ideju da kupi avione iz neutralne zemlje, e sad što motore za te avione prave švedi po licenci ge isto tako i radare, rakete itd to je švedski avion koliko je i fića bio jugoslovenski auto

Link to comment
2 hours ago, Bambula said:

2032,neki mogu da se nategnu još koju godinicu.Dovoljno vremena da se racionalno sagledaju stvari.

 

Glavno pitanje je šta je sve u paketu za ove pare koje smo dali, ako su same letelice + logistika bez naoružanja onda imamo dodatne troškove.I koliko je EU spremna da dopusti neko respektabilnio naoružanje, da ne bude na kraju da smo dobili ekstremno skupu dežurnu paru kilavih mogućnosti.

dobijamo sveee, znači i rakete, doduše osakaćenog dometa 60-80km, rezevne delove, rezervne motore aaaaa sveeee:D

- ksko pišu sexperti sa t6, ti motori imaju 9000h radni vek, motori iz krševa 29 koje smo pazarili 1987 su imali životni vek od 450h, u kasnijim serijama su im produžili radni vek na 1500h, filozofija rusa je bila da je to frontovski avion, koji neće preživeti više od par dana, max par nedelja rata sa nato paktom, pa im i nisu potrebni kvalitetni motori

Link to comment

Kao kod nas, ako Dassault uspije angažirati sve Alije Sirotanoviće koji postoje i ispoštuje rokove, 2028. avioni će biti isporučeni srpskim pilotima u Francusku, a Srbija će prve svoje Rafale vidjeti cca 2029. ili 2030. ako bude kapao jedan po jedan

 

Nego što je sa simulatorom? Bude se rentao naš? :naughty:

 

Link to comment
On 1. 9. 2024. at 5:38, Engineer said:

Zapravo nisu, i dalje su Rusi, možda ih Kinezi prešišaju u budućnosti. A za ove pare smo mogli kupiti 40 komada MiG-29M. Ali tako to ide kad je gazda na državu ucenjen čovek

Rusija u ratu, kada bi oni nasli vreme i proizvodne kapacitete da bilo kome isporuce ista od napredne tehnike?

Link to comment
1 hour ago, Roger Sanchez said:

Kao kod nas, ako Dassault uspije angažirati sve Alije Sirotanoviće koji postoje i ispoštuje rokove, 2028. avioni će biti isporučeni srpskim pilotima u Francusku, a Srbija će prve svoje Rafale vidjeti cca 2029. ili 2030. ako bude kapao jedan po jedan

 

Nego što je sa simulatorom? Bude se rentao naš? :naughty:

 

Mialim da ćemo opet biti školovani kao u bivšoj SFRJ :D 

 

Predlažem da se obnovi škola pitomaca u Mostaru (Rodoč), da bude na pola puta i vama i nama. :naughty:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...